Gelinin Başyardımcısı Nedime Hakkında Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:24 dakika

19.05.2022

Bu yazımızda düğün hazırlıkları sırasında her aşamada gelinin yanında olup her işine koşan nedimeleri anlattık. Peki nedime ne yapar? Bu yazıyı okuduktan sonra nedime hakkında kafandaki tüm sorular cevap bulacak!

nedime

Nedime Ne Demek?

"Nedime nedir?" sorusundan başlayalım. Nedime, düğün hazırlıkları sırasında gelinin yanında olan, ona gelinlik seçiminden düğün gününe kadar her aşamada destek olan yardımcısı anlamına geliyor. Tarihi ise bundan çok eskilere Antik Roma dönemine kadar dayanıyor. Anlayacağın nedime olayı aslında pek de yeni bir adet değil.

Gelin Nedimesi Ne Yapar?

Nedimelerin, geline yardım etmelerinin yanı sıra bekarlığa veda partisi düzenlemek ve nedime kıyafetlerini satın almak gibi sorumlu olduğu bazı görevleri vardır. Ancak yurt dışında nedimelik kuralları arasında yer alan bu görevler ülkemize pek de uygulanmıyor. Buradaki düğünlerde nedimeler genellikle sadece düğün gününde geline yardımcı oluyor ve onun ihtiyaçlarını karşılıyor.

nedime ne demek

Düğünde Kaç Tane Nedime Olur?

Bunun kesin bir cevabı yok. Genellikle 5-10 tane olsa bile bazı gelin adayları 10’un da üstünde nedimeye sahip olabiliyor. Gelinler nedimelerini en yakın arkadaşları ve akrabaları arasından seçiyor.

Bu terimleri bilmende de fayda var: Evlenecek Çiftlerin Öğrenmesi Gereken Akrabalık Terimleri

Nedime Kıyafetleri Nasıl Olur?

Nedime kıyafetleri birbiriyle aynı renk ve model olur. Çoğunlukla pembe, mavi, mor ve lila gibi renklerin tonlarında abiye modelleri tercih edilir. Nedime elbisesi seçerken dikkat etmen gereken konu, tasarımların gelinliğinin önüne geçmeyecek bir model olmasıdır.

Son yıllardaki nedime kıyafetlerinde tümüyle aynı abiye elbise modelleri kabuk değiştirerek modelden bağımsız olarak sadece aynı renk, hatta bir rengin tonları şeklinde kullanılmaya da başlandı.

Ülkemizde ise bu durum biraz daha farklı. Henüz yeni yeni tercih edilen bir gelenek olduğu için Türkiye’deki düğünlerde genellikle nedimeler düğünde sadece bileklik takarak diğer konuklardan ayrışıyor. Ancak son zamanlarda geleneği tam anlamıyla uygulamak için bazı gelin adayları nedimelerinden aynı renkte ya da tonlarda elbiseler seçmelerini isteyebiliyor.

Nedimelerinin giyebileceği elbiselerde, abiye trendlerini de belirleyici olarak kullanabilirsin. Bunun için en son abiye trendlerini anlattığımız şu yazı, sana yardımcı olabilir: En Son Abiye Trendleri

gelinin başyardımcısı nedime hakkında her şey

Balık etli nedimelerin için büyük beden abiye modellerine de göz atabilirsin: Söz ve Nişan İçin En Şık Büyük Beden Abiye Modelleri

“Nedimeler neden aynı renk giyinir?” sorusunun cevabı ise seni çok şaşırtacak. Nedimelerin ilk kez ortaya çıktığı Antik Roma döneminde 10 tane nedime ve 10 tane sağdıç olurdu. Nedimeler ve sağdıçlar, gelinle damadın birebir kopyası gibi giyinirlerdi. Bunun sebebi ise şeytani ruhların kafasını karıştırmak ve çifte nazar değmesini engellemekti. Tabii yıllar geçtikçe bu inanç yerini sadece nedimelerin ve sağdıçların aynı giymesine bıraktı. Sonuçta bu özel günlerinde gelin ve damat dikkat çekmeli.

Birbirinden şık nedime elbiseleri için şu galerimize bakabilirsin: Nedime Elbiseleri

Nedime Bilekliği Nedir?

Nedime bilekliği, düğünde nedimelerin taktığı korsaj bilekliklerdir. Tüm nedimeler aynı bilekliği takar. Ülkemizdeki düğünlerde nedimeler aynı kıyafetleri giymedikleri için diğer misafirlerden taktıkları bu nedime bileklikleriyle ayrışır. Korsaj bileklikler genellikle nedime kıyafetlerinin tonlarında tercih ediliyor. Örneğin eğer nedimeler mor elbise giyiyorsa mor nedime bilekliği kullanırlar. Nedime bilekliklerini gelin aksesuarları firmaları ve çiçekçilerden alabilirsin.

nedime bilekliği

Nedime Bilekliği Modelleri

En önemli nedime malzemelerinden olan bu aksesuarın çiçekli ve boncuklu gibi farklı modelleri vardır. Bileklik seçimini yaparken elbiselerle uyumlu olmasına özen göstermeni öneririm. Örneğin, nedimelerin için pudra rengi romantik bir elbise seçtiysen zarif pembe çiçekli ve incili nedime bilekliği tercih edebilirsin.

nedime bilekliği

Nedime bilekliğinin farklı olmasını istiyorsan kuru çiçekler ve tüy detayları kullanabilirsin. Alışılmışın dışındaki bu model nedimelerinin bileklerini süslerken ortaya çok şık görüntüler çıkaracaktır. Ayrıca bilekliklerde sadece çiçek kullanmak yerine yeşil yaprakların bolca yer aldığı zarif modellere de göz atabilirsin.

nedime bilekliği

Nedime kıyafetlerini pudra tonlarında seçtiysen beyaz ve pembe çiçekler kullanarak ortaya hoş görünümler çıkarabilirsin. Pembe yerine bordo gibi bir gül kullanıp daha bohem bir hava yaratabilirsin.

nedime bilekliği

Evde nedime bilekliği yapımı için şu yazımıza da bakabilirsin: Görselli ve Açıklamalı Nedime Bilekliği Yapımı

Nedimelerin Saçlarını Süsleyen Nedime Taçları

Nedime bilekliğinden sonra en çok kullanılan nedime aksesuarı taçlardır. Tıpkı bilekliklerde olduğu gibi tüm nedimeler aynı modelde taç kullanır. Ancak nedime tacı, bilekliğe göre daha az önem teşkil eder. Bileklik, nedime kıyafetinin bir parçası niteliğindeyken taçlar sadece saç modelini şekillendiren bir aksesuardır. Yurt dışında genellikle düğünlerde ve bekarlığa vedalarda kullanılırken bizde ise daha çok kına ve bekarlığa vedalarda tercih ediliyor.

nedime taçları

Bekarlığa veda partisi için eğlenceli bir müzik listesi arıyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Eğlencede Sınır Yok: En Güzel Bekarlığa Veda Şarkıları

Nedime Tacı Modelleri

Nedime taçları çiçekli, taşlı, boncuklu gibi farklı modellere sahip. Kınalarda sıkça kullanılan kına nedime taçları ise genellikle kırmızı tüller ve küçük çiçeklerden oluşuyor. Nedimelerin için taç seçerken düğün mekanını göz önünde bulundurmanı öneririm. Örneğin bir kır bahçesi içinde düğününü yapacaksan çiçekli nedime taçları harika bir seçim olacaktır.

nedime tacı modelleri

Sade nedime kıyafetlerinin üzerine taşlı taçların da çok şık durduğunu aklında bulundurmalısın. Eğer nedimelerin için düz bir elbise seçtiysen aşağıdaki gibi taşlı modellere bir göz atmanı öneririm.

nedime tacı modelleri

En zarif nedime tacı modelleri arasında yer alan minik metal çiçek motifli ince taçlar da seçeneklerin arasında. Özellikle Helenistik tarzda bir nedime elbisesi seçtiysen zarif çiçek ve yaprak motifli metal taçlara göz atabilirsin.

nedime tacı modelleri

Nedime Sabahlığı

Düğün sabahı hazırlanırken nedimeler genellikle makyaj bornozu yerine geçen sabahlıklar giyer. Bu sabahlıklara nedime sabahlığı deniyor. Gelin sabahlığının arkasında genellikle ‘Bride’ (gelin), ‘MRS X’ (Bayan X) gibi yazılar yazarken nedime sabahlığında ‘Bridesmaid’ (nedime), ‘Bride’s Squad’ (gelinin takımı) ya da nedimenin ismi yazar. Gelin sabahlığı beyaz olurken nedime sabahlıkları genellikle toz pembe, gri, mavi ve lila gibi renklerde olur. Kumaş olarak ise genellikle viskon, saten veya pamuklu kumaşlar kullanılır. Düğün hazırlıkları sırasında bu sabahlıklarla fotoğraf çekilerek nedimelerinle birlikte renkli kareler yakalayabilirsiniz.

nedime tacı modelleri

Son yılların popüler gelin aksesuarlarından sabahlıkları şu yazımızda anlattık: Gelin Sabahlığı Çeşitleri Nelerdir? Ne Zaman Giyilir?

Diğer Nedime Aksesuarları

Nedime aksesuarlarının nedime bilekliği ve tacı ile sınırlı olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. “Nedir bu diğer aksesuarlar?” diyorsan eğer haydi başlayalım!

Nedime Tişörtleri

Nedime tişörtleri nedimelerin bekarlığa veda partilerinde giydiği kıyafetlerin bir parçasıdır. Genellikle önlerinde ‘Bridesmaid’ ya da ‘Bride’s Squad/Bride’s Team’ gibi yazılar bulunur. Nedime tişörtünü tamamlamak için pilili veya tütü etekler harika bir seçim olacaktır.

Nedime Tişörtleri

Bekarlığa veda partin için mekan araştırması yapıyorsan şu yazımız sana yardımcı olabilir: İstanbul’un En Popüler Bekarlığa Veda Mekanları

Nedime Duvakları

Çok popüler olmasa da bazı nedimeler bekarlığa veda gecelerinde gelinle birlikte duvak takar. Bu duvaklara nedime duvağı deniyor. Gelinin duvağı beyaz olurken, nedime duvakları kırmızı, mavi, mor, pembe gibi renklerde olur. Ülkemizde ise bu duvaklar çoğunlukla kına gecelerinde kullanılıyor.

Nedime Şalı

Kış düğünü yapmayı düşünüyorsan biricik nedimelerinin üşümesini istemezsin değil mi? Öyleyse onlar için nedime şalı ayarlayabilirsin. Nedime şalları genellikle sıcak tutan yünlü kumaşlardan ya da yapay kürklerden yapılır. Kürk şeklindeki şalların çok şık durduğunu söylemeliyim ancak eğer kısıtlı bir bütçen varsa klasik bir şal alıp kenarına nedimelerinin baş harflerini işleyerek sade bir şalı da özelleştirebilirsin.

Nedime şalı

Nedime Çiçeği

Yurtdışındaki düğünlerde gelinin nedimeleri de buket taşır. Bu buketler gelininkinden daha sade olur. Tabii nedimeleriyle aynı çiçeği kullanan gelinler de yok değil. Böyle durumlarda ise gelin buketinin ayrıştırılabilmesi için gelinler nedimelerinkine göre birazcık daha büyük ya da kurdele bağlı modelleri tercih ediyor.

Nedime çiçeği

Nedime Hediyeleri

Geleneğe göre gelinler nedimelerine bu görevi teklif ederken küçük hediyeler verir. Bu hediyeler genellikle özelleştirilmiş kolye, anahtarlık ve bardak gibi küçük şeylerdir. Sen de nedimelerin için böyle bir kutu hazırlayabilirsin. İçerisine nedimenin isminin yazdığı bir bardak, baş harfi olan bir kolye ve nedime sabahlığı koyabilirsin. Tabii “Nedimem olur musun?” yazan küçük bir not kağıdını da es geçmemelisin. Bu hediyeyi alınca nedimenin çok mutlu olacağına emin olabilirsin.

Nedime hediyeleri

Nedime Fotoğrafları ile Düğün Albümünü Renklendir!

Gelin ve nedimeleri bekarlığa veda partisinden düğüne kadar her aşamada birlikte olur demiştim. Bu sırada renkli fotoğraflar çekerek çok hoş anılar biriktirebilirsin. Hazırlanırken, sabahlıklarınızla, nedimelerin sana yardımcı olurken ya da düğün mekanında estetik pozlar çektirebilirsiniz. Bu fotoğrafların kusursuz olması için çok geç kalmadan bir fotoğrafçı ayarlamanı öneririm. Nedimelerinle fotoğraf çektirirken aşağıdaki nedime fotoğraflarından ilham alabilirsin.

Nedime fotoğrafları

Nedimelerinle birlikte kol kola girip, nedime çiçeklerinizi arkanızda tutarak çok hoş bir poz verebilirsiniz. Bu fotoğrafı görenler eminim dostluğunuzun sıcaklığını hissedecektir.

Nedime fotoğrafları

Nedimelerinin düğün günü hazırlanmana yardımcı olacaklarından bahsetmiştim. Öyleyse bu anı fotoğraflamaya ne dersin? Nedimelerin gelinliğini düzeltirken tek yapman gereken gülümsemek.

Nedime fotoğrafları

Aynı pozu ışık oyunları kullanarak daha sanatsal bir biçimde de verebilirsin. Senin sırtın kameraya dönükken nedimelerin etrafında gelinliğini düzeltebilir. Özellikle sırt dekolteli bir gelinlik tercih ettiysen bu poz çok hoş duracaktır.

Nedime fotoğrafları

Düğün günü hazırlanırken nedimelerinle birlikte doyasıya eğleneceğine eminim. Bu anları ölümsüzleştirerek renkli düğün fotoğraflarına sahip olabilirsin. Örneğin bir konfeti patlatın ve içinizden geldiği gibi gülün. Gerisi fotoğrafçının maharetli ellerinde.

Nedime fotoğrafları

Çocuklar gibi şen olmaya ne dersin? Hazırlanırken yatağın üzerinde zıplayıp bu komik anların fotoğrafını çektirebilirsiniz.

Nedime fotoğrafları

Düğüne hazırlanırken nedimelerinle birlikte sabahlıklarınızı giyinip dışarıda hoş bir fotoğraf çektirebilirsiniz. Bu şekilde güzel sabahlıklarınız sadece size kalan bir anı olmaktan çıkarak düğün albümünde yer alır.

Nedime fotoğrafları

Bekarlığa veda partini evde bir pijama partisi şeklinde düzenlemeyi düşünüyorsan pijamalarınızla fotoğraf çektirebilirsiniz. Tabii fotoğrafın nedime ve gelin temasını yansıtması için nedimelerin bir örnek pijama giyerken sen ise onlardan farklı bir model seçmelisin.

Nedime fotoğrafları

Nedimeler hakkında kıyafetten aksesuara, hediyeliklerden nedimelerin tarihine kadar bilmen gereken her şeyi anlattım. Düğününde her daim yanında olacak nedime ekibinin yanı sıra aile üyelerine düşen görevlere de göz atmak ister misin? O halde seni şöyle alalım: Düğün Sırasında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Töre Alparslan

Düğün Tarihi: 17.07.2020


Nedimem damadın kız kardeşi dört tane


Murat Altay

Düğün Tarihi: 10.01.2020


çok güzel pozlar