Davetli Listenizi Kısaltmanın İncelikleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

1:55 dakika

25.01.2022

Davetli listeniz aldı başını gitti mi? Kontrolsüzce uzayıp giden davetli listelerine “Bir dur!” demek için önerilerimize kulak verin! İşte minimal bir davetli listesi hazırlamanın incelikleri!

Düğün Planlaması Oturma Düzeni

Düğün ve Nikahı Ayır!

Eğer çok fazla davetli varsa yapılabilecek en esaslı girişim nikah ve düğünü ayırmak olacaktır. Bırak, dileyen herkes gelip sizi nikahınızda görsün. Komşular, iş arkadaşları, uzak akrabalar, anne-baba arkadaşları… Böylece düğün için hazırlanacak listeye öncelikli olarak yakın akrabalarını ve en yakın arkadaşlarını yazmakla başlanabilir.

Listeyi, zaten herkesin nikaha geleceğini düşünerek, olabildiğince mikro bir algıyla ve müstakbel eşinle o anda yanınızda mutlaka görmek istediklerinizi düşünerek yapın. Oturma planı yaparken kimi kimle oturtacağınıza karar veremiyorsanız bu işi birkaç basit formülle çözebilirsiniz.

En Son Ne Zaman Görüştün?

Davetli listesi hazırlama sırasında zihninizin derinliklerinde sürekli ismini yazacağın kişiyle ne sıklıkta buluştuğunu, onu en son ne zaman gördüğünü, dahası en son ne zaman haberleştiğini düşünmelisin.

Uzun zamandır görüşmüyor olsan bile senin için değerinden bir şey kaybetmeyecek bir insan değilse, son birkaç yıldır görüşmediğin kimseyi çağırmamalısın. Davet edemediğin kişilere düğün sonrası durumu açıklayan küçük notlar yazabilir veya eve davet ederek gönüllerini alabilirsin.

Düğün Planlaması Oturma Düzeni

Böl ve Yönet!

Düğünden önce eğer bir nişan, bekarlığa veda ya da kına gecesi gibi bir organizasyon yapacaksan davetlileri bölmen işini kolaylaştırabilir. Bir kısmını nişana, bir kısmını kına gecesine, bir kısmını düğüne çağırabilirsin. Böyle bir ayrıştırmaya gitmek durumunda kaldığını, elinden geldiğince herkesi en azından bir yere davet ederek birlikte olmak istediğini söylersen, anlayış göstereceklerdir.

"Büyüklere Söz Geçer mi?" Deme!

Tüm davetliler sadece senin çağıracaklarından ibaret olmayacak. Eşinin ve ailelerin de bu davetli listesinde belli bir miktar misafir çağırmaya hakları olacak. Onlardan da insanları davet ederken bu bakış açısıyla yaklaşmalarını rica etmende ve durumu olabildiğince açık anlatmaya çalışmanda fayda var.

Listeyi yaparken kendilerine sürekli şunu sorsunlar: "Bizim yıllardır görmediğimiz yakınlarımız, çocuklarımız için bir şey ifade ediyor mu?"

Düğün Planlaması Oturma Düzeni

Yedekleri Sahaya Çıkart!

Davetiyelerini elden vermeyi seçtiğini düşünelim. Düğünde mutlaka görmek istenen aile bireyleri ve arkadaşları belirlemekle başlayabilirsin. Bu gruba davetiyeleri biraz daha önceden vermelisin. Eğer bu grupta belli nedenlerden düğüne katılamayacağını belirten olursa onların yerine yedek listeden ekleme yapabilirsin.

Son olarak davetiyelere not edilmesi gereken iki şeyle bitirelim. Birincisi davetiyelerin mutlaka kaç kişilik olduğunu belirtmek... Böylece davetsiz misafirlerin önüne geçebilirsin. İkincisi ise –tabii tercih ediyorsanız- düğününün özellikle çocuksuz olacağını sevimli ama kesin bir dille not etmek...

Davetli listesi hazırlamanın inceliklerinden bahsettik. Listeni hazırladıktan sonra "Kimi, kiminle, nereye oturtacağım?" diye endişelenmene gerek yok. Düğün.com Oturma Planı aracı işini oldukça kolaylaştıracak! Göz atmadan geçme!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

7 Yorum

Nihal Yüzer

Düğün Tarihi: 29.01.2017


Merhaba, ben önce nikah ve ardından after party yapmayı düşünüyorum sadece gençlerin katılacağı. Ama hayalim böyle bar setine çıkıp elimde mikrofonla şarkı söylemek :)) yemek olsun istemiyorum önetebileceğiniz mekan var mı acaba? Qubbe ilk alternatif ama biraz daha detaylı araştırmak istiyorum. Teşk.


Meryem Kaçmaz

Düğün Tarihi: 09.01.2016


Mantıklı bir fikir ancak uygulanabilir değil :)(:


AYŞE

Düğün Tarihi: 17.12.2015


ORTA YERDE OYNAYIP KOŞAN ÇOÇUKLARIN KİME NE ZARARI VAR Kİ.AYNI FİKİRDE DEĞİLİM.

AB

ayşe bilen
sanırım henüz evlenmedin, evlenseydin böyle demezdin!

  Cevapla

ŞEYDA DİNÇ

Düğün Tarihi: 02.11.2015


O kadar doğru ki kaç kişinin gelmesi gerektiği ve çocuklara iyi geceler diye yazılması, tatlı bir dille uyarılıyor davetliler. bütün aile fertlerinin gelmesine gerek yok yani.


yasemin hergüllü

Düğün Tarihi: 22.05.2015


çocukları çağırmamayı tatlı bir dille nasıl söyleriz acaba...

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Yasemin, ben kendi düğünümde "Çocuklara İyi Uykular :)" demiştim. Böylece çocukların gelmemeleri gerektiğini ailelerin anlamalarını sağlamıştık. Gerçekten de çok yakınlarım dışında kimse çocuğunu getirmedi, zaten onlarda davetliydi. Artık misafirler düğüne çocuk getirmemeleri gerektiğinin farkındalar. O nedenle tatlı ama misafirlerini de incitmeyecek bir şey yazmanı öneririz.

  Cevapla

Aysel Bulut

Düğün Tarihi: 16.10.2014


hayatımda hiç görmediğim akrabaları bile çağırmak zorunda kalacağım ailem yüzünden bakalım nasıl kısaltıcaz :(


Melek y.

Düğün Tarihi: 16.10.2014


yedek liste olayı en mantıklısı gibi geldi bana