Gümüş, Aynalı, Modern: Nişan Tepsisi Seçiminizi Yaptınız mı?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:45 dakika

07.02.2024

Söz ve nişan organizasyonlarının vazgeçilmez aksesuarı olan yüzük tepsisine dair her şeyi masaya yatırdık! Söz nişan tepsisi malzemelerinden modellerine, evde nişan tepsisi süslemesinden yüzük tepsisi alabileceğin firmalara kadar tüm ayrıntıların yer aldığı bu yazı sana yol gösterici olacak. Başlayalım mı?

söz tepsisi ve nişan tepsisi

Eğer söz nişan tepsisi ne işe yarar diye kafanda soru işareti varsa, ilk olarak onu gidermekle başlayalım işe. Nişan tepsisi, nişan töreni sırasında, gelin adayının kız kardeşi ya da arkadaşı tarafından tutulan, nişan yüzüklerinin taşındığı tepsidir. Farklı materyaller kullanılarak hazırlanan nişan tepsileri göre farklı malzemelerle gösterişli şekillerde süslenebileceği gibi, oldukça sade modellere de sahiptir.

Nişan Tepsisi ile Söz Tepsisi Arasındaki Fark Nedir?

Aslında nişan tepsisi de söz tepsisi de aynı şeylerdir. Aralarındaki tek fark hangi törende kullanıldıklarına ilişkindir. Söz merasimi genelde evde, samimi bir ortamda yapıldığından, söz tepsilerinin nişan tepsilerine göre daha sade modeller olduğunu söyleyebiliriz.

söz tepsisi ve nişan tepsisi ayrımı nasıl yapılır

Nişan Tepsisi Seti Nelerden Oluşur?

Kırmızı kurdele ile birbirine bağlanmış nişan yüzüklerinin yanı sıra, yüzük tepsisi üzerinde, kurdeleyi kesmek için nişan makası, yüzük yükselticisi ya da yüzük kutuları yer alır.

İsteğe göre çiftin isimlerinin baş harflerinin yazılı olduğu nişan tepsisi isimlikleri de kullanılır. Yine isteğe bağlı olarak, yüzük tepsisi süslemesinde evlenecek çifti simgeleyen kuş motifli biblolar gibi farklı tasarımlar da kullanılabilir.

Söz ve Nişan Tepsisi Modelleri

Söz ya da nişanda kullanılacak yüzük tepsisi modellerine ilişkin biraz araştırma yaptığında ne kadar çok nişan tepsisi modeli olduğunu görecek ve şaşıracaksın!

Nişan tepsisi modelleri isimlerini şekillerinden ve kullanılan malzemelerden alıyor. Örneğin; şekline göre yuvarlak, oval, dikdörtgen, beşgen nişan tepsileri olabildiği gibi, prizma nişan tepsisi seçeneklerini de bulabilmen mümkün.

Söz ve nişan tepsileri hazırlandıkları malzemeye göre de farklılaşabiliyor. Aynalı, mermer metal, kütük, kasnak söz tepsisi modellerine de rastlayabilirsin.

Gümüş Nişan Tepsisi

Gümüş nişan tepsileri en klasik tasarımlar arasında yer alıyor. Farklı geometrik desenlerde çok farklı çeşitte gümüş söz tepsisi ile karşılaşabileceğin gibi, işlemeli, düz ve sade modeller de bulunuyor.

Gümüş söz tepsisi süslemelerinde genellikle pembe, mor ya da beyaz çiçekler, inci boncuklar ve kurdeleler kullanılıyor. Sen de temana uygun malzemelerle le süslenerek kullanılıyor.

gümüş nişan tepsisi seçimi

Aynalı Nişan Tepsisi

Son dönem en çok tercih edilen nişan tepsisi modelleri arasında aynalı olanların geldiğini söyleyebilirim. Aynalı söz tepsisi modellerinin en çok tercih edilen modelleri, kenarları parlak taşlarla ya da gold motiflerle süslenmiş olanlarıdır.

Kimi gümüş tepsilerin içerisine ayna yerleştirilmiş modellere de rastlayabilirsin. Bunun yanı sıra polyester ile aynanın birlikte kullanıldığı vintage görünümlü söz tepsilerinden birini de tercih edebilirsin.

aynalı nişan tepsisi süsleme örneği

Ahşap Nişan Tepsisi

Özellikle söz ya da nişan töreni kış aylarına denk gelen ve rustik konseptte bir kutlama planlayan gelin adayları için önerebileceğim kütük söz tepsisi modelleri en çok tercih edilen tasarımlar arasında.

İnce bir kütük kesitinin zımparalanıp, verniklenmesiyle tepsi haline getirilen ve kütük nişan tepsisi olarak da adlandırılan bu tarz modeller, üzerine uygulanan süslemelerle hoş bir etkiye sahip oluyor. Gösterişten uzak, sıcak nişan törenlerine çok yakıştırdığımız ahşap söz tepsisi modellerinin, yüzük yükselticileri de aynı şekilde kütükten yapılıyor.

Rustik konsept ilgini çekiyorsa, kütük ya da ahşap nişan tepsileri tam sana göre diyebiliriz.

gümüş, aynalı, modern: nişan tepsisi seçiminizi yaptınız mı?

Bu yazı nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Kasnak Nişan Tepsisi

Son dönemin yeni trendleri arasında kasnak nişan tepsiler de yer alıyor. Tepsi boyutlarında, çok büyük olmayan bir kasnağın içine gerilen etamin ya da hasır kumaşın işlenmesiyle hazırlanan nişan tepsileri, tam bir el emeği, göz nuru.

Eğer etamin işlemeyi biliyorsan ya da öğrenmek istiyorsan kendi tepsini kendin de yapabilirsin. Kumaşın üzerine müstakbel eşinin ve senin isimlerinizin baş harflerini işleyebileceğin gibi, beğendiğin farklı motifleri de işleyebilirsin.

kasnak nişan tepsisi önerisi

Tepsi süslemeni yaparken konsepte dikkat edeceksin. Peki ya konseptine uygun nişan pastaları?: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Prizma Nişan Tepsisi

Farklı tasarımlardan hoşlanan çiftler, kenarları yaldızlı prizma nişan tepsisi modellerini sıkça tercih ediyor. Özellikle sade nişan tepsisi arayışındaysan bu zarif ve şık modelleri tercih edebilirsin.

prizma nişan tepsisi önerisi

Pleksi Nişan Tepsisi

Özellikle farklı formlarda tasarımlar oluşturmak için kolaylık sağlayan pleksiden yapılan nişan tepsisi modelleri de son dönemin zarif yüzük tepsisi seçeneklerinden. Piyasada kalp şeklindeki pleksi söz tepsisi seçeneklerine sıkça rastlaman mümkün.

pleksi nişan tepsisi önerisi

Deniz Kabuklu Nişan Tepsisi

Deniz temalı bir söz ya da nişan organizasyonu yapacaksan, gelin adaylarının son dönemlerde sıkça tercih ettiği deniz kabuğu formundaki yüzük tepsilerini tercih edebilirsin. Bu zarif modeli ister süsleyerek ister süslemeden kullanabilirsin.

deniz kabuklu nişan tepsisi önerisi

Cam Nişan Tepsisi

En modern nişan tepsisi seçeneklerinden biri de cam söz tepsisi modelleridir. İçini söz ya da nişan organizasyonunun temasına göre yeşillikler, çiçekler ya da saman gibi süslerle doldurarak hareketlendirebileceğin bu tasarımlar, en şık seçenekler tepsi seçenekleri arasında yer alıyor.

cam nişan tepsisi modelleri

Nişan Yastığı

Nişan tepsisi kullanmak istemeyenler için nişan yastıkları farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Söz yastığı deyince, ilk aklına üzeri satenle kaplı, tüller, kurdelelerle süslü eski tip yastıklar gelebilir. Ancak bilmelisin ki yüzük yastıklarının oldukça modern yorumları da var.

Üzeri hasır, dantel, pamuklu kumaş ile kaplanmış ve farklı konseptlerle süslenmiş örneklere rastlayabilirsin.

nişan yastığı nasıl kullanılır

Eğer birbirinden şık nişan ve söz tepsisi süsleme örneklerine göz atmak istersen "Nişan Tepsisi Modelleri" galerimizi de gezebilirsin.

Nişan Tepsisi Nereden Alınır?

Söz ya da nişan tepsisi satın almak için şehrindeki gelin aksesuarı firmalarının modellerini inceleyebilirsin. Biz birbirinden şık nişan tepsisi modelleriyle öne çıkan bazı firmaları biz senin için sıraladık. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip fiyat teklifi alabileceğini unutma!

Amour Tasarım Dünyası

2016 senesinden beri nikah şekeri ve hediyelik alanında hizmet veren firma, birbirinden güzel nişan tepsisi tasarımlarıyla ilgi görüyor. Özellikle gümüş renginin ağırlıklı olarak kullanıldığı ihtişamlı modelleri buradan temin edebilirsin.

Amour Tasarım Dünyası

Çemberimizde Gül Oya

Şişli'de yer alan düğün aksesuar firması Çemberimizde Gül Oya, özellikle gelin adaylarının çok hoşuna gidecek nişan tepsileri tasarlıyor. Nişan organizasyonunu daha da özenli hale getirecek aksesuarlar için firmayla iletişime geçmeyi unutma.

Çemberimizde Gül Oya

Le Petit Mariage

Bu yastığın üzerine yapılan özel işlemelerle farklı bir nişan tepsisi tasarımı oluşturan firma Le Petit Mariage! Nişanlarda ve fotoğraf çekimlerinde aksesuar olarak yüzük yastıkları sıklıkla kullanılıyor. Modeli beğendiysen firma sayfasına göz atmanda fayda var.

Le Petit Mariage

Gelin Aksesuarları

İstanbul Kadıköy gelin aksesuarı firmaları arasında yer alan Gelin Aksesuarları, söz ya da nişan temana uygun yüzük tepsisi modellerini bulabileceğin firmalardan. Firmayla iletişime geçip konseptinden ve hayalindeki modellerden bahsetmen yeterli!

gelin aksesuarları

Gelin & Buket

Nişan konseptine uygun, birbiriyle uyumlu gelin çiçeği, taç ve nişan tepsisi seti bulabileceğin Gelin & Buket, İstanbul Fatih’te hizmet veriyor. Firmanın hazır modelleri arasından seçimini yapabilir ya da hayalindeki modeli firmada yaptırabilirsin.

gelin buket

Hasanoğlu Çeyiz

Söz, nişan, düğün ve çeyiz malzemeleri alanında hizmet veren Hasanoğlu Çeyiz, İstanbul Fatih gelin aksesuarı firmaları arasında yer alıyor. Özellikle romantik tarzda tasarımlarıyla dikkat çeken firmanın modelleri arasında tüllü modeller öne çıkıyor.

hasanoğlu çeyiz

Nerosh’s

Bakırköy gelin aksesuarı firmaları arasında yer alan Nerosh’s, söz ve nişan organizasyonları için birbirinden şık aksesuar seçenekleri sunuyor. Firmanın modelleri arasında kumaş kaplamalı nişan tepsisi modelleri de öne çıkıyor.

neroshs

Darışı Başınıza

Modern tasarımlarıyla dikkat çeken gelin aksesuarları firmaları arasında yer alan Darışı Başınıza, aynalı ve kütün nişan tepsisi modelleriyle öne çıkıyor. Firma İstanbul Fatih'te hizmet veriyor ama Darısı Başınıza'dan sipariş vermek için İstanbul'da yaşıyor olmanıza gerek yok. Firma şehir dışına da gönderim yapıyor.

darışı başınıza

Nişan Tepsisi Süslemeleri Nasıl Olur?

Nişan tepsisi modellerinden bahsettik. Gelelim nişan ve söz tepsisi süslemelerine...

Söz ve nişan yüzük tepsisi süslemesi yaparken kullanacağın malzemelerin ve tepsinin birbiriyle renk ve konsept açısından uyumlu olmasına dikkat etmelisin. Bunun için malzemeleri yapıştırmadan önce kafanda tasarımını yapmalı, süsleri tepsiye koyarak nasıl yerleştireceğine karar vermelisin.

Yuvarlak bir ayna kestirip, etrafını evde parıltılı taşlar ya da incilerle süsleyerek, şık bir nişan tepsisine sahip olabilirsin. Böyle bir tepsi kullanacaksan nişan makasını da sıra taşlar ya da incilerle süsleyebilirsin.

Gümüş tepsileri seviyorsan, yapay çiçekleri, kuru yaprak ve dalları süslemende kullanabilirsin. Vintage teması hoşuna gidiyorsa, inciler, danteller, tepsi süslemenin olmazsa olmazları arasında yer almalı.

Evde söz ve nişan tepsisi yapımı için sana ilham verecek modelleri ve yapılışlarını şu yazımızda bulabilirsin: Maharetli Eller İş Başına: Evde Söz, Kına ve Nişan Tepsisi Yapımı

Nişan Tepsisi Süsleme Malzemeleri Nelerdir?

Yüzük yükselticileri ise tepsinin malzemesine göre değişiklik göstermekle birlikte, metal, aynalı ya da ahşap malzemeden hazırlanabilir.

Söz tepsini süslerken ihtiyaç duyacağın malzemeler tamamen ne tarz model tepsi istediğinle ilgili diyebiliriz.

Ama temel olarak ihtiyaç duyacağın malzemeler arasında beğendiğin bir tepsi, silikon tabancası, makas, yüzük yükselticileri ya da kutusu yer alır.

Nişan tepsinin yapımında kullanacağın diğer malzemeler, yapacağın süslemeye göre farklılık göstermekle birlikte, kuru ya da yapma çiçekler, yapraklar, kurdeleler, püsküller, tüyler, boncuklar, pullar, inciler, sıra taşlar, tüller, kumaşlar, danteller olabilir.

Nişan Tepsisi Süsleme Malzemeleri Nereden Alınır?

Malzemeleri alacağın yerler, tasarladığın nişan tepsinin modeline göre farklılık gösterecektir. Eğer bir gümüş tepsi süslemeyi planlıyorsan, tepsini gümüşçülerden temin edebilirsin. Nişan tepsisi süsleri olarak kuru çiçekleri tercih edeceksen, internetten ya da kuru çiçek satan çiçekçilerden gerekli malzemeleri temin edebilirsin. Tepsinin üzerine gelin ile damadı temsil eden figürlerden koymayı düşünüyorsan da züccaciyeler imdadına yetişecektir.

Kütük ya da ahşap söz tepsisi tercih edeceksen, hobi mağazalarına bakmanı öneririm. Ayrıca internette kimi alışveriş sitelerinde de kütük sunum tahtalarına ulaşabilirsin. Tepsi süslemesi için kullanacağın dantel, tül, kurdele, kumaş gibi malzemeleri de tuhafiyecilerden kolayca temin edebilirsin.

Nişan ve söz tepsisi süsleme malzemelerini İstanbul'da Eminönü, İstoç gibi, süsleme malzemelerini saten firmaların sıklıkla bulunduğu bölgelerden alabilirsin.

Nişan Tepsisi Fiyatları Nedir?

Nişan ve söz tepsisi fiyatları, tepsinin modeline ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösteriyor. Ancak nişan ve söz tepsisi fiyatları 2024 yılı için ortalama olarak 400-1.000 TL arasında değişiyor diyebiliriz. Süsleme malzemeleri de eklendiğinde fiyatlar 1.200 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Söz ve nişan tepsilerine ilişkin soru işaretlerini gidermek için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Firmaların birbirinden şık söz ve nişan tepsisi modellerine göz atmak istersen şehrindeki gelin aksesuarı firmalarının profillerini inceleyebilirsin. İlgini çeken nişan tepsisi fiyatları için firmalarla iletişime geçmeyi de unutma!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Merve Yılmaztürk

Düğün Tarihi: 31.10.2020


Çok emek edip hazırlamışsınız. Elinize emeğinize sağlık ❤️