Çeyizin Güzeli: Gelin Yatak Örtüsü Modelleri ve Fiyatları

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:54 dakika

07.02.2024

Yeni evlenecek olan kişilerin merak konularından biri yatak örtüsü modelleri ve fiyatları oluyor! Yatak odasını daha da şık gösterecek bu örtüler hakkında bilinmesi gerekenleri yazdık, fiyatlarından bahsettik.

Gelin Yatak Örtüsü

Çeyiz Yatak Örtüsü Setinin İçeriği

Evlilik seti yatak örtüsünü set halinde veya tek olarak satın alabilmek mümkün. Setlerde; yatak örtüsü ve 2 adet volanlı yastık kılıfı oluyor. Bazı takımlarda ise yatak örtüsünü de iki adet koyabiliyorlar.

Satın alabileceğin bir diğer alternatif de yatak örtülü nevresim takımları! Bunların içeriği de şu şekilde: Nevresim, yatak örtüsü, iki adet düz yastık kılıfı, iki adet volanlı yastık kılıfı, çarşaf.

Yatak örtüsü gelinler tarafından birkaç takım olarak satın alınabiliyor. Günlük kullanılanların dışında 1 veya 2 tane şık yatak örtüsü satın almak yeterli oluyor.

Gelin Yatak Örtüsü

Hiçbir detayı atlama istiyoruz: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Çeyizlik Yatak Örtüsü Modelleri

Yatak örtüleri, gelinlerin çeyiz listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Günlük olarak kullanacağı nevresim takımlarını alan gelin adayları, yatak odalarının daha şık görünmesi ve aynı zamanda nevresim takımlarının tozlara karşı muhafaza edilmesi için özel örtüler satın alıyor.

Mağazalarda satılan birçok çeyiz seti yatak örtüsünü de içerisinde barındırıyor. Ama sen dilersen tarzın ve bütçene göre bu örtüleri ayrıca da satın alabilirsin.

Şimdi gelin adayları tarafından en çok ilgi gören yatak örtüsü çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz:

Dantel Yatak Örtüsü

Dantel yatak örtüsü modelleri, geleneklerinden uzaklaşmak istemeyen ve aynı zamanda hoş bir görüntü yakalamak isteyen gelin adaylarına hitap ediyor. Bu yatak örtülerindeki danteller, anneler ve diğer kadın aile büyükleri tarafından da el emeğiyle yapılıp; sonrasında seçilen kumaşın üzerine diktirilebiliyor. Ancak günümüzde kimseyi yormamak adına daha çok hazır modeller satın alınıyor.

Dantel Yatak Örtüsü

Çeyizlik yatak örtüsü dantelli ve modern olsun istiyorsan, karşınıza birçok alternatif çıkacağını bilmelisin.

Kabarık Gelin Yatak Örtüsü

Gelin çeyiz yatak örtüsü seçiminde eskiden daha popüler olan ama günümüzde de hala zaman zaman tercih edilen kabarık modellere bakalım şimdi. Bu modeller, ihtişamdan hoşlanan ve evinin her noktasında bu çizgisini koruyan gelin adaylarına hitap ediyor.

Kabarık Yatak Örtüsü

Kabarık yatak örtülerinde fırfırlar, simler ve işlemeler ön planda oluyor. Bu tarz bir örtü seçeceksen, yatak odanızın geri kalan kısmında çok şatafatlı eşyalar tercih etmemeni öneriyoruz. Aksi takdirde göz yoran bir ortam oluşabilir.

Saten Yatak Örtüsü

Gelin seti yatak örtüsü modelleri arasından sıklıkla tercih edilen bir diğerine geldi sıra! Saten, gelinlerin birçok alanda tercih ettiği ve senelerdir vazgeçemediği kumaşlardan biri. Aslında nevresim takımlarında saten kumaş kullanılmasını terletmesi ve kayması açısından pek önermesek de yatak örtüsünde kullanıldığında o kadar da zorluk yaşanmayacağını söyleyebiliriz.

Saten Yatak Örtüsü

Yatak örtüsünde saten kumaş tercih edeceksen, ütüleme konusunda diğerlerine göre bir tık daha çaba sarf etmen gerektiğini bilmelisin. Sade ve asil bir şıklık yakalamak istiyorsan, yeni gelin yatak örtüsü modellerine bakarken düz renk saten örtüleri inceleyebilirsin.

Fransız Güpürlü Yatak Örtüsü

Çeyizlik yatak örtüsü modellerinde dikkat çekici birçok alternatif görüyoruz. Bunların büyük bir kısmında Fransız dantelinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Güpürlerin kullanıldığı modeller, üretim açısından daha çok işçilik gerektirdiğinden ve malzemenin kalitesi açısından diğer yatak örtülerine göre biraz daha yüksek fiyatlı olabiliyor.

Fransız Güpürlü Yatak Örtüsü

Siz hem uygun fiyatlı hem de şık bir ürün almak istersen, yatak örtülerinin sadece uç kısmında güpürlerin kullanıldığı modelleri tercih edebilirsin.

Bunları bir de yeni eve götürmesi var: Çeyiz Alma Adetleri Nelerdir? Çeyiz Serme Nasıl Olur?

Çeyizlik Yatak Örtüsü Takımı Nereden Alınır?

Yatak örtüsü seti çeyiz ürünleri satan birçok mağazada bulunuyor. Çeyiz dükkanlarına giderek, bu ürünleri yerinde görüp satın alabilirsin. Ancak bunun için çok da vaktin yoksa internet üzerinden yatak örtüsü modellerine göz atabilirsin.

Yatak örtüsü takımı çeyiz ürünleri arasında en önemlilerinden biri. O nedenle internet üzerinden bilinen markaların dışında başka bir yerden satın almaya güvenemeyebilirsin. Bu durumda da markaların web sitelerinden yatak örtüsü modellerini inceleyebilir ve sonrasında showroomlarına giderek kumaşı yakından görüp emin olduktan sonra alabilirsin.

Gelin Yatak Örtüsü

Peki bohçanızda neler olacak: Gelin Bohçasında Ne Olur ve Nasıl Süslenir?

Gelin Yatak Örtüsü Fiyatları

Yatak örtüsü gelin seti olarak satışa koyulduğunda, işin içine biraz daha işleme ve ihtişam giriyor! Bu nedenle günlük yatak örtülerinden bir miktar daha yüksek fiyatlara sunulabiliyor.

2024 yılı yatak örtüsü fiyatları ortalama 1.500 TL civarında. Güpürlü modellerde bu rakam 1.400-1.600 TL’ye çıkıyor. Eğer nevresim takımının da dahil olduğu setlerden almak istersen 2.000-3.000 TL arasında bir fiyat ödemek gerekiyor. Fiyatlar; kullanılan kumaşlara, işlemelere ve markalara göre değişiklik gösteriyor.

Gelin Yatak Örtüsü Takımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Öncelikle satın alacağınız yatağın boyutlarını net bir şekilde bilmen gerekiyor. Yatak örtüsü seçiminde bu boyutlara eşdeğer ölçülerde bir model tercih etmelisin. Aksi takdirde örtü yatağa küçük veya fazla büyük gelebilir.

  • Yatak odasında kullanılan renklerle örtü renginin uyumu da çok önemli. Koyu renk bir yatak örtüsü seçeceksen, odadaki diğer detaylarda açık renk kullanmaya özen göstermelisin.

  • Yatak örtülerini alırken, kolay temizlenir olup olmadığını da göz önünde bulundurmanı tavsiye ediyoruz.

  • Gelin yatak örtüleri, daha çok görselliğe hitap etse de biz yine de kullanışlı olması gerektiğini de düşünüyoruz. Yani kullanmaktan keyif almayacağın veya zorlanacağın modeller yerine daha işlevsel ürünlere göz atabilirsin.

Gelin Yatak Örtüsü

Yatak örtüleriyle ilgili bahsetmek istediklerimiz bunlardı. Sen çeyizinde olması gereken diğer ürünleri de atlama: Çeyiz Listesi ve Fiyatları

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap