Nişan Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:48 dakika

02.10.2019

Geleneklerine bağlı çiftlerin bohça hazırlama dönemi yaklaştı! Kafalarda tek bir soru: “Nişan bohçasına neler konur?” İşte soru işaretlerinizi ortadan kaldıracak ve nişan bohçası fiyatları hakkında bilgi verecek bir yazı hazırladık. Bu nişan bohçası listesini bir yere kaydetmeyi unutmayın!

Nişan Bohçası

Nişan Bohçası Nedir?

Evliliğe en yakın adımlardan biri nişan törenidir! Bu sürede aileler de birbirlerini tanımaya çalışır. İşte bu sürecin keyifli ve bir o kadar da kafa karıştıran kısımlarından biri de bohça hazırlama aşamasıdır!

Peki neden bohça hazırlamak gerekiyor? Nişan bohçası vermek, ailelerin tanışmaya başladığı süreçte birbirlerine hediyeler sunarak yakınlaşmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir gelenektir. Aynı zamanda gelin ve damadın temel ihtiyaçlarının karşılanması açısından da önemli.

Nişan bohçasında olması gerekenler listesini hazırlarken bu yazıda, gelin ve damat özelinde ihtiyaçlara yer verdik. Ama müstakbel eşinle karşılıklı olarak birbirinizin anne ve babasına da hediyeler verebilirsiniz.

Nişan Bohçası

Nişan Bohçası İçindekiler

Nişan bohçalarına konulması gerekenler, yörelere göre değişse de temel malzemeler hep aynı kalıyor. Eskiden tamamen adetlere bağlı bir şekilde bohça hazırlansa da günümüzde gelin ve damadın ihtiyaçları doğrultusunda bohça hazırlamaya özen gösteriliyor. Kişilerin kullanmayacağı ürünlere bohçada yer verilmiyor.

Şimdi dilersen bohçaya neler koyman gerektiğine bakalım. Ayrıca bir araştırma yapıp, çiftler için ortalama fiyatlar da çıkardık. Yazının sonuna da bastırabilmen için listelerin pdf formatlarını da ekledik:

Gelin Nişan Bohçasında Neler Olur?

Gelin nişan bohçası damat tarafını ilgilendiriyor! Damadın ailesi tarafından hazırlanan bohçada olması gereken temel malzemeler şöyle:

Ürün Ortalama Fiyat (TL)
Gelin Terliği 80
Parfüm Seti 250
Ayna & Tarak Seti 125
Gelin Bornoz Takımı 175
Gelin Fantezi İç Çamaşırları 200
Gelin Pijama Takımı 250
Gelin Gecelik Takımı 350
Gelin Makyaj Seti 350
Toplam 1.780

Listenin hepsini buradan da görebilir ve kaydedebilirsin: Gelin Nişan Bohçası Listesi PDF

Bunlar, mağazalardan satın alacağın malzemeler. Ekstra olarak bohçaya tülbent, dantelli havlular, lifler, patikler ve çoraplar gibi el emeği göz nuru ürünler de eklemen gerekiyor. Bunlar genelde evde annelerimiz tarafından hazırlandığı için fiyat tablosuna eklemedik.

Geline bohça hazırlarken, mutlaka onun kullanacağı ürünleri seçmeye özen göstermelisin. Mesela onun kullandığı parfümü, makyaj markasını, sevdiği renkleri öğrenip; ondan sonra alışverişe çıkabilirsiniz.

Nişan Bohçası

Gelin bohçası hakkındaki bu detaylı yazımızı mutlaka incele: Gelin Bohçasında Ne Olur ve Nasıl Süslenir?

Damat Nişan Bohçasında Neler Olur?

Damat nişan bohçası da gelinin ailesinin alması gerekenlerden oluşuyor! Ortalama kaliteye sahip markalardan alacağınız ürünlerin fiyatları da listedeki gibi.

İşte “Erkek nişan bohçasında neler olur” sorusunun cevabı:

Ürün Ortalama Fiyat (TL)
İç Çamaşırı Takımı 70
Kol Düğmesi 80
Damat Terliği 100
Cüzdan & Kartlık & Kemer 250
Gömlek & Pantolon 300
Tıraş Seti 250
Damat Pijama Seti 300
Kol Saati 1.000
Toplam 2.350

Listenin hepsini buradan da görebilir ve kaydedebilirsin: Damat Nişan Bohçası Listesi PDF

Alışverişe çıkılmadan önce damadın ayak numarasını, sevdiği renkleri ve tarzını iyi bir şekilde öğrenmen çok önemli. Çünkü azımsanamayacak bir bütçe ayıracaksınız ve bohçadaki ürünlerin hepsi kullanılabilir olmalı.

Listedekilerin dışında damat bohçasına çorap ve havlu eklemeyi de unutma!

Nişan Bohçası

Damat bohçası hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazıda derledik: Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Nişan bohçasına konulması gerekenlerin hepsi temin edildikten sonra bu ürünleri neyin içinde sunacağına karar vermelisin. Eskiden çeyiz sandıkları sıklıkla tercih ediliyordu. Günümüzde ise valizler de kullanılmaya başlandı. Bu seçeneklerden birini tercih edebilir; aldığın terlik, bakım ürünü dahil tüm malzemeleri şık saten kumaşlara sararak paketleyebilirsin.

Tabii bir de işin estetik tarafı var! “Nişan bohçası nasıl süslenir” dersen; tüllerin, kurdelelerin, simli iplerin ve boncukların bu konuda en büyük kurtarıcın olacağını söyleyebiliriz. Bohça süslemesiyle uğraşmak zor gelirse, firmaların hazır sandıklarından birini tercih edebilirsin.

Nişan Bohçası Ne Zaman Verilir?

Nişan bohçasının verilme zamanı, yörelere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak çoğunlukla nişan töreni yapıldıktan sonra aileler birbirlerinin evlerine gidip bohçaları teslim ediyorlar. Böylece nişan sonrasında da ilişkilerini uzun süre koparmamış oluyorlar.

Bazı yörelerde ise nişan bohçası hazırlama ve verme işlemi, törenden önce gerçekleşiyor. Bohçalar veriliyor ve sonrasında nişan töreni yapılıyor.

Nişan töreni yapmadan önce bu yazıya göz gezdir: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nişan Bohçası

Nişan Bohçasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Önceden bütçenizi belirleyip, ona göre alışveriş yapmanızda fayda var. Bütçe planlaması yapmadan hareket ederseniz, beklediğinizin üstünde harcamalar yapabilirsiniz.

  • Bohçadaki malzemeler, gelin ve damadın tarzına göre belirlenmeli. Hatta yapılabilirse, kişilerle beraber bohça alışverişine çıkılabilir. Böylelikle kullanılabilir ürünler alınır ve herkes memnun kalır.

  • Bohçada bulunan ürünlerin kaliteli olmasına özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Kalitesiz çok seçenek sunmaktansa, uzun süre kullanılabilecek kaliteli ürünler sunmak her zaman daha iyidir.

  • Bohçanın konulacağı sandığı veya valizi seçerken de çiftin ömürleri boyunca saklayabilecekleri bir modeli tercih etmek gerekir. Hem günlük hayatta kullanabilmeleri hem de güzel hatıraların gözlerinde canlanması açısından bu önemli.

  • Bohça alışverişi yaparken, satın aldığınız mağazaların değişim yapıp yapmadıklarını öğrenmelisiniz. Sonradan gelin damadın beğenmediği veya bedenlerine uygun olmayan ürünleri değiştirebilmek için bu konuya dikkat etmeni öneriyoruz.

Nişan Bohçası

Nişan bohçası hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Bu arada küçük bir tavsiye: Alışveriş esnasında kayınvalidenizin seçimlerini beğenmezseniz, bunu ona güzel bir dille anlatın. Bazı konularda anneler inatçı olabiliyor! Ama tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır…

Nişanını hala nerede yapacağına karar veremediysen de şöyle bir destekte bulunabiliriz: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 yorum

BD

Burcum Dasdemir

18/09/2019

Bu siparisi nerde verecem bana yardimci olan yokmu bana acil ulasirsaniz sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba, nişan bohçası için ihtiyacınız olan ürünleri mağazalardan ayrı ayrı satın alabileceğiniz gibi direkt olarak bohça malzemeleri satan yerlerden toplu şekilde de temin edebilirsiniz.