Kusursuz Bir Gelin Olmanın 7 Şartı

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:13 dakika

17.08.2021

Düğünde kusursuz görünmek, her detayı önceden düşünmekle mümkün olur. Saçın, tırnakların, makyajın, gelinliğin yani kısacası gelinin görümünü tamamlayan her parça çok önemlidir. Bunun için de içine sinen iyi bir hazırlık şart. Bunun için 7 ipucunu sıraladık!

kusursuz gelin

1- Tarzını Yansıt

Düğün görünümün için gelinlik, saç, makyaj gibi her detayın senin tarzını yansıtmasına dikkat etmelisin. Bu nedenle en yakın arkadaşın, annen ya da nedimelerin için değil senin için en uygun olan gelinlik modelleri arasından seçim yapmalısın.

Örneğin; klasik modellerin dışında, hem rahat hem de şıklığı önemseyen bir tarzın varsa bohem gelinlikleri tercih edebilirsin.

kusursuz gelin

2- Vücudunu Dikkate Al

Gelinlik seçiminde vücut; saç ve makyajda yüz hatlarını dikkate almalısın. Çünkü bu konularda yapacağın doğru seçimle vücudunda ve yüzünde orantılı bir görünüm sağlayacak illüzyonlar yaratabilirsin.

Örneğin; geniş basenlerin varsa ve üst vücudun inceyse A kesim gelinlikleri tercih edebilirsin. Çünkü bu modeller basenlerini kamufle ederek üst bedenini ön plana çıkarmana yardımcı olabilir.

3- Dengeli Görünüme Dikkat!

Makyajda dudak-göz, gelinlikte aksesuar-gelinlik, gelin saçında yaka tipi-saç modeli gibi denge unsurlarına dikkat etmelisin. Örneğin; gelin makyajında dudaklarını öne çıkardıysan göz makyajında abartıdan kaçınmalı, gelinliğin abartılıysa aksesuarlarında daha sade modeller seçmeli, gelinliğinin yakası kapalıysa saçlarını toplatmalısın.

Bu gibi noktalara dikkat etmen, abartılı ve karmaşık görünümün önüne geçecektir.

kusursuz gelin

4- Uyumu Yakala

Bir duvak modelini çok beğenmiş olabilirsin. Ancak bir aksesuarı kullanabilmek için sadece beğenmek yetmez! Gelinliğin, tarzın, düğün mekanın ya da mevsim gibi belirleyicileri dikkate alarak seçim yapmalısın. Böylece uyumlu bir görünüm yakalayabilirsin.

Örneğin; duvak ve gelinlik aynı renkte olmalı. Biri kırık beyaz diğeri beyaz olmamalı. Gelinliğin üst yaka modeli ile duvak uzunluğundaki uyuma dikkat! Eğer gelinliğin şatafatlı ve süslüyse duvağın sade olsun. Hem gelinliğin hem duvağın çok sade veya gösterişli olması birbirinin havasını söndürecektir.

5- Kişisel Bakımını Unutma

Gelin görünümünde kişisel bakım denince aklına ilk olarak gelin saçı ve makyajı geliyor olabilir. Ancak düğün öncesi kişisel bakımın içine manikür-pedikür, cilt bakımı, masaj, epilasyon gibi uygulamalar da girer.

Bu bakımların düğün gününe yakın yapılması gerekir. Böylece kırık tırnaklara, dökülmüş veya zedelenmiş ojelere maruz kalma riskiniz minimuma iner.

kusursuz gelin

6- Şıklığın Kadar Rahatlığını da Önemse

Düğün günü kusursuz bir görünüm için rahatlığını da göz önünde bulundurmalısın. Zor yürüdüğün bir ayakkabı ya da içinde hareket edemediğin bir gelinlikle yaşadığın rahatsızlık görünümüne de yansıyacaktır. Bu nedenle yaptığın tüm seçimlerde, zevkine uygun tüm modeller arasından en rahatını seçmeni öneriyoruz.

7- Beslenmene Dikkat Et

Özellikle düğüne son bir ay ve bir hafta kala beslenmene özen göstermelisin. Gelinliğinin çoktan vücuduna uygun şekilde hazırlandığı son 1 aylık dönemde şok diyetlerden kaçınmalısın. Son bir hafta da beslenme düzeninde değişiklik yapmamalısın.

Bonus: Strese Teslim Olma!

Düğün gününden bir gün önce gaipten gelen ve seni stres altına alan hiçbir düşünceye kulak asma. Heyecanını azaltmak ve sinirlerini yatıştırmak için uzun yürüyüşler yapabilirsin.

Bol aroma terapili bir banyo, elinde nefis kokan bir bitki çayı ve fonda çalan gevşetici bir müzik seni gelecekteki hayatınla ilgili keyifli hayallere sürükleyecektir.

Tüm bu ipuçlarıyla kendiniz gibi bir gelin olmayı seçerek kusursuz olacak, her şeye daha pozitif bakacaksınız.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

şafak

Düğün Tarihi: 24.10.2014


en önemlisini unutmuşsunuz. dugun.com u takip etmeye devam edin ;)