Düğünlerde Erkek Tarafı Ne Alır? Kız Tarafı Ne Alır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

7:00 dakika

20.11.2020

Söz, nişan, kına, düğün… Evlilik hazırlıkları sürecinde yapılacak birçok masraf var. Peki tüm bu masraflar nasıl bölüşülecek? Nişanı kim yapacak? Gelinliği kim alacak? Gelenekler de işin içine girince yeni evlenecek çiftler, gelin ve damat tarafına düşen görevleri araştırıyor. Biz de buradan yola çıkarak akıllardaki soru işaretlerini giderecek bir yazı hazırladık! İşte gelin ve damat tarafının üzerine düşenler!

düğünde kim ne alır

Evlilik hazırlıkları sırasında yapılacak birçok masraf, alınacak birçok eşya bulunuyor. Bu masrafların gelin ve damat tarafı arasında nasıl bölüşüleceği de geleneklere göre belirleniyor. Son yıllarda çiftlerin tüm masraflar için ortak bir bütçe oluşturduğunu da sıkça görüyoruz. Biz bu yazımızda geleneklere göre hareket edecek çiftler ve aileler için “Hangi taraf ne alır?” sorusunu yanıtlayacağız.

Sözde Kim Ne Alır?

Söz ve nişan organizasyonu genellikle birlikte yapılsa da biz iki merasimi birbirinden ayrı olarak düşündük ve buna göre kız ve erkek tarafının alacaklarını ayrı ayrı anlattık. Söz merasiminde hangi taraf ne alır? İnceleyelim:

Sözde Erkek Tarafı Ne Alır?

Geleneklere göre söz masrafları erkek tarafına aittir. Erkek tarafı gelinin söz elbisesinden söz yüzüklerine, isteme çiçeği ve çikolatasına kadar tüm masraflardan sorumludur.

Sözde erkek tarafının alacakları arasında geline takılacak takılar da vardır. Peki sözde geline ne takılır? Kız istemede geline damadın ailesinin takı seti takması yeterlidir. Takı seti yerine 2 ya da 3 altın bilezik takıldığı da görülür.

Eğer bohça geleneğini sürdüren ailelerdenseniz gelin söz bohçası için alınacakları da listenize eklemenizde fayda var. Gecelik takımı, iç çamaşırı, ayna ve tarak seti, makyaj seti gibi hediyeliklere bohçada yer verilir. Söz bohçalarıyla ilgili detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Sözde Gelin Tarafı Ne Alır?

Söz masrafları erkek tarafına ait olduğu için kız tarafının damat bohçası gibi hediyelikleri alması yeterlidir. Damat bohçasına konulacak eşyalar ile damada takmak üzere değerli bir aksesuarı, kız tarafının alması gerekenler arasında sayabiliriz.

damat bohçası

Damat Bohçası Listesi
Kol Düğmesi Ürünleri incele!
Damat Terliği Ürünleri incele!
İç Çamaşırı Takımı Ürünleri incele!
Cüzdan Seti Ürünleri incele!
Tıraş Seti Ürünleri incele!
Gömlek & Pantolon Ürünleri incele!
Damat Pijama Seti Ürünleri incele!
Kol Saati Ürünleri incele!

Söz merasimi yapıldı. Kız tarafı, erkek tarafına bohçasını verdi. Bu şık jeste karşılık olarak erkek tarafının da sözden sonra, nişandan önce belirlenecek bir günde gelin bohçası götürmesi gerekir.

Gelin nişan bohçasına genellikle; iç çamaşırı takımları, gecelik ve pijama takımı, çorap, terlik, elbise, ayakkabı, parfüm deodorant, makyaj seti, çanta, bornoz, havlu, ayna ve tarak seti konulur.

Gelin bohçası

Gelin Bohçası Listesi
Gelin Terliği Ürünleri incele!
Parfüm Seti Ürünleri incele!
Ayna & Tarak Seti Ürünleri incele!
Gelin Bornoz Takımı Ürünleri incele!
Gelin Fantezi İç Çamaşırları Ürünleri incele!
Gelin Pijama Takımı Ürünleri incele!
Gelin Gecelik Takımı Ürünleri incele!
Gelin Makyaj Seti Ürünleri incele!

Nişanda Kim Ne Alır?

Sıra geldi nişan merasimine. Geleneklere göre nişan masraflarının kız tarafına ait olduğunu söyleyelim ve iki tarafın da alması gerekenlere göz atalım:

Nişanda Erkek Tarafı Ne Alır?

Evet, nişanı kız tarafı yapar dedik ama erkek tarafı da gelinin nişanda giyeceği elbiseyi, ayakkabıları ve aksesuarları almaktan sorumludur.

Peki nişan yüzüklerini hangi taraf alır dediğini de duyar gibiyiz. Geleneklere göre damadın yüzüğünü gelin, gelinin yüzüğünü de damat tarafı alır.

Tabii, geline nişanda takılacak hediyeler de var. Geline nişan hediyesi ne alınır dersen, erkek tarafının geline takacağı kolye, küpe ve bilezikten oluşan bir takı setinin uygun olacağını söyleyebiliriz.

gelin nişan hediyeleri

Nişanda Kız Tarafı Ne Alır?

Geleneklere göre nişanı kız tarafı yapar. Tutulacak nişan salonundan, ikram edilecek yiyecekler ile nişan günü yapılacak diğer harcamalar kız tarafının sorumluluğundadır.

Nişan merasimi için kız tarafının alacakları arasında damada takılacak hediye de geliyor. Erkeğe nişan hediyesi ne alınır dersen de şık bir kol saatinin ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bileklik ya da aksesuar setleri gibi hediyeler beylere nişan hediyesi olarak alınabilir.

damat hediyeleri

Ayrıca nişanla ilgili en çok merak edilenler arasında “Nişanda damatlığı kim alır” sorusu da yer alıyor. Hemen yanıtlayalım: Erkeğin nişan takımını ve damatlığını kız tarafı alır.

nişanda kim ne alır

Söz ve nişan organizasyonları hakkındaki tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsin: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kınada Kim Ne Alır?

Gelelim kına gecesine. Kına gecesi genellikle kadınlar arasında yapılan bir organizasyon olduğu için tüm masraflar gelinin ailesine ait gibi görünse de damat tarafının da karşılaması gereken bazı kalemler var. Kına kıyafetini, kına malzemelerini hangi taraf alır diye merak ediyorsan okumaya devam!

nişanda kim ne alır

Kınada erkek tarafı ne alır sorusunu yanıtlayarak başlayalım: Geleneklere göre kına gecesi hazırlığında gelinin kına elbisesini, ayakkabı, küpe, iç çamaşırı, takı gibi aksesuarlarını damat tarafı alır. Ayrıca kına gecesinin, kına ve çerezini de erkek tarafı temin eder.

Şu listemiz de kına organizasyonunda işine yarayabilir:

Kına Alışverişi Listesi
Kına Elbisesi Ürünleri İncele!
Kına Mumları Ürünleri İncele!
Nedime Tacı Ürünleri İncele!
Kına Testisi Ürünleri İncele!
Kına Tefi Ürünleri İncele!
Kına Gecesi Hediyelikleri Ürünleri İncele!
Kına Duvağı Ürünleri İncele!
Kına Kesesi Ürünleri İncele!
Kına Kemeri Ürünleri İncele!
Kına Yelpazesi Ürünleri İncele!
Kına Tepsisi ve Kına Sepeti Ürünleri İncele!
Kına Tacı Ürünleri İncele!

kına gecesi malzemeleri

Kına gelenekleri arasında damadın annesinin, gelinin avucuna altın bırakması da yer alır. Bu nedenle kına gecesi için erkek tarafının alması gerekenler arasında geline hediye edilecek altını da sayabiliriz.

Gelin ve ailesinin kına gecesi için alacakları arasında kına organizasyonu için geri kalan tüm detayları sayabiliriz. Kına mekanından hediyeliklere, organizasyondan aksesuarlara kadar tüm detaylar kız tarafının sorumluluğundadır.

Kına geceni planlamanda şu yazımız sana yardımcı olabilir: Kına Gecesi Nasıl Organize Edilir?

Çeyiz İçin Kim Ne Alır? Yatak Odası ve Beyaz Eşyayı Kim Alır?

Büyüklerimizin, biz küçükken hazırladığı, işlemeli havlu, yemeni, yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünlerinden oluşan çeyizliklerin yanı sıra çiftlerin evlenirken alacağı tüm eşyaları çeyiz için alınması gerekenler arasında sayabiliriz. Yeni bir ev kurarken erkek tarafı hangi eşyaları alır? Düğünde beyaz eşyayı kim alır? Hızlıca bakalım:

Evlilikte Erkek Tarafı Ne Alır?

Geleneklere göre salon ve oturma odası eşyaları evlilikte çeyizde tarafı ne alır sorusunu yanıtlarken ilk başta sıralamamız gerekenler arasında yer alır. Televizyon, buzdolabı ve kimi elektrikli ev aletleri erkek tarafı tarafından karşılanır.

Salon/Oturma Odası Çeyiz Listesi
Koltuk Takımı Ürünleri İncele!
Yemek Odası Takımı Ürünleri İncele!
TV Ünitesi Ürünleri İncele!
Kitaplık Ürünleri İncele!
Orta Sehpa Ürünleri İncele!
Zigon Sehpa Takımı Ürünleri İncele!
TV ve Beyaz Eşya Evlilik Paketi
Buzdolabı Ürünleri İncele!
Ocak + Fırın + Davlumbaz Ürünleri İncele!
Televizyon Ürünleri İncele!
Çamaşır Makinesi Ürünleri İncele!
Bulaşık Makinesi Ürünleri İncele!

çeyiz elektrikli ev aletleri

Elektrikli Küçük Mutfak Aletleri
Mutfak Robotu Ürünleri İncele!
Çay Makinesi Ürünleri İncele!
Tost Makinesi Ürünleri İncele!
Blender Seti Ürünleri İncele!
Katı Meyve Sıkacağı Ürünleri İncele!
Kettle / Su Isıtıcı Ürünleri İncele!
Elektrikli Cezve Ürünleri İncele!
Elektronik Ev Eşyası
Elektrikli Süpürge Ürünleri İncele!
Ütü Ürünleri İncele!
Saç Kurutma Makinesi Ürünleri İncele!

Çeyizde olması gerekenlerle ilgili tüm detaylara da şu yazımızda yer verdik: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Evlilikte Kız Tarafı Ne Alır?

Evlilikte kız tarafının alacakları listesinde de birçok parça yer alıyor. Öncelikle en çok merak edilen soru şu: Yatak odasını erkek tarafı mı alır kız tarafı mı alır? Bu sorunun yanıtı kız tarafı. Ayrıca kız tarafı beyaz eşyayı da almaktan sorumludur. Ancak bazı yörelerde erkek tarafının aldığı da görülür. Bu noktada büyüklerinize danışarak hareket etmenizde fayda var.

Bornoz, nevresim takımı, halı, perde, havlu, yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünleri de kız tarafına aittir.

Yatak Odası Çeyiz Seti
Mobilya
Yatak Odası Takımı (Yatak bazası, Yatak, Dolap, Şifonyer, Keson) Ürünleri İncele!
Avize Ürünleri İncele!
Tekstil
Perde Ürünleri İncele!
Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı Ürünleri İncele!
Çift Kişilik Yorgan Ürünleri İncele!
Battaniye Ürünleri İncele!
Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı Ürünleri İncele!
Yatak Örtüsü Ürünleri İncele!
Halı Ürünleri İncele!
Alez Ürünleri İncele!
Baş Yastığı Ürünleri İncele!
Lastikli Çarşaf Ürünleri İncele!

nişanda kim ne alır

Bunun bir de çeyiz alma adeti var: Çeyiz Alma Adetleri Nelerdir? Çeyiz Serme Nasıl Olur?

Düğünde Kim Ne Alır?

Düğün organizasyonuna dair kalemlerden de bahsedelim. Gelinliğinden damatlığına, düğün mekanından organizasyona, düğünde kim neyi alır, sıralayalım:

Düğünde Erkek Tarafı Ne Alır?

Nasıl nişan organizasyonu kız tarafına aitse düğün organizasyonu da damat tarafının sorumluluğundadır. Düğün mekanı, organizasyonu, süslemeler, müzik, gelin arabası, fotoğraf gibi düğüne dair tüm detayları damat tarafı üstlenir.

Erkek tarafının alması gerekenler arasında geline takılacak takılar da var. Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor. Takı setinin içerisinde küpe, bileklik ve kolye bulunuyor. Aile nişan töreninde takı seti taktıysa, düğünde buna gerek kalmayabiliyor.

Ayrıca söz, nişan ve kınada gelinin elbisesi gibi gelinlik de düğünde erkek tarafının alması gerekenler arasındadır.

Düğünde takılacak takılarla ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsin: Düğünde Ne Takılır?

Kız Tarafı Düğünde Ne Alır?

Düğünde gelinin ailesinin alması gerekenler arasında damada ve geline takılacak hediyeler yer alır. Gelinin ailesi damada genellikle saat ve tam altın takar. Aile, maddi durumlarının elverdiği ölçüde genellikle kızlarına da 2 veya 3 bilezik takabilir.

nişanda kim ne alır

Düğün sırasında aile üyelerinin yapması gerekenlere de göz atmak istersen şu yazımıza da bakabilirsin: Düğün Sırasında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Ayrıca gelinliği damat tarafı aldığına göre en çok sorulan sorulardan olan “Düğünde damatlığı kim alır” sorusunun yanıtı da kendiliğinden netliğe kavuşuyor: Damadın düğünde giyeceği takımı almak da kız tarafının sorumluluğundadır.

Evlilik hazırlıkları sırasında gelin ve damat adayları ile ailelerinin işini kolaylaştırması için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Peki tüm bu kalemler ne kadar tutar diye merak ediyorsan şu yazımızda ayrıntılarıyla anlattık, göz atmanda fayda var: A’dan Z’ye Düğün Masrafları: Çiftlerin Evlilik Hazırlıkları Listesinde Neler Olmalı?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

4 yorum

A

Aykut

19/07/2020

Zorlaştırmayın kızlar ve kız anneleri. Nasıl ki erkek tarafı gelin alıyorsa, sizde kendinize oğlan alıyorsunuz. her iki tarafta kıymetli. böyle giderse kızlar 30unu aşıp evde kalacak. gelecek nesil sizin eseriniz olacak.


KK

Kenan Kaya

18/11/2020

Diyeceğim tek şey şu; yazıktır günahtır..


İ

İsimsiz

18/12/2020

damat olarak okurken cebimden paralar eksildi


İ

İsimsiz

30/01/2021

Gerçekten şu *adettendir* lafından bıktım artık. Bir kız olarak şu düğün olayına o kadar saçma ve gereksiz bakıyorum ki Gerçekten verilen paraya havalara saçılan paralara yazık.. kime bu gösteriş, neyin eğlencesi.. tabikide hediye verilir gerekenler alınır bi şekilde herkes elini cebine koyar üstüne düşen neyse onu yapar ama nolur şu gereksiz masraflardan kaçınalım.. yüzük taktık diye salonmu tutucam ben bide o ne ya. 2 hafta sonra nişanım var evde yapıcam söz nişan bir ohh miss. Yaz bitiminde de nikahım olucak gelen gücü yeten ne hediye takıyosa taksın. Sonuçta amaç evlenene destek olmak degilmi ? Yok bohça götür getir yok damatlık al nişanlık al yok çeyiz görme merasimi nedir bu Allah aşkına . Biz kendi kiyafetlerimizi kendimiz alıyoruz neden ben ona aldiriyim yada o bana aldirsin.. bilmiyorum sadece banamı saçma geliyo bu şeyler..