Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

10:43 dakika

05.09.2023

Sevgililiğin bir evre sonrası, düğünün bir tık öncesi... Söz ve nişan merasimleri özellikle gelenekler açısından kafa karıştıran birçok detay barındırıyor. Kim kime ne almalı, misafirlere ne ikram edilmeli, söz nişan törenlerinde ne giyilmeli, söz adetleri nelerdir, nasıl bohça hazırlamalı ve daha birçok soru olabilir kafanda. Öyleyse cevaplar bu yazıda...

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz Hakkında Bilmen Gerekenler

Sevgililik sürecinde bir ilerleme katettiniz ve artık evliliğe doğru adım atmak istiyorsunuz. Bir taraftan da aile tarafından “Artık adı koyulsun.” baskısı yapılıyor. O zaman düğüne giden yoldaki ilk adım olan söz kesmenin vakti geldi.

Söz Nedir?

Söz veya söz kesmek olarak bilinen merasim en basit özetiyle ilişkiyi aileler nezdinde resmiyete dökmek anlamına gelir. Evlilik kararı verildiğini simgeleyen yüzükler, ilk olarak bu organizasyonla takılır. Merasim esnasında evlenecek çiftin aileleri de birbiriyle tanışmış olur.

Genellikle kız isteme töreniyle söz kesimi aynı gün yapılır. Ancak ülkemizde bazı yörelerde nadiren de olsa kız istemenin sonraki haftasında söz kesildiği de görülür.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz Merasimi Nasıl Olur? Sözde Ne Yapılır?

Öncelikle kız tarafının ailesinin uygun olduğu bir gün belirlenir ve bu tarihte erkek tarafı ailenin evine ziyarete gider. Kız tarafı evde misafirlere sunacağı ikramlıkları hazırlar ve o gün evde söz hazırlıklarının telaşı olur. Söz merasimi evde gerçekleşeceğinden çok kalabalık olmaz. Aileler sadece amca, teyze gibi çok yakın belli akrabalarını davet ederler. Gelin ve damat adayı da dilerse çok yakın bir iki arkadaşını çağırabilirler.

Söz Masaları Nasıl Süslenir?

Söz masaları süslenirken, baştan bir konsept belirlemek, işini oldukça kolaylaştıracaktır. Mesela kozalak konseptini seçtiysen, söz masanın üzerine kozalaklar yerleştirebilir, söz pastanı da kozalak şeklindeki pasta malzemeleri ile süsletebilirsin. Papatya, lavanta, gök kuşağı, kış, limon söz masanı süslerken tercih edebileceğin konseptler arasında. Söz masasının, nişan masasına göre daha sade dekore edildiklerini de belirteyim.

Şu galerimizde de söz masan için destek alabileceğin profesyonel firmalar var: Söz Masası Kiralayabileceğin Organizasyon Şirketleri

Merak edilen konulardan biri de “Söz çiçeği nasıl olmalı?” sorusudur. Erkek tarafı kız istemeye giderken, kız tarafına ve bu evliliğe verdiği önemi hissettirebilmek için gösterişli bir çiçek hazırlatır. Söz çiçeği olarak; sadece güllerden veya gül ve lilyumlardan oluşan bir buket tercih edilebilir. Buket, tül kumaşlarla ve kurdelelerle süslenerek daha da şık hale getirilir.

Söz çiçeği fiyatları ve çeşitleri ile ilgili fikir sahibi olmak için Düğün.com’daki firmalara göz atabilirsin.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

@Happy Day Wedding Story

Söz geleneklerinden biri de kız isteme çikolatasıdır. Damat tarafı aileye söz kesmeye giderken mutlaka söz çikolatası yaptırmalıdır. Bu çikolata genelde gümüş bir tepsi içerisinde hazırlanır ve badem şekerleriyle süslenir. Yörelere göre kız tarafına başka tatlılar da götürülebilir ama en popüler olanı çikolatadır. “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım.” cümlesini hayata geçirmek için bu gelenek yıllardır devam etmektedir.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Sonrasında erkek tarafı akşam saatlerinde ailenin evine gider. Söz kesmenin öncesinde aile üyeleri birbirini daha yakından tanımak için sohbete koyulur. Damat adayının öğrenim hayatından, aile babasının ne iş yaptığına kadar birçok soru sorulur.

Damat adayının babası muhabbet edildikten sonra, kahveler içilirken “Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.” cümlesiyle konuya girer. Bu cümleden sonra babası veya başka bir aile büyüğü tarafından gelin adayının fikri sorulur. Kızlarının da onayını aldıktan sonra aile, çiftin evlenmesine müsade ettiğini belirtir.

Ailelerden de onay alındıktan sonra çift arasında yüzükler takılır ve çiftin bir ömür mutlu olmasını temenni eden söz merasimi konuşması yapılır. Bu dakikadan sonra çift sözlüdür ve ilerleyen zamanlarda aileler de birbirleriyle sık sık görüşürler.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

@Prime Mood Studio

Bu tavsiyelere de kulak kabartmanda fayda var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Sözde Ne Giyilir?

Gelin adayları tarafından kafa karıştıran bir soru da şu ki: “Söz kıyafetleri nasıl olmalı?” Söz merasimi evde yapılacağı için gelin adayı sade ve şık bir elbise giymeli. Çok fazla dekoltesi olmayan, rahat hareket edebileceği, aynı zamanda da şıklığından ödün vermeyen giysiler onun için uygundur.

Kahve servisi yapacağını ve misafirleri karşılayıp sırasıyla hepsinin elini öpeceğini düşünürsek, diz hizasında düz elbiseleri tercih etmesi mantıklı olacak. Ayrıca elbisenin altına kalın topuklu ayakkabı giyerek evin içerisinde yürüyebilir. Tabii topuk boyu seçilirken damat adayının boyunu çok geçmemesine dikkat edilmesi gerekir.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Sözde giyilecek elbiseleri seçerken rengine dikkat edilmesinde fayda var. Siyah, kahverengi gibi koyu renkler yerine daha çok canlı renkler tercih edilmeli. Ayrıca gelin adayı abartıdan uzak takılar ve sade bir saç-makyaj ile kıyafetini tamamlayabilir.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Damat adayı ise takım elbiseyle kız tarafının evine gider. Dilerse sözlüsünün elbisesinin renginde bir kravat takabilir.

Peki bir düğün nişanından çeyizine her şeyiyle ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Sözde Ne İkram Edilir?

Söz Kahvesi: "Söz adetleri nelerdir" desen, herkesin aklına ilk olarak kahve merasimi gelir! Kız isteme esnasında gelin adayı tüm misafirlere Türk kahvesi yapar. Ancak damat adayına yapacağı kahveye tuz, karabiber de katar. Daha sonra damat adayına bu kahve ikram edildiğinde yüz ifadesini değiştirmeden bitirene kadar içmesi beklenir. Böylelikle damat acı kahveyi içerek, müstakbel eşinin bir ömür boyu acı tatlı tüm anlarında yüzünü ekşitmeden yanında olacağını söylemiş olur.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz ikramlıklarının olmazsa olmazı Türk kahvesidir. Türk kahveleri içildikten sonra kız istenir. Söz kesme merasimi sonrasında ise misafirlere içecek olarak çay servisi yapılır.

Sözde kız tarafının ailesi, ana yemekten daha çok çayın yanında ikram edilecek yiyecekler hazırlar. Börek, kek, zeytinyağlılar, kanepeler hazırlanabilecek bazı ikramlıklardır. Tabii farklı yörelerde o yörenin lezzetleri de sunuma eklenerek çoğaltılabilir. İkramlıkların daha çabuk yapılabilmesi ve eksiksiz olması için söz hazırlıkları listesi oluşturmak da işe yarayacaktır.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Tabii söz gününe özel bir pasta yaptırman da gerekecek. Pastanı mutlaka konseptine uygun olarak seçmelisin. Bu galerideki modeller sana fikir verebilir: Farklı Tarzlara Hitap Eden 15 Söz Pastası Modeli

Söz Yüzükleri ve Söz Tepsisi

Öncelikle "Söz yüzüklerini kim alır" sorusunun cevabıyla başlayalım! Söz merasimi esnasında aile büyüğü tarafından çifte takılan yüzükleri erkek tarafının ailesi alır.

Kız tarafı söz yüzüklerini koymak için önceden süslü bir söz tepsisi hazırlar. Tepsiye kurdele geçirilmiş yüzükler ve makas konulur. İstenilirse yüzük yükseltici de konularak, tepsi görseli zenginleştirilir. Söz tepsisi genelde gelinin kız kardeşi tarafından tutulur. Söz tepsisinin; gümüş, aynalı, kütük, kasnak gibi birçok farklı modeli bulunur. Bunlardan dilediğini seçebilirsin.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Yüzük tepsini evde yapmak istiyorsan şu yazımıza göz atmanda fayda var: Maharetli Eller İş Başına: Evde Söz, Kına ve Nişan Tepsisi Yapımı

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına takılır. Çiftlerin sağ ellerindeki yüzükler sözlü, sol ellerindeki yüzük ise evli olduklarını belli eder. Ancak önemli olan asıl konu birbirlerine karşı olan sevgileridir. Bu nedenle yüzükleri hangi elinize taktığınızın pek de bir önemi yoktur.

Sözde Kıza Ne Takılır?

Söz merasimi için yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri "Sözde geline ne takılır?" sorusu oluyor. Hemen yanıtlayalım: Kız istemede geline damadın ailesinin takı seti takması yeterlidir. Takı seti yerine 2 ya da 3 altın bilezik takıldığı da görülür. Bu takıları damadın akrabaları değil, birinci derece yakını olan ailesi takar.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Söz merasimlerinin vazgeçilmeyen geleneği olan bohçalarla ilgili detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Nişan Hakkında Bilmen Gerekenler

Nişan hazırlıklarına başlamadan önce, söz ve nişanı bir arada mı yoksa ayrı ayrı mı yapacağına karar vermen en doğrusu. Günümüzde kız isteme ve söz bir arada, nişan ayrı yapılabildiği gibi, bazı çiftler söz ve nişanı beraber de yapabiliyorlar. Yani senin anlayacağın aileler karşılıklı anlaştığı sürece kesin kurallar yok. Nişan nasıl yapılır, nişan bohçasında neler olur, nişan alışverişinde neler alınır ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceksin. Nişan hazırlıkları hakkında bilmen gereken ne varsa yazdım.

Ayrıca bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişanda Ne Yapılır?

Nişan töreni için düğünün provası denilebilir. Çünkü nişan mekanları, fotoğrafçı, kuaför, abiye derken düğünle benzer süreçler seni bekliyor.

Kız isteme faslından bir süre sonra aileler bir araya gelerek nişan tarihini belirler. İstenilirse nişan töreni evde de yapılabilir, ancak son zamanlarda sıklıkla nişan salonlarında yapıldığını görüyoruz. Evde nişan konsepti oluşturacaksan da nişan masası hazırlamayı ihmal etmemelisin. Konsept için temel renkler belirlemeli ve o renkler üzerinden gitmelisin. Ayrıca “Nişan Masası Süsleme Fikirleri” yazımızda da sana fikir verecek birçok öneri var.

Akrabalar ve arkadaşlardan oluşan çevreye nişan yapılacağının haberi verilir. Hatta nişan davetiyesi de hazırlanıp dağıtımı yapılabilir.

Nişan Kurdelesini Kim Keser?

"Nişanda yüzüğü kim takar, nişanda kurdeleyi kim keser" diye sorarsan da şöyle söyleyelim: Kız veya erkek tarafının ailesinden yaşı büyük olan ve saygı duyulan bir akrabaları bunun için görevlendirilir. Mekanda yüzüklerin kurdelesini kesecek olan aile büyüğü önceden belirlenir ki yapacağı konuşmayı hazırlasın.

Nişan günü ise mekanda yüzükler takılır, kurdele kesilir, pasta yenip, bol bol fotoğraf çekilir.

"Nişanda araba süslenir mi" sorusu da çiftlerin kafasını kurcalıyor. Şöyle ki ihtişamdan hoşlanan çiftlerin son dönemlerde araba süslediğini görüyoruz. Ancak birçok çift tarafından süsleme seçeneği tercih edilmiyor. Siz de kararsız kaldıysanız, dikiz aynasına bağlayacağınız bir tül kumaş ile çözüm sağlayabilirsiniz.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Pasta siparişi verebileceğin şirin butik pastacılar burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Nişanda Ne Giyilir?

İşte bu gelin adayı açısından cidden zor bir süreç: Nişanlık seçme aşaması! Nişan günü muhtemelen bir abiye giyeceksin. Yani söz gününde giydiğin düz elbiseden daha gösterişli olması gerektiği kesin. Ancak nişanlık modelleri arasında kaybolurken dikkat etmen gereken bazı kurallar var.

Nişanını açık alanda, bir kır bahçesinde yapacaksan tül kumaştan hazırlanmış uçuş uçuş bir elbise tercih edebilirsin. Ama otel gibi gösterişli bir mekanda yapacaksan dantel işlemeleri olan ya da taşlı elbiselere yönelebilirsin.

Bu yazıyı okumadan nişanlığına karar verme: Vücuduna En Uygun Nişanlık Hangisi?

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Birbirinden şık dantelli abiye modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Söz ve Nişan Elbisen Hazır mı? En Güzel Dantelli Abiye Modelleri

Damat adayı ise renklerini ve modelini sevdiği bir takım elbiseyi seçebilir. Biliyorsun, her zaman olduğu gibi nişan kıyafetleri konusunda da erkeklerin işi daha kolay.

Şu galerimizde beylere ilham verecek tasarımlar var: Erkek Nişan Kıyafeti / Nişan Takım Elbise Modelleri

Nişanı Hangi Taraf Yapar?

Geleneklere göre nişanı kız tarafı yapar. Tutulacak nişan salonundan, ikram edilecek yiyecekler ile nişan günü yapılacak diğer harcamalar kız tarafının sorumluluğundadır. Damadın nişanda giyeceği takım elbiseyi de kız tarafı alır. Gelin adayının nişanlığını ise erkek tarafı karşılar.

Bu gelenek birçok aile tarafından uygulansa da günümüzde çiftler ödemeleri ortaklaşa da halledebiliyorlar.

Ayrıca gelin adayı nişan çiçeğinin elbisesiyle uyumuna dikkat etmeli ve buketin seçimini son ana bırakmamalı. Özellikle nişan fotoğraflarında en çok kullanacağı aksesuarı olacağından çiçek seçimi çok önemli.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Nişanda Ne İkram Edilir?

Eğer nişan evde yapılıyorsa kek, börek gibi ikramlar misafirlere sunulur. Profesyonel catering hizmeti alarak da ikram hazırlama sorununu pratik bir şekilde çözebilirsin. Ancak nişanın mekanda yapılacak ise karşına iki seçenek çıkıyor: Yemekli veya yemeksiz nişan! Yemekli nişanlarda başlangıç olarak ordövr tabağı ve ara sıcaklar sunulduktan sonra ana yemek ikram edilir. Eğer yemekli bir nişan organizasyonu tercih edilmeyecekse davetlilere meşrubat ve kuru pasta şeklinde ikramlıklar dağıtılır.

Nişanda Pastayı Kim Alır?

Tabii bir nişanın olmazsa olmazı nişan pastasıdır. Tutulacak nişan salonundan, ikram edilecek yiyecekler ile nişan günü yapılacak diğer harcamalar kız tarafının sorumluluğundadır. Nişan pastasıyla ve çiçeklerle süslenmiş bir nişan masası ise çekilecek olan fotoğraflara muhteşem bir fon oluşturur.

Nişan pastana karar vermeden önce bu galeriye göz atmanı öneririm: Hem Göze Hem Damağa: Nefis Nişan Pastası Modelleri

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

İstanbul'daki nişan pastası fiyatlarını da senin için araştırdık: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Nişan Adetleri Nelerdir?

Nişan Bohçası: Gelin nişan bohçasına genellikle; iç çamaşırı takımları, gecelik ve pijama takımı, çorap, terlik, elbise, ayakkabı, parfüm deodorant, makyaj seti, çanta, bornoz, havlu, ayna ve tarak seti konulur. "Gelin Bohçasında Ne Olur ve Nasıl Süslenir?" yazımızda daha detaylı bilgi de bulabilirsin. Damat bohçasında ise bunlar bulunur: Pijama takımı, çorap, terlik, parfüm, deodorant, tıraş seti, iç çamaşırı seti, gömlek, kravat, kemer, mendil, havlu, cüzdan. Daha detaylı bilgi için de "Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?" yazımızı okumanı öneririm.

Nişan Tepsisi: Törende nişan yüzüklerinin ve makasın konulacağı şık bir tepsi hazırlanması gerekir. Bu tepsi; çiftin isimleriyle, çiçeklerle ve küçük aksesuarlarla süslenebilir.

Deniz manzarası ve dalgaların sesi nişan töreninize eşlik etsin: Teknede Nişan Yapılabilen Seçenekler ve Fiyatları

Nişanda Ne Takılır?

Nişanda gelin tarafı damada, damat tarafı geline hediye alır. Ancak genellikle bölgeye veya ailelerin maddi durumuna göre değişiklik gösterebilir. Peki geline ve damada nişanda ne alınır?

Nişanda Geline Ne Takılır?

Erkek tarafı geline kolye ve küpeden oluşan bir takı seti hediye eder. Gelen diğer davetlilerin takı takıp takmayacağı ise aileler arasında konuşulup belirlenir. Geline de set haricinde 2 ya da 3 tane bilezik de takılabilir.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Nişanda geline ne takılır sorusunun yanı sıra “Nişanda davetliler takı takar mı?” aklındaki sorulardan biri olabilir. Geleneklerimizde böyle bir şey çok karşılaşılan bir durum değildir. Nişan töreni akraba ağırlıklı olacağı için takmak isteyenler tabii ki takabilir. Bu törende asıl takılar gelin ve damat aileleri tarafından takılır. Bazı bölgelerde gelin adayına gümüş veya inci takılar takılsa da genel olarak altın tercih edilir.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Takı konusu önemli: Düğünde Ne Takılır?

Nişanda Damada Ne Takılır?

Geline takılan bu setlerin karşılığında gelinin ailesi isterse damada şık bir saat takabilirler. Saat alternatifi olarak ise –damat bu tarz takılar kullanıyorsa- künye de takılabilir.

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Nişan Yüzükleri Nasıl Seçilmeli?

Nişan yüzüğü seçimi büyük önem taşıyor. Çünkü düğünde ekstradan alyans alınmayacak, nişan yüzüğü sağ elden sola geçecek. Bu nedenle yüzük alırken günlük kullanıma uygun bir model seçmeye dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Yani her an takılacak bir yüzük olduğunu düşünürsek, yüzüğün ergonomik olması en önemli kriter olmalı. Ayrıca yüzüğün içine tarih ve isimler dışında aşkınızı ifade eden bir cümle de yazdırabilirsin.

Tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey burada!

söz ve nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Nişan Giriş Müziği Nasıl Seçilir?

Nişanında davetlilerin arasına girerken çalmasını istediğin şarkıyı seçerken tarzını göz önünde bulundurman çok önemli. Ayrıca nişan yapacağın mekana göre de bir seçimde bulunabilirsin. Senin için hazırladığımız nişan şarkılarını şu yazımızda bulabilirsin: Duygular Sel: En Güncel Nişan Giriş Müzikleri

İşte söz ve nişan hakkında bilmen gerekenler bu şekilde. Alışverişe çıkmadan önce de Söz ve Nişan Hazırlıkları yazımızı okumayı unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

37 Yorum

B. Ahu

Düğün Tarihi: 17.10.2014


açıkçası söz ve nişan olayının gerekli olduğunu düşünmüyorum. önemli olan çiftin birbirlerine verdikleri sözdür.


S.bicer

Düğün Tarihi: 17.06.2015


Söz ailelerin kaynaşması dir kardeşim çok gerekli bir olaydir


EBRU

Düğün Tarihi: 24.08.2015


HEM SÖZ HEM NİŞAN ÇOK SAÇMA BENCE İNSANLARIN PARA HARCAMASI İÇİN UYDURULMUŞ ŞEYLER BEN SÖZ YAPTIM NİŞAN YAPMIYCAM BOŞUNA MASRAF

E

Elanur
Bnce saçama deil bn söz yaptım nişan da yapacam söz aileler arasında yapıyor ama nisan düğünden önceki prova denilebilir bize hatıra olrak kalıyor ?

E

Emrah
BU SAÇMALIKLARLA DOLU ADETLER TÖRENLER İNSANI EVLİLİKTEN SOĞUTUYOR GEREKSİZ MASRAF GEREKSİZ STRESDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL


Melek

Düğün Tarihi: 28.01.2016


Bence de hem söz hem nisanaaaa gerek yok . Arkadaşımız kendi açından çok iyi açıklamış sağ olsun ama en mantıklısı aileler arasında güzelce yuzukleri takip bunu nisan mis gibi düşünüp evliliğe adım atmak daha iyidir..


Ceren Akman

Düğün Tarihi: 10.02.2016


Biz şöyle karar aldık...Evde olacak.Standartın dışında bir menü belirledim.taş çatlasın 20 kişi olacağız 2 taraf toplamı.Sade evde bir tören olacak.Amaç ailelerin samimiyeti yakalaması ve yüzüklerin takılıp resmiyete adım atmamız.SÖZ-NİŞAN aynı anda olmalı bence.Pastayı da mantıklı düşünüp ŞEKER HAMURSUZ bol meyveli KUKİS ACIBADEM'den alacağım.Max.80tl.Hem bol meyveli hem de millet incik cincik ayırmayacak :))


H.A.

Düğün Tarihi: 02.06.2016


Siz öyle diyosunuzda işte olay öyle olmuyor. Benim bu hafta sözüm olacak. Öyle kötü zaman ki. Aileden davet edemiyoruz. Kendi aramızda kardeşler anne baba nene dede. Düğün seneye olacak ee biz kış girerken veya çıkarken mecbur nişan yapıcaz. Alışverişte ona göre usulünce olmalı. Ben şimdi her şeyi başkaları gibi 5er tane istersem görgüsüzlük olur. Sözde biraz nişanda biraz artık neye ihtiyaç varsa... gönüllerinden ne kopuyorsa. Sonra bazı kızlar yüzünden gelinler aç gözlü falan durumuna düşüyor. O yüzden siz siz olun insanlık namına abartmayın. Hadi canlar sizin içinde hayırlısı olsun


Nermin

Düğün Tarihi: 15.07.2016


Benim sözüme 20gün var ve daha nişanla birlikte mi olucak olmiycak mı belli degil ben ayrı olmasını sacma buluyorum şu nedenle dugunden bi farkı olmuyo en az bi 10.milyar gidiyo hic yere masraf ama annemler sen.en iyisinine laiksin die buyutuyolar insallah tartışmasz bagliycax nişan ve soze konuyu


Burcu

Düğün Tarihi: 26.07.2016


Arkadaşlar evde nişan yapıcam.Sizce evde nişanda takı töreni olmalı mı?

TC

Tarik Celik
Olmali cunku.. en dogal hakkiniz


Sezo Bala

Düğün Tarihi: 23.10.2016


öncelikle herşeyin hayırlısı olması ile. ben söz ayrı nişan ayrı yaptım çokta güzel oldu. sözde gittik istedik ve o gün için öncesinden sembolik yüzük aldım. yüzükler takıldı kurdele kesildi alkışlar patladı. neyse nişanın, nişan alış verişinin ve düğünün tarihini belirledik.. çok şükür nişanıda yeni yaptık kazasız belasız :D nişan alışverişinde evliliğimiz boyu takıcağımız alyansları aldık (içine nişan tarihi değil de düğün tarihini yazdırdık) dip not: nişan resmen düğünün ön provasıymış onu anladım net.


Cem Demir

Düğün Tarihi: 28.10.2016


Arkadaslar nisan zamani kiza set takilirmi yoksa bu sadece dügündemi takiliyor ?

R

Relife
nişanda takılanın aynısı düğünde de takılır


Nurten

Düğün Tarihi: 06.06.2017


Çok zor


Merve

Düğün Tarihi: 23.07.2017


Ben bu cumartesi nisanimi yapicam ve aileler arasinda kucuk birsey olucak. Bana kalirsa en mantiklisida bu dugunleri de gereksiz buluyorum severek evleniyorsan oyle seylere gerek yok biz insanlar daha gereksiz masrafdan baska birsey olmayan seylerden ne anliyoruz


Melis Öz

Düğün Tarihi: 19.08.2017


genelde nişanda takılır. ama düğünde de takanlar oluyor.


Feyzanur

Düğün Tarihi: 17.09.2017


söz töreni yaptık 40 kişiydik (bana altın ona gümüş alyans aldı söz çiçeği çikolatası kahve fincanı )bunların fiyatını bilmiyorum elbise ayakkabı çanta şal bone kolye çorap çamaşır şal için gül cep için gül arka plan için kağıt masa örtüsü pasta 3 tane balon 4 tane konuşma balonu makyaj bunları 450 tl ye hallettik ben çalışmadığım için herşeyi sevgilim aldı ben sözüm abartılı olmasın çok para gitmesin diye düşündüm araştırırken baktık sadece söz elbisesi için 400 tl verenler var bende her şeyi araştırarak ucuz ve kaliteli olanını buldum 450 tlye bütün herşeyimi hallettim her şey mükemmeldi nişanımız da olacak inşallah ocak ayında nişan istiyorum çünkü yanımda bulunmak isteyen akrabalarım var herkes gelsin eğlenelim istiyorum eminim onuda çok külfetli olmadan hallederiz yeterki gönüller bir olsun...

EK

Erdi Karaman
bacım şu alış veriş yaptığın yer neresi :D


Uğur

Düğün Tarihi: 26.09.2017


Ya bu evlilik ne garip işmiş. Askerlik 1 evlilik 2. Ben nişan diye bişinin sacma olduğunu düşünüyorum. Söz yapçaz nişan adetleride ufak tefek aynı anda paket olsun gitsin. Utanırım ben hemde uğraşamam abi sorry yani. Bana kalsa ve sevgilime düğün bile yapmıcaz :D nikahı bas gec abi

RG

Rabia Gürler
Kesinlikle benm gibi düşünen biri varmış ?


Ali

Düğün Tarihi: 14.01.2018


Söz aile içinde tanışma kaynaşma falan filan anlıyorum da nişanın salonda yığınla masrafla yapılması tamamen sömürü. Aynı şekilde düğün de. Batının gelenekleri bizim geleneğimiz oluvermiş. Evinin önünde davul zurna ile yemek falan dağıtırsın iki halay çekersin eskiden ne güzelmiş. Şimdi borç içinde bırakıp ömür boyu mutluluklar diliyorlar.


Merve Taşcioğlu

Düğün Tarihi: 17.07.2018


Nolur yardım. Perşembe istemeye geliyorlar söz kesilecek buralarda ( ege ) söz bileziği takılır yüzükler nişanda takılır perşembe isteme olup söz bileziği takılcak yüzük takılsın istedik biz ama büyükler nişanda olur o dediler buarada nişanda kurbandan sonra büyük nişan.Yanı demem o ki istemem günü söz de yüzük takılmazmı gercekten anlamyrum

Düğün.com

Düğün.com
Merve Hanım öncelikle mutluluklar diliyoruz size. Söz kesilirken yüzük takılsa da, her yörenin isteme, söz, nişan adetleri farklı olabiliyor. Eğer sizin için yüzüğün nişanda takılmasının pek de bir önemi yoksa, boşuna kendinizi strese sokmayın deriz. Nasıl olsa daha uzun yıllar takacaksınız :) Sevgiler,


Nida

Düğün Tarihi: 28.10.2018


İyi güzel de nişan pastası meşrubat kuru pastayı damı kız tarafı alıcak ve nişan tepsisini?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Adetlere bakarsak nişan organizasyonunun her şeyiyle kız tarafına ait olduğunu söyleyebiliriz. İkramlıklar, nişan tepsisi ve diğer harcamalar dahil. Ama tabii bazen erkek tarafı da ikramlıkları alırken kız tarafına destekte bulunabiliyor. Destek olup olmamaları tamamen onların insiyatifine kalmış bir durum. Şimdiden mutluluklar dileriz.


Ag

Düğün Tarihi: 10.11.2018


Kişileri birleştirip çift yapıyoruz. Kurdale kesmek ve ayırmak nedemek. Bir bilen yazsın


Şans Yok

Düğün Tarihi: 11.02.2019


Herkese hayırlı olması dileğiyle. Arkadaşlar öncelikle aşk sevgi ve en önemlisi dimdik gelin damat birbirine her konuda yardım etmeli. Ben sözdede nişanda da kız tarafı ne istediyse yaptım. Nişan günü gelin arabasını süslettim. Davul zurna ile kızı aldım. Mahallesinde oynadık. Gelinin suratı mahkeme duvarıydı. Salona giderken konvoy yaptık. Her neyse saatler çok güzel geçti. Takı töreni geldi. Takılar takıldı. Kıza takımlarını taktık. 5 bilezik pırlanta yüzük kolye küpe seti saati falan daha Bi çok şey safi benim takım 35 bin TL tuttu. Sonra takı töreni bitti. Odaya çıktık. Kıztarafı geldi. Hemen üstüme elini uzatınca sinir oldum. Dedim odayı boşaltın. Bi nefes alalım. 1.5 saat sahnede durmuşuz tansiyonum düşmüş millet takı peşinde. Ben boşaltınca odayı dışarıda kız tarafı takıları vermiyorum sanmış kuruntu yapmış. Ben babasızım. Kızın babası girdi. İçeri ne oluyor burada diye bağırdı. Dedim bişey yok. Senin ne işin var odada dedim. Salonun parasını ödeyeceğim takıları çıkarın dedi. Sinir oldum. Nişandan önce söylesen ben öderdim. Takılara gelin ve damat karar verir. Nereye harcıyacağına dedim. Kız da dedik bizim olur nişanda takılanlar kız evi nereye isterse harcar. Benim görüşüm nişanda takılan takılar kız evine gider ama gelin ve damadın geleceği için saklanır. Çok ihtiyaç olur ise gelin ve damattan izin alınır. Geri yerine koymak adına ne harcanacak ise bilgi verilir. Bu konuda bende kızdım. Kızın takısı kıza erkeğin takısı erkeğe para için evleniyorum. Ama siz yuva yıkmak istiyorsanız ben kızınıza sorarım. Beni seviyormusun yanımdamısın dedim. Gelin sinir krizi geçirdi. Takıları çıkardı. Bağırdı bana dedim. Kusura bakmayın benim bu nişandan sonra gelecek göremiyorum. Siz bari bu durumu toparlayın bişey söyleyin dedim. Kızın babası ağzını açmadı. Çık odadan dedim. Kıza sarıldım. Yapma bak ben seni seviyorum. Baban hata yaptı. Bu odaya giremez. Senin günün bugün toparlan dedim ama nafile kız olmaz diye tutturdu. Nişan atılmış dediğinde başın önüne eğilecek. Yuvamız yıkma dedim. İkna edemedim. Neyse düzelttim üstünü takıları torbaya koydum. Hepsini Bi torbaya odadan çıktık. Kızın babası odadan torbayı girip almış. Götürmüş. Bizde nişanı toparladı oynadık. Kızın bana hareketleri omuz atmaları zoruma gitti. Annem yalvardı kızın annesine babasına yapmayın çocukların geleceğini yıkmayın diye burunları havada cevap bile vermediler. Resim çekilmeyegeçtik. Nişan sonunda kız tarafından sadece teyzesi geldi. Erkek tarafı komple geldi. 500 kişi vardı nişanda. Benim taraf hep arkamda durdu. Sonra kızı evine bıraktım. Evime geldim. Sabaha kadar kız yazar diye bekledim. Yazmadı ve WhatsApp profil fotoğrafından beni kaldırdı. Tek başına fotoğraf koydu. Aradım açmadı. Sonra bende aradım babasını kızınız kararını vermiş bende saygı duyuyorum. Herşeyimi hazırlayın Bendekileri getiriyorum. Benim olan herşey alııcam. Gittim. Sadece bohçayı ve benim taktıklarımı koymuş. Geriye bütün paraları çeyrek cumhuriyetleri almışlar. Bende kileri de verdim ayrıldım. Şimdi soruyorum haksızmıyım. Şuan kız pişman ama ben değilim. Benimde kız kardeşim var. Çok istedim bu durumu toparlamayı. Şuan benim ailem. En doğrusunu yaptığımı söylüyor. Haklımıyım.

S

Snmd
Haklısınız. Bir bayan olarak bunu size söylüyorum. Herşey para şahşah değil. İnsanlar şimdilerde hep kendilerini millete begendirebilmek gösterebilmek adına birşeyler yapar olmuş. Saçmalıktan başka birşey değil. İnsanlar gösteriş yapacağım derken gerçeklikten, huzurdan, mutluluktan ve saygıdan uzaklaşıyor. Sizin için gerçekten çok üzüldüm.. siz babasızda değilsiniz o lafı bir daha asla kullanmayın emin olun ki sizi görüyor ve koruyor. Hayatta her şey bizler için var. Hayırlısı buymuş.. bazen geçte olsa görüyoruz bazı şeyleri Rabbim gösteriyor. Önemli olan huzur mutluluk kalpler bir olsun hiç birşeyin bir önemi yok. Benimde mart sonu nisanım var. İsteme söz nisan bir arada evde yapacağız aile içinde. Gerek duymuyoruz. İki tarafta birbirinin durumunu görüyor ne gerek var.. elimizdeki imkanlarla mutlu olmayı bilmemiz lazım. Herşey bizim için var iyi bakarsak güzeli görebiliriz. Ben takı olarak hiç birşey istemedim istemeyide düşünmüyorum, ayrıca sen ben ayırımına da girmedik. Herkes imkanı el verdiği ve içinden geldiği gibi katkıda bulunacak. Aşırı masraftan oldugunca kacınmaya calısıyoruz. Takı takmak isteyen takabilir ben saat takmayı düşünüyorum şuan ailesi bir kolye ve ya künye takabilir ama inan onu bile istemem içlerinden geliyorsa yapabilirler. Böyle şeyler istenmez. İnşallah hakkınızda hayırlısı olur kendinizi üzmeyin. Sevgiyle kalın.

S

Ss
Kardeş bu kafadaki kadınlarla evlenmeyin . Diğer erkek arkadaşlara da ders olsun. Sizin oaranız için seven canım kocişim diyen kadınlara para kaptırmayın. Kerhanedekiler bile daha ucuza gelıyor bunlardan .Hankerhaneye koysan bunları kabul etmezler ama. Üzüldüm sana


Gülay Kaya

Düğün Tarihi: 20.02.2019


Söz ve Nisan bir arada olunca bohcalar ne Zampano veriliyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Damat bohçasının verilme zamanı konusunda yöresel gelenekler belirleyici olabiliyor. Ancak genellikle, kız tarafına gelin bohçası verildikten sonra arayı çok fazla açmadan damat bohçasının götürülmesi gerekir. Nişan töreni sonrasında kız tarafının, müstakbel damadın ailesine ziyarette bulunacağını haber vermesiyle birlikte, belirlenen günde gelin adayı akrabalarını da alarak erkek tarafına misafirliğe gider. Bu ziyaret sırasında damat bohçası müstakbel kayınvalideye sunulur.


Ozan Zoban

Düğün Tarihi: 06.03.2019


Günümüz ekonomik şartları pahalı herşey herkes ister hepsi olsun ama imkanlar kısıtlı asgarî ücret geçinen insanlarız bence söz nişan bir arada olur kına imkan varsa düğün salonu yoksa belediye evlendirme dairesi balayı


Esra Akkan

Düğün Tarihi: 17.04.2019


İsteme -soz - nisan yapmak sadece karsindaki insana iskence cektirmekdir. İki taraf birbirini seviyorsa anlayisli ve ilimli olmalari gerekmelidir. İsteme gunu soz yapilmali sonrasinda nisan ve dugun ile taclandirilmalidir. Sahsi fiktrim budur. Sunu unutmamak gerekir mutlulugun formulu karisindaki insani anlamaktan gecer.


Müjgan Kumral

Düğün Tarihi: 24.04.2019


Slm Sözde erkek tarafına düşen nedir(taki manasında) yuzuklerden hariç ne takar erkek tarafı? Başka hediyelere alınırmi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Söz esnasında sadece yüzükler takılır. Erkek tarafının takı takma merasimi nişan töreni esnasında olur. Nişan töreninde erkek tarafı geline kolye ve küpeden oluşan bir takı seti hediye eder. Siz yine de söz yapmadan önce kız tarafının ailesine sormayı ihmal etmeyin. Yörelere göre değişiklikler olabiliyor. Şimdiden mutluluklar.


Matematikci

Düğün Tarihi: 09.07.2019


Ya benim anlamadigim sozde de yuzukler takilil kurdele kesiliyor nişanda da. Hangi yuzukler takilip kesiliyor hangisinde ?? Kafam cok karisik ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Söz ve nişan organizasyonunu ayrı yapacaksanız; yüzük kullanımıyla ilgili karşınıza birden fazla seçenek çıkacak. Yaygın olanı; söz ve nişan yüzüğünün ayrı olarak alınması. Zaten nişan yüzüğünü sağ elden sol ele geçirerek alyans olarak kullanılmaya devam edeceksiniz. Bir diğer seçenek olarak da dilerseniz söz ve nişan organizasyonlarında aynı yüzüğü kullanabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar.


Çeyrekgelin

Düğün Tarihi: 07.08.2019


Sevgilim jandarma ve zaten uzak şehirlerde yaşıyoruz. Söz nişan bir arada saçma diyen arkadaşlara sesleniyorum. Bazen mecbur kalıp hepsini bir arada yaparsın. Bizde öyle yapacağız ki vaktimiz yok çünkü. Bir araya gelmek çok zor. Aileleri sürekli uzun yollardan bir araya getirmek zor. Hayatınıza hangisi kolaylık katıyorsa o güzel olmalı. Neticede söz nişan düğün hepsini ayrı ayrı yapıp mutsuz olacaksanız hepsi bir olsun ama mutlu olun derim. Herkesin şansı açık olsun. Herkese mutluluklar.


Aleyna Yurtsev

Düğün Tarihi: 25.08.2019


Gelinin bohçasının pastasını erkek mi alır gelinmi


Düğün.com

Düğün Tarihi: 26.08.2019


Merhaba, Gelin bohça pastasını kimin alacağı, yörelere göre değişiklik göstermektedir. Bunu müstakbel eşinizin ailesiyle konuşup, öyle karar vermenizi öneriyoruz. Şimdiden mutluluklar.


Eren Taştan

Düğün Tarihi: 01.10.2019


Bu saatte (04:45) bu yazıyı okudum ve kız arkadaşımdan ayrılmaya karar verdim ne gerek var bu nişana bu nedir ya


Selver

Düğün Tarihi: 02.10.2019


Merhaba , biz şöyle bi karar aldık. Ailelerin tanışıp kaynaşması için söz yapıcaz aile arasında evde olucak kahveler içilecek isteme olucak sonra söz yüzükleri takılacak ... nişan yapmıyoruz zaten günümüzde herşey çabuk yayılıyor ailemin bilmesi yeterli , hemşerim masraf istemiyoruz masraflar yerine düğündeki masrafları kapatırız yada başka bi şekilde değerlendiririz . Damada yazık yıllarca bellide o borcu ödemek için çalışacak. Sonrasında düğünden önce kına yapılacak Sonra başka şehirde düğün bukadar . İki kişi göbek atacak diye onca borcun altına girmeye gerek yok . Herkese mutluluklar dilerim halden anlayan insanlar olur hayatı birbiriniz için kolaylaştırın...


Onur Çelik

Düğün Tarihi: 11.02.2020


Ailelerin iş tanışması! Erkek tarafı kız tarafının ailesiyle tanışır. Başka bir zaman kız tarafı aileyi ziyaret eder. Başka bir zaman da erkek tarafı niyetlerini belli ederek istemeye geleceklerini beyan eder. Uygun bir gün alınır. Gelin hanımı ailesinden istersiniz. Tüm aile büyükleri o gün orada toplanır. Hazırlıklı gidilir (Yüzükler, takı vs). Kız tarafından aile büyüğü konuşma yapar ve yüzükleri takar. Oldu bitti. En önemli şey. Eşinizin anlayışlı olmasıdır. Eşiniz anlayışlı ise , sizin için ailesine karşı sizi destekliyorsa en mantıklı tercihi yapmışsınızdır. Tebrik ederim.


Ilil Şişi

Düğün Tarihi: 04.04.2020


İsteme söz nişan birada olsa nasıl olur

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, söz ve nişan organizasyonunu beraber yapabilirsiniz. Ailenizle ve müstakbel eşinizle konuşarak bu şekilde organize etmeniz mümkün. İyi günler dileriz.


Çağla

Düğün Tarihi: 18.11.2020


Ben isteme söz birarada yaptım gibi bişey oldu ama masa falan süslemedim güzel bi elbise aldım bide onlar yüzükte takalım adı koyulsun dediler o yüzden yani ocaktada nişanım olacak gayet mutluyum:)


Ayşe Salaz

Düğün Tarihi: 25.11.2021


Söz ve nişanı ayrı ayrı istiyorum. Ama söz ve nişan arasındaki fark ne acaba. Sözde alyans takılıyorsa nişanda ne takılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, söz kesmek olarak bilinen merasim özetle ilişkiyi aileler nezdinde resmiyete dökmek anlamına gelir. "Kız isteme" denen gelenek bu merasimde gerçekleşir ve aileler arasında anlaşma sağlanır. Nişan ise söze kıyasla daha geniş katılımlı bir organizasyondur. Sözde aileler bulunurken nişana yakın akrabalar ve arkadaşlar da katılabilir. Son dönemlerde iki organizasyonu bir arada yapmak da oldukça popüler. İki merasimde de çiftlere alyans takılır. Bazı aileler ve çiftler her törende farklı yüzük takmak isteyebilirler. Böyle bir durumda değişen tek fark yüzüklerin modeli olur.


Merve Şimşek

Düğün Tarihi: 14.02.2022


Hem babam asker hem sevgilim bu yaz söz-nişan yapmayı düşünüyoruz. Ama klasik asker ailesi sorunu izin kısıtlı sevgilim izin alacak babam izin alacak vs derken iller farklı söz ve nişanı birlikte yapacağız mecbur.


Esin Şendil

Düğün Tarihi: 05.05.2022


Nişanda takılacak seti kız mı seçmelidir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu seçim erkek tarafına aittir. İyi günler dileriz...


E K

Düğün Tarihi: 12.12.2022


Nişanda erkek tarafi bohca getirmek zorundamı, birde gelirken erkek tarafi yiyecek ne getirir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişan bohçası genellikle iki tarafın da birbirleri için hazırladıkları hediyedir. Geleneksel olarak erkek tarafı gelin bohçasını, kız tarafı da damadın bohçasını hazırlayarak nişanda hediye eder. Erkek tarafının nişana yiyecek getirmesi şart değildir, nişan organizasyonu kız tarafına ait olduğu için erkek tarafı jest olarak ikramlara katkıda bulunabilir. Bunun için genellikle tatlı alınır. İyi günler dileriz...