Nişan Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

5:02 dakika

28.02.2024

Geleneklerine bağlı çiftlerin bohça hazırlama dönemi yaklaştı! Kafalarda tek bir soru: “Nişan bohçasına neler konur?” İşte soru işaretlerinizi ortadan kaldıracak ve nişan bohçası fiyatları hakkında bilgi verecek bir yazı hazırladık. Bu nişan bohçası listesini bir yere kaydetmeyi unutmayın...

Nişan Bohçası

Nişan Bohçası Nedir?

Nişan bohçası, ailelerin tanışmaya başladığı süreçte birbirlerine hediyeler sunarak yakınlaşmalarını sağlamak amacıyla verilen geleneksel bir hediyedir. Aynı zamanda gelin damat bohçasında neler olur öğrenmek, temel ihtiyaçların karşılanması açısından da önemli. Nişan alışveriş listesini hazırlarken işinizi kolaylaştırmak için bu yazıyı yazdık.

Evliliğe en yakın adımlardan biri nişan törenidir! Bu sürede aileler de birbirlerini tanımaya çalışır. İşte bu sürecin keyifli ve bir o kadar da kafa karıştıran kısımlarından biri de nişan bohçası hazırlama aşamasıdır!

Peki neden bohça hazırlamak gerekiyor? Nişan bohçasında olması gerekenler listesini hazırlarken bu yazıda, gelin ve damat özelinde ihtiyaçlara yer verdik. Ama müstakbel eşinle karşılıklı olarak birbirinizin anne ve babasına da hediyeler verebilirsiniz. Nişan bohçasına ne konur gelin birlikte bakalım.

Nişan Bohçası

Vazgeçilmeyen geleneklerden olan söz bohçasıyla ilgili detayları da merak ediyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Nişan Bohçası İçindekiler

Nişan bohçalarına konulması gerekenler, yörelere göre değişse de temel malzemeler hep aynı kalıyor. Eskiden tamamen adetlere bağlı bir şekilde bohça hazırlansa da günümüzde gelin ve damadın ihtiyaçları doğrultusunda bohça hazırlamaya özen gösteriliyor. Kişilerin kullanmayacağı ürünlere bohçada yer verilmiyor.

Şimdi dilersen nişan sandığına neler konur, beraber bakalım. Ayrıca bir araştırma yapıp, çiftler için ortalama fiyatlar da çıkardık.

Gelin Nişan Bohçasında Neler Olur?

Nişan bohçası gelin listesi, damat tarafını ilgilendiriyor! Gelinle önceden konuşarak, ihtiyaç duyabileceği ürünleri öğrenmekte fayda var. Çünkü "Nişan bohçasında geline ne alınır?" sorusunun cevabı, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak biz genel olarak damadın ailesi tarafından hazırlanan bohçada olması gereken temel malzemeleri derledik.

Gelin Nişan Bohçası Listesi

Ürün Ortalama Fiyat (TL)
Gelin Pijama Takımı 1.200
Gelin Gecelik Takımı 1.400
Gelin Fantezi İç Çamaşırları 800
Gelin Makyaj Seti 940
Gelin Bornoz Takımı 900
Parfüm Seti 900
Ayna & Tarak Seti 380
Gelin Terliği 300
Toplam 13.600

"Nişanda erkek tarafı bohçaya ne koyar?" sorusunun mağazalardan satın alacağın malzemeler ile cevabı bu. Ekstra olarak bohçaya tülbent, dantelli havlular, lifler, patikler ve çoraplar gibi el emeği göz nuru ürünler de eklemen gerekiyor. Bunlar genelde evde annelerimiz tarafından hazırlandığı için fiyat tablosuna eklemedik.

Nişan gelin bohçası hazırlanırken, mutlaka onun kullanacağı ürünleri seçmeye özen göstermelisin. Mesela onun kullandığı parfümü, makyaj markasını, sevdiği renkleri öğrenip; ondan sonra alışverişe çıkabilirsiniz.

Nişan Bohçası

Evlilik hazırlıklarında yapılacak masraflar gelin ve damat tarafı arasında nasıl bölüşülür diye merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Düğünlerde Erkek Tarafı Ne Alır? Kız Tarafı Ne Alır?

Damat Nişan Bohçasında Neler Olur?

Damat nişan bohçası da gelinin ailesinin alması gerekenlerden oluşuyor! Ürünlerin ortalama kaliteye sahip olmasına ve sırf bohçaya koymuş olmak için alınmamasına özen göstermek gerekiyor.

“Erkek nişan bohçasına ne girer” sorusunun cevabını aşağıda verdik.

Damat Nişan Bohça Listesi

Ürün Ortalama Fiyat (TL)
Kol Düğmesi 400
Damat Terliği 400
İç Çamaşırı Takımı 700
Cüzdan Seti 600
Tıraş Seti 600
Damat Pijama Seti 1.500
Gömlek & Pantolon 1.500
Kol Saati 3.000
Toplam 8.700

Alışverişe çıkılmadan önce damadın ayak numarasını, sevdiği renkleri ve tarzını iyi bir şekilde öğrenmen çok önemli. Çünkü azımsanamayacak bir bütçe ayıracaksınız ve bohçadaki ürünlerin hepsi kullanılabilir olmalı.

Listedekilerin dışında damat bohçasına çorap ve havlu eklemeyi de unutma!

Nişan Bohçası

Damat bohçası hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazıda derledik: Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?

Nişan Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Nişan bohçasına konulması gerekenlerin hepsi temin edildikten sonra bu ürünleri neyin içinde sunacağına karar vermelisin. Eskiden çeyiz sandıkları sıklıkla tercih ediliyordu. Günümüzde ise valizler, kutular, hazır bohçalar da kullanılmaya başlandı. Bu seçeneklerden birini tercih edebilir; aldığın terlik, bakım ürünü dahil tüm malzemeleri şık saten, tül kumaşlara sararak paketleyebilirsin.

Nişan Bavulu / Valizi Nedir?

Bohça hazırlıkları yaparken karşına nişan valizi/bavulu gibi alternatifler çıkabilir. "Bunlar bohçadan sayılır mı?" dediğini duyar gibiyiz. Yanıtı hemen verelim: Evet. Farklı tasarımlardaki nişan valizleri, klasik söz-nişan bohçasındaki ürünleri içerir. Ancak tasarım açısından daha farklı ve kullanım konusunda daha pratik olması nedeniyle son zamanlarda bohça sunumu için bu ürünlerin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Nişan Bohçası Nasıl Süslenir?

Tabii bir de işin estetik tarafı var! “dersen; tüllerin, kurdelelerin, simli iplerin ve boncukların bu konuda en büyük kurtarıcın olacağını söyleyebiliriz. Nişan bohçası süslemesiyle uğraşmak zor gelirse, firmaların hazır sandıklarından ya da bohça kutularından birini tercih edebilirsin.

Nişan Valizi Süslemesi Nasıl Yapılır?

Nişan bavulu süslemelerinde, nişan bohçasında kullanılan geleneksel süslerden yararlanılabilir. Ancak klasik bohçalardan farklı olarak, nişan valizlerinin çoğu baskılar, stickerlar gibi detaylarla "süslenmiş" olarak üretilir. Bu nedenle ekstra bir süsleme yapman gerekmez.

Yatak örtüsü konusunu da es geçme: Gelin Yatak Örtüsü Modelleri ve Fiyatları

Gelin Bohçası Ne Zaman Verilir?

"Nişan bohçası ne zaman gider?" sorunun cevabı, yörelere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak çoğunlukla nişan töreni yapıldıktan sonra aileler birbirlerinin evlerine gidip bohçaları teslim ediyorlar. Böylece nişan sonrasında da ilişkilerini uzun süre koparmamış oluyorlar.

Bazı yörelerde ise nişan bohçası hazırlama ve verme işlemi, törenden önce gerçekleşiyor. Bohçalar veriliyor ve sonrasında nişan töreni yapılıyor.

Nişan töreni yapmadan önce bu yazıya göz gezdir: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nişan Bohçası

Nişan Bohçasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

►Önceden bütçenizi belirleyip, ona göre alışveriş yapmanızda fayda var. Bütçe planlaması yapmadan hareket ederseniz, beklediğinizin üstünde harcamalar yapabilirsiniz.

►Bohçadaki malzemeler, gelin ve damadın tarzına göre belirlenmeli. Hatta yapılabilirse, kişilerle beraber bohça alışverişine çıkılabilir. Böylelikle kullanılabilir ürünler alınır ve herkes memnun kalır.

►Bohçada bulunan ürünlerin kaliteli olmasına özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Kalitesiz çok seçenek sunmaktansa, uzun süre kullanılabilecek kaliteli ürünler sunmak her zaman daha iyidir.

►Bohçanın konulacağı sandığı veya valizi seçerken de çiftin ömürleri boyunca saklayabilecekleri bir modeli tercih etmek gerekir. Hem günlük hayatta kullanabilmeleri hem de güzel hatıraların gözlerinde canlanması açısından bu önemli.

►Sandık veya valizi seçmeden önce modern nişan bohçası modellerini inceleyebilir, fikir edinebilirsin.

►Bohça alışverişi yaparken, satın aldığınız mağazaların değişim yapıp yapmadıklarını öğrenmelisiniz. Sonradan gelin damadın beğenmediği veya bedenlerine uygun olmayan ürünleri değiştirebilmek için bu konuya dikkat etmeni öneriyoruz.

Nişan Bohçası

Nişan Bohçasında Neler Olur? Nişan Bohçası İçindekiler Listesi

Alışveriş sırasında checklist olarak kullanabilmen için gelin damat bohçası listesini de hazırladık.

Gelin Nişan Bohçası İçindekiler

 • Gelin Terliği
 • Parfüm Seti
 • Ayna & Tarak Seti
 • Gelin Bornoz Takımı
 • Gelin Fantezi İç Çamaşırları
 • Gelin Pijama Takımı
 • Gelin Gecelik Takımı
 • Gelin Makyaj Seti

Erkek Nişan Bohçası

 • Kol Düğmesi
 • Damat Terliği
 • İç Çamaşırı Takımı
 • Cüzdan Seti
 • Tıraş Seti
 • Gömlek & Pantolon
 • Damat Pijama Seti
 • Kol Saati

Nişan bohçası hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Bu arada küçük bir tavsiye: Alışveriş esnasında kayınvalidenizin seçimlerini beğenmezseniz, bunu ona güzel bir dille anlatın. Bazı konularda anneler inatçı olabiliyor! Ama tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır…

Nişanını hala nerede yapacağına karar veremediysen de şöyle bir destekte bulunabiliriz: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

3 Yorum

Burcum Dasdemir

Düğün Tarihi: 19.09.2019


Bu siparisi nerde verecem bana yardimci olan yokmu bana acil ulasirsaniz sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişan bohçası için ihtiyacınız olan ürünleri mağazalardan ayrı ayrı satın alabileceğiniz gibi direkt olarak bohça malzemeleri satan yerlerden toplu şekilde de temin edebilirsiniz.


Nurten Çelik

Düğün Tarihi: 29.01.2021


çpk güzel mükemmel eksiksiz


Evren Çelik

Düğün Tarihi: 01.10.2023


Bilgi için teşekkürler emeğinize Saglik