Düğününü Erteleyeceklere 9 Pratik Tavsiye

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:02 dakika

20.05.2020

COVID-19 nedeniyle kimi çiftler düğününü ertelemek zorunda kaldı. Peki düğününü erteleyen çiftlerimiz, bu süreci nasıl yönetmeli? Düğünlerini yeniden planlayacak olanlar işe nereden ve nasıl başlamalı? Bunun gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulacaksın.

düğününü erteleyeceklere 9 pratik tavsiye

1- Düğününü Evden Planla

Öncelikle küresel olarak yapılan #EvdeKal çağrılarına mutlaka kulak ver ve düğününü evden planlamaya başla! Mekanlarla olan görüşmelerinden tut da nikah şekeri modeli seçimine kadar düğünün için ihtiyaç duyduğun her detayı evden halledebilirsin.

Planlamanı yaparken, Düğün.com’un firma listeleme sayfalarındaki filtre alanlarını kullanmayı unutma. Sana ve tarzına en uygun firmaları kısa sürede bulabilmen için bu filtrelemeler çok işine yarayacak.

Fikir edinmeni sağlayacak şöyle bir yazımız da var: Evden Çıkmadan Düğün Mekanını Nasıl Bulabilirsin?

2- Nikah İçin Yeniden Gün Al ve Düğün Mekanıyla Görüş

Bazı belediyeler belirli bir tarihe kadar olan nikah işlemlerini durdurdu. Bazıları ise çeşitli önlemler alarak nikah işlemlerine devam ediyorlar. Bu önlemler arasında davetliler olmadan; sadece çift, nikah şahitleri ve nikah memuru eşliğinde törenlerin gerçekleşmesini sayabiliriz. Her belediyenin de kendine göre kuralları oluyor. Mesela bazı ilçelerde çiftin maske takması zorunlu kılınıyor.

Ayrıca birçok belediyeyi telefon ile arayarak da nikah için yeni bir gün alabilirsin. İlk başta nikah memuruyla düğün mekanına gelmesi için anlaştıysan ve bu süreçte bundan vazgeçtiysen bunun için ödediğin ekstra ücret için endişelenmene gerek yok. Belediye salonunda nikah kıymaya karar verdiysen ödediğin bu ücreti iade ediyorlar.

Nikah tarihini netleştirdikten hemen sonra düğün mekanını aramalı ve vakit kaybetmeden yeni tarih için firma yetkilileriyle görüşmelisin.

Tüm bu işlemlerle ilgili detayları şu yazımızda da bulabilirsin: COVID-19 Nedeniyle Evlendirme Daireleri Kapalı mı?

3- Planlamada Esnek Olmaya Çalış

Düğününü erteleyen çok sayıda çift olduğundan istediğin tarihi bulmakta zorluk yaşayabilirsin. Bu nedenle düğün mekanından gün alırken esnek ol. Hafta sonuna denk gelen tarihler dolduysa, hafta içi organizasyonlarına yönelmeye çalış.

Özellikle yaz dönemi için istediğin tarihe mekan bulamazsan yaz sonunu ve hatta sonbahar-kış dönemini değerlendirmeni öneriyoruz. Bu mevsimlerde yapılan düğünler de sanıldığından çok daha keyifli geçiyor.

Ayrıca hafta sonları yerine hafta içi düğün yapmayı da düşünebilirsin. Bunun için şu yazımıza göz atabilirsin: Pazartesi Düğün Yapmak İçin 5 Neden

4- Anlaştığın Firmalarla İletişime Geç

Nikah şekeri, davetiye, organizasyon, müzik ve daha birçok detay için birbirinden farklı firmalarla anlaşmış olabilirsin. Anlaştığın tüm firmaların isimlerinin ve telefon numaralarının bulunduğu bir liste hazırla. Sırasıyla hepsini ara ve firma yetkililerinin yönlendirmeleriyle hareket et.

Bu süreçte firmalar, düğünü ertelenen çiftlere en iyi şekilde yardımcı olmak için çalışıyorlar. Onların da yoğunluklarını göz önünde bulundurarak, çözüm odaklı yaklaşmaya bak.

düğününü erteleyeceklere 9 pratik tavsiye

Peki düğünler ne zaman yapılabilecek diye merak ediyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Düğünler Ne Zaman Yapılacak? Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak?

5- Düğün Konseptini Gözden Geçir

Düğün yapacağın mevsimin değişmesi durumunda belirlediğin konseptte de değişiklikler yapman gerekebilir. Mesela bohem bir kır düğünü planlıyor ve konseptini buna uygun şekilde belirlemişken, kapalı alanda organizasyon yapma durumunda kalabilirsin. İşte böyle durumlarda anlaştığın organizasyon firmasıyla veya düğün mekanının organizasyon sorumlusuyla görüşerek; süslemelerde değişiklik yapıp yapamayacağını öğrenmelisin.

Evde geçirdiğin bu süreçte vaktinin bir kısmında da konseptle ilgili yeni detaylar bulmaya çalışabilir, yaratıcı fikirler keşfedebilirsin.

Senin gibi birçok çift düğününü erteledi ve yeniden planlama yapıyor. Onların hikayelerine kulak vermek ister misin?: Çiftlerimizden Düğün Erteleme Hikayeleri

6- Davetlilerinin Hepsini Bilgilendir

Düğününü ertelemeye karar verdiğini tüm davetlilerine mutlaka ilet. Telefon numaralarına mesaj atarak, e-posta göndererek ve sosyal medya üzerinden paylaşarak onlara ulaşabilirsin. “Düğünümüzü ertelemek durumunda kaldık. Sağlığınız ve güvenliğiniz bizim için önemli! Yeni düğün tarihimiz belli olduğunda sizi bilgilendireceğiz.” şeklinde bir metin hazırlamak, işini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca düğününe planladığından daha az davetli katılabileceğini de göz önünde bulundur. Süreç geçse dahi insanlar kalabalık ortamlara girmeye çekinebilir. Düğün tarihin belli olduktan sonra LCV adı verilen sistemi uygulayıp, davetlilerinin katılım durumunu netleştirmen işine yarayacaktır.

düğününü erteleyeceklere 9 pratik tavsiye

Düğününü erteleme konusunda tereddütlerin varsa şu yazımıza göz atabilirsin: Düğününü Erteleme Kararını Ne Zaman Almalısın?

7- Mümkünse Ödeme Planını Aksatma

Düğünün için anlaştığın firmalarla bir ödeme planı oluşturmuşsunuzdur. Eğer bütçenle ilgili olumsuz durumlar yaşamadıysan, ödeme planını aynı şekilde uygulamaya devam et. Ertelediğin takdirde ileride toplu ödemeler yapman gerekebilir ve bundan dolayı sorunlar yaşayabilirsin.

Düğün ertelemenden dolayı ek ödemelerle karşılaşabileceğini de unutma. Düğününü başka mevsimde yapacak olman ve değişikliklere gitmen karşına ekstra harcamalar çıkarabilir. Bunun için şimdiden birikim yapmaya başlayabilirsin.

8- Balayı Planlamanı Tekrar Yap

Balayını planlamışsan, anlaştığın acentelerle veya otellerle mutlaka görüş. Belirleyeceğin yeni düğün gününe uygun bir tarihe ertelemelerini iste. Balayı için yurt dışına gideceksen, uçuşların uzun süre gerçekleşemeyeceğini aklından çıkarma. Yurt dışı balayı planını iptal etmen gerekirse, ücret iadesi için biletini aldığın havayolu firmasıyla iletişime geçmeyi de atlama.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Balayına Gidemesen de Gitmiş Kadar Olacağın 9 Harika Fikir

9- İyi Beslen, Sporu İhmal Etme!

Yok öyle moralleri bozup, kendini bırakmak! Unutma ki düğünün bir süre sonra olsa da gerçekleşecek ve hayatının en güzel günlerinden birini yaşayacaksın. Evde olduğun süreyi değerlendir ve gelinlikle/damatlıkla çok daha iyi görünmek için bol bol spor yap!

İyi beslenmenin ve spor yapmanın kişileri psikolojik olarak da rahatlattığına dair birçok araştırma var. Hatta bu aktivitelere bir de meditasyonu eklersen, kendini çok daha iyi hissedeceğine emin olabilirsin.

düğününü erteleyeceklere 9 pratik tavsiye

Şu yazımızda da kendini iyi hissettirecek uzman tavsiyelerini bulabilirsin: Düğünü Ertelendi Diye Kendini Mutsuz Hissedenlere 7 Öneri

Düğününü erteleyecek çiftlerle paylaşmak istediğimiz tavsiyeler bu şekildeydi. Süreç ile ilgili kafana takılan sorular varsa; oluşturduğumuz hızlı destek kanallarımız olan, 0212 963 3415 numaralı çağrı hattı ve iletisim@dugun.com mail adresinden bize iletebilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap