Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sevgililiğin bir evre sonrası, düğünün bir tık öncesi... Söz ve nişan merasimleri özellikle gelenekler açısından kafa karıştıran birçok detay barındırıyor. Kim kime ne almalı, misafirlere ne ikram edilmeli, söz nişan törenlerinde ne giyilmeli, söz adetleri nelerdir, nasıl bohça hazırlamalı ve daha birçok soru olabilir kafanda. Öyleyse cevaplar bu yazıda!

Söz Hakkında Bilmen Gerekenler

Sevgililik sürecinde bir ilerleme katettiniz ve artık evliliğe doğru adım atmak istiyorsunuz. Bir taraftan da aile tarafından “Artık adı koyulsun.” baskısı yapılıyor. O zaman düğüne giden yoldaki ilk adım olan söz kesmenin vakti geldi.

Söz Nedir?

Söz veya söz kesmek olarak bilinen merasim en basit özetiyle ilişkiyi aileler nezdinde resmiyete dökmek anlamına gelir. Evlilik kararı verildiğini simgeleyen yüzükler, ilk olarak bu organizasyonla takılır. Merasim esnasında evlenecek çiftin aileleri de birbiriyle tanışmış olur.

Genellikle kız isteme töreniyle söz kesimi aynı gün yapılır. Ancak ülkemizde bazı yörelerde nadiren de olsa kız istemenin sonraki haftasında söz kesildiği de görülür.

mtegv6bbqawnmbn9 - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz Merasimi Nasıl Olur? Sözde Ne Yapılır?

Öncelikle kız tarafının ailesinin uygun olduğu bir gün belirlenir ve bu tarihte erkek tarafı ailenin evine ziyarete gider. Kız tarafı evde misafirlere sunacağı ikramlıkları hazırlar ve o gün evde söz hazırlıklarının telaşı olur. Söz merasimi evde gerçekleşeceğinden çok kalabalık olmaz. Aileler sadece amca, teyze gibi çok yakın belli akrabalarını davet ederler. Gelin ve damat adayı da dilerse çok yakın bir iki arkadaşını çağırabilirler.

Merak edilen konulardan biri de “Söz çiçeği nasıl olmalı?” sorusudur. Erkek tarafı kız istemeye giderken, kız tarafına ve bu evliliğe verdiği önemi hissettirebilmek için gösterişli bir çiçek hazırlatır. Söz çiçeği olarak; sadece güllerden veya gül ve lilyumlardan oluşan bir buket tercih edilebilir. Buket, tül kumaşlarla ve kurdelelerle süslenerek daha da şık hale getirilir.

Söz çiçeği fiyatları ve çeşitleri ile ilgili fikir sahibi olmak için Düğün.com’daki firmalara göz atabilirsin.

rdc7vtusgdf1xo8o - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

@Happy Day Wedding Story

Söz geleneklerinden biri de kız isteme çikolatasıdır. Damat tarafı aileye söz kesmeye giderken mutlaka söz çikolatası yaptırmalıdır. Bu çikolata genelde gümüş bir tepsi içerisinde hazırlanır ve badem şekerleriyle süslenir. Yörelere göre kız tarafına başka tatlılar da götürülebilir ama en popüler olanı çikolatadır. “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım.” cümlesini hayata geçirmek için bu gelenek yıllardır devam etmektedir.

tunxxu1tzciiyh9c - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Sonrasında erkek tarafı akşam saatlerinde ailenin evine gider. Söz kesmenin öncesinde aile üyeleri birbirini daha yakından tanımak için sohbete koyulur. Damat adayının öğrenim hayatından, aile babasının ne iş yaptığına kadar birçok soru sorulur.

Damat adayının babası muhabbet edildikten sonra, kahveler içilirken “Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.” cümlesiyle konuya girer. Bu cümleden sonra babası veya başka bir aile büyüğü tarafından gelin adayının fikri sorulur. Kızlarının da onayını aldıktan sonra aile, çiftin evlenmesine müsade ettiğini belirtir.

Ailelerden de onay alındıktan sonra çift arasında yüzükler takılır ve çiftin bir ömür mutlu olmasını temenni eden söz merasimi konuşması yapılır. Bu dakikadan sonra çift sözlüdür ve ilerleyen zamanlarda aileler de birbirleriyle sık sık görüşürler.

xck7fn8peuyhxawt - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

@Prime Mood Studio

Bu tavsiyelere de kulak kabartmanda fayda var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Sözde Ne Giyilir?

Gelin adayları tarafından kafa karıştıran bir soru da şu ki: “Söz kıyafetleri nasıl olmalı?” Söz merasimi evde yapılacağı için gelin adayı sade ve şık bir elbise giymeli. Çok fazla dekoltesi olmayan, rahat hareket edebileceği, aynı zamanda da şıklığından ödün vermeyen giysiler onun için uygundur.

Kahve servisi yapacağını ve misafirleri karşılayıp sırasıyla hepsinin elini öpeceğini düşünürsek, diz hizasında düz elbiseleri tercih etmesi mantıklı olacak. Ayrıca elbisenin altına kalın topuklu ayakkabı giyerek evin içerisinde yürüyebilir. Tabii topuk boyu seçilirken damat adayının boyunu çok geçmemesine dikkat edilmesi gerekir.

v7rstyx3fz9wbwuf - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Sözde giyilecek elbiseleri seçerken rengine dikkat edilmesinde fayda var. Siyah, kahverengi gibi koyu renkler yerine daha çok canlı renkler tercih edilmeli. Ayrıca gelin adayı abartıdan uzak takılar ve sade bir saç-makyaj ile kıyafetini tamamlayabilir.

o1i57udk5hw2j7qk - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz ve nişanda giyeceğin elbisene henüz karar vermediysen abiye trendlerinden ilham alalbilirsin. Bunun için şu yazımız sana yardımcı olabilir: 2019 Abiye Trendleri ve Son Moda Abiyeler

Damat adayı ise takım elbiseyle kız tarafının evine gider. Dilerse sözlüsünün elbisesinin renginde bir kravat takabilir.

Sözde Ne İkram Edilir?

Söz Kahvesi: Kız isteme esnasında gelin adayı tüm misafirlere Türk kahvesi yapar. Ancak damat adayına yapacağı kahveye tuz, karabiber de katar. Daha sonra damat adayına bu kahve ikram edildiğinde yüz ifadesini değiştirmeden bitirene kadar içmesi beklenir. Böylelikle damat acı kahveyi içerek, müstakbel eşinin bir ömür boyu acı tatlı tüm anlarında yüzünü ekşitmeden yanında olacağını söylemiş olur.

v83yvkjdrjh9ujp2 - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz ikramlıklarının olmazsa olmazı Türk kahvesidir. Türk kahveleri içildikten sonra kız istenir. Söz kesme merasimi sonrasında ise misafirlere içecek olarak çay servisi yapılır.

Sözde kız tarafının ailesi, ana yemekten daha çok çayın yanında ikram edilecek yiyecekler hazırlar. Börek, kek, zeytinyağlılar, kanepeler hazırlanabilecek bazı ikramlıklardır. Tabii farklı yörelerde o yörenin lezzetleri de sunuma eklenerek çoğaltılabilir. İkramlıkların daha çabuk yapılabilmesi ve eksiksiz olması için söz hazırlıkları listesi oluşturmak da işe yarayacaktır.

rod8ghjcapmalz7z - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Tabii söz gününe özel bir pasta yaptırman da gerekecek. Pastanı mutlaka konseptine uygun olarak seçmelisin. Bu galerideki modeller sana fikir verebilir: Farklı Tarzlara Hitap Eden 15 Söz Pastası Modeli

Söz Yüzükleri ve Söz Tepsisi

Söz merasimi esnasında aile büyüğü tarafından çifte takılan yüzükleri erkek tarafının ailesi alır ve söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına takılır.

Kız tarafı söz yüzüklerini koymak için önceden süslü bir söz tepsisi hazırlar. Tepsiye kurdele geçirilmiş yüzükler ve makas konulur. İstenilirse yüzük yükseltici de konularak, tepsi görseli zenginleştirilir. Söz tepsisi genelde gelinin kız kardeşi tarafından tutulur. Söz tepsisinin; gümüş, aynalı, kütük, kasnak gibi birçok farklı modeli bulunur. Bunlardan dilediğini seçebilirsin. Ayrıca söz tepsisi süslemeyle ilgili detaylı bilgi için de buraya tıklayabilirsin.

cxtfn7zkuev1zwu9 - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

2019 senesinde ses getirecek alyans modellerine de göz atmayı unutma: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

Nişan Hakkında Bilmen Gerekenler

Nişan hazırlıklarına başlamadan önce, söz ve nişanı bir arada mı yoksa ayrı ayrı mı yapacağına karar vermen en doğrusu. Günümüzde kız isteme ve söz bir arada, nişan ayrı yapılabildiği gibi, bazı çiftler söz ve nişanı beraber de yapabiliyorlar. Yani senin anlayacağın aileler karşılıklı anlaştığı sürece kesin kurallar yok. Nişan nasıl yapılır, nişan bohçasında neler olur, nişan alışverişinde neler alınır ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceksin. Nişan hazırlıkları hakkında bilmen gereken ne varsa yazdım.

Ayrıca bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişanda Ne Yapılır?

Nişan töreni için düğünün provası denilebilir. Çünkü nişan mekanları, fotoğrafçı, kuaför, abiye derken düğünle benzer süreçler seni bekliyor.

Kız isteme faslından bir süre sonra aileler biraraya gelerek nişan tarihini belirler. İstenilirse nişan töreni evde de yapılabilir, ancak son zamanlarda sıklıkla nişan salonlarında yapıldığını görüyoruz. Evde nişan konsepti oluşturacaksan da nişan masası hazırlamayı ihmal etmemelisin. Konsept için temel renkler belirlemeli ve o renkler üzerinden gitmelisin. Ayrıca “Nişan Masası Süsleme Fikirleri” yazımızda da sana fikir verecek birçok öneri var.

Akrabalar ve arkadaşlardan oluşan çevreye nişan yapılacağının haberi verilir. Hatta nişan davetiyesi de hazırlanıp dağıtımı yapılabilir. Mekanda yüzüklerin kurdelesini kesecek olan aile büyüğü önceden belirlenir ki yapacağı konuşmayı hazırlasın.

Nişan günü ise mekanda yüzükler takılır, kurdele kesilir, pasta yenip, bol bol fotoğraf çekilir.

wrlc9v39iym8etup - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Pasta siparişi verebileceğin şirin butik pastacılar burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Nişanda Ne Giyilir?

İşte bu gelin adayı açısından cidden zor bir süreç: Nişanlık seçme aşaması! Nişan günü muhtemelen bir abiye giyeceksin. Yani söz gününde giydiğin düz elbiseden daha gösterişli olması gerektiği kesin. Ancak nişanlık modelleri arasında kaybolurken dikkat etmen gereken bazı kurallar var.

Nişanını açık alanda, bir kır bahçesinde yapacaksan tül kumaştan hazırlanmış uçuş uçuş bir elbise tercih edebilirsin. Ama otel gibi gösterişli bir mekanda yapacaksan dantel işlemeleri olan ya da taşlı elbiselere yönelebilirsin.

Bu yazıyı okumadan nişanlığına karar verme: Vücuduna En Uygun Nişanlık Hangisi?

ddigdfboyb5qqt0e - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Birbirinden şık dantelli abiye modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Söz ve Nişan Elbisen Hazır mı? En Güzel Dantelli Abiye Modelleri

Damat adayı ise renklerini ve modelini sevdiği bir takım elbiseyi seçebilir. Biliyorsun, her zaman olduğu gibi nişan kıyafetleri konusunda da erkeklerin işi daha kolay.

Daha fazla abiye modeli incelemek istersen, 2018 abiye trendlerini bulabileceğin galerimizi de incelemelisin: 2018 Abiye Modelleri

Nişanı Hangi Taraf Yapar?

Geleneklere göre nişanı kız tarafı yapar. Tutulacak nişan salonundan, ikram edilecek yiyecekler ile nişan günü yapılacak diğer harcamalar kız tarafının sorumluluğundadır. Damadın nişanda giyeceği takım elbiseyi de kız tarafı alır. Gelin adayının nişanlığını ise erkek tarafı karşılar.

Bu gelenek birçok aile tarafından uygulansa da günümüzde çiftler ödemeleri ortaklaşa da halledebiliyorlar.

Ayrıca gelin adayı nişan çiçeğinin elbisesiyle uyumuna dikkat etmeli ve buketin seçimini son ana bırakmamalı. Özellikle nişan fotoğraflarında en çok kullanacağı aksesuarı olacağından çiçek seçimi çok önemli.

pw1vk8ogxsozzupx - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

E madem nişanı sen yapıyorsun, bu sevimli fikirlere ihtiyacın olacak: İlginç Nişan Organizasyonu Fikirleri

Nişanda Ne İkram Edilir?

Eğer nişan evde yapılıyorsa kek, börek gibi ikramlar misafirlere sunulur. Profesyonel catering hizmeti alarak da ikram hazırlama sorununu pratik bir şekilde çözebilirsin. Ancak nişanın mekanda yapılacak ise karşına iki seçenek çıkıyor: Yemekli veya yemeksiz nişan! Yemekli nişanlarda başlangıç olarak ordövr tabağı ve ara sıcaklar sunulduktan sonra ana yemek ikram edilir. Eğer yemekli bir nişan organizasyonu tercih edilmeyecekse davetlilere meşrubat ve kuru pasta şeklinde ikramlıklar dağıtılır.

Tabii bir nişanın olmazsa olmazı nişan pastasıdır. Nişan pastasıyla ve çiçeklerle süslenmiş bir nişan masası ise çekilecek olan fotoğraflara muhteşem bir fon oluşturur.

Nişan pastana karar vermeden önce bu galeriye göz atmanı öneririm: Hem Göze Hem Damağa: Nefis Nişan Pastası Modelleri

szlitzlj8jeelwxj - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

İstanbul'daki nişan pastası fiyatlarını da senin için araştırdık: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Nişan Adetleri Nelerdir?

Nişan Bohçası: Gelin nişan bohçasına genellikle; iç çamaşırı takımları, gecelik ve pijama takımı, çorap, terlik, elbise, ayakkabı, parfüm deodorant, makyaj seti, çanta, bornoz, havlu, ayna ve tarak seti konulur. "Gelin Bohçasında Ne Olur ve Nasıl Süslenir?" yazımızda daha detaylı bilgi de bulabilirsin. Damat bohçasında ise bunlar bulunur: Pijama takımı, çorap, terlik, parfüm, deodorant, tıraş seti, iç çamaşırı seti, gömlek, kravat, kemer, mendil, havlu, cüzdan. Daha detaylı bilgi için de "Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?" yazımızı okumanı öneririm.

Nişan Tepsisi: Törende nişan yüzüklerinin ve makasın konulacağı şık bir tepsi hazırlanması gerekir. Bu tepsi; çiftin isimleriyle, çiçeklerle ve küçük aksesuarlarla süslenebilir.

Nişan Takıları: Nişandaki takı takma durumu genelde şöyle olur: Kız tarafı damada saat takar. Erkek tarafı ise geline kolye ve küpeden oluşan bir takı seti hediye eder. Gelen diğer davetlilerin takı takıp takmayacağı ise aileler arasında konuşulup belirlenir.

ckolswszvydv3yje - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Nişan Yüzükleri Nasıl Seçilmeli?

Nişan yüzüğü seçimi büyük önem taşıyor. Çünkü düğünde ekstradan alyans alınmayacak, nişan yüzüğü sağ elden sola geçecek. Bu nedenle yüzük alırken günlük kullanıma uygun bir model seçmeye dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Yani her an takılacak bir yüzük olduğunu düşünürsek, yüzüğün ergonomik olması en önemli kriter olmalı. Ayrıca yüzüğün içine tarih ve isimler dışında aşkınızı ifade eden bir cümle de yazdırabilirsin.

Tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey burada!

htb1lrin9wcdc77z - söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

İşte söz ve nişan hakkında bilmen gerekenler bu şekilde. Eğer kafana takılan başka sorular varsa yorumlara yazmayı unutma. Ayrıca soru dışında eklemek istediğin detaylar varsa da diğer gelin adaylarıyla paylaşabilirsin.

Bu makale Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (19)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

BA B. Ahu

açıkçası söz ve nişan olayının gerekli olduğunu düşünmüyorum. önemli olan çiftin birbirlerine verdikleri sözdür.

S S.bicer

Söz ailelerin kaynaşması dir kardeşim çok gerekli bir olaydir

E Ebru

HEM SÖZ HEM NİŞAN ÇOK SAÇMA BENCE İNSANLARIN PARA HARCAMASI İÇİN UYDURULMUŞ ŞEYLER BEN SÖZ YAPTIM NİŞAN YAPMIYCAM BOŞUNA MASRAF

E Elanur

Bnce saçama deil bn söz yaptım nişan da yapacam söz aileler arasında yapıyor ama nisan düğünden önceki prova denilebilir bize hatıra olrak kalıyor ?

M Melek

Bence de hem söz hem nisanaaaa gerek yok . Arkadaşımız kendi açından çok iyi açıklamış sağ olsun ama en mantıklısı aileler arasında güzelce yuzukleri takip bunu nisan mis gibi düşünüp evliliğe adım atmak daha iyidir..

CA Ceren Akman

Biz şöyle karar aldık...Evde olacak.Standartın dışında bir menü belirledim.taş çatlasın 20 kişi olacağız 2 taraf toplamı.Sade evde bir tören olacak.Amaç ailelerin samimiyeti yakalaması ve yüzüklerin takılıp resmiyete adım atmamız.SÖZ-NİŞAN aynı anda olmalı bence.Pastayı da mantıklı düşünüp ŞEKER HAMURSUZ bol meyveli KUKİS ACIBADEM'den alacağım.Max.80tl.Hem bol meyveli hem de millet incik cincik ayırmayacak :))

H H.a.

Siz öyle diyosunuzda işte olay öyle olmuyor. Benim bu hafta sözüm olacak. Öyle kötü zaman ki. Aileden davet edemiyoruz. Kendi aramızda kardeşler anne baba nene dede. Düğün seneye olacak ee biz kış girerken veya çıkarken mecbur nişan yapıcaz. Alışverişte ona göre usulünce olmalı. Ben şimdi her şeyi başkaları gibi 5er tane istersem görgüsüzlük olur. Sözde biraz nişanda biraz artık neye ihtiyaç varsa... gönüllerinden ne kopuyorsa. Sonra bazı kızlar yüzünden gelinler aç gözlü falan durumuna düşüyor. O yüzden siz siz olun insanlık namına abartmayın. Hadi canlar sizin içinde hayırlısı olsun

N Nermin

Benim sözüme 20gün var ve daha nişanla birlikte mi olucak olmiycak mı belli degil ben ayrı olmasını sacma buluyorum şu nedenle dugunden bi farkı olmuyo en az bi 10.milyar gidiyo hic yere masraf ama annemler sen.en iyisinine laiksin die buyutuyolar insallah tartışmasz bagliycax nişan ve soze konuyu

B Burcu

Arkadaşlar evde nişan yapıcam.Sizce evde nişanda takı töreni olmalı mı?

TC Tarik Celik

Olmali cunku.. en dogal hakkiniz

SB Sezo Bala

öncelikle herşeyin hayırlısı olması ile. ben söz ayrı nişan ayrı yaptım çokta güzel oldu. sözde gittik istedik ve o gün için öncesinden sembolik yüzük aldım. yüzükler takıldı kurdele kesildi alkışlar patladı. neyse nişanın, nişan alış verişinin ve düğünün tarihini belirledik.. çok şükür nişanıda yeni yaptık kazasız belasız :D nişan alışverişinde evliliğimiz boyu takıcağımız alyansları aldık (içine nişan tarihi değil de düğün tarihini yazdırdık) dip not: nişan resmen düğünün ön provasıymış onu anladım net.

CD Cem Demir

Arkadaslar nisan zamani kiza set takilirmi yoksa bu sadece dügündemi takiliyor ?

R Relife

nişanda takılanın aynısı düğünde de takılır

N Nurten
M Merve

Ben bu cumartesi nisanimi yapicam ve aileler arasinda kucuk birsey olucak. Bana kalirsa en mantiklisida bu dugunleri de gereksiz buluyorum severek evleniyorsan oyle seylere gerek yok biz insanlar daha gereksiz masrafdan baska birsey olmayan seylerden ne anliyoruz

Melis Öz

genelde nişanda takılır. ama düğünde de takanlar oluyor.

F Feyzanur

söz töreni yaptık 40 kişiydik (bana altın ona gümüş alyans aldı söz çiçeği çikolatası kahve fincanı )bunların fiyatını bilmiyorum elbise ayakkabı çanta şal bone kolye çorap çamaşır şal için gül cep için gül arka plan için kağıt masa örtüsü pasta 3 tane balon 4 tane konuşma balonu makyaj bunları 450 tl ye hallettik ben çalışmadığım için herşeyi sevgilim aldı ben sözüm abartılı olmasın çok para gitmesin diye düşündüm araştırırken baktık sadece söz elbisesi için 400 tl verenler var bende her şeyi araştırarak ucuz ve kaliteli olanını buldum 450 tlye bütün herşeyimi hallettim her şey mükemmeldi nişanımız da olacak inşallah ocak ayında nişan istiyorum çünkü yanımda bulunmak isteyen akrabalarım var herkes gelsin eğlenelim istiyorum eminim onuda çok külfetli olmadan hallederiz yeterki gönüller bir olsun...

EK Erdi Karaman

bacım şu alış veriş yaptığın yer neresi :D

U Uğur

Ya bu evlilik ne garip işmiş. Askerlik 1 evlilik 2. Ben nişan diye bişinin sacma olduğunu düşünüyorum. Söz yapçaz nişan adetleride ufak tefek aynı anda paket olsun gitsin. Utanırım ben hemde uğraşamam abi sorry yani. Bana kalsa ve sevgilime düğün bile yapmıcaz :D nikahı bas gec abi

A Ali

Söz aile içinde tanışma kaynaşma falan filan anlıyorum da nişanın salonda yığınla masrafla yapılması tamamen sömürü. Aynı şekilde düğün de. Batının gelenekleri bizim geleneğimiz oluvermiş. Evinin önünde davul zurna ile yemek falan dağıtırsın iki halay çekersin eskiden ne güzelmiş. Şimdi borç içinde bırakıp ömür boyu mutluluklar diliyorlar.

MT Merve Taşcioğlu

Nolur yardım. Perşembe istemeye geliyorlar söz kesilecek buralarda ( ege ) söz bileziği takılır yüzükler nişanda takılır perşembe isteme olup söz bileziği takılcak yüzük takılsın istedik biz ama büyükler nişanda olur o dediler buarada nişanda kurbandan sonra büyük nişan.Yanı demem o ki istemem günü söz de yüzük takılmazmı gercekten anlamyrum

D Düğün.com

Merve Hanım öncelikle mutluluklar diliyoruz size. Söz kesilirken yüzük takılsa da, her yörenin isteme, söz, nişan adetleri farklı olabiliyor. Eğer sizin için yüzüğün nişanda takılmasının pek de bir önemi yoksa, boşuna kendinizi strese sokmayın deriz. Nasıl olsa daha uzun yıllar takacaksınız :) Sevgiler,

N Nida

İyi güzel de nişan pastası meşrubat kuru pastayı damı kız tarafı alıcak ve nişan tepsisini?

D Düğün.com

Merhaba, Adetlere bakarsak nişan organizasyonunun her şeyiyle kız tarafına ait olduğunu söyleyebiliriz. İkramlıklar, nişan tepsisi ve diğer harcamalar dahil. Ama tabii bazen erkek tarafı da ikramlıkları alırken kız tarafına destekte bulunabiliyor. Destek olup olmamaları tamamen onların insiyatifine kalmış bir durum. Şimdiden mutluluklar dileriz.

A Ag

Kişileri birleştirip çift yapıyoruz. Kurdale kesmek ve ayırmak nedemek. Bir bilen yazsın