Esin Arıcan ile Gelinler ve Gelinlikler Üzerine

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:37 dakika

29.06.2020

Türkye Gelinlik Sanayi ve İhracatçıları Derneği Başkanı Esin Arıcan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhabalar Esin Hanım! Yoğun programınız arasında sizi yakalamış ve Düğün.com Çiftlerinin en çok merak ettiği soruları size sorma şansına sahip olduğumuz için mutluyuz...

Gelinlik konusunda çok deneyimli bir profesyonel olarak gelinlik seçme aşamasındaki bir gelin adayına verebileceğiniz süzme tavsiyeler nelerdir? Gelin adayları gelinliklerini seçmeye ne gibi bir ruh hali içinde gidiyorlar? Seçimlerini ne yönde yapmalılar?

Gelinlik seçiminde en önemli etken mutluluk faktörü. Gelinler haklı olarak gelinliklerinin içinde kendilerini mutlu hissetmek istiyorlar. Ana fikir, düğün gecesi başlayacak olan mutluluklarının bir ömür boyu sürmesi dileği, ki bu konuda haklılar. Kimse sevmediği bir gelinlikle düğününde kendini mutlu hissedemez. Gelin adayı öncelikle kendi hayalini sorgulamalı ve onu kendine verecek yerleri tercih etmeli.

Esin

Gelin adayları gelinliklerini seçerken hayalleri dışında ne gibi koşulları gözönünde bulundurmalılar?

Dediğim gibi, öncelikle kendi hayellerindeki gelinliğe bakmalılar. Seçecekleri gelinlik fiziksel özelliklerine, trendlere uygun olmalı, mekana ve düğün temasına uyum sağlamalı. Bu arayışta gelin adayımız hayalini gerçekleştireceğine inandığı, iyi referanslı firmaları önceden araştırarak gitmeli. Firmaya güven duymak çok önemli. Benim tavsiyem dernek üyesi firmalardan birini tercih etmeleri yönünde olur.

2012 gelinlik modasınde bizi neler bekliyor?

2012'de tek parça gelinlikler çok moda. Buğday tenli gelinler için inci beyazı dediğimiz kırık beyaz, çok esmer gelinlere bembeyaz gelinlik öneriyoruz. Gelinin hayalindeki gelinlik kabarık etekli ise bol tülle kabartılmış, güpürle süslenmiş modeller uygun. Daha sade modellerden hoşlananlar veyda yemek ya da sadece nikahta kullanılmak içinse boydan kuplu dantel gelinlikler uygun. A şeklinde açılan, göğüs altı süslenmiş , sırt düğmeleri konmuş gelinlikler de bu senenin beğenilen gelinlikleri arasında. Hareketli düğünler için yoğun taşlı işçilik ve bu işçiliği kaldıracak güçlü etekler uygun olur.

Esin 2

Türk gelinlik firmalarının yıldızının son yıllarda parladığını görüyoruz. Bu durumu neye bağlıyorsunuz? Yabancı gelinlik markalarıyla karşılaştırıldıklarında Türk gelinlik markalarının yeri neresi?

Yurtdışı kökenli gelinliklerin çok daha iyi olduğu düşüncesi geçmişte kaldı. Gelinlik Sanayi ve İhracatçıları Derneği Başkanı olarak söyleyebilirim ki Türk gelinlikleri dünyaca tercih edilen gelinlik markaları arasına çoktan girdi. Hem kalitesi, hem tasarımları, hem duruşları, hem de ince işçilikleriyle Türk gelinlikleri de artık dünya standartlarında üst noktalara ulaşmış durumda. Özellikle Rusya, Arap ülkeleri ve İtalya bunu çok iyi takdir ediyorlar. İtalyan firmaları eskiden modellerini kendileri getirip üretimi Türk firmalarına yaptırırlarken artık Türk moda evlerinden gelinlikleri tamamen bitmiş olarak alıyorlar. Uluslararası fuarlarda Türk gelinlikleri sanat eseri olarak algılanıyor. İzmir'de yapılan gelinlik fuarı dünya çapında birinci seçildi. Bütün bunlar Türkiye?deki gelinlik sektörünün ne kadar başarılı işler ürettiğinin birer göstergesi. Her sene sonbaharda İstanbul?da ve ilkbaharda İzmir?de yapılan fuarlar bizim sektörümüzün önünü açıyor, gelinliklerimiz dünyaya sergileniyor. Sektörü takip eden dünya alıcıları ile orada buluşuyoruz. Bu sayede dünyadan daha fazla sayıda geline ulaşabiliyoruz. Bütün dünya Türk gelinlik firmalarındaki cevheri keşfetmişken Türk gelinlerinin bundan mahrum kalmaları düşünülemez.

Esin 3

Türk gelinlerine doğru gelinliği vereceğine inandığınız altın anahtar nedir?

Yurtdışı markalarına rağbet etmelerine gerek olmadığını düşünüyorum. Tüketicilerimiz dikkatli olmalılar, ithal gelinlik adı altında çin gelinliğinden sakınmalılar. Fabrikasyon üretim yerine el işçiliği yoğun gelinlikleri tercih etsinler. Türk firmalarına güvensinler, altyapımız tam. Modacılarıyla diyalog içinde hayellerindeki gelinliği tasarlatıp diktirsinler.

Merakımızı giderdiğiniz için çok teşekkür ederiz Esin Hanım!

Ben teşekkür ederim.

Esin Arıcan Haute Couture sayfasına gitmek için tıklayın

İstanbul'daki gelinlik firmaları için tıklayın

Ankara'daki gelinlik firmaları için tıklayın

İzmir'deki gelinlik firmaları için tıklayın

Gelinlik galerileri çin tıklayın

Gelinlik yazıları için tıklayın

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Sıradaki Makaleler

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlikçi Firmaları

Gelinlikçi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!