Birbirinden Şık Söz ve Nişan Masası Süsleme Fikirleri

Söz ve nişan masası hazırlama aşamasına geldiğine göre, evlenmek üzere olan her çift gibi seni de tatlı bir heyecan sardığını biliyorum. Bu yazıda amacım son zamanlarda oldukça çeşitlenen nişan ve söz masası süslemesi konusundaki tüm kafa karışıklıklarını gidermek ve işine yarayacak fikirler vermek. Elbette bir organizasyon firması ile anlaşırsan bu konuda çok daha kolay yol alabilirsin. Ancak hazırlıklarını evde kendin yapmayı planlıyorsan ve organizasyona kendi el emeğini katmak istiyorsan da bu yazıda “Söz ya da nişan masası nasıl süslenir?, “Söz-nişan masa süslemeleri nelerdir?”, “Söz-nişan konsepti ile uyumlu masa süslemeleri nasıl olmalı?” gibi sorularına cevap bulacağına emin olabilirsin.

Yeni evlenecek çiftler, söz ve nişan törenlerini bir arada yapabildikleri gibi, ayrı ayrı organizasyonlar olarak evde de yapabiliyorlar ya da düğün salonlarını tercih edebiliyorlar. Buna göre de elbette masa süslemeleri de farklılık gösteriyor. Haydi gel, şimdi sırasıyla söz ve nişan organizasyonları için masa süslemesinde neler yapabilirsin, birlikte inceleyelim.

Nişan Masası Süslemesi

Nişan organizasyonu yapacaksan, ilk karar vermen gereken şey, bu organizasyonu evde mi yoksa dışarıda mı yapacağın olmalı. Seçtiğin mekana göre bir nişan masası konsepti belirleyerek, süsleme işine eğilebilirsin. Nişan törenlerinde genellikle, bir renk konsepti seçilir ve süslemeler bu belirlenen renge göre yapılır. Nişan masası süslemelerinde gelin adayları sıklıkla nişan elbiseleri ile uyumlu olan renkleri tercih ediyor. Somon, pudra, lila ve gold renkler genellikle masa süslemelerinde kullanılan renkler arasında yer alıyor.

xutasdaegfeb6wvr - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Eğer nişan organizasyonunu profesyonel ellere teslim etmeyi düşünüyorsan, düğün organizasyon şirketlerine başvurabilirsin. Organizasyon şirketleri, belirlediğin konsept çerçevesinde, mekanın dekorasyonuna uygun nişan masası hazırlama konusunda sana destek olacaktır.Söz-nişan masa süslemesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan süslemeler ve aksesuarların birbiri ile, gelin ve damat adayının nişan kıyafetleri, mekan ve dekorasyon ile uyum ve bütünlük sağlamasıdır.

Mekana Göre Nişan Masası Nasıl Süslenir?

Nişan organizasyonunu yaptığın mekan ne tarz nişan masa süslemeleri kullanacağını etkiler. Evde yapacağın süsleme ile salonda yapılacak süsleme aynı olmayacaktır. Nişanını evde yapacaksan, masa süslemesi olarak dev şamdanlar, vazolar, büyük dekoratif fanuslar yerine daha minimal aksesuarlar tercih edebilirsin. Mesela masanın etrafında küçük mumluklar kullanabilir, masa üzerine renkli boncuklar serpiştirebilir, taze mevsim çiçeklerini zarif vazolara yerleştirebilirsin. Eğer metalik renklerde bir konsept düşündüysen altın ve gümüş renklerden oluşan metalik dekoratif topları ince uzun cam vazolara doldurarak, masa süslemende kullanabilirsin.

hfsdkldvditl3nvk - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan töreni mekanı olarak bir kır bahçesi tercih edeceksen, doğanın renklerinden yararlanabilirsin. Bembeyaz bir masa örtüsü, yeşil yapraklar, beyaz çiçekler çok şık görünecektir. Ayrıca balonlar ile de masa süslemeni tamamlayabilirsin.

Nişan masası süslemesi konusunda alternatif fikirler istersen sana, masa arkası makromeler, rengarenk çiçekler, tüylerle süslü bohem tarzda dekore edilmiş böyle bir nişan masası da önerebilirim. Bir bağ ya da çiftlik evinde nişan töreni gerçekleştireceksen, sen de masanda bu tarz bir dekorasyon tercih edebilirsin.

sjgg1htqfyta2zcx - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan Masası Aksesuarları Nelerdir?

Şık bir nişan organizasyonu zarif detaylarda gizlidir. Seçtiğin masa örtüsünden nişan tepsine, ikramlıklarından şamdanlara kadar tüm nişan masası aksesuarları senin tarzını yansıtır. Dolayısıyla her bir aksesuarı özenle seçmeni ve bu aksesuarların birbirleri ile de uyum içerisinde olmalarına dikkat etmeni tavsiye ediyorum.

Nişan için masa örtüsü seçimini, konsept rengine göre yapman önemli. Çünkü nişan masanı gösterecek olan masa örtüsü ile diğer süslemelerinin birbiri ile ahenk içerisinde olması gerekir. Masa örtüsü olarak dantel, şifon, organze, saten gibi kumaşlar seçebileceğin gibi, parlak renklerde pul işlemeli ya da simli kumaşlar da tercih ederek ortama ışıltı katabilirsin. Masa kapakları, püsküllü ya da püskülsüz runnerler da seçebileceğin diğer nişan masa örtüsü modelleri arasında. Masa örtüsü deyip geçme! Şık ve gösterişli bir örtü seçerek, tüm nişanının havasını bir anda değiştirebilirsin. Metalik renklerdeki bu masa örtüsü ve fiyonk şeklindeki runner sence de çok şık değil mi?

ck5s44v8vcqdegwt - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Söz metalik renklerden açılmışken, isimlik ya da harfler ile de nişan masanı süsleyebilirsin. Altın sarısı, rose altın ya da gümüş renklerdeki isimlikler nişan masalarına ayrı bir hava katıyor.

emiezvpdgvgrjmoe - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan tepsisi de nişan masanın dekorasyonunda yer alan aksesuarlardan bir diğeridir. Gümüş, aynalı, kütük, kasnak olarak hazırlanabilen tepsilerden nişan masan için uygun olan birini seçerek, tarzını ortaya koyabilirsin. Nişan tepsisi seçimini doğru yapabilmek için, ilgili makalemize de göz gezdir derim.

Masa örtüsü ya da runner ile uyumlu renklerde seçeceğin peçetelerini farklı malzemelerden hazırlanan bileziklerle süsleyebilirsin. En çok kullanılan peçete bilezikleri, fiyonk şeklindeki kurdelelerden, cam, gümüş, altın ya da pleksilerden hazırlanan bileziklerdir.

Nişan için masa süsleri arasında şamdanların yeri ayrıdır. Eğer nişanın için bir otelin balo salonunu kiralayacaksan, alabildiğine gösterişli şamdanlara masa süslemelerinde yer verebilirsin. Unutma mekanın tavan yüksekliği arttıkça, şamdanlarının boyu da aynı oranda artabilir. Şamdan konusunda dikkat etmen gereken bir diğer nokta, aksesuarların aynı masada oturan misafirlerinin birbirleri ile olan iletişimini engellememesidir. Şamdanlarını dilersen, mekanda kullandığın renkteki çiçeklerle de süsleyerek, nişanında bütünlük sağlayabilirsin.

twyzrihloojbhecu - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişanlığınla ve nişan mekanındaki diğer süslemelerle uyumlu renklerde nişan masası çiçeği kullanarak, ortamın havasını bir anda değiştirebilirsin. Özellikle taze mevsim çiçekleri kullanmanı öneriyorum. Mesela nişanın ilkbaharda gerçekleşecekse ve konsept rengin kırmızı ise, kırmızı ve pembe güller, dekorasyonun ile uyumlu olacaktır. Sonbaharda nişanlanacaksan da mor orkideler nişanını renklendirecektir. Çiçekleri yerleştirmek için nişan konseptin ile uyumlu bir vazo seçersen, ahengi yakalayacağına emin olabilirsin.

1ywycrrg33kh57mo - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Nişan masanı daha da gösterişli hale getirmek istiyorsan, fon süsleme malzemeleri kullanmanı öneriyorum. Belirlediğin konsepte ve nişan mekanına göre fon olarak tül, şifon, saten kumaş kullanabileceğin gibi, ip perdeler, aynalar, büyük çerçeveler, dekoratif kapılar da tercih edebilirsin. Dilersen fonu ışıklandırabilir ya da fonda aşkını anlatan levhalar kullanabilirsin.

efq37sh4dh4zgpze - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Evde Nişan Masası Süsleme Fikirleri

Nişan törenini evde yapmayı planlıyor ve “Evde nişan masası nasıl süslenir?” diye merak ediyorsan, ortama bir organizasyon firmasının eli değmiş gibi hava katacak şahane ve pratik önerilerim var senin için. Evde yapılabilecek nişan süslemeleri arasında belki de en kolay bulunanı balonlardır. Nişan konsept rengin ile uyumlu tonlarda seçeceğin ve helyum gazı ile dolduracağın balonların ucunu rafya kağıtları, tüller, danteller ile bağlayarak, tavandan aşağı sarkıtabilirsin. Evde nişan töreni için değişik fikirler arıyorsan, sıradaki önerime de bayılacağına eminim: Eğer konsept rengin metalik ise sarı, pembe altın ve gümüş renklerde boyayacağın farklı boylardaki şişelerle harika birer vazo yapabilirsin. Nasıl, sence de çok hoş görünmüyorlar mı?

vj8k9zzthszq0ov1 - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Evde nişan süslemeleri yapma konusunda bir diğer önerim ise kadehleri birer mumluğa dönüştürmek. Evet bildiğin şarap kadehlerinden bahsediyorum. Bunun için yapman gereken; aynacıda yuvarlak bir ayna kestirmek, bu aynanın üzerine zarif şarap kadehlerini ters şekilde kapatmak olacak. Kadehlerin içerisine sevdiğin çiçekleri de koymayı unutma. Böylece kadehlerin ayak kısımlarını zarif birer mumluk olarak kullanabileceksin.

ft0b8lnkhw5kz1pz - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Şık Nişan Masası Örnekleri

Şimdi sana ilham vereceğini umduğum zevkli şekilde hazırlanmış birbirinden şık nişan masası modellerine geldi sıra. Aşağıda senin için sıralayacağım nişan masası süsleme modelleri içinden bakalım en çok hangilerini beğeneceksin.

Bir kır bahçesinde nişan töreni yapmak isteyen minimalist bir gelin adayıysan, bu piknik konseptli masa dekorasyonuna bayılacağına eminim.

nayxrkkzclhxzghx - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Vintage temalı bir nişan yapmayı planlıyorsan, retro telefon, eski resim çerçeveleri, daktilo, eski kitaplar sayesinde bu konsept ile uyumlu harika bir masa süslemesine sahip olabilirsin.

t4qkvh5pzwtkgg7y - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Çiçeklerle bezeli böyle bir masa süslemesine ne dersin? En sevdiğin çiçeklerle süsleyeceğin nişan masan ve duvar fonu ile mekanı çiçek bahçesine çevirebilirsin.

xee7h24gqfpisba7 - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Söz Masası Süsleme

Aileler tanıştı ve söz kesme için gün kararlaştırıldıysa, eminim şu an kafanda, söz masası süslemesine ilişkin pek çok soru dönüp dolaşıyordur. Aslına bakarsan, söz masası süsleme ile nişan masası süsleme arasında fazla bir fark yok. Tek bilmen gereken eğer söz ve nişanı bir arada kutlamayacaksan söz masalarının, nişan masalarına göre daha sade şekilde dekore edilmesi gerektiği. Söz kesmeyi ailelerin ilk kez sıcak ilişkiler kurmaya başladığı bir tören, nişanı da düğünün bir provası olarak düşünürsen, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın sanırım. Söz kesme genellikle isteme töreni ile birlikte kız tarafının evinde gerçekleşir. Tamamen evde gerçekleşecek böyle bir törende, “Söz masası nasıl süslenir?” beraber inceleyelim.

Söz masalarında genellikle, söz yüzüklerinin yer aldığı tepsi, söz pastası, çeşitli ikramlar, kadehler yer alır. Bunların yanı sıra çeşitli süsleme malzemeleri de masanın dekorasyonu yapılır. Söz masası hazırlama aşamasından önce, tıpkı nişan ve düğünlerde olduğu gibi bir konsept renk belirlemek, işini kolaylaştıracaktır. Söz konsepti belirlerken, sözünün yapılacağı mevsimden ilham alabilirsin. Örneğin söz kesme törenin kış mevsiminde olacaksa beyazdan, sonbaharda olacaksa kahverengi ve sarı tonlarından yararlanarak evde söz masası süsleme işinin üstesinden gelebilirsin. İlkbahar ve yaza elbette yeşiller, kırmızılar, pembeler yakışır. Kış aylarında söz kesecek çiftler, söz masası konsepti olarak kış temasını kullanarak, masa süslemelerinde kozalaklara, kar tanesi ve kardan adam figürlerine yer verebilirler. Ayrıca söz masası süslemeleri arasında beyaz cipso çiçekler de kullanmak konsept ile uyumlu bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

1icfpa04qn0vtt2g - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Söz Masası Süsleme Malzemeleri

Süsleme yapacağın mekan ve söz masası ufaksa, malzemelerin sayısını ve boyutunu da o oranda azaltmanı öneriyorum. Kalabalık bir söz masasının şık görünmeyeceğine emin olabilirsin. Şık ve konsept ile uyumlu renklerde bir söz masası örtüsü, masa aydınlatmaları olarak minik mumluklar, masa üzerine serpiştireceğin renkli boncuklar ya da konsept ile uyumlu minik figürleri, masa süslemesi olarak kullanabilirsin. Söz masası malzemeleri arasında ayrıca iki katlı ikramlıkları, cupcake standlarını, söz pastası için supla tabaklarını ve aynalı tepsileri saymak mümkün. Eğer sözünde konsept rengin pembe ise aynı tonlarda çiçeklere söz masanda yer verebilirsin.

odahq13g4pakmx9e - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Pembe renkli süslemelerinden bahsetmeye devam edecek olursak, içleri pembe mevsim çiçekleri ile dolu telden hazırlanan daireleri, masanın üzerine denk gelecek şekilde tavandan aşağı sarkıtarak da ortama hoş bir hava katabilirsin.

lyp5bxl2uezwbqx0 - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

Söz ve Nişan Hediyelikleri Nelerdir?

Söz ve nişan masalarını hem dekoratif olmaları hem de tören sonunda misafirlere armağan edilmelerinden dolayı, nişan hediyeleri de süsler. Nişan ya da sözde dağıtılan hediyeler arasında anahtarlıklar, çikolata kutuları, cam ya da kristal objeler, koku taşları yer alabilir. Sen de misafirlerine şık ambalajlar içerisinde rengarenk drajeler, şekerler armağan edebilirsin.

0llhk0nbqjvuca0a - birbirinden Şık söz ve nişan masası süsleme fikirleri

“Nişan ve sözde masa süsleme nasıl olur?”, “Hangi malzemeler kullanılır?”, “Nelere dikkat etmek gerekir?” gibi kafanda dönüp dolaşan sorulara, bu yazı ile cevap verebildiğimi umuyorum. Senin de farklı süsleme fikirlerin ve yanıtını bulamadığın soruların varsa, yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsin. Bu arada söz ve nişan masasını süsledim, işim bitti diye düşünme. Bunun daha düğün masası var. Zamanı geldiğinde bu konuda da fikir edinmek istersen, “Düğün Masası Süslemesi Nasıl Yapılır?” başlıklı makaleyi okuyabilirsin.

Şehrindeki 227 Düğün Organizasyon Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.