Davetli Listenizi Kısaltmanın İncelikleri

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

1:58 dakika

29.06.2020

Davetli listeniz aldı başını gitti mi? Kontrolsüzce uzayıp giden davetli listelerine “Bir dur!” demek için önerilerime kulak verin: Davetli listesi nasıl hazırlanır?

Biliyorum, sizler zaten düğün hazırlıkları süresince normalden daha fazla duygusalsınız. Fakat düğün davetli listesi hazırlama sırasında duygusal davranmayı bir yana bırakmanız gerektiğini üzülerek hatırlatmak isterim. Çünkü düğünde davetli listesi yaparken, düğün bütçenizi aşmamak için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, birçok kalem için ödeyeceğiniz miktarın, kişi sayısı üzerinden hesaplanacak olduğu. Dilerseniz ben sizin yerinize duygusallığı bırakıp, mantıklı öneriler getireyim.

Düğün Planlaması Oturma Düzeni

Düğün ve nikahı ayırın!

Eğer çok fazla davetliniz varsa yapabileceğiniz en esaslı girişim nikahınızı ve düğününüzü ayırmak olacaktır. Bırakın dileyen herkes gelip sizi nikahınızda görsün. Komşularınız, iş arkadaşlarınız, uzak akrabalarınız, anne-babanızın arkadaşları… Böylece düğününüz için hazırlayacağınız listeye öncelikli olarak yakın akrabalarınızı ve en yakın arkadaşlarınızı yazmakla başlayın. Listeyi, zaten herkesin nikaha geleceğini düşünerek, olabildiğince mikro bir algıyla ve o gece yanınızda mutlaka görmek istediklerinizi düşünerek yapın. Oturma planı yaparken kimi kimle oturtacağınıza karar veremiyorsanız bu işi birkaç basit formülle çözebilirsiniz.

Onu en son ne zaman gördünüz?

Davetli listesi hazırlama sırasında zihninizin derinliklerinde sürekli ismini yazacağınız kişiyle ne sıklıkta buluştuğunuzu, onu en son ne zaman gördüğünüzü, dahası en son ne zaman haberleştiğinizi düşünün. Eğer uzun zamandır görüşmüyor olsanız bile sizin için değerinden bir şey kaybetmeyecek bir insan değilse, son birkaç yıldır görüşmediğiniz kimseyi çağırmayın. Davet edemediğiniz kişilere düğün sonrası durumu açıklayan küçük notlar yazabilir veya yeni evinize davet ederek gönüllerini alabilirsiniz.

Düğün Organizasyon İndirimleri

Elite Organizasyon Hizmetleri
%25 İNDİRİM
10 2
Elite Organizasyon Hizmetleri

Düğün.com'a Özel Yapılacak Anlaşmalarda %25 İndirim Sizleri Bekliyor!

Lilas Events
%30 İNDİRİM
37 7
Lilas Events

Tüm Etkinliklerinizde %30 İndirim + Hostes Hediye !

Bölün ve yönetin!

Düğünden önce eğer bir nişan, bekarlığa veda ya da kına gecesi gibi bir organizasyon yapacaksanız davetlilerinizi bölün. Bir kısmını nişana, bir kısmını kına gecenize, bir kısmını düğüne çağırın. Böyle bir ayrıştırmaya gitmek durumunda kaldığınızı, elinizden geldiğince herkesi en azından bir yere davet ederek birlikte olmak istediğinizi söylerseniz sizi mutlaka anlayacaklardır.

Büyüklere söz geçer mi? Demeyin!

Tüm davetliler sadece sizin çağıracaklarınızdan ibaret olmayacak. Eşinizin ve sizin ailelerinizin de bu davetli listesinde belli bir miktar misafir çağırmaya hakları olacak. Onlardan da insanları davet ederken bu bakış açısıyla yaklaşmalarını rica edin ve durumu olabildiğince açık anlatmaya çalışın. Listeyi yaparken kendilerine sürekli şunu sorsunlar: Bizim yıllardır görmediğimiz yakınlarımız, çocuklarımız için bir şey ifade ediyor mu?

Yedekleri sahaya çıkartın!

Davetiyelerinizi elden vermeyi seçtiğinizi düşünelim. Düğününüzde mutlaka görmek istediğiniz aile bireyleri ve arkadaşlarınızı belirleyin ve bu gruba davetiyelerini biraz daha önceden verin. Eğer bu grupta belli nedenlerden düğüne katılamayacağını belirten olursa onların yerine yedek listeden ekleme yapabilirsiniz. Son olarak davetiyelere not edilmesi gereken iki şeyle bitirelim. Birincisi davetiyelerin mutlaka kaç kişilik olduğunu belirtin ve davetsiz misafirlerin önüne geçin. İkincisi ise –tabii tercih ediyorsanız- düğününüzün özellikle çocuksuz olacağını sevimli ama kesin bir dille not edin.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Organizasyon Firmaları

Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

7 yorum

NY

Nihal Yüzer

29/01/2017

Merhaba, ben önce nikah ve ardından after party yapmayı düşünüyorum sadece gençlerin katılacağı. Ama hayalim böyle bar setine çıkıp elimde mikrofonla şarkı söylemek :)) yemek olsun istemiyorum önetebileceğiniz mekan var mı acaba? Qubbe ilk alternatif ama biraz daha detaylı araştırmak istiyorum. Teşk.


MK

Meryem Kaçmaz

09/01/2016

Mantıklı bir fikir ancak uygulanabilir değil :)(:


A

AYŞE

17/12/2015

ORTA YERDE OYNAYIP KOŞAN ÇOÇUKLARIN KİME NE ZARARI VAR Kİ.AYNI FİKİRDE DEĞİLİM.

AB

ayşe bilen
sanırım henüz evlenmedin, evlenseydin böyle demezdin!


ŞD

ŞEYDA DİNÇ

02/11/2015

O kadar doğru ki kaç kişinin gelmesi gerektiği ve çocuklara iyi geceler diye yazılması, tatlı bir dille uyarılıyor davetliler. bütün aile fertlerinin gelmesine gerek yok yani.


YH

yasemin hergüllü

22/05/2015

çocukları çağırmamayı tatlı bir dille nasıl söyleriz acaba...

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Yasemin, ben kendi düğünümde "Çocuklara İyi Uykular :)" demiştim. Böylece çocukların gelmemeleri gerektiğini ailelerin anlamalarını sağlamıştık. Gerçekten de çok yakınlarım dışında kimse çocuğunu getirmedi, zaten onlarda davetliydi. Artık misafirler düğüne çocuk getirmemeleri gerektiğinin farkındalar. O nedenle tatlı ama misafirlerini de incitmeyecek bir şey yazmanı öneririz.


AB

Aysel Bulut

16/10/2014

hayatımda hiç görmediğim akrabaları bile çağırmak zorunda kalacağım ailem yüzünden bakalım nasıl kısaltıcaz :(


MY

Melek y.

16/10/2014

yedek liste olayı en mantıklısı gibi geldi bana