Birbirinden Şık Söz ve Nişan Masası Süsleme Fikirleri

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 8:36 DK

09.05.2019

Söz ve nişan masası hazırlama aşamasına geldiğine göre, evlenmek üzere olan her çift gibi seni de tatlı bir heyecan sardığını biliyorum. Bu yazı ile nişan ve söz masası süslemesi konusunda işine yarayacak fikirler edineceksin. Elbette bir organizasyon firması ile anlaşırsan bu konuda çok daha kolay yol alabilirsin. Ancak hazırlıklarını evde kendin yapmayı planlıyorsan ve organizasyona kendi el emeğini katmak istiyorsan da yazıda “Söz ya da nişan masası nasıl süslenir?, “Söz-nişan masa süslemeleri nelerdir?”, “Söz-nişan konsepti ile uyumlu masa süslemeleri nasıl olmalı?” gibi sorularına cevap bulacağına emin olabilirsin.

Yeni evlenecek çiftler, söz ve nişan törenlerini bir arada yapabildikleri gibi, ayrı ayrı organizasyonlar olarak evde de yapabiliyorlar ya da bir mekan kiralamayı tercih edebiliyorlar. Buna göre de elbette masa süslemeleri de farklılık gösteriyor. Haydi gel, şimdi sırasıyla söz ve nişan organizasyonları için masa süslemesinde neler yapabilirsin, birlikte inceleyelim.

Nişan Masası Süslemesi

Nişan organizasyonu yapacaksan, ilk karar vermen gereken şey, bu organizasyonu evde mi yoksa dışarıda mı yapacağın olmalı. Seçtiğin mekana göre nişan masası konsepti belirleyerek, masa dekorasyonuna başlayabilirsin.

Nişan törenin için konsept bir renk seçip, süslemeleri bu belirlediğin renge göre yapabilirsin. Mesela nişan elbisen ile masa dekorasyonunda kullandığın renkler birbiri ile aynı olabilir. Somon, pudra, lila ve gold renkler son zamanlarda masa süslemelerinde sıkça karşılaştığımız renkler arasında.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Eğer nişan organizasyonunu profesyonel ellere teslim etmeyi düşünüyorsan, düğün organizasyon şirketlerine başvurabilirsin. Organizasyon şirketleri, belirlediğin konsept çerçevesinde, mekanın dekorasyonuna uygun nişan masası hazırlama konusunda sana destek olacaktır. Söz ya da nişan masa süslemesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan süslemelerin, çiftin nişan kıyafeti, mekan ve dekorasyon ile bütünlük sağlamasıdır.

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Mekana Göre Nişan Masası Nasıl Süslenir?

Nişan organizasyonunu yaptığın mekan ne tarz nişan masa süslemeleri kullanacağının ipuçlarını verir. Evde yapacağın masa dekorasyonu ile düğün salonunda yapılacak dekorasyon aynı olmayacaktır.

Nişanını evde yapacaksan, masa süslemesinde minimal aksesuarlar tercih edebilirsin. Mesela masa üzerine renkli boncuklar serpiştirebilir, taze mevsim çiçeklerine yer verebilirsin. Eğer metalik renklerde bir konsept düşündüysen altın ve bronz renkte farklı boyutlarda vazolar kullanarak, masa dekorasyonuna hareketlilik katabilirsin.

Bu tavsiyelere de kulak kabartmanda fayda var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Eğer büyük bir mekanda nişan organizasyonu düzenleyeceksen, dekorasyonda dev şamdanlar, vazolar, büyük dekoratif fanuslar kullanabilirsin. Ayrıca masa dekorasyonunu, masanın dışına da taşırmanı öneriyorum. Nasıl mı? Örneğin, masa etrafına irili ufaklı mumluklar yerleştirebilirsin. Ya da vintage konseptli bir nişan için eski tip valizleri üst üste dizip, içlerini çiçeklerle doldurarak, hoş bir ambians yaratabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan mekanı olarak bir kır bahçesi tercih edeceksen, doğanın renklerinden yararlanabilirsin. Minimal saksılar içerisine yerleştirilmiş rengarenk çiçekler ve dallarla süslenmiş masalar doğal ve şık bir dekorasyon elde etmeni sağlar.

Nişan masası süslemesi konusunda alternatif fikirlere açıksan sana, masa arkası makromeler, rengarenk çiçekler, tüylerle süslü bohem tarzda dekore edilmiş bir nişan masası önerebilirim. Nişan törenini bir bağ ya da çiftlik evinde gerçekleştireceksen, sen de masanda bu tarz bir dekorasyon tercih edebilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Ayrıca bohem düğün konsepti fikirleri de nişanında sana yardımcı olabilir: Bohem Düğün Konsepti İçin 9 Fikir

Nişan Masası Aksesuarları Nelerdir?

Şık bir nişan organizasyonu detaylarda gizlidir. Seçtiğin masa örtüsünden nişan tepsine, ikramlıklarından şamdanlara kadar tüm nişan masası aksesuarları senin tarzını yansıtmalı. Dolayısıyla her bir aksesuarı özenle seçmeni ve bu aksesuarların birbirleri ile de uyum içerisinde olmalarına dikkat etmeni tavsiye ediyorum.

Nişan için masa örtüsü seçimini, konsept rengine göre yapman önemli. Masa örtüsü deyip geçme!Çünkü nişan masanı gösterecek olan masa örtüsü ile diğer süslemelerinin birbiri ile ahenk içerisinde olması gerekir. Masa örtüsü olarak dantel, şifon, organze, saten gibi kumaşlar seçebileceğin gibi, parlak renklerde pul işlemeli ya da simli kumaşlar da tercih ederek ortama ışıltı katabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Dilersen süslü, ışıltılı örtüler yerine daha doğal tercihlerde de bulunabilirsin. Runnerlar, püsküllü el örgüsü örtüler tercih edebileceğin diğer nişan masa örtüsü modelleri arasında. Hatta eskitme bir masa üzerine hiç bir şey örtmeyip, sadece çiçeklerle hoş bir kombin de yaratabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan için masa süsleri arasında şamdanların yeri ayrıdır. Eğer nişan mekanı olarak bir düğün salonu ya da otelin balo salonunu kiralayacaksan, alabildiğine gösterişli şamdanlara masa süslemelerinde yer verebilirsin. Unutma mekanın tavan yüksekliği arttıkça, şamdanlarının boyu da aynı oranda artabilir. Tekli şamdan kullanabileceğin gibi, çoklu şamdan da tercih edebilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişanlığınla ve nişan mekanındaki diğer süslemelerle uyumlu renklerde nişan masası çiçeği kullanarak, ortamın havasını bir anda değiştirebilirsin. Eğer açık alanda nişan yapıyorsan, özellikle taze mevsim çiçekleri kullanmanı öneriyorum. Nişanın evde ya da başka kapalı bir mekanda olacaksa da yapay çiçeklere yönelebilirsin. Mesela ilkbaharda nişanlanacaksan ve konsept rengin sarı ise sarı papatyalar ve cipso çiçeklerle hoş bir uyum yakalayabilirsin. Sonbaharda bir ev nişanı yapacaksan, pastel tonlarda yapay bir çiçek kullanmanı öneriyorum.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan masalarının en güzel süsü pastalardır bana kalırsa. Nişanlarda, davetli sayısı daha az olduğu için, genellikle bir iki katlı pastalar tercih ediliyor. Bir nişan teması belirlediysen, pastanı da o konsepte uygun seçmen gerekecek. Masanı sadece pasta, şekerleme, kek ve nişan kurabiyelerinden oluşan bir tatlı masasına dönüştürebilir, konukların aklını başından alabilirsin.

Bu arada nişan pastana hala karar veremediysen bu galeriyi incele: Hem Göze Hem Damağa: Nefis Nişan Pastası Modelleri

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

"İstanbul'da nişan pastası fiyatları nasıl?" diye kara kara düşünmene gerek kalmadı: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Nişan masanı daha da gösterişli hale getirmek istiyorsan, yaratıcılığın sınırı yok. Fon süsleme malzemeleri kullanarak evde bile harikalar yaratabilirsin. Hem bu masa arkası fonlar, çok hoş fotoğraf kareleri elde etmeni sağlayacak, benden söylemesi.

Belirlediğin konsepte ve nişan mekanına göre fon olarak tül, şifon, saten kumaş kullanabileceğin gibi, ip perdeler, aynalar, büyük çerçeveler, dekoratif kapılar da tercih edebilirsin. Dilersen fonu ışıklandırabilir ya da yukarıdan aşağıya çiçekler sarkıtabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan tepsisi de nişan masanın dekorasyonunda yer alan aksesuarlardan bir diğeridir. Gümüş, aynalı, kütük, kasnak olarak hazırlanabilen tepsilerden nişan masan için uygun olan birini seçerek, tarzını ortaya koyabilirsin.

Nişan tepsisi seçimini doğru yapabilmek için, ilgili makalemize de göz gezdir derim.

Evde Nişan Masası Süsleme Fikirleri

Nişan törenini evde yapmayı planlıyor ve “Evde nişan masası nasıl süslenir?” diye merak ediyorsan, ortama bir organizasyon firmasının eli değmiş gibi hava katacak şahane ve pratik önerilerim var senin için.

Evde nişan masası süsleyeceksen, işe masa arkası fonu ile başlayabilirsin. Konsept rengine uygun, perde boyutunda kestireceğin büyük bir kumaşı, perde ruleti ile kornişe geçir. Böylece fonun hazır. Dilersen perdenin üzerine, çiçekler, kağıttan kelebekler, pelur kağıttan hazırlanmış süsler, çerçeveler, otrişler asarak konseptini tamamlayabilirsin. Perde yerine hazır ayaklar satın alıp, onları da süsleyerek hoş bir masa arkası fonu oluşturabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Evde yapılabilecek nişan süslemeleri arasında belki de en kolay bulunanı balonlardır. Nişan konsept rengin ile uyumlu tonlarda seçeceğin ve helyum gazı ile dolduracağın balonların ucunu rafya kağıtları, tüller, danteller ile bağlayarak, tavandan aşağı sarkıtabilirsin. Evde nişan töreni için değişik fikirler arıyorsan, sıradaki önerime de bayılacağına eminim: Eğer konsept rengin metalik ise sarı, pembe altın ve gümüş renklerde boyayacağın farklı boylardaki şişelerle harika birer vazo yapabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan masanın en önemli parçası olan pastaların siparişi verebileceğin şirin butik pastacılar da burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Şık Nişan Masası Örnekleri

Şimdi sana ilham vereceğini umduğum zevkli şekilde hazırlanmış birbirinden şık nişan masası modellerine geldi sıra. Aşağıda senin için sıralayacağım nişan masası süsleme modelleri içinden bakalım en çok hangilerini beğeneceksin.

Minimalist bir gelin adayıysan çiçeklerle soft renklerin uyumuna, bir kır bahçesinde nişan töreni yapmak istiyorsan da bu piknik konseptli masa dekorasyonuna bayılacağına eminim.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Vintage temalı bir nişan yapmayı planlıyorsan, retro telefon, eski resim çerçeveleri, daktilo, eski kitaplar sayesinde bu konsept ile uyumlu harika bir masa süslemesine sahip olabilirsin.

Bak buradaki sevimli ve uygulaması kolay fikirler de çok hoşuna gidecek: İlginç Nişan Organizasyonu Fikirleri

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Mor çiçekler ve altın renginin uyumu ile bezeli böyle bir masa süslemesine ne dersin? En sevdiğin çiçeklerle süsleyeceğin masa dekoru ile mekanı çiçek bahçesine çevirebilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

En son süsleme trendlerini organizasyon firmalarına sorduk: Uzmanlardan Son Yıllarda Öne Çıkan 10 Düğün Süsleme Önerisi

Söz Masası Süsleme

Aileler tanıştı ve söz kesme için gün kararlaştırıldıysa, eminim şu an kafanda, söz masası süslemesine ilişkin pek çok soru dönüp dolaşıyordur. Aslına bakarsan, söz masası süsleme ile nişan masası süsleme arasında fazla bir fark yok. Tek bilmen gereken eğer söz ve nişanı bir arada kutlamayacaksan söz masalarının, nişan masalarına göre daha sade şekilde dekore edilmesi gerektiği.

Söz kesmeyi ailelerin ilk kez sıcak ilişkiler kurmaya başladığı bir tören, nişanı da düğünün bir provası olarak düşünürsen, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın sanırım. Söz kesme genellikle isteme töreni ile birlikte kız tarafının evinde gerçekleşir. Tamamen evde gerçekleşecek böyle bir törende, “Söz masası nasıl süslenir?” beraber inceleyelim.

Söz masalarında genellikle, söz yüzüklerinin yer aldığı tepsi, söz pastası, çeşitli ikramlar, kadehler yer alır. Bunların yanı sıra çeşitli süsleme malzemeleri de masanın dekorasyonu yapılır. Söz masası hazırlama aşamasından önce, tıpkı nişan ve düğünlerde olduğu gibi bir konsept renk belirlemek, işini kolaylaştıracaktır.

Söz konsepti belirlerken, sözünün yapılacağı mevsimden ilham alabilirsin. Örneğin söz kesme törenin sonbaharda olacaksa kahverengi ve sarı tonlarından, kış mevsiminde olacaksa beyaz, kırmızı, bordodan yararlanarak evde söz masası süsleme işinin üstesinden gelebilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

İlkbahar ve yaza elbette yeşiller, kırmızılar, pembeler yakışır. Kış aylarında söz kesecek çiftler, söz masası konsepti olarak kış temasını kullanarak, masa süslemelerinde kozalaklara, kar tanesi ve kardan adam figürlerine yer verebilirler. Ayrıca söz masası süslemeleri arasında beyaz cipso çiçekler de kullanmak konsept ile uyumlu bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Söz Masası Süsleme Malzemeleri

Süsleme yapacağın mekan ve söz masası ufaksa, malzemelerin sayısını ve boyutunu da o oranda azaltmanı öneriyorum. Kalabalık bir söz masasının şık görünmeyeceğine emin olabilirsin. Şık ve konsept ile uyumlu renklerde bir söz masası örtüsü, masa aydınlatmaları olarak minik mumluklar, masa üzerine serpiştireceğin renkli boncuklar ya da konsept ile uyumlu minik figürleri, masa süslemesi olarak kullanabilirsin.

Söz masası malzemeleri arasında ayrıca iki katlı ikramlıkları, cupcake standlarını, söz pastası için supla tabaklarını ve aynalı tepsileri saymak mümkün. Eğer sözünde konsept rengin pembe ise aynı tonlarda çiçeklere söz masanda yer verebilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Pembe renkli süslemelerinden bahsetmeye devam edecek olursak, içleri pembe mevsim çiçekleri ile dolu telden hazırlanan daireleri, masanın üzerine denk gelecek şekilde tavandan aşağı sarkıtarak da ortama hoş bir hava katabilirsin. Beyaz örtülü, sade bir masa ile hoş bir uyum yakalayacaktır.

Söz ve nişan masasını süsledim, işim bitti diye düşünme. Bunun daha düğün masası var. Zamanı geldiğinde bu konuda da fikir edinmek istersen, “Düğün Masası Süslemesi Nasıl Yapılır?” başlıklı makaleyi okuyabilirsin.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Söz ve nişan masası süslemelerinde en yeni düğün dekorasyon trendlerinden de ilham alabilirsin. Düğününde de işine yarayacak trendleri incelemek istersen şu yazımıza bakabilirsin: 2019 Düğünlerinde En Çok Karşımıza Çıkacak Dekorasyon Trendleri ve Düğün Konseptleri

Söz ve Nişan Hediyelikleri Nelerdir?

Söz ve nişan masalarını hem dekoratif olmaları hem de tören sonunda misafirlere armağan edilmelerinden dolayı, nişan hediyeleri de süsler. Nişan ya da sözde dağıtılan hediyeler arasında anahtarlıklar, çikolata kutuları, cam ya da kristal objeler, koku taşları yer alabilir. Üzerine küçük notlar iliştirilmiş sukulentler ya da hasır kumaş ve lavantalar ile süslenmiş mumlar da hoş birer hediyelik olabilir.

birbirinden şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Eğer hala söz veya nişan elbisene karar veremediysen, bu galeriye göz atmayı unutma: 2018 Abiye Modelleri

"Nişan ve sözde masa süsleme nasıl olur?", "Hangi malzemeler kullanılır?", "Nelere dikkat etmek gerekir?" gibi kafanda dönüp dolaşan sorulara, bu yazı ile cevap verebildiğimi umuyorum. Hem nişan hem düğün organizasyonunda en yeni düğün trendleri de sana ilham verebilir. Peki 2019 düğün trendlerine ne kadar hakim olduğunu biliyor musun? Testi çöz, söyleyelim:

Şehrindeki En İyi Organizasyon Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

ORGANİZASYON FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Organizasyon Firmaları

Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum