Gümüş, Aynalı, Modern: Nişan Tepsisi Seçiminizi Yaptınız mı?

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 6:33 DK

31.10.2018

İyi düşünülmüş bir söz ya da nişan organizasyonuna sahip olmak için, en ince detayları bile atlamamak gerekiyor, öyle değil mi? Ben de bu düşünceden hareketle, nişan tepsisi konusunu masaya yatırmaya karar verdim. Eğer ne tarz bir nişan tepsisi alacağına hala karar veremediysen ya da tepsini kendin yapmak istiyor ama bunu nasıl gerçekleştireceğini bilemiyorsan, bu yazı sana yol gösterici olacak. Başlayalım mı?

Eğer nişan tepsisi ne işe yarar diye kafanda soru işareti varsa, ilk olarak onu gidermekle başlayalım işe. Nişan tepsisi, nişan töreni sırasında, gelin adayının kız kardeşi ya da arkadaşı tarafından tutulan, nişan yüzüklerinin taşındığı tepsidir. Törende sağ elinizin yüzük parmağına takılan bu yüzüklerin, evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılacağı dipnotunu da yeri gelmişken vereyim. Farklı materyaller kullanılarak hazırlanan nişan tepsileri tercihe göre farklı malzemelerle gösterişli şekillerde süslenebileceği gibi, oldukça sade modellere de sahiptir.

Nişan Tepsisi ile Söz Tepsisi Arasındaki Fark Nedir?

Aslında nişan tepsisi de söz tepsisi de aynı şeylerdir. Aralarındaki tek fark hangi törende kullanıldıklarına ilişkindir. Eğer aileler ayrı ayrı hem söz hem nişan töreni yapacaklarsa buna göre de yüzük tepsinin adı farklılaşır. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki; sözler genelde evde, samimi bir ortamda yapıldığından, nişan törenleri için ise daha gösterişli kutlamalar tercih edildiğinden, bu küçük nüans tepsiye de yansır. Nişan tepsilerinin daha taşlı ve parıltılı, söz tepsilerinin ise daha sade modeller arasından seçildiğini görebilirsin.

söz tepsisi ve nişan tepsisi ayrımı nasıl yapılır

Yüzük Tepsisi İçinde Neler Olur?

Kırmızı kurdele ile birbirine bağlanmış nişan yüzüklerinin yanı sıra, yüzük tepsisi üzerinde, süslü bir makas, yüzük yükselticisi ya da yüzük kutuları, isteğe göre nişanlanacak çiftin isimlerinin baş harflerinin yazılı olduğu isimlikler bulunur. Yine isteğe bağlı olarak, yüzük tepsisinin süslemesi içerisinde yer alan ve evlenecek çifti simgeleyen kuş motifli biblolar da kullanılabilir. Yüzük yükselticileri ise tepsinin malzemesine göre değişiklik göstermekle birlikte, metal, aynalı ya da ahşap malzemeden hazırlanabilir.

Nişan Tepsisi Modelleri

Nişan tepsisi modellerine ilişkin öncelikle şunu belirteyim: Biraz araştırma yapıp, ne kadar çok nişan tepsisi modeli olduğunu görünce benim gibi sen de çok şaşıracaksın. Yuvarlak, oval, dikdörtgen, beşgen şeklinde nişan tepsileri olabildiği gibi, kalp şeklinde hazırlanmış tepsiler de bulunuyor. Tepsiler hazırlandıkları malzemeye göre de farklılaşabiliyor. Aynalı, gümüş, metal, kütük, kasnak nişan tepsisi modellerine rastlayabilirsin.

Gümüş Nişan Tepsisi

Gümüş nişan tepsileri, en klasik modeller arasında yer alıyor. Farklı geometrik desenlerde çok farklı çeşitte gümüş söz tepsisi ile karşılaşabileceğin gibi, işlemeli, düz ve sade modeller de bulunuyor. Kimi gümüş tepsiler eskitme yapılarak, o parlak görünümlerinden sıyrılıp, vintage bir görünüm de kazanabiliyor. Gümüş tepsiler genellikle üzeri çiçekler, inci boncuklar ve kurdelelerle süslenerek kullanılıyor.

gümüş nişan tepsisi seçimi

Aynalı Nişan Tepsisi

Son dönem en çok tercih edilen nişan tepsisi modelleri arasında aynalı olanların geldiğini söyleyebilirim. Oldukça modern görünüme sahip olan aynalı nişan tepsilerinin süslemelerini kendin de yaparak, oldukça uygun fiyatlı hale getirebilirsin. Bu tepsilerin en çok tercih edilen modelleri, kenarları parlak taşlarla süslenmiş olanları. Kimi gümüş tepsilerin içerisine ayna yerleştirilmiş modellere de rastlayabilirsin. Bunun yanı sıra polyester ile aynanın birlikte kullanıldığı vintage görünümlü söz tepsilerinden birini de tercih edebilirsin.

aynalı nişan tepsisi süsleme örneği

Kütük Nişan Tepsisi

Özellikle söz ya da nişan töreni kış aylarına denk gelen ve rustik konseptte bir kutlama planlayan gelin adayları için önerebileceğim kütük söz tepsisi modelleri benim favorilerim arasında. İnce bir kütük kesitinin zımparalanıp, verniklenmesiyle tepsi haline getirilen ve ahşap nişan tepsisi olarak da adlandırılan bu tarz modeller, üzerine uygulanan süslemelerle hoş bir etkiye sahip oluyor. Gösterişten uzak, sıcak nişan törenlerine çok yakıştırdığım kütük tepsilerin, yüzük yükselticileri de aynı şekilde kütükten yapılıyor.

gümüş, aynalı, modern: nişan tepsisi seçiminizi yaptınız mı?

Kasnak Nişan Tepsisi

Son dönemin yeni trendleri arasında kasnak nişan tepsiler de yer alıyor. Tepsi boyutlarında, çok büyük olmayan bir kasnağın içine gerilen etamin ya da hasır kumaşın işlenmesiyle hazırlanan nişan tepsileri, tam bir el emeği, göz nuru. Eğer etamin işlemeyi biliyorsan ya da öğrenmek istiyorsan kendi tepsini kendin de yapabilirsin. Bu sayede belki de yeni bir hobi edinirsin, ne dersin? Kumaşın üzerine müstakbel eşinin ve senin isimlerinizin baş harflerini işleyebileceğin gibi, beğendiğin farklı motifleri de işleyebilirsin. Bunun yanı sıra, sadece dantelin kasnağa gerilmesiyle oluşan, oldukça sade ve vintage etkiler taşıyan modeller de çok zarif duruyor.

kasnak nişan tepsisi önerisi

Nişan Yastığı

Nişan tepsisi kullanmak istemeyenler için nişan yastıkları farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Söz yastığı deyince, ilk aklına üzeri satenle kaplı, tüller, kurdelelerle süslü eski tip yastıkların geldiğini biliyorum. Ancak bilmelisin ki yüzük yastıklarının oldukça modern yorumları da var. Üzeri hasır, dantel, pamuklu kumaş ile kaplanmış ve farklı konseptlerle süslenmiş örneklere rastlayabilirsin. Örneğin hasır kumaş üzeri dantelle süslenmiş bu model sence de çok zarif değil mi? Bu arada laf aramızda nişan yastıkları, nişan tepsilerine göre daha az masraflı. Üstelik dikiş biliyorsan sen de rahatlıkla kendi nişan yastığını yapabilirsin.

nişan yastığı nasıl kullanılır

Bu yazı nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişan Tepsisi Süsleme

Geleneksel olarak gerçekleştirilen söz ve nişan törenlerinin olmazsa olmazı nişan tepsilerinin günümüzdeki süslü yorumu çok eski bir uygulama değil aslına bakarsan. Geçmişte nişan tepsileri, genellikle gümüş modeller arasından seçiliyor ve üzerine herhangi bir süsleme yapılmadan, sadece dantel örtü koyarak kullanılıyordu. Ancak bugün geldiğimiz nokta bundan epey farklı. Günümüzde pek çok farklı tarza hitap eden nişan tepsi süslemesine rastlamak mümkün.

Nişan tepsinin süslemesini evde kendin yapabileceğin gibi, hazır süslenmiş olanları da tercih edebilirsin. Eğer evde tepsi süsleme nasıl yapılır diye merak ediyorsan, öncelikle bunun çok da zor bir şey olmadığını hemen söyleyerek, seni cesaretlendireyim. Ne tarz bir tepsi istediğine karar verdikten sonra gerisi kolay. Çok süslü, parıltılı bir model mi istiyorsun yoksa sade ama zarif modelleri mi beğeniyorsun? Önce buna karar vererek işe başlayacağız.

Tepsi süslemesi yaparken kullanacağın malzemelerin ve tepsinin birbiriyle renk ve konsept açısından uyumlu olmasına dikkat etmelisin. Bunun için malzemeleri yapıştırmadan önce kafanda tasarımını yapmalı, süsleri tepsiye koyarak nasıl yerleştireceğine karar vermelisin.

Tepsi süslemeni yaparken konsepte dikkat edeceksin. Peki ya konseptine uygun nişan pastaları: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Nişan tepsisi yapımı için kullandığın silikon tabancasını mümkün olduğunca az sıkmaya dikkat et. Çünkü küçük bir parça silikon bile kuruduğunda malzemelerini yapıştırmak için yeterli olacaktır. Aksi takdirde, kurumuş silikonlar malzemelerin arasından taşarak, kötü bir görüntüye neden olur.

Şimdi gelelim nişan ya da söz tepsini süslerken neler yapabileceğine. Mesela yuvarlak bir ayna kestirip, etrafını evde parıltılı taşlar ya da incilerle süsleyerek, şık bir nişan tepsisine sahip olabilirsin. Böyle bir tepsi kullanacaksan nişan makasını da sıra taşlar ya da incilerle süsleyebilirsin. Gümüş tepsileri seviyorsan, yapay çiçekleri, kuru yaprak ve dalları süslemende kullanabilirsin. Vintage teması hoşuna gidiyorsa, inciler, danteller, tepsi süslemenin olmazsa olmazları arasında yer almalı. Makas süslemesinde ise püskül ve kurdele kullanmak, tepsiyle uyumlu bir görüntü yaratır. Rustik konsept ilgini çekiyorsa, kütük ya da ahşap nişan tepsileri tam sana göre diyebilirim. Kütük nişan tepsisi yapımı için lavantalar, kozalaklar, kurutulmuş çiçekler, hasır ipler kullanılabilir.

evde nişan tepsisi süsleme tavsiyeleri

Nişan Tepsisi Süsleme Malzemeleri Nelerdir?

Söz tepsini süslerken ihtiyaç duyacağın malzemeler tamamen ne tarz model tepsi istediğinle ilgili diyebiliriz. Ama temel olarak ihtiyaç duyacağın malzemeler arasında beğendiğin bir tepsi, silikon tabancası, makas, yüzük yükselticileri ya da kutusu yer alır. Nişan tepsini seçerken ne çok büyük ne de çok küçük modelleri seçmelisin. Orta boy, çok ağır olmayan bir tepsi ideal olacaktır. Nişan tepsinin yapımında kullanacağın diğer malzemeler, yapacağın süslemeye göre farklılık göstermekle birlikte, kuru ya da yapma çiçekler, yapraklar, kurdeleler, püsküller, tüyler, boncuklar, pullar, inciler, sıra taşlar, tüller, kumaşlar, danteller olabilir. Eğer deniz konseptli bir tepsi düşünüyorsan, denizyıldızları, deniz kabukları, gemi ya da balık figürlü süsleri tercih edebilirsin. Kış konseptli tepsilerin olmazsa olmazları arasında da kozalaklar, hasır ipler, kar tanesi ya da nar figürleri yer alır.

Nişan Tepsisi Süsleme Malzemeleri Nereden Alınır?

Malzemeleri alacağın yerler, tasarladığın nişan tepsinin modeline göre farklılık gösterecek. Eğer bir gümüş tepsi süslemeyi planlıyorsan, tepsini gümüşçülerden temin edebilirsin. Tepsiyi kuru çiçekler ile süsleyeceksen, internetten ya da kuru çiçek satan çiçekçilerden gerekli malzemeleri temin edebilirsin. Tepsinin üzerine gelin ile damadı temsil eden kuş figürlerinden koymayı düşünüyorsan da züccaciyeler imdadına yetişecektir.

Aynalı nişan tepsisi için de aynacıların kapısını çalmalısın. Oval ya da yuvarlak şekilde kestirdiğin aynanın üzerini boncuklar ya da parlak taşlar ile süsleyeceksen, bu malzemeleri Mahmutpaşa gibi boncukçuların çok olduğu bir yerden alabilirsin.

Kütük ya da ahşap söz tepsisi tercih edeceksen, hobi mağazalarına bakmanı öneririm. Ayrıca internette kimi alışveriş sitelerinde de kütük sunum tahtalarına ulaşabilirsin. Tepsi süslemesi için kullanacağın dantel, tül, kurdele, kumaş gibi malzemeleri de tuhafiyecilerden kolayca temin edebilirsin.

Nişan tepsilerine ilişkin kafanda artık soru işareti kalmadığını umuyorum. Eğer daha fazla örneği inceleyip, fikir almak istersen "Nişan Tepsisi Modelleri" galerimizi de gezebilirsin.

Şehrindeki En İyi Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

AYAKKABI VE AKSESUAR FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum