Uzun Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

6:39 dakika

14.11.2019

Çok eski zamanlarda popüler olan uzun kollu gelinlikler neden son birkaç yıldır tercih edilen modeller arasında? Buna hangi ünlünün düğünü neden oldu? Hangi mekanlarda tercih edilmesi daha doğrudur? Hangi mücevher ile nasıl bir kumaşla daha doğru bir seçim olur? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını arıyorsan en ince detayına kadar yazdım. Gel beraber inceleyelim.

Uzun kollu gelinlikler özellikle 40 ve 50’li yıllarda oldukça popülerdi. Kraliyet düğünlerin göz bebeği olan uzun kollu gelinlik modelleri, neredeyse 10 yıl boyunca straplez model gelinliklerin birinciliği hiçbir yakaya bırakmaması ile gelinlik tercihlerinde zaten pek tercih edilmezken son sıralara mahkum edilmişti.

Bu mahkumiyet zaman zaman vintage sever gelinlerin tercihleri ile kısa bir gün ışığı görse de sonbahar ya da kış ayları olmasa unutulmak üzereydi.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Tabii her şeyin bir zamanı olduğu gibi uzun kollu gelinliklerde küllerinden doğacağı anı bekliyordu. Bu anı ona yaşatan ise bir Kraliyet düğünü oldu. Tam 5 yıl önce tüm dünyanın televizyonları başına kitlendiği Prens William ve Cambridge Düşesi Kate Middelton’ın düğünü ile o an çoktan gelmişti aslında.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Çiçek motifli dantel kumaştan tasarlanmış, dik bir V yakaya sahip Sarah Burton’ın Alexander McQueen için tasarladığı A kesim uzun kollu gelinlik ile Kate Middleton bir dönemin başlangıcına neden oldu diyebiliriz. Grace Kelly’nin gelinliğinin modern bir uyarlaması olan bu gelinlik artık dekolte sever gelin adaylarının bile radarına girmiş oldu.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Bu zamana kadar Grace Kelly’nin gelinliğinden esinlenen ilk ünlü Kate değildi elbette. Tamam onun kadar kimse benzetmedi ama Kate’den bir sene önce Nicole Richie’de dantel uzun kollu bir gelinlik giymiş ve çok hoş olmuştu.

Fakat burada iş kitleleri peşinden sürüklemekten ya da prenses olmanın verdiği ihtişamdan geçse bile gelinlik modelinden saç ve makyaja, kullanılan aksesuarlardan duvağa kadar bir bütün olmaktan da geçiyor diyebilirim.

Ünlülerin giydiği uzun kollu gelinlikleri Kate’ten önce ve Kate’ten sonra diye ikiye ayırabiliriz. Kate Middelton’dan önce Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor ve Jada Pinkett tercih ederken, Kate’ten sonra ise Nicky Hilton, Kim Kardashian ve ülkemizde Merve Boluğur, Gülben Ergen ve Ece Erken de düğünlerinde uzun kollu gelinlik modellerini tercih etti.

Peki, Nedir Uzun Kol?

Uzun kol, bileğe kadar uzanan kola denir. Ucu manşetli olanlar, omuzdan aşağı dümdüz tüm kolu ve bileği sımsıkı saranlar, omuzdan bileğe inerken orantılı bir şekilde genişleyerek İspanyol kol biçimini alan trompet olanlar, İngilizcesi bishop olan dirseğe kadar düz dirsekten sonra İspanyol kol gibi açılan fakat bilekte tutturulan kol çeşidi gibi farklı alternatifleri vardır. Gelinliğe nostaljik bir hava katan yarasa kol modeli de en çok tercih edilen gelinlik kol tiplerinden biridir.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Yarasa kollu tasarımların birbirinden şık örneklerine şuradan bakabilirsin: Yarasa Kol Gelinlik Modelleri

En sık görülen uzun kol tipi düz inen kollardır. Onlarda kendi aralarında dar ve bol olarak ikiye ayrılır. Genellikle dar uzun kollu olanlar dantel, güpür gibi tok kumaşlar kullanılarak, bol olanlar ise ipek şantuk -üzerine yine dantel ya da güpür dikilebilir- gibi akışkan kumaşlarda tercih edilirler.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Uzun Kollu Gelinlikler Hangi Kumaşlar ile Kullanılır?

Konuyu kumaşlara getirdiğime göre buradan devam edebilirim. Gelinliğin kol kumaşı genellikle üst beden kumaşıyla aynı olduğu için çoğunlukla dantel, tül, şifon ve uzun kollu gelinliklerde en çok brode kumaşlarda tercih ediliyor. Nakışlı Fransız danteli adı verilen brode kumaş, tül kumaşın üzerine Fransız danteli işlenip son haline getirilerek elde edilir.

Özellikle vintage bir görünüm vermek istiyorsan ipek etek kesimli gelinlik modelinin üst bedenini güpür detaylar ile hazırlatmalısın. Bu tarz gelinlik modelini tarihi düğün mekanlarında gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.

Kolları bileğe kadar uzun güpür kumaştan tasarlanan düz kesim bir gelinlik ile eski zamanın gelinlerine gönderme yapacağın gibi fotoğraflarda zamansız bir etki de yaratarak modası hiç geçmeyen bir gelinlik giymiş olursun.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Balon kol veya trompet kol tercih etmek istersen bu kollar yeterince hareketli olduğu için yakanı V yaka olarak belirlemeni tavsiye ediyorum. Böylece kol detayında verdiğin hareketi dekolte bölgendeki açıklık ile dengeleyebilirsin.

Manşetli ipek kumaştan tasarlanarak üst bedeni ve kollarında güpür detayları ile zenginleştirilmiş sol taraftaki modeli havuz başı düğünlerinde tercih edebilirsin. Sağ tarafta bulunan bishop kol biçimine sahip Fransız dantelli gelinlik modelini ise hem transparan detayları hem de hareketli etekleri ile kır düğünlerinde giyebilirsin.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Kol detayını yaptırırken en çok dikkat etmen gereken şey aslında gelinliğinin yakasıdır. Yakana göre kolunda şekillenecektir.

Şimdi küçük bir test molası vermeye ne dersin?

Uzun Kollu Gelinliklerde Yaka Seçimi

V, bisiklet, hakim ve kayık başta olmak üzere uzun kolda neredeyse her türlü yaka tipini kullanabilirsin. Fakat fikrimi sorarsan uzun kola en çok V yakalar yakışıyor derim. Özellikle kolları dantellerle kaplı modeller...

V Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Uzun kollu gelinlik modellerinde derin, dik, geniş V olmak üzere her tür V yaka tercihi yapabilirsin. Burada iş senin dekolteni ne kadar açmak istediğinde bitiyor. Fakat dekolten açıldıkça daha seksi bir görünüm elde edeceğin için diğer detaylardan vazgeçmek zorunda kalabilirsin ona göre.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Kayık Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

İster omuzlarından neredeyse düşecekmiş gibi duran şifon organze kumaştan tasarlanmış kayık yaka istersen de dantelin dilimlerinin doğal bir şekilde bırakıldığı kayık yaka modelleri seçebilirsin. Her iki modelde de kumaşının altından teninin görülmesi sana ve gelinliğine modern ve gizemli bir görünüm katacak. Bu yaka tipini özellikle armut vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyorum.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Hem kalp hem uzun kollu yakayı özellikle bishop modeli gelinlik kollarını ince kol yapısına sahip küçük göğüslü gelin adaylarına öneriyorum. Genişleyen kolları ile daha kalın kollu görünürken kalp yakası ile bir beden büyük görünen göğüslere sahip olacaksın.

Hem göğüs dekoltesine sahip olmak hem de üst bölgendeki fazlalıkları kamufle etmek istiyorsan da seçimini yarasa kol gelinlik modellerinden yana yapabilirsin.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Hakim Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Gerçek bir prenses olmaya hazırlanmıyorsan hakim yaka truvakar kol gelinliklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu görüntü seni boğabilir.

Tamam Grace Kelly’ye çok yakıştı ve tüm dünyanın en fazla taklit edilen bir gelinliği oldu ama biraz dürüst olalım. Seni en fazla kuzenlerin taklit edecek ve ikonik bir gelinlik giymiş olmayacaksın. O nedenle tercihini az da olsa boyunu açık gösteren modellerden seçmelisin.

Bunu takmak istediğin mücevher ve aksesuarlar ile kombine etmen zor olacağı için söylüyorum. Eğer tek hayalin bu yaka tibi ise o halde ardına bakma derim ama birazcık önerimi dikkate alıyorsan gel orta yolda buluşalım ve bisiklet yaka seçimi ile boynunu birazcık uzun gösterelim.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Bisiklet Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Tam boynunu çevreleyen de olur, birazcık köprücük kemiklerini gösteren de... Özellikle ince ve uzun boyunlu gelin adaylarına öneriyorum bisiklet yakayı. Ayrıca bisiklet yaka uzun kollu gelinlik modelleri modası asla geçmeyecek olan gelinlik modellerinden biridir.

Üstelik sarıya yakın kırık beyaz renkte uzun kollu baştan ayağa dantel düz ya da balık kesim gelinlik modeli seçtiğinde, inan bana gelinliğini gerçek bir vintage gelinlik modelinden kimse ayıramayacak. Tabii bu noktada yaptıracağın saç modeli de önem kazanıyor.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Saç Modelleri

Uzun kollu gelinliklerde yaptıracağın saç modeli kesinlikle yaka tipine göre değişiklik gösterecek. V yaka modellerde topuz, açık, yarım toplanmış, örgü modelleri de kullanabilirsin. Çünkü yaka biçimi her modeli kaldıracaktır.

Fakat bisiklet yaka uzun kollu gelinlik modelini boğmamak için saç modelini mutlaka toplu modellerden yaptırmalısın. Bu tercihe göre değişir fakat en zarifi sade bir atkuyruğu ile ense topuzudur.

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Kayık yaka uzun kollu gelinliklerle dağınık romantik topuzlar ile bombeli topuzlar arasında seçim yapabilirsin. Her iki modelde romantik bir görünüm verecek. Eğer kayık yaka uzun kollu gelinlik ile seksi bir görünüm elde etmek istiyorsan saçlarını en gergin şekilde tepeden topuz modeli yaptırmanı tavsiye ediyorum. Bu noktada makyajda kırmızı rujda göstermek istediğin etkiye yardımcı olacaktır.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Mücevherler

Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama kolye ve bileklikten uzak durmalısın. Hatta takacağın küpenin bile boyutu çok önemli. Eğer yakası kapalı model bir gelinlik giyiyorsan küpen sallantılı modeller yerine top şeklindeki inci ya da taşlı modellerden olmalı. Sallantılı küpe takmanın yolu ise kayık ya da V yaka modelleri tercih etmekten geçiyor.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Kesim Modelleri

Uzun kollu gelinlik modelleri 4 kesim tipi ile de uyum sağlayacaktır. Fakat en büyük ihtişamı balık modellerinde gösterdiğine emin olabilirsin. Düz kesimler de balık kadar gösterişli olabilir.

Eğer hem hareket kolaylığı hem de gösteriş arıyorsan A kesim uzun kollu gelinlik modellerini tercih etmelisin. Balık ve prenses kesimden biri seçemiyorsan ise bu yılın modası çıkartılabilir etekler ile önce prenses kesim sonra balık kesim gelinlik giymiş olabilirsin.

Balık Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düz Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Prenses Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

A Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Şimdi Sıra Sende, Haydi, Sor!

Benim anlatacaklarım bitti. Şimdi sıra sende. Bu anlatılanlardan mutlu oldun mu, daha fazla detay istiyor musun ya da aklına takılan ve anlatmamı istediğin başka başlıklar var mı? Hepsini makalenin altına yorum olarak bırakabilirsin. En kısa zamanda sorunu cevaplayacağım. Haydi, sor!

Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

8 yorum

SK

Seda Keskin

07/08/2016

Merhaba, Ben büyük beden bir gelinim, gelinliğim son fotoğrafta olduğu gibi üstü dantel altı tül. Omuzlarım geniş değil ama kollarım kalın olduğundan bu şekilde uzun ya da truvakar kol seçiyim diyorum. A kesim olacak gelinliğim, sizce iyi durur mu? Yaka kısmı nasıl olmalı en iyi nasıl kapanır? Cevabınızı merakla bekliyorum. Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Seda, Büyük beden bir gelinsen A kesim bir gelinlik giyinmen çok yerinde olacaktır. Çünkü kullanımı rahattır, her ortama ve her bedene uyum sağlayabilen özelliği ile en çok tercih edilen gelinlik kesimidir. Adeta kullanıcı dostudur. Kamuflajın ustasıdır. Omuzların geniş olmadığı için sana kayık yaka bir A kesim öneriyoruz. Kayık yaka şık görüntüsünün yanı sıra dar omuzları geniş göstermeye yardımcı olur. Kollarda kamuflaj istiyorsan uzun kol yerine truvakar kol kesimi öneriyoruz. Toparlayacak olursak, kayık yaka, truvakar kol, A kesim bir gelinlikle harika bir görüntü yakalayacağına eminiz.


NA

Nejla Aslan

27/11/2016

Merhaba çok fazla 176 cm boyunda 75 kg ağırlığındayıö göber bölgemde fazlalığım var A kesim uzun kol gelinlik sizce bana yakısır mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Necla, Uzun kollu A kesim gelinlikler son zamanların en çok tercih edilen modellerinden ve vücudu çok hoş gösterdiği için içine iyi bir korse giydiğinde göbeğindeki fazlalıkları gizleyeceğine eminim. Tabii farklı modellerin duruşunu da görmek için mutlaka farklı kesim gelinlikleri de denemelisin.


MK

Merve Kılıç

20/12/2016

Merhaba temmuzda kır düğününde ispanyol kol v yaka düz kesim bir gelinlik istiyorum yaz icin uygun mudur sizce? 1.60 boy 34 bedenim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Merve, Gelinliğin hem yaz ayına hem de kır düğünü mekanına gayet uygun bir model. Seçiminden dolaı seni tebrik ediyorum.


Deniz Ö

27/01/2017

Merhabalar, Mayıs'ta düğünüm var ancak ben uzun kollu yakası omuzlardan başlayacak şekilde diktirmek istiyorum. Çıkartmalı olacak. İlk kabarık ilerleyen saatlerde ise balık olarak devam etmeyi planlıyorum. Ancak saçımı topuz yapmak istemiyorum başka seçenek ne olabilir ? Birde bakığın üzerine çıkarılan eteği A kesim mi yoksa kabarık mı yaptırmayalım? Ve duvak kısmına gelirsek size nasıl olmalı ?


MK

Melek Karsli

04/04/2017

Merhaba bende biraz balik etli ve omuzlu bir bayanim kayik yaka uzun kol dantelli a kesim gelinlik tercih etmeyi dusunuyorum sizce secimim ne kadar dgru


H

Hacerr

05/06/2017

Merhaba benim gelinligımde uzun kol dantel kayık yaka saca Bı turlu karar veremedim cunkı yuzum zayıf ve minyon yardımcı olur musunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hacer, Uzun dantel kollu kayık yaka bir gelinliğe saç olarak sımsıkı toplanmayan romantik bir dağınık topuz yaptırmanı tavsiye ediyorum. Yüzünün zayıf ve minyon olması kesinlikle bir avantaj bunu aklından çıkarmamalısın.


Burcu Çalışır

04/12/2017

Merhaba benim kollarım ve üst bölgem iri.À kesim kayık yaka, truvakar çok az dantelli kol bana olur mu


SH

Sevinc Huseynli

24/11/2018

Benim duyunum temmuzda oldu.Prenses model,uzun kollar ve dantelli bir gelinlik giydim hafif dalqali saclar yapdim .Temmuz gelini icin bu model uyqunmudur ?Tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, uzun kollu gelinlikler yerine kolsuz ya da askılı modelleri tercih etmek yaz düğünleri için daha doğru olur. Ancak uzun kollu modellerin vücut yapınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız, doğru bir seçim yaptığınızı söyleyebiliriz. Mutluluklar dileriz.