Düğünü Ertelendi Diye Kendini Mutsuz Hissedenlere 7 Öneri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:48 dakika

20.10.2020

COVID-19 süreci nedeniyle bahar aylarında evlenecek çiftlerin bir kısmı düğünlerini yaz aylarına kaydırmaya başladı. Sen de düğününü ertelediysen ve bu nedenle kendini psikolojik olarak kötü hissediyorsan, bil ki yalnız değilsin. Uzmanlara senin için sorduk ve bu süreci nasıl daha kolay yönetebileceğinle ilgili tüyolar aldık.

düğünü ertelenen çiftler

1-Sağlığın ve Varlığın Öneminin Farkına Varmak

İlişki ve Evlilik Danışmanı Yeşim Varol, düğün planlamanın zaten yeterince stres verdiği bir süreç yaşarken bir de üstüne erteleme ve yeniden planlama streslerinin eklenmesi nedeniyle çiftlerin mutsuz olmasının normal olduğunu ifade ediyor.

“Ama hayatın içinde çok değişik ve tahmin edilemez bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemden de maddenin değil sağlığın ve varlığın önemini, ayrıntılarda boğulmamayı öğrenerek çıkmalıyız” diyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Sevginin bu bekleyişi aşabilecek kadar güçlü olduğunu görmek yolun başındaki bu çiftlere güç verecektir. Çiftlerin üzgün olmaları çok anlaşılabilir bir durumdur. Ama bazen o kadar yerine yenisi konabilir şeyler için üzülüyoruz ki. Sağlıktan, sevdiklerimizin varlığından daha kıymetli hiçbir şey yok hayatta. Şimdi şikayet değil sabır, şükür ve yardımlaşma zamanı.”

düğünü ertelenen çiftler

'Her şeyin başı sağlık' diyerek, düğünlerini erteleyen Düğün.com çiftlerinin bu süreci nasıl geçirdiğini de öğrenmek istersen şu yazımıza bakabilirsin: Çiftlerimizden Düğün Erteleme Hikayeleri

2-Üzülmek Yerine Planlama Yapmak

Varol, düğünü ertelenen çiftlerin kendilerini üzmelerindense planlama yapmalarının daha doğru olduğunu söylüyor. “Hepimiz kendi hayatımızı, kendi günlük ritmimizle sürdürmeye çalışıyoruz” diyen Varol, bu dönemde hepimizin oyalanmaya ve meşgul olmaya ihtiyacı olduğunu ifade ediyor.

Yeşim Varol, bu süreçte motivasyon eksikliği yaşayan çiftlere ise “Planlar yapalım ama hayatın bizim için başka planları olabildiğini, hayal kırıklığıyla kırılıp dökülmek yerine, esnek olup adapte olmamız gerektiğini unutmayalım” çağrısında bulunuyor.

düğünü ertelenen çiftler

Şu yazımız yeni planlama sürecinde sana yardımcı olabilir: Düğününü Erteleyeceklere 9 Pratik Tavsiye

3-Süreci Avantaja Çevirmek

Uzman Psikolog, Çift ve Aile Terapisti‎ Sadıka Abdullahoğlu ise çiftlerin, COVID-19 süreci nedeniyle aylardır yaptıkları hazırlıkları ve hayallerini ertelemek zorunda kaldıkları için kaygı, üzüntü hatta bazen öfke duymalarının normal olduğunu belirtiyor.

Abdullahoğlu’nun çiftlere öncelikli önerisiyse duyguları konusunda farkındalık geliştirmeleri ve süreci nasıl kendi lehlerine çevirebileceklerini düşünmeleri.

Peki neler yapılabilir? Sadıka Abdullahoğlu’na göre; “Örneğin; eksiklerin giderilmesi için daha fazla zamanlarının olması, bireysel olarak ya da aileleriyle bir süre daha vakit geçirmenin keyfine varmaları ve hayal edilen birlikteliğin gecikmesinin hissedilen heyecanını birlikte tatmaları bu süreci daha olumlu ve güçlü olarak atlatmalarını sağlayacaktır."

Düğün planlama sürecinde işler istediğin gibi gitmeyebilir: İstediğin Tarihe Düğün Mekanı Bulamadın: Peki Ne Yapmalısın?

4- Birlikte İlk Sınavınızı Veriyormuş Gibi Düşünmek

Abdullahoğlu, çiftlerin karşı karşıya kaldıkları bu süreçte verdikleri duygusal tepkilerin son derece önemli olduğunu ifade ediyor.

Uzman psikolog, sürecin geçici olduğunu ve çiftlerin, birlikteliklerini engelleyici bir faktör olmadığının farkına varmaları gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: “Birbirlerine karşı değil, birlikte baş etmeleri gereken bir süreç olduğunu da hatırlayarak hareket etmeleri önem taşıyor.”

düğünü ertelenen çiftler

Bu süreçte ilişkinizi daha da güçlendirmeniz mümkün. İpuçları şurada: Sosyal Mesafeyi Korurken İlişki Yürütmenin Tüyoları

5-Duyguları Serbest Bırakmak

Uzman Psikolog Beyza Çakır ise çiftlerin hissettikleri üzüntü, hayal kırıklığı gibi duyguların normal olduğunu ve bu konuda öncelikle duygularını serbest bırakmaları gerektiğini ifade ediyor.

“Düğün, hayatın en büyük olaylarından biridir ve çiftlerin bir süredir planladığı bir şeydir, bu nedenle iptal veya erteleme bazı büyük duygular getirecektir. Duygular bir duruma yanıttır ve hisleriniz konusunda kendinizi zorlamayın” diyen Çakır, kontrolü kaybetmeden, çiftleri akışına bırakmaya davet ediyor: “Duygularınızı tam olarak kabul ettikten sonra, onlarla çalışabilir ve sonunda hayatınızda pozitiflik yaratabilirsiniz.”

6-Bir Tarafın Daha Sakin Kalması

Çakır, ertelenen düğünün çiftlerin ikisi için de aynı oranda üzüntü ve stres yaratabileceğini hatırlatarak, eşlerin yeniden planlama sürecinde bu durumu göz ardı etmemesi gerektiğini ifade ediyor. Bu süreçte yaşanabilecek tartışmalarda bir tarafın daha sakin kalmasının, yapıcı bir iletişim için faydalı olduğunu da vurguluyor.

Ayrıca Çakır’a göre; “İlişkilerde eşlerin ne istediklerini birbirlerine net olarak anlatabilmesi önemlidir. Eşlerin sakinliğini koruyarak iletişim halinde kalmaları ve doğru iletişim kuruyor olması da şart.

düğünü ertelenen çiftler

Süreçten dolayı balayını da ertelediysen şu yazımıza göz atabilirsin: Balayına Gidemesen de Gitmiş Kadar Olacağın 9 Harika Fikir

7-Hissettiklerini Paylaşmak

Uzman Klinik Psikolog Burcu Tatar da eşlerin bu süreçteki iletişiminin önemine vurgu yapıyor. Tatar, “Bu süreçte aileniz, arkadaşlarınız size destek olmaya çalışsa da hislerinizi en iyi anlayacak kişi eşinizdir. Çünkü bu süreci ikiniz birlikte yaşıyorsunuz. Ertelenen sizin düğününüz” diyor ve çiftlerin hisleri üzerine konuşmalarının önemli olduğunun altını çiziyor.

Bu süreçte kendi hislerini anlatmanın yanı sıra eşinin endişelerine de gerçekten kulak vermek ve onu iyi hissettirmeye çalışmanın da şart olduğunu ifade eden Tatar, çiftlere duyduklarını yargılamaktan veya reddetmekten kaçınmalarını da öneriyor. Uzman psikolog, “Birbirinizin yanında olun ve bu süreci nasıl atlattığınızla ilgili kendinizle gurur duyun!” diyor.

düğünü ertelenen çiftler

Şu yazımız da ilgini çekebilir: COVID-19 Nedeniyle Düğünü Ertelenen Ünlüler

COVID-19 sürecinde düğününü erteleyen çiftlerin bu süreci nasıl daha kolay yönetebileceğine dair uzman yorumlarını paylaştık. Eğer aklında sorular varsa Düğün.com olarak yanında olduğumuzu unutma! Konuyla ilgili her türlü soruyu, oluşturduğumuz hızlı destek kanallarımız olan, 0212 963 3415 numaralı çağrı hattı ve iletisim@dugun.com mail adresinden bize iletebilirsin.

Süreçle ilgili merak ettiğin soruların yanıtını şu yazımızda da bulabilirsin: COVID-19 Sürecinde Çiftlerin En Çok Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

0 Yorum