Söz Nişan Elbisesi Seçerken Dikkat Etmen Gereken 5 Şey

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

2:32 dakika

11.11.2022

Düğün koşturmacası arasına bir de nişan ve söz hazırlıklarını da sıkıştırman gerekiyor. Gelin adaylarının nişan elbisesi seçimine de epey bir mesai harcadığını biliyoruz. Bu nedenle nişanlık alırken dikkat etmen gereken 5 temel şeyden bahsedeceğiz şimdi.

söz nişan elbiseleri

1- Vücut Tipine Göre Nişan İçin Elbise

Temel olarak 4 vücut tipi var: Armut, elma, dikdörtgen ve kum saati vücut tipi. Bu tiplerden hangisine sahip olduğunu belirleyip, abiyeni, gelinliğini hatta günlük hayatta giydiğin elbiselerini de ona göre seçmelisin.

Armut vücut tipine sahipsen, abiyeni seçerken, belden aşağıya genişleyen, A kesim modellere yönelmeni öneriyoruz. Basen bölgesi dar ve ince kumaşlardan kaçınmalısın.

Dikdörtgen vücut tipine sahipsen, yapman gereken iki şey var: Ya bel oyuntunun olduğuna dair bir illüzyon yaratacaksın ya da dikkatleri belinden uzaklaştıracaksın. Kendinden kemerli modeller, belden kabaran modeller seni daha kıvrımlı gösterecektir. Straplez yaka ya da bacak dekolteli gelinlikler de dikkatleri belinden uzaklaştıracaktır.

nişan için elbise

Bu büyük beden abiye modelleri ilgini çekerse bu galeri tam senlik: Söz ve Nişan İçin En Şık Büyük Beden Abiye Modelleri

2- Hava Durumuna Göre Hangi Nişan Elbisesi?

Nişanının olacağı gün havanın nasıl olacağı dikkat etmen gereken şeylerin başında geliyor. Özellikle de mekan olarak açık alan seçtiysen. Sıcak bir yaz gününde nişanlanacaksan uzun kollu bir elbisenin iyi bir seçenek olmayacağı gibi, rüzgarlı bir ilkbahar gününde uçuş uçuş kumaştan hazırlanan mini bir abiye de seni zor durumda bırakabilir.

nişan elbiseleri

Bu yazıyı okumadan nişanlığına karar verme: Vücuduna En Uygun Nişanlık Hangisi?

3- Mekana Göre Nişan Elbiseleri

Düğün mekanına uygun elbise seçme gerekliliği elbette nişanlığın için de geçerli. Şu kuralı unutma: Mekan olarak evden uzaklaşıp, davet saati olarak da gündüzden geceye yaklaştıkça, abiyenin boyu uzar, topuk boyu yükselir.

Evde yapacağın bir nişan töreninde, diz üstünde mini boy nişanlıklara yönelmeni tavsiye ediyoruz. Kum saati vücut tipine sahipsen vücudunu saran bir balık model nişanlık, armut vücut tipine sahipsen de belden aşağıya kloş inen bir model tercih edebilirsin.

söz nişan elbisesi seçerken dikkat etmen gereken 5 şey

Özellikle evde yapılacak nişan için sade abiyeler daha uygun. Sen de nişanında sade bir model tercih etmeyi düşünüyorsan şu galerimizdeki modellere göz atabilirsin: Minimalist Gelin Adaylarına Sade Nişanlık Modelleri ve Abiyeler

Nişan mekanını seçmeden önce bu listeye göz at: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

4- Kumaşa Göre Nişan Elbise Modelleri

Abiyelerde en çok kullanılan kumaşlar: Şifon, tafta, saten, ipek, organze, tül ve Fransız dantelidir. Gelinliğin kumaşını seçerken terletme yapmayan, vücudu fazla sıkmayan, mevsime uygun kumaşlar tercih edilmeli. Ayrıca yüzde yüz ipekten hazırlanmış bir abiye ile tamamı Fransız danteli kaplı bir model yüksek maliyetli olacaktır.

Nişan mekanı olarak bahçe, kır alanı gibi doğa ile iç içe olunan bir yeri seçtiysen, tül kumaşları, düğün salonu gibi büyük bir kapalı mekan tercih ettiysen de saten, tafta gibi daha gösterişli kumaşları tercih edebilirsin.

nişan elbiseleri

5- Nişan Elbisesinde Damatla Uyum

Damat adayının giydiği takım elbisenin tonuyla, nişanlığın tonu birbiri ile uyumlu görünmeli. Mesela müstakbel damat açık gri renkte bir nişanlık takım elbise giyerken, sen pudra pembe bir abiye seçebilirsin. Aksesuarlarda da uyumu yakalamak mümkün. Nişan çiçeği kullanacaksan, damat da aynı tür çiçeklerden hazırlanan bir yaka çiçeği takabilir.

nişan elbiseleri

Aradığın abiyeyi, Düğün.com’da yer alan onlarca mağazada bulabilirsin. Tek yapman gereken filtreleme alanında ayırdığın minimum bütçeye göre, adresine en yakın firmaları listelemek. Firma sayfalarında, modellerin görsellerini inceleyebilir, firma hakkında yapılmış yorumları okuyabilirsin. Beğendiklerin ile kolayca iletişime geçebileceğini unutma.

Nişanlık tamamsa, sırada kına gecesi ve bekarlığa veda eğlencesi var:

söz nişan elbisesi seçerken dikkat etmen gereken 5 şey

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap