Uzun Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:08 dakika

03.08.2021

Çok eski zamanlarda popüler olan uzun kollu gelinlikler son dönemlerde en popüler tasarımlar arasında Peki uzun kollu gelinlikleri kimler giymeli? Hangi mekanlarda tercih edilmesi daha doğru? Hangi mücevher ile nasıl bir kumaşla daha doğru bir seçim olur? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını arıyorsan en ince detayına kadar yazdık!

uzun kollu gelinlik

Uzun kollu gelinlikler özellikle 40 ve 50’li yıllarda oldukça popülerdi. Kraliyet düğünlerin göz bebeği olan uzun kollu gelinlik modelleri, neredeyse 10 yıl boyunca straplez model gelinliklerin birinciliği hiçbir yakaya bırakmaması ile gelinlik tercihlerinde zaten pek tercih edilmezken son sıralara mahkum edilmişti. Bu mahkumiyet zaman zaman vintage sever gelinlerin tercihleri ile kısa bir gün ışığı görse de sonbahar ya da kış ayları olmasa unutulmak üzereydi.

Ancak ünlü tasarımcılar bu akımı unutmadı ve özellikle son yıllarda tamamı kapalı, sade gelinliklerden oluşan koleksiyonlarında uzun kollara sıkça yer verdi. Kate Middleton'ın kraliyet düğününde uzun kollu bir gelinlik tercih etmesinin bu durumda payının büyük olduğunu da söyleyelim.

Uzun Kol Çeşitleri Nelerdir?

Uzun kol, bileğe kadar uzanan kola denir. Ucu manşetli olanlar, omuzdan aşağı dümdüz tüm kolu ve bileği sımsıkı saranlar, omuzdan bileğe inerken orantılı bir şekilde genişleyerek İspanyol kol biçimini alan trompet olanlar, İngilizcesi bishop olan dirseğe kadar düz dirsekten sonra İspanyol kol gibi açılan fakat bilekte tutturulan kol çeşidi gibi farklı alternatifleri vardır. Gelinliğe nostaljik bir hava katan yarasa kol modeli de en çok tercih edilen gelinlik kol tiplerinden biridir.

uzun kollu gelinlik

En sık görülen uzun kol tipi düz inen kollardır. Onlarda kendi aralarında dar ve bol olarak ikiye ayrılır. Dar olanlar genellikle uzun kollu dantel gelinlikler ve güpürlü modellerdir. Bol olanlar ise ipek şantuk -üzerine yine dantel ya da güpür dikilebilir- gibi akışkan kumaşlarda tercih edilirler.

uzun kollu gelinlik

Tüm gelinlik kol tiplerine göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Uzun Kollu Gelinlikler Hangi Kumaşlar ile Kullanılır?

Gelinliğin kol kumaşı genellikle üst beden kumaşıyla aynı olduğu için genellikle, şifon ve tül kol gelinliklerde en çok brode kumaşlarda tercih ediliyor. Kolu dantelli gelinlik modelleri de en popüler tasarımlardan. Nakışlı Fransız danteli adı verilen brode kumaş, tül kumaşın üzerine Fransız danteli işlenip son haline getirilerek elde edilir.

Özellikle vintage bir görünüm vermek istiyorsan ipek etek kesimli gelinlik modelinin üst bedenini güpür detaylar ile hazırlatmalısın. Bu tarz gelinlik modelini tarihi düğün mekanlarında gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.

Kolları bileğe kadar uzun güpür kumaştan tasarlanan düz kesim bir gelinlik ile eski zamanın gelinlerine gönderme yapacağın gibi fotoğraflarda zamansız bir etki de yaratarak modası hiç geçmeyen bir gelinlik giymiş olursun.

uzun kollu gelinlik

Gelinlik kumaşlarıyla ilgili daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Balon kol veya trompet kol tercih etmek istersen bu kollar yeterince hareketli olduğu için yakanı V yaka olarak belirlemeni tavsiye ediyorum. Böylece kol detayında verdiğin hareketi dekolte bölgendeki açıklık ile dengeleyebilirsin.

Manşetli ipek kumaştan tasarlanarak üst bedeni ve kollarında güpür detayları ile zenginleştirilmiş sol taraftaki modeli havuz başı düğünlerinde tercih edebilirsin. Sağ tarafta bulunan bishop kol biçimine sahip Fransız dantelli gelinlik modelini ise hem transparan detayları hem de hareketli etekleri ile kır düğünlerinde giyebilirsin.

Kol detayını yaptırırken en çok dikkat etmen gereken şey aslında gelinliğinin yakasıdır. Yakana göre kolunda şekillenecektir.

Uzun Kollu Gelinliklerde Yaka Seçimi

V, bisiklet, hakim ve kayık başta olmak üzere uzun kolda neredeyse her türlü yaka tipini kullanabilirsin. Fakat fikrimi sorarsan uzun kola en çok V yakalar yakışıyor diyebiliriz. Özellikle dantel kollu gelinlik modelleri...

Uzun kollu gelinlik modellerinde derin, dik, geniş V olmak üzere her tür V yaka tercihi yapabilirsin. Burada iş senin dekolteni ne kadar açmak istediğinde bitiyor. Fakat V yaka uzun kollu gelinliklerde dekolten açıldıkça daha seksi bir görünüm elde edeceğin için diğer detaylardan vazgeçmek zorunda kalabilirsin ona göre.

uzun kollu gelinlik

Kayık yaka uzun kollu gelinlik modelleri de en çok tercih edilen tasarımlardan. Sen ister omuzlarından neredeyse düşecekmiş gibi duran şifon organze kumaştan tasarlanmış kayık yaka istersen de dantelin dilimlerinin doğal bir şekilde bırakıldığı kayık yaka modelleri seçebilirsin. Her iki modelde de kumaşının altından teninin görülmesi sana ve gelinliğine modern ve gizemli bir görünüm katar. Bu yaka tipini özellikle armut vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyoruz.

uzun kollu gelinlik

Hem kalp hem uzun kollu yakayı ince kol yapısına sahip küçük göğüslü gelin adaylarına tavsiye ediyoruz. Özellikle de kalp yaka bishop kollu gelinliklerin genişleyen kolları ile daha kalın kollu görünürken kalp yakası ile bir beden büyük görünen göğüslere sahip olacaksın.

uzun kollu gelinlik

Hem göğüs dekoltesine sahip olmak hem de üst bölgendeki fazlalıkları kamufle etmek istiyorsan da seçimini yarasa kol gelinlik modellerinden yana yapabilirsin.

Hakim yaka uzun kollu gelinlikler de özellikle uzun boyunlu gelin adaylarının tercih edebileceği tasarımlardan. Bu yaka tipinin boğucu bir görünüm yaratması riski de bulunuyor. Bu nedenle saçlarını toplamalı ve küçük aksesuarlar tercih etmelisin.

uzun kollu gelinlik

Bisiklet yaka uzun kollu gelinliklerin birçok seçeneği bulunuyor. Tam boynunu çevreleyen de olur, birazcık köprücük kemiklerini gösteren de... Özellikle ince ve uzun boyunlu gelin adaylarına önerdiğimiz bisiklet yaka uzun kollu gelinlik modelleri modası asla geçmeyecek olan tasarımlardan biridir.

uzun kollu gelinlik

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Saç Modelleri

Uzun kollu gelinliklerde yaptıracağın saç modeli yaka tipine göre değişiklik gösterir. V yaka modellerde topuz, açık, yarım toplanmış, örgü modelleri de kullanabilirsin. Çünkü yaka biçimi her modeli kaldıracaktır.

Fakat bisiklet yaka uzun kollu gelinlik modelini boğmamak için saç modelini mutlaka toplu modellerden yaptırmalısın. Bu tercihe göre değişir fakat en zarifi sade bir atkuyruğu ile ense topuzudur.

uzun kollu gelinlik

Kayık yaka uzun kollu gelinliklerle dağınık romantik topuzlar ile bombeli topuzlar arasında seçim yapabilirsin. Her iki modelde romantik bir görünüm verecek. Eğer kayık yaka uzun kollu gelinlik ile seksi bir görünüm elde etmek istiyorsan saçlarını en gergin şekilde tepeden topuz modeli yaptırmanı tavsiye ediyoruz. Bu noktada makyajda kırmızı rujda göstermek istediğin etkiye yardımcı olacaktır.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Mücevherler

Söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama kolye ve bileklikten uzak durmalısın. Hatta takacağın küpenin bile boyutu çok önemli. Eğer yakası kapalı model bir gelinlik giyiyorsan küpen sallantılı modeller yerine top şeklindeki inci ya da taşlı modellerden olmalı. Sallantılı küpe takmanın yolu ise kayık ya da V yaka modelleri tercih etmekten geçiyor.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Etek Kesimi Modelleri

Uzun kollu gelinlik modelleri 4 kesim tipi ile de uyum sağlayacaktır. Fakat en büyük ihtişamı uzun kollu balık gelinlik modellerinin gösterdiğine emin olabilirsin. Düz kesimler de balık kadar gösterişli olabilir.

Eğer hem hareket kolaylığı hem de gösteriş arıyorsan A kesim uzun kollu gelinlik modellerini tercih etmelisin. Balık ve prenses kesimden biri seçemiyorsan ise bu yılın modası çıkartılabilir etekler ile önce prenses kesim sonra balık kesim gelinlik giymiş olabilirsin.

Balık kesim uzun kollu gelinlik modellerini özellikle orantılı vücut hatlarına sahip, kum saati vücut tipindeki gelin adayları için ideal.

uzun kollu gelinlik

Eğer dikdörtgen vücut tipine sahipsen düz kesim uzun kollu gelinlikler senin için uygun olacaktır.

uzun kollu gelinlik

Gösterişli tasarımlardan hoşlanan ve özellikle geniş basenlerini kamufle etmek isteyen gelin adaylarının tercih edebileceği gelinlik modelleri uzun kollu prenses kesim tasarımlar olabilir.

uzun kollu gelinlik

Kabarık etek tasarımıyla, geniş basenlerini gizlemek isteyen armut vücut tipine sahip gelin adayları için uygun seçenekler arasında uzun kollu A kesim gelinlikler de var. Uzun kollu kabarık gelinlik modellerini armut vücut tipine sahip gelinlere önersek de bu tasarımların her vücut tipi için uygun olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

uzun kollu gelinlik

Sen de özel dikim gelinlik seçeneğini düşünüyorsan şuradaki modeller sana ilham verebilir: Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Ünlülerin Uzun Kollu Gelinlikleri

Hazal Kaya Gelinlik Modeli

2019'un ilk ünlü gelinlerinden biri olan Hazal Kaya, kendisi gibi oyuncu sevgilisi Ali Atay ile geçtiğimiz Şubat ayında dünyaevine girdi. Hazal Kaya düğününde Özgür Masur imzalı bir gelinlik giydi. Feminen detayların öne çıktığı gelinlik, tasarımcının ikonik drapelerine sahip. Saten gövdesiyle zarif bir tasarıma sahip olan kolları tül gelinlik, genel olarak beğenilse de Kaya'nın vücuduna uygun olmadığı gerekçesiyle çok da eleştirilmişti.

uzun kollu gelinlik

Tül kollu tasarımlar ilgini çekiyorsa buraya da göz atabilirsin: Kolları Tül Gelinlik Modelleri

Burcu Kara Gelinlik Modeli

Burcu Kara, Tuvana Büyükçınar imzası taşıyan hakim yaka, ipli bishop kol detayına sahip ve göğüs bölgesindeki işlemelerle hareketlendirilen bir gelinlik tercih etmişti. Kara, gelinliğini boncuklarla süslü bir alınlık ile tamamlamıştı.

uzun kollu gelinlik

Ceyda Düvenci Gelinlik Modeli

Son evliliğini oyuncu Bülent Şakrak’la yapan Ceyda Düvenci, düz kesim, uzun kuyruklu düşük omuz uzun kollu saten gelinlik tercih etmişti. Etek bölümü saten kumaştan yapılan üstü ve kolları dantelli gelinlik modelinin sırt bölgesinde V şeklinde dekolte tercih eden Düvenci, yandan topladığı saçlarını renkli bir saç aksesuarı ile tamamlamıştı.

uzun kollu gelinlik

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Uzun kollu gelinlikleri pek çok firmada bulabilirsin ama biz senin için zarif ve şık tasarımlarıyla öne çıkan bazı gelinlik firmalarınının uzun kollu modellerini bir araya getirdik. Modelleri inceleyip, ilgini çeken tasarımlar için firmalar ile iletişime geçebilirsin.


pınar bent gelinlik


Elif Platin Haute Couture


emine meral modaevi


uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey


uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey


uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey


White or White


uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey


uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey


uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey


Artık uzun kollu gelinlik modelleriyle ilgili tüm detayları ve bu tasarımları nerede bulabileceğini biliyorsun. Ancak seçeneklerinin bunlarla sınırlı olduğunu düşünme. Daha detaylı araştırma yapmak istiyorsan şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyebilir, ilgini çeken firmalardan randevu talep edebilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

8 Yorum

Sevinc Huseynli

Düğün Tarihi: 25.11.2018


Benim duyunum temmuzda oldu.Prenses model,uzun kollar ve dantelli bir gelinlik giydim hafif dalqali saclar yapdim .Temmuz gelini icin bu model uyqunmudur ?Tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, uzun kollu gelinlikler yerine kolsuz ya da askılı modelleri tercih etmek yaz düğünleri için daha doğru olur. Ancak uzun kollu modellerin vücut yapınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız, doğru bir seçim yaptığınızı söyleyebiliriz. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Burcu Çalışır

Düğün Tarihi: 04.12.2017


Merhaba benim kollarım ve üst bölgem iri.À kesim kayık yaka, truvakar çok az dantelli kol bana olur mu


Hacerr

Düğün Tarihi: 05.06.2017


Merhaba benim gelinligımde uzun kol dantel kayık yaka saca Bı turlu karar veremedim cunkı yuzum zayıf ve minyon yardımcı olur musunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hacer, Uzun dantel kollu kayık yaka bir gelinliğe saç olarak sımsıkı toplanmayan romantik bir dağınık topuz yaptırmanı tavsiye ediyorum. Yüzünün zayıf ve minyon olması kesinlikle bir avantaj bunu aklından çıkarmamalısın.

  Cevapla

Melek Karsli

Düğün Tarihi: 04.04.2017


Merhaba bende biraz balik etli ve omuzlu bir bayanim kayik yaka uzun kol dantelli a kesim gelinlik tercih etmeyi dusunuyorum sizce secimim ne kadar dgru


Deniz Ö

Düğün Tarihi: 28.01.2017


Merhabalar, Mayıs'ta düğünüm var ancak ben uzun kollu yakası omuzlardan başlayacak şekilde diktirmek istiyorum. Çıkartmalı olacak. İlk kabarık ilerleyen saatlerde ise balık olarak devam etmeyi planlıyorum. Ancak saçımı topuz yapmak istemiyorum başka seçenek ne olabilir ? Birde bakığın üzerine çıkarılan eteği A kesim mi yoksa kabarık mı yaptırmayalım? Ve duvak kısmına gelirsek size nasıl olmalı ?


Merve Kılıç

Düğün Tarihi: 20.12.2016


Merhaba temmuzda kır düğününde ispanyol kol v yaka düz kesim bir gelinlik istiyorum yaz icin uygun mudur sizce? 1.60 boy 34 bedenim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Merve, Gelinliğin hem yaz ayına hem de kır düğünü mekanına gayet uygun bir model. Seçiminden dolaı seni tebrik ediyorum.

  Cevapla

Nejla Aslan

Düğün Tarihi: 27.11.2016


Merhaba çok fazla 176 cm boyunda 75 kg ağırlığındayıö göber bölgemde fazlalığım var A kesim uzun kol gelinlik sizce bana yakısır mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Necla, Uzun kollu A kesim gelinlikler son zamanların en çok tercih edilen modellerinden ve vücudu çok hoş gösterdiği için içine iyi bir korse giydiğinde göbeğindeki fazlalıkları gizleyeceğine eminim. Tabii farklı modellerin duruşunu da görmek için mutlaka farklı kesim gelinlikleri de denemelisin.

  Cevapla

Seda Keskin

Düğün Tarihi: 07.08.2016


Merhaba, Ben büyük beden bir gelinim, gelinliğim son fotoğrafta olduğu gibi üstü dantel altı tül. Omuzlarım geniş değil ama kollarım kalın olduğundan bu şekilde uzun ya da truvakar kol seçiyim diyorum. A kesim olacak gelinliğim, sizce iyi durur mu? Yaka kısmı nasıl olmalı en iyi nasıl kapanır? Cevabınızı merakla bekliyorum. Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Seda, Büyük beden bir gelinsen A kesim bir gelinlik giyinmen çok yerinde olacaktır. Çünkü kullanımı rahattır, her ortama ve her bedene uyum sağlayabilen özelliği ile en çok tercih edilen gelinlik kesimidir. Adeta kullanıcı dostudur. Kamuflajın ustasıdır. Omuzların geniş olmadığı için sana kayık yaka bir A kesim öneriyoruz. Kayık yaka şık görüntüsünün yanı sıra dar omuzları geniş göstermeye yardımcı olur. Kollarda kamuflaj istiyorsan uzun kol yerine truvakar kol kesimi öneriyoruz. Toparlayacak olursak, kayık yaka, truvakar kol, A kesim bir gelinlikle harika bir görüntü yakalayacağına eminiz.

  Cevapla