Çiftlerimizden Düğün Erteleme Hikayeleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:33 dakika

29.06.2020

COVID-19 sürecinde düğününü ertelemek zorunda kaldıysan yalnız olmadığını bilmelisin! Birçok çift seninle aynı süreci yaşıyor. Peki onlar bu dönemi nasıl geçirdi merak ediyor musun? Senin için nişan ve düğününü erteleyen çiftlerle görüştük, süreci nasıl yönettiklerini öğrendik.

nikah erteleme

‘Her Şeyin Başı Sağlık’ Diyerek Erteledik

Ali Öztürk ve Gülşah Bağcı, 18 Nisan 2020 tarihinde yapacakları düğünlerinde erteleme kararı aldı. Yeniden düğün hazırlığı sürecine giren çiftin yaşadıklarını Ali’den dinleyelim:

Düğün organizasyonlarının iptal edildiğini öğrendiğimizde önce çok şaşırdık. İnanmak istemedik. Daha sonra durumun ciddiyetini fark edince “Her şeyin başı sağlık” diyerek erteleme kararı aldık. Düğünümüz 18 Nisan 2020 tarihinde yapılacaktı. Ancak şimdilik yeni tarih belirlemedik. Ortam düzelir düzelmez yapmayı planlıyoruz.

Yeniden planlama sürecinde ilk olarak organizasyon firması, düğün mekanı, gelinlikçi ve fotoğrafçı ile görüştük. Erteleme kararımızı bildirdik. Ancak tabii daha sonra kına ve eğlence mekanları ile düğün arabası firması ile görüştük.

Düğünümüzü ertelediğimizi davetlilerimize duyurmak için telefon ve sosyal medya gibi iletişim kanallarını kullandık. Bu kararımızla ilgili yakınlarımız, en doğru kararı verdiğimizi söylediler. Ayrıca, acele etmenin gereği olmadığını ve en doğru zamanın COVID-19 sürecinden sonra olacağını ifade ettiler.

Tabii süreç, balayı programımızı da etkiledi. Balayı planımızı ve uçak biletlerimizi iptal ettik. Evlilik tarihimize göre yeni bir rota belirleyeceğiz.

nikah erteleme

Sen de düğününü ertelemeyi düşünüyorsan şu yazımız ilgini çekebilir: Düğününü Erteleyeceklere 9 Pratik Tavsiye

Daha İyi Hazırlanmak İçin Bolca Vaktimiz Var

Merve Yüksel ve Eyüp Çakır da düğününü ertelemek zorunda kaldı. COVID-19 önlemlerinin gündeme geldiği tarihlerde düğün tarihine sayılı günler kalmış olan Merve Yüksel bu süreçte neler yaptıklarını şöyle anlatıyor:

Düğün organizasyonlarının iptal edildiğini öğrendiğimde muhtemelen tüm gelin adaylarında olduğu gibi bende de büyük bir yıkım oldu. Aylarca beklediğimiz günün olmayacağını duyduğumda ‘Bu süreçte ne yapacağız’ konusunu düşünür oldum. Sonra hemen bir çözüm bulmak için araştırmaya geçtik.

26 Mart 2020’de düğünümüz vardı. Fakat şuan 4 Temmuz 2020 tarihine ertelemek zorunda kaldık.

nikah erteleme

Moralini bozmadan yeni bir düğün planlama sürecine başlayabilirsin. Bunun için önerilerimizi şu yazımızda sıraladık: Düğünü Ertelendi Diye Kendini Mutsuz Hissedenlere 7 Öneri

Yeniden planlama sürecinde ilk olarak düğünümüzün olacağı mekanla görüştük. Onların da henüz detaylı bilgisi olmaması sebebiyle biraz bekledik. Çünkü bu COVID-19 önlem planlarının bir anda ortaya çıkmasıyla düğünümüz arasında 10 günden az bir süre vardı. Kimsenin hiçbir konu hakkında fikri olmadığı için biraz beklemek gerekti. Erteleme planları için düğün salonu, kına mekanı, organizasyon ekibi, gelinlikçi gibi düğün hazırlığında anlaştığımız tüm firmalarla görüştük.

Ertelemeden dolayı düğün konseptiyle ilgili bir değişiklik olmadı ama gelinliğimin modelini değiştireceğim. Çünkü modeli mart ayı için düşünmüştük, yaz ortası için uygun değil.

Düğünü ertelememizle ilgili çevremizin büyük desteği oldu. Muhtemelen onların bu tutumu olmasa daha çok yıkım yaşayabilirdik. Çünkü aylarca beklenen günün ertelenmesi, çoğu çabanın boşa gittiğini hissettiriyor. Ama öteki taraftan ailemizin, dostlarımızın da dediği gibi çok daha iyi hazırlanmak için bolca vaktimiz var. Balayı programımız için de planlar 2020 yılı itibariyle kapanmışa benziyor.

Peki sen düğününü erteleyecek misin? Öncelikle şu yazımıza göz atmanda fayda var: Düğününü Erteleme Kararını Ne Zaman Almalısın?

Durumu Kabullenip ve Alternatif Düşünmeye Başladık

Selin Azizoğlu ve Ufuk Can Meydan, COVID-19 süreci nedeniyle nişan tarihini değiştiren çiftlerden. Gelin adayı Selin Azizoğlu, süreci kabullendiklerini ve hemen yeni bir hazırlık sürecine başladıklarını ifade ediyor ve sürece ilişkin detayları bizimle şöyle paylaşıyor:

Düğün organizasyonlarının iptal edildiğini öğrendiğimde tabii ki üzüldüm. Bütün planlarımızı o güne göre yapıyoruz ve olmayacağını öğrenmek kötü hissettiriyor. Fakat içinde bulunduğumuz durumu düşündüğümde yapacak bir şey olmadığını kabullendim ve alternatif düşünmeye başladık. Sağlıklı olduğumuz sürece mutlaka farklı bir gün belirleyip gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.

Biz nişan organizasyonu yapacaktık. 11 Nisan’da gerçekleştirmeyi planlıyorduk. Düğünümüz 16 Ağustos’ta olacak. Tabii onun da olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Nişan için her şey yoluna girerse Haziran ayının ikinci haftasını düşünüyoruz.

nikah erteleme

Peki COVID-19 sürecinde ilişkini güçlendirecek tüyolar ister misin?: Sosyal Mesafeyi Korurken İlişki Yürütmenin Tüyoları

Yeniden planlama sürecinde ilk olarak ailemle ve erkek arkadaşımla konuştum. Daha sonra nişan mekanını aradım. Çok beğenerek anlaştığım bir yer olduğu için ileri bir tarihte yapabilme şansımız olup olmadığını sordum. Onlar da yardımcı oldular ve farklı bir gün belirleme konusunda kolaylık sağladılar. Bir de kuaför anlaşmam vardı. Onlarla da görüşüp erteledik.

Nişanımızı ertelediğimizi akrabalarımızı arayarak ailem haber verdi. Ben de arkadaşlarımı ve kuzenlerimi arayarak durumu anlattım. İçinde bulunduğumuz durum benim ve etrafımdaki insanların aklına gelmeyecek türden bir şey. O nedenle en önemli şeyin sağlık olduğundan bahsettiler. İlerleyen süreçte hayat normal akışına döndüğünde planlarımı uygulamam için destek olacaklarından bahsettiler. Bu süreci atlattığımızda nişan ve düğün organizasyonlarına kaldığım yerden devam edeceğim.

Balayımız 16 Ağustos’taki düğünümüz sonrası cruise gemisi ile Batı Akdeniz ülkelerine seyahat şeklindeydi. Cruise şirketiyle Ocak ayında anlaşmalarımızı sağlamıştık. İtalya, İspanya ve Fransa’yı kapsayan seyahatimizi şimdilik erteledik. Ağustos ayında geçeceğine inansam da ülke dışına çıkma konusunda kaygılarımız var. Kesinti yaşamamak adına şimdiden erteleme yoluna gittik. Onlar da erteleme konusunda kolaylık sağladılar ve 2021 yılı da dahil olmak üzere açığa aldılar.

Balayını ertelemek zorunda kaldıysan endişelenme, önerilerimize kulak ver: Balayına Gidemesen de Gitmiş Kadar Olacağın 9 Harika Fikir

Bize Sunulan En İyi Tarihi Seçmeye Çalıştık

Damat adayı Egecan Güneş ise 4 Nisan’daki düğünlerini 11 Temmuz’a erteleme süreçlerini şöyle anlatıyor:

Gündemi takip ediyorduk ve süreçten haberdardık. Bunun üzerine düğün mekanını arayıp nasıl bir yol izleyeceğimizi sorduk. Net olan bir şey olmadığını ve bizimle irtibata geçileceğini söylediler. Sonrasında beni arayıp, salona davet ettiler, yeni tarih için görüşmeye gittik. Düğün tarihimiz 4 Nisan 2020'ydi, şimdi 11 Temmuz 2020 olarak değiştirdik. Yeni planlamada çok bir şey yapma fırsatımız olmadı. Bize sunulan en iyi tarihi seçmeye çalıştık.

COVID-19 dünya genelinde bir durum olduğundan herkes zaten süreci biliyordu. Ne olacak diye arayan misafirlerimize yeni tarih netleşince bilgi vereceğimizi söyledik. Sıradan bir durum olmadığından herkes şaşkındı.

Balayı için henüz rezervasyon yapmamıştık. Çünkü 2-3 günlük İstanbul'a yakın bir çevrede olacaktık. Bu yüzden pek bir kaybımız ve endişemiz olmadı.

Düğün mekanın düğününü ertelemek istediğin tarihte müsait olmayabilir. Moralini bozmadan şu yazımızı incele: İstediğin Tarihe Düğün Mekanı Bulamadın: Peki Ne Yapmalısın?

Yeniden Düğün Planlama Süreci İçin Sabırsızlanıyoruz

Melike Aslan, bu süreçte en önemli konunun sağlık olduğunu vurguluyor. Müstakbel eşiyle Eylül ayı için planladıkları evlilik hazırlıklarını ertelemek zorunda kalan gelin adayı, yaşadıkları süreci şöyle anlatıyor:

Plan program yapmayı çok seven biri olarak malum sürecin başlamasıyla gerçekten ne yapacağımı şaşırmıştım. Düşünülen tarihler, programlar, bir anda geçerliliğini yitirdi. Bizim düşüncemiz aile arasında küçük bir kır bahçesinde organizasyon gerçekleştirmekti. Bunun için mekan arayışlarına başlamıştık ve Eylül ayı olarak konuşuyorduk. COVID-19 sürecinin ülkemizde de başlamasıyla ve sürecin ne zaman biteceğini kestiremememiz nedeniyle iptal etme kararı aldık.

Herhangi bir firmayla daha anlaşmadığımız için şanslı sayılabiliriz ama yeniden planlama sürecine başlamak için sabırsızlanıyoruz. Şu an için en önemlisi bizim ve ailemizin sağlığı, bunu riske atacak planlamalardan kaçınıyoruz. Yıl sonuna doğru kapalı bir mekanda küçük bir nikah töreni düzenleyebilir ya da 2021 yılı için yeni bir kır düğünü planlaması yapabiliriz.

Balayı programımızı da yurt dışı olarak düşünüyorduk. Belki de Peri Bacaları’na gideriz bunu zaman gösterecek.

nikah erteleme

Düğün mekanını oturduğun yerden kalmadan bulabilirsin. Nasıl mı? Şurada anlattık: Evden Çıkmadan Düğün Mekanını Nasıl Bulabilirsin?

COVID-19 sürecinde düğününü ertelemek durumunda kalan çiftlerin yaşadıklarını kendi ağızlarından dinledik. Senin de süreçle aklına takılanlar varsa konuya ilişkin her türlü soruyu, oluşturduğumuz hızlı destek kanallarımız olan, 0212 963 3415 numaralı çağrı hattı ve iletisim@dugun.com mail adresinden bize iletebileceğini unutma. Düğün.com olarak hep yanındayız!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap