Nişan Makyajı Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:32 dakika

17.12.2021

Hayatının en önemli anlarından biri olan nişan töreninde kusursuz görünmen için farklı nişan makyajı modelleri arasından kendin için en uygun olanı seçmelisin. Nişanlık modelin, nişan mekanın, tarzın gibi birçok kriter nişan makyajının nasıl olması gerektiğini belirler. Nasıl mı? Hepsini anlattık!

nişan makyajı

Mekana Göre Nişan Makyajı Nasıl Olmalı?

Nişan mekanın, elbisenden saçına, makyajından ayakkabına kadar birçok seçimini etkiler. Peki hangi nişan mekanı için nasıl bir makyaj yaptırılır? İşte mekana göre nişan makyajı modelleri:

 • Tarihi mekan ve otel: Geleneksel ve gösterişli bir .organizasyon planlıyorsan, nişan törenini tarihi mekan ya da otel gibi alanlarda yapabilirsin. Bu tarz mekanlarda yapılacak nişan için makyaj modellerinin ihtişamlı ortama uyum sağlaması için belirgin modellerden olmasına dikkat edebilirsin.

  Örneğin; böyle bir alanda yapılacak nişan için göz makyajını dumanlı yaptırabilirsin. Canlı kırmızı rujlar, terracotta allıklar ya da kalın eyeliner darbeleri hoş bir görünüm yaratabilir. Renklerde ise belirleyici olan nişan kıyafetin olacak.

nişan makyajı

 • Kulüp ve davet alanları: Eğer nişanın ev dışında bir yemek, kokteyl ya da kutlama şeklinde olacaksa topuklar yükselir, makyaj daha iddialı olur. Kulüp ve davet alanlarında ise göz alıcı makyaj yakışır. Gold ya da metalik tonlarda farlar ve ışıltılı bir görünüm yakalayabilir nude ve şeftali tonlarında rujlarla gözlerini ön plana çıkarabilirsin. Göz makyajını sade tutarak, dudaklarında narçiçeği, vişne çürüğü ya da koyu turuncu renkleri tercih edebilirsin. Takma kirpiklerle ifadeni netleştirebileceğini de unutma!

nişan makyajı

 • Kır ve kumsal nişanları: Kır ve kumsal gibi açık havada, doğa ile iç içe bir nişan töreni düşünüyorsan sade ve basit makyaj stillerini tercih etmen yararlı olacaktır. Romantik bir tarzın varsa pembe tonlarda bir nişan makyajı uygun olabilir. Bu mekanların bohem havasına uyum sağlayacak bir nişan makyajı için ise yok gibi ya da ışıltılı nude ve bronz tonlarında bir makyaj tercih edebilirsin.

nişan makyajı

 • Evde nişan makyajı: Eğer evde nişan yapacaksan, kıyafet, ayakkabı ve saçın yanı sıra makyaj da daha sade olmalı. Fuşya, pembe, şeftali, yavruağzı gibi doğal tonları dudak ve elmacık kemiklerinde kullanırken gözlerini eyeliner ya da buğulu farlarla ön plana çıkarabilirsin.

nişan makyajı

Nişan mekanına uygun makyaj modelini seçerken şu yazımıza da göz atabilirsin: Mekana Göre Nişan Makyajı

Elbiseye Göre Nişan Makyajı Nasıl Yapılır?

Nişan töreninde tercih edeceğin elbise modeli de nişan makyajına etki eder. Nişan makyajı seçimini yaparken elbisenin tarzı ve renginden yola çıkabilirsin.

Gösterişli elbiseler: Prenses, balık ya da A kesim gibi iddialı elbiseler ile bol işlemeli ve hareketli tasarımları gösterişli nişan elbisesi olarak değerlendirebiliriz. Bu modellerle tercih edeceğin nişan makyajı da elbisenin ihtişamına uyum sağlamalı. Bunun için buğulu göz makyajı ile ten renginden bir iki ton koyu, nude tonlarda bir ruj ile göz alıcı bir nişan makyajına sahip olabilirsin.

nişan makyajı

İhtişamlı nişan elbiselerine göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Kabarık Nişanlık Modelleri

Sade elbiseler: Eğer sade bir nişan elbisesi tercih edeceksen, makyajının da hem sade hem de biraz dikkat çekici olmasını sağlayabilirsin. Mesela kalın dudaklara sahipsen abartısız bir göz makyajı ile kırmızı bir ruj kullanabilirsin. Dikkatleri gözlerine çekmek istiyorsan gold tonlarda bir göz makyajı yaptırıp takma kirpikler takabilirsin.

nişan makyajı

Peki sana en uygun nişan elbisesini nasıl seçeceğini biliyor musun? Şu yazımızı inceleyebilirsin: Vücuduna En Uygun Nişanlık Hangisi?

Tarza Göre Nişan Makyajı Nasıl Olmalı?

Nişan organizasyonda makyajın da tarzına uygun olmalı. Bohem, vintage, sade… İşte tarzına uygun nişan makyajı için ipuçları:

 • Klasik: Risk almayı sevmeyen, “Klasikten vazgeçmem” diyenler için uygun nişan makyajı siyah eyeliner ve kırmızı ruj ikilisinden oluşur. Teninin ve elbisenin rengine göre seçimini bordo ya da şeftali tonlarında rujlardan da yapabilirsin.

nişan makyajı

 • Romantik: Romantik tarzdaki gelin adaylarına soft tonlarda makyaj modellerini öneriyoruz. İnce bir eyeliner, pudra tonlarında far ve yine pudra tonlarında bir ruj kullanarak tarzını ortaya koyabileceğin bir nişan makyajı yaptırabilirsin.

nişan makyajı

 • Vintage: Nostaljik tasarımlardan hoşlanıyorsan nişan töreninde de tarzını konuşturabilirsin. Vintage tarzda bir nişan makyajı için ince bir eyeliner ile uzun kirpikler ve mat kırmızı rujlar uygun seçim olacaktır.

nişan makyajı

 • Sade: Doğallıktan yana gelin adaylarına önerimiz sade nişan makyajı olacak. İnce bir eyeliner ve rimel ile belli belirsiz bir göz makyajı yapabilirsin. Seçimin önceliği gözlerse yanaklar ve dudaklar mümkün olduğunca ten rengine uygun tonlarda olmalı. Şeftali ve pudra tonlarında rujlara yönelebilirsin.

nişan makyajı

Sade tasarımlardan hoşlanan gelin adayları şu yazımıza da göz atabilir: Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

 • Bohem: Bohem bir tarzın varsa takma kirpik, kuyruklu eyeliner gibi abartılı göz makyajından uzak durmalısın. Kiremit, bakır, kahverengi gibi sıcak toprak renklerinde bir göz makyajı ile nude ve doğal pembe tonlarındaki rujları tercih edebilirsin.

nişan makyajı

Ünlülerin Nişan Makyajları

Ünlü isimlerin nişan törenlerinde tercih ettikleri makyaj modelleri de sana ilham verebilir. İşte bazı ünlü gelinlerin nişan makyajı modelleri:

Bensu Soral Nişan Makyajı

Oyuncu Bensu Soral, üç yıldır birlikte olduğu iş adamı sevgilisi Hakan Baş ile geçtiğimiz 2018’in Mart ayında nişanlanmıştı. Ünlü oyuncuda doğal pembe tonlarında, sade bir nişan makyajı yaptırmıştı.

nişan makyajı

Bengü Nişan Makyajı

Sevgilisi Selim Selimoğlu ile bir yıllık birlikteliğin ardından nişanlanan şarkıcı Bengü, kahve tonlarında bir göz makyajı ile ıslak görünümlü pembe tonlarda bir ruj kullandığı nişan makyajıyla romantik bir görünüm yakalamıştı.

nişan makyajı

Fahriye Evcen Nişan Makyajı

Kendisi gibi oyuncu sevgilisi Burak Özçivit’le, ailesinin Almanya’da yaşadığı evde gerçekleştirilen törenle nişanlanan Fahriye Evcen, kahve tonlarında buğulu bir göz makyajı ile şeftali tonlarında rujdan oluşan bir nişan makyajı yaptırmıştı.

nişan makyajı

Neslihan Atagül Nişan Makyajı

Kendisi gibi oyuncu sevgilisi Kadir Doğulu ile sade bir törenle nişanlanan Atagül, nişan gecesi için buğulu göz makyajı ve nude tonlarda bir rujdan oluşan nişan makyajı modelini tercih etmişti.

nişan makyajı

Ünlü gelinlerin nişan elbiselerine de göz atmak ister misin? Ünlülerin Nişan Elbiselerini Görmeden Nişanlığını Alma

Nişan makyajına karar verirken işini kolaylaştıracak ipuçlarına yer verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki bana uygun profesyonel nişan makyajını nerede yaptırabilirim diyorsan şehrindeki gelin saçı ve makyajı firmalarının tasarımlarına göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip nişan makyajı fiyatları için teklif alabileceğini de unutma!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap