Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:35 dakika

07.06.2022

Söz ya da nişan organizasyonu için hazırlıklar başladı ve organizasyonu evde yapmaya karar verdin. Özenle hazırlandığın bu gecede hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsan, sana yardımcı olacak önerilerimiz var. İkramlardan süslemelere, nişan elbisenden takılara kadar evde söz-nişan organizasyonu için tavsiyelerimizi 15 maddede topladık.

evde nişan organizasyonu

1-Evde Nişan Organizasyonu Kaç Kişi Olmalı?

Evde nişan organizasyonu, aile arasında, samimi bir nişan yapmak isteyen çiftlerin tercihi oluyor. Alan, bir davet salonuna göre daha küçük olduğu için evde yapılacak nişan töreninde öncelikle evin kaç kişi alacağını planlamalısın.

Aile arasında yapılacak küçük bir organizasyon için genelde 20-30 kişi davet edilir. Evin genişliğine göre organizasyonu biraz büyütüp, davetli sayını 50 kişiye kadar çıkarabilirsin.

evde nişan kaç kişi olmalı

Nişanda olduğu gibi düğünde de lazım olacak davetli listesi hazırlarken şu yazımızdan yardım alabilirsin: Davetli Listeniz Konusunda Kararsız Kalmayın

2-Evde Nişana Kimler Çağrılır?

Nişanda olmazsa olmazları anne babalar, kardeşler, kardeşlerin eşleri ve aile büyükleri. Eğer az kişinin katılımı ile sade bir nişan istiyorsan, listen bu şekilde olmalı.

Biraz daha geniş çaplı bir konuk listesi düşünüyorsan anne babalarınızın kardeşleri onların eşleri ve çocuklarını da davet edebilirsin. Sana yardımcı olacak birkaç yakın arkadaşını da davet etmeyi unutmasan iyi edersin.

3-Davetlilerin İçin Yeterli Oturma Alanın Var mı?

Evde söz ya da nişan yapmak için mobilyaları, sandalyeleri ve oturma alanını davetli sayısına göre ayarlaman gerekiyor. Fazladan sandalye ihtiyacın olursa komşulardan tamamlayabileceğin gibi, tümü aynı, şık, süslü sandalyeleri organizasyon firmaları da senin için sağlayacaktır.

evde söz veya nişan organizasyonu yapacaklara 15 tavsiye

Nişan töreninde çalacağın şarkılara karar veremediysen: En Güncel Nişan Giriş Müzikleri

4-Evde Nişan Ne Kadar Sürer?

Genellikle evde yapılan nişan organizasyonlarında söz ve nişan bir arada yapılıyor. Misafirlerin karşılanması, yemek ikramı, söz ile birlikte olacaksa kız isteme konuşması, yüzük takma ve pasta merasimi, kahve ikramı gibi anlar, ortalama 2-3 saat sürüyor.

Bu arada pasta seçimini hala yapmadıysan galeriyi incelemeni öneririm: Farklı Tarzlara Hitap Eden 15 Söz Pastası Modeli

5- Evde Nişan Konsepti Seçimi Nasıl Yapılır?

Evde nişan yapmak için konseptini belirlemek, hazırlıkları daha kolay hale getirebilir. Seçeceğin konsept, evde yapılabilecek nişan süslemeleri konusunda kolaylık sağlar. Elbisenden pastana, nişan tepsinden nişan masasına kadar, tüm hazırlıkları bu konsept doğrultusunda seçeceğin renkler ve malzemelerle yapabilirsin.

evde nişan konsepti

Nişan masası kiralama hizmeti alabileceğin firmaları şurada bulabilirsin: İstanbul'da Kiralık Nişan Masası Bulacağın Firmalar

6-Evde Nişan Kıyafeti Nasıl Olmalı?

“Evde nişan elbisesi nasıl olmalı” diye araştırıyorsan hemen yanıt verelim: Evde nişan elbisesi, bir mekanda yapılan nişana kıyasla daha sade olmalı. Çok fazla dekoltesi olmayan, rahat hareket edebileceğin elbiseleri evde nişan kıyafeti olarak tercih edilebilirsin.

Nişan elbiseni nasıl seçmen gerektiğine dair tavsiyelerimizin yer aldığı şu makalemizi de inceleyebilirsin: Söz ve Nişan Elbiseni Seçerken Dikkat Etmen Gereken 5 Şey

Evin dar alanında hareket kolaylığı sağlaması açısından kısa abiye modellerinin daha çok tercih edildiğini de dipnot olarak belirtelim. Elbisenin renk ve tarz olarak konsepte uygun olmasına özen göstermelisin.

evde nişan kıyafeti

Ünlülerin nişan elbiseleri de sana ilham verebilir: Ünlülerin Nişan Elbiselerini Görmeden Nişanlığını Alma

7-Nişan Ayakkabını Nasıl Seçmelisin?

Nişan günü sürekli ayakta olacağını ve dar bir alanda hareket edeceğini düşünürsek, elbisenin altına kalın topuklu ayakkabı giymen, daha rahat yürümeni sağlar. Boyun kısa değilse alçak topuklu modelleri tercih etmekte fayda var. Tabii ayakkabının topuk boyunu seçerken damat adayının boyunu çok geçmemesine de dikkat etmelisin.

8-Nişan Saçı ve Makyajı Nasıl Olmalı?

Evde nişan saç modellerine karar verirken tarzına uygun bir seçim yapmalısın. Abartılı topuzlardan uzak durmanı öneriyoruz. Sade ense topuzu, atkuyruğu ya da dalgalı açık saç modellerinden sana uygun olanını tercih edebilirsin. Nişan süslemelerinde kullandıklarına benzer tonlarda, konseptine ve elbisene uygun bir saç aksesuarı da kullanabilirsin.

evde nişan saç modelleri

Nişan makyajına karar verirken şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Nişan Makyajı Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

9-Evde Nişanda Ne İkram Edilir? Söz Nişan İkramlıkları Neler?

Evde yapılacak organizasyonda ikramlar nasıl olur dersen genel olarak nişan kurabiyeleri, cupcakeler, makaronlar, yaprak sarması, küçük pizzalar ve börekler ile içecekler, evde nişan menüsü olarak tercih ediliyor. Tabii nişan pastasını da unutmayalım. Nişanda ikram edilecek yiyecekleri evde hazırlayabileceğin gibi, nişan ikramlıkları için catering firmalarından da yardım alabilirsin.

Nişan pastana karar vermeden önce bu galeriye göz atmanı öneririz: Nefis Nişan Pastası Modelleri

nişan ikramlıkları

İkramlıklarını, konseptine göre süslediğin nişan masasında, açık büfe servisi olarak sunabilirsin. Kişi sayısına göre yeterli sayıda tabak, bardak, çatal, bıçak olmasına da dikkat etmelisin. Eğer bir organizasyon firmasıyla anlaştıysan, kişi sayısı kadar servis takımını senin için temin etmelerini isteyebilirsin.

Pasta siparişi verebileceğin şirin butik pastacılar da burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

10-Nişan Süslemeleri Nasıl Olmalı?

Evde yapılacak bir organizasyonda, dış mekan etkinliklerine kıyasla daha sade tasarımlar seçilmelidir. Örneğin; nişan organizasyonunun başkahramanı nişan masası sade olmalıdır. Sade nişan masası süslemesinde 1-2 renk kombini ve abartısız aksesuarlar kullanılmalıdır.

Nişan törenin için konsept bir renk seçip, süslemeleri bu belirlediğin renge göre yapabilirsin. Mesela nişan elbisen ile nişan masası süslerinde kullandığın renkler aynı olabilir. Nişan süslemelerinde sandalyelerden kadehlere, nişan masası arka dekorundan nişan kapı süslerine kadar evde yapılacak nişan için süslemelerini nişan konseptine uygun yapabilirsin.

Evde yapacağın nişan töreni için organizasyon firmalarının sunduğu nişan masası kiralama hizmetinden yararlanabilirsin. Nişan masası süslemesinde mekanda yapılan nişan dekorasyonuna kıyasla minimal aksesuarlar tercih edebilirsin. Temana göre bir nişan masa örtüsü kullanabilir, masa üzerine renkli boncuklar serpiştirebilir, taze mevsim çiçeklerine yer verebilirsin.

Nişan masanı süsleyecek olan nişan tepsisini de temana uygun yapmalısın. Eğer deniz konseptli bir yüzük tepsisi düşünüyorsan, denizyıldızları, deniz kabukları, gemi ya da balık figürlü süsleri tercih edebilirsin.

evde nişan süslemeleri

Evde nişan süsleme fikirleri arıyorsan şu yazımızdan ilham alabilirsin: Evde Nişan Töreni Yapacaklar İçin Yaratıcı Süsleme Fikirleri

11-Evde Nişanda Ne Takılır?

Nişan Yüzükleri

Genellikle düğün zamanı ekstradan alyans alınmaz, nişan yüzüğü sağ elden sola geçer. Bu nedenle nişan yüzüğünü alırken günlük kullanıma uygun bir model seçmelisin. Yani her an takılacak bir yüzük olduğunu düşünürsek, yüzüğün ergonomik olması en önemli kriter olmalı.

Rahat ve şık nişan yüzüğü modellerine göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Nişan Yüzükleri Modelleri

Geline Takılacak Takılar

Nişanda geline takılacak takılar farklı yörelere göre değişiklik gösterebilir. Tercihe göre erkek tarafı geline kolye, küpe ve bileklikten oluşan bir takı seti hediye edebilir. Gelen diğer davetlilerin takı takıp takmayacağı ise aileler arasında konuşulup belirlenir.

Damada Takılacak Hediyelikler

Kız tarafı genellikle erkeğe nişanda ya da düğünde damat saati takar. Damat saati özel ve uzun ömürlü olmalı. Damat adayının tarzı da göz önünde bulundurularak seçilmesi gereken damat saatiyle ilgili daha fazla bilgi istersen şu yazımıza bakabilirsin: Damat Saati Nedir? Nasıl Seçilir?

damada takılacak hediyelikler

Yüzükleri Kim Takacak?

Yüzükleri kimin takacağını da müstakbel eşinle aranızda konuşarak önceden belirlemen, nişan günü herhangi bir karışıklığa neden olmamak için uygun olacaktır. Genel olarak nişan yüzüklerini kız tarafının aile büyüklerinden biri takar. Ancak günümüzde, damat adayının yakınlarından birinin geline, gelin adayının yakınlarından birinin de damat adayına nişan yüzüğü taktığı sıkça görülüyor.

12-Fotoğrafları Kim Çekecek?

Evde nişan fotoğrafları, genelde davetlilerin çektikleriyle sınırlı kalıyor. Sen de bu özel geceden sonra fotoğrafların peşine düşmek ve herkesten çektikleri fotoğrafları istemek yerine, yakınlarından birini fotoğraf çekmekle görevlendirebilirsin.

Ayrıca şehrindeki fotoğraf firmalarıyla iletişime geçerek, evde yapılacak nişanda profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşabilirsin.

evde söz veya nişan organizasyonu yapacaklara 15 tavsiye

Söz ve nişan süreçleri göz açıp kapatıncaya kadar geçecek. Sonrasında düğün günü nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? Düğün.com çiftlerinin bazı tavsiyeleri var: Yeni Evli Çiftlerden Evleneceklere Tavsiyeler

13-Eve Ayakkabıyla Girilecek mi?

Nişan telaşında bir de davetlilere terlik yetiştirmekle uğraşmamak, konukların şıklığını bozmamak için kapının girişine, ayakkabılarını silerek eve girebileceği ıslak bir havlu yerleştirebilirsin. Evdeki halıları kaldırmak da evde nişan yapan gelin adaylarının sıkça tercih ettiği çözümlerden biri.

14-Nişan Hatırası Hediyelerini Seçtin mi?

Davetlilerde bu özel günden bir hatıra kalmasını istemez misin? Nikah şekeri gibi nişan töreninde de davetlilerine küçük hediyelikler hazırlayabilirsin. Mumlar, bitkiler, yeşeren kalemler gibi tamamen senin hayal gücüne ve zevkine kalmış hediyelikler seçebilirsin.

Seçtiğin hediyelikler için gerekli malzemeleri alıp, arkadaşlarınla birlikte hazırlamak da dostlarınla yapacağın hoş bir aktivite olabilir. Fakat bunun için vaktin olmazsa şehrindeki nikah şekeri firmaları ile anlaşabilirsin.

evde söz veya nişan organizasyonu yapacaklara 15 tavsiye

Nişanına gelenleri elleri boş gönderme: Söz ve Nişan Magnetleri Arayanlar İçin 10 İstanbul Firması

15-Evde Nişan Ne Kadara Mal Olur?

Evde nişan hazırlıkları için kalem kalem tüm masrafları çıkarmalısın. Nişan elbisesi, saç, makyaj, ikramlıklar, hediyelikler… Yapacağın tercihlere göre fiyatların farklılık gösterdiğini bilmelisin. Örneğin; nişan elbiselerinin fiyatları, kumaşına, işlemelerine markasına; nişan pastasında ise özel tasarım olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor.

Tüm bu hazırlıklar için ortalama fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak istersen şu yazımız sana fikir verebilir: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Evde yapacağın nişan töreninde sana yardımcı olabilecek tavsiyelerimiz bu şekilde. Sen de bu önerilerimizi dikkate alırsan nişan hazırlıkları sırasında daha rahat edebilirsin.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Baran Taşkın

Düğün Tarihi: 28.06.2020


Masa dekarasiyon perde masayami ait yoka evemiii

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişan dekorasyonu için organizasyon firmalarının geniş ürün ve hizmet seçenekleri bulunuyor. Nişan için evdeki eşyalar değerlendirilebildiği gibi, talep edilen tüm ürünler de bu firmalar tarafından tedarik edilebiliyor.

  Cevapla