Gelinlik Alışverişi Öncesi Bu 4 Maddeye Mutlaka Göz At!

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

2:48 dakika

11.02.2021

Yüzlerce model inceleyip, yine de kafandaki gelinlikle henüz karşılaşamamış olabilirsin. Mankende beğendiğin üzerinde güzel durmuyor, üzerine olan bütçeni aşıyor. Belki de bir yerlerde hata yapıyorsundur. Sana uygun gelinliğin hangisi olduğunu bulmana yardımcı olacak tüyoları 4 maddede topladık.

gelinlik alışverişi

1-Gelinlik Alırken En Çok Yapılan Hatalar!

  • Gelinlik alışverişini son aylara bırakmak.
  • Bütçene uygun olmayan gelinlikler ile çok fazla zaman kaybetmek.
  • Gelinlik alışverişine çok kalabalık bir ekip ile gitmek.
  • Düğün mekanı ve düğün konsepti ile uyumsuz bir gelinlik seçimi yapmak.
  • Gelinliğe uygun iç çamaşır ve aksesuar alışverişi için yeterli zaman ayırmamak.
  • Vücut tipine uygun olmayan gelinlik modellerine yönelmek.

Bu son maddeyi biraz açalım istersen: Gelin adaylarının genellikle en sık yaptığı hata, kendilerine en çok yakışacak modelleri seçmek yerine, mükemmel fiziğe sahip modellerin üzerinde beğendikleri gelinliklere takılıp kalmak oluyor.

gelinlik alışverişi öncesi bu 4 maddeye mutlaka göz at!

Mesela armut vücut tipine sahip bir gelin adayının, balık model gelinliklere yönelmesi ya da kısa boylu bir gelin adayının prenses kesim gelinlik tercih etmesi gibi. Bunun yerine kusurlarını gizleyip, vücudunda en beğendiğin bölgeleri vurgulamaya çalışmak en doğrusu.

2-Hazır Gelinlik mi Özel Dikim mi?

Düğününe az bir zaman kaldıysa ve bedenine uygun hazır gelinlik bulabiliyorsan, maceraya atılıp, sıfırdan gelinlik diktirmeni önermiyoruz. Bunun yerine beğendiğin ve vücuduna uygun hazır modeller arasından birini seçip, 1-3 provada gelinliğine kavuşabilirsin.

Peki kimler özel dikim tercih etmeli? Eğer o gelinlikçi senin bu gelinlikçi benim gezdin hala istediğin gelinliği bulamadıysan, orantısız vücut ölçülerine sahipsen, düğününe 6 aydan daha uzun bir süre varsa, dikişine ve kullandığı kumaş kalitesine güvendiğin ya da referansı olan bir modaevi ya da terzi biliyorsan, gelinliğini gönül rahatlığı ile özel olarak diktirebilirsin.

gelinlik alışverişi öncesi bu 4 maddeye mutlaka göz at!

Gelinliğin kalitesini anlamana yardımcı olacak ipuçları için şu yazımıza bakabilirsin: Uzmanına Sorduk: Gelinliğin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

3-Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Olmalı?

Her detayında uyumun olduğu bir düğünde ilk kural, düğün mekanına uygun gelinlik seçmektir. Gelinliğinin modeli, kumaşı, tarzı, düğünün mekanı ve düğün konseptin ile bütünlük içerisinde olmalı.

İstersen bunu biraz örneklerle anlatalım: Tarihi bir düğün mekanında evleneceksen, bir kısmı ya da tamamı dantelden hazırlanan bir model ya da vintage esintiler taşıyan dönem gelinlikleri tercih edebilirsin.

Bir kır düğünü yapacaksan, tül ve şifon kumaşlardan hazırlanan hafif, tiril tiril akan düz kesim modeller ideal olacaktır. Şık bir otelin balo salonunda evlenenler de uzun kuyruklu prenses kesim gösterişli bir gelinlik seçebilir.

gelinlik alışverişi öncesi bu 4 maddeye mutlaka göz at!

4-Gelinlik Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

  • Gelinliğinin işçiliği, kumaşı, kullanılan aksesuarlar fiyatı doğrudan etkiler. Gelinliği gösteren en önemli malzeme olan kumaşın kalitesine dikkat etmelisin. İpek, Fransız danteli, işlemeli kumaşlar gelinliğin fiyatını artırır.
  • Gelinliğini hazır almak yerine özel olarak diktirmeyi düşünüyorsan, bütçeden daha fazla pay ayırman gerektiğini bilmelisin. Eğer gelinliğim kimsede olmasın bana özel olsun dersen, bu durumda özel tasarımlar yapan bir modaevi ile çalışman gerekecek. Bu da elbette gelinlik fiyatlarını artıracak bir diğer seçenek. Özel tasarımın yanı sıra dünyaca ünlü gelinlik tasarımcılarının gelinliklerini bulabileceğin mağazaları da tercih edebilirsin.
  • Kendinden işlemeli kumaşların aksine, işleme gelinliğe sonradan eklenirse, bu işçiliği de artıracağı için gelinliğin fiyatını etkiler. Gelinliğe işlenen boncuk, çiçek aplike, swarovski taş, inci gibi aksesuarların gelinlikte alanı büyüdükçe fiyatı da doğru orantılı olarak artacaktır.
gelinlik alışverişi öncesi bu 4 maddeye mutlaka göz at!

Gelinlik fiyatları hakkında fikir verecek şu yazımız ilgini çekebilir: İstanbul’da Gelinlik Fiyatlarını Araştırdık!

  • Gelinlik maliyetlerini azaltmak için satın almak yerine kiralama yoluna da gidebilirsin. Bu durumda gelinliği saklama sorunu da ortadan kalkmış olur.

Düğün.com’daki yüzlerce gelinlik firması arasından tarzına, vücut tipine, düğün mekanına ve bütçene uygun en güzel gelinliği bulacağını biliyoruz.

Gelinlik kategorisi altında şehrindeki hatta istediğin semtteki gelinlik firmalarını sıralayabilir, filtreleme alanından gelinlik için ayırdığın bütçeyi, gelinliğini düğününden ne kadar süre önce teslim almak istediğini belirleyerek, arama yapabilirsin. Profil sayfalarını gezdiğin ve gelinlik modellerini inceleyip, beğendiğin firmalardan randevu talep edebilirsin.

Gelinlik işini de hallettiğimize göre şimdi sıra organizasyon firmalarının tatlı dokunuşları ile düğününü kusursuz hale getirmede.

gelinlik alışverişi öncesi bu 4 maddeye mutlaka göz at!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap