COVID-19 Sürecinde Çiftlerin En Çok Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:50 dakika

20.05.2020

COVID-19 sürecinde evlenecek çiftlerin aklında pek çok soru var: Düğünler ertelenecek mi, en doğru tarih hangisi, yeni bir düğün planlama süreci nasıl olmalı, davetlileri nasıl bilgilendirmeli, yeni bir balayı planlamasını nasıl yapmalı?... Bunun gibi pek çok soru akıllarda dönüp duruyor. Ancak sana yardımcı olacak tüm bilgiler bu yazıda!

covid

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin'de başlayan ve tüm dünyanın etkisine girdiği COVID-19 sürecine, Mart ayının başında Türkiye de dahil oldu. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı önlemler alınmaya başlandı ve düğünlerin de arasında yer aldığı tüm toplu etkinliklere kısıtlama getirildi. Hal böyleyken 2020 bahar aylarında düğün planlayan çiftler, düğünlerini ertelemek zorunda kaldı. Sen de müstakbel eşinle birlikte bu çiftlerin arasındaysan Düğün.com olarak her zaman yanında olduğumuzu unutma! Bu süreçte merak edebileceğin tüm soruları yanıtladık:

1-Covid-19 Sürecinde Evlilik Planlamasına Nereden Başlamalıyım?

Baştan söyleyelim: Sen nereden başlayayım diye düşünürken çiftler çoktan harekete geçip yaz ve sonbahar tarihlerini kaptı bile! Vakit kaybetmeden aksiyon almak için eşinle birlikte alternatif düğün tarihleri belirle!

Bu süreçte bazı evlendirme dairelerinde nikah işlemleri gerçekleşiyor. Yeni nikah tarihi almak için ilgili evlendirme dairesine çok gecikmeden başvuruda bulun. Bunun için evden çıkmana da gerek yok. Telefonla işlem gerçekleştirmen mümkün. Bazı belediyeler bunun için online sistemler kurmuş durumda. İstediğin tarihte müsait nikah günü alamazsan önce evlendirme dairesinin verdiği günde nikahını kıydırıp, düğün için mekanla görüşmek üzere yeni bir tarih belirleyebilirsin.

Detaylar için şu yazımıza bakabilirsin:COVID-19 Nedeniyle Evlendirme Daireleri Kapalı mı?

Yeni düğün tarihi için şimdiye kadar anlaştığınız mekan, organizasyon şirketi gibi tüm düğün firmalarının bir listesini çıkar. İşe düğün mekanı ile yeni tarih uygunluğunu kontrol ederek başlayabilirsin. Sonrasında anlaştığın diğer tüm firmalara ulaşıp alternatif tarihte olan uygunluklarını kontrol etmende fayda var.

covid

Düğün erteleme kararını almadan şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Düğününü Erteleme Kararını Ne Zaman Almalısın?

2-Firmalarla Ne Zaman İletişime Geçmeliyim?

Mümkün olan en kısa zamanda! Çünkü yaz düğünlerine talepler hep yoğun oluyor. Bu süreçte özellikle Mart, Nisan ayında gerçekleşen ertelemelerle birlikte, yaz aylarına olan talebin normalden daha da fazla olmasını bekliyoruz. Bu nedenle istediğin tarihe yer bulabilmek için vakit kaybetmeden firmanla iletişime geçmelisin.

Şu yazımızdaki önerilerimiz işini kolaylaştırabilir: Düğününü Erteleyeceklere 9 Pratik Tavsiye

3-Bu Süreçte Firmalarla İletişim Dilimi Nasıl Kurmalıyım?

COVID-19 süreci, evlenecek çiftlerde olduğu gibi düğün firmalarının da programlarında değişikliğe neden oluyor. Bu yüzden yeni planlama sürecinde firmalar, sadece düğünü ertelemek veya planları yeniden düşünmek için çiftlere yardımcı olmakla kalmayıp, yeni kampanya ve indirim seçenekleri de sunuyor.

Bunları göz önünde bulundurarak firmalarla yapacağın görüşmelerde endişelerini bir kenara bırakarak, yapıcı ve çözüm odaklı olmanı öneriyoruz. İsteklerinin de net, birkaç alternatifi bulunan ve esnek olmasında fayda var.

4-Firmalarla İmzaladığım Sözleşmede Nasıl Değişiklik Yaparım?

Sözleşmede yapılabilecek değişikliklerin sınırı yine sözleşmede yer alan maddelerle çizilmiştir. Geçerlilik süresi, anlaşma kapsamı, ek ücret gerektiren koşullar gibi her türlü konu için firmalarla açık iletişim kurup, karşılıklı iyi niyet göstererek net olmayan konuları çözebilirsiniz.

5-Firmayla Yüz Yüze Görüşmeden Sözleşmeyi Nasıl Yenileyebilirim?

COVID-19 sürecinde fiziksel buluşmalar çok tavsiye edilmediği için görüşmelerin e-posta üzerinden yazılı şekilde yapılması, dijital formatta yeni sözleşmelerle son karara bağlanması gibi seçenekleri firmayla birlikte değerlendirebilirsin.

covid

Evden çıkmadan firma araştırması da yapabilirsin. Örneğin; düğün mekanını bulabilirsin. Nasıl mı? Yanıtı şurada: Evden Çıkmadan Düğün Mekanını Nasıl Bulabilirsin?

6-Ertelenen Düğün İçin Davetlilerle Nasıl İletişim Kurmalıyım?

Bu süreçte düğününle ilgili erteleme kararını davetlilerinle paylaşmanda fayda var. Tarih belliyse yeni tarihi, değilse ileri bir tarihe ertelendiğini yakınlarınla paylaşmalısın. Düğün tarihin belli olduğunda da yeni tarihi paylaşmayı unutma.

Bu duyuruyu ileteceğin pek çok kanal var. Varsa düğün web sitesine yeni tarihi ekleyebilirsin. Duyuru metnini sosyal medya hesaplarından paylaşabilir, sosyal mecralarda hesabı olmayan davetlilere mesaj atabilirsin. İş arkadaşlarına ise e-mail ile ulaşabilirsin.

Bunun için şöyle bir metin işine yarayabilir: “COVID-19 süreci nedeniyle düğünümüz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni düğün tarihimiz belli olduğunda size tekrar duyuru yapacağız. Anlayışınız için teşekkürler."

Peki düğünler ne zaman yapılabilecek diye merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Düğünler Ne Zaman Yapılacak? Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak?

7-Kiraladığım Ürünler Ne Olacak?

Firmalarla imzaladığın sözleşmede, iptal, iade, süre uzatma ve tarih değişikliği gibi her detayın sınırları çizilmiş olmalı. Bu çerçevede firmayla görüşerek yeni tarihe uygun olacak süreç için yeni bir anlaşma yapabilirsin.

8-Mayıs Ayında Evlenecektim. Şimdi Düğünümü Hangi Tarihe Ertelemeliyim?

Bir tarih önermemiz çok doğru olmaz. Ancak görüştüğümüz evlendirme daireleri Mayıs ayından önceki bir tarihe nikah günü vermiyor. Ayrıca düğün tarihini erteleyen çiftlerin Haziran ve sonrasındaki aylar için yoğunluk oluşturduğunu belirtiyor. Düğün.com olarak yaptığımız ankete göre de düğününü erteleyenler, 2020’nin yaz aylarını tercih ediyor.

covid

Senin gibi düğününü ertelemek zorunda kalan çiftlerin yaşadıklarına da göz atmak ister misin: Çiftlerimizden Düğün Erteleme Hikayeleri

9-Ertelediğim Tarih İçin Ek Ödeme Yapacak mıyım?

Düğün tarihi, sektörde faaliyet gösteren firmaların fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu nedenle düğün tarihini ertelemen halinde fiyat farklılıklarının oluşmasına hazırlıklı olmalısın. Düğün firmalarıyla anlaşılan ücrete ek ödeme gerektiren koşullar imzalanan sözleşmede belirtilir. Sözleşmede yer alan maddeler üzerinden firmalarla görüşebilirsin.

10-Firma Ertelemek İstediğim Tarih İçin Müsait Değilse Ne Yapmalıyım?

COVID-19 sürecinde düğününü erteleme konusunda yalnız değilsin. Birçok çift düğün tarihinde değişikliğe gidiyor ve firmaların müsaitlik durumları da buna göre değişebiliyor. En çok talep yaz dönemleri, hafta sonları ve akşam saatleri için oluyor. Bu dönemlere yer bulamazsan, sonbahar-kış aylarına, hafta içi günlere veya gündüz saatlerine kaydırmayı düşünebilirsin. Unutma davetlilerin bu özel gününde yanında olmak için ellerinden geleni yapacaktır!

covid

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Pazartesi Düğün Yapmak İçin 5 Neden

11-Bu Yaz Düğünüm Var, Gelinlik Provalarım İptal Oldu. Ne Yapmalıyım?

Nikah tarihini ertelemediysen, firmaların hazır gelinlik modellerinden bir nikah elbisesi tercih edebilirsin. Gelinliğinin ertelenen düğününe yetişmesi için ise gelinlik firmanla yeni düğün tarihine göre planlama yapmanda fayda var.

Bu süreçte evlilik planları değişen ünlü isimler de bulunuyor. Bu isimlere göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: COVID-19 Nedeniyle Düğünü Ertelenen Ünlüler

12-Firmalar Bu Süreçte Ne Gibi Önlemler Alıyor?

Düğün sektöründe faaliyet gösteren firmalar COVID-19 sürecinde önlemlerini alıyor. Birçok firma hijyen çalışmalarını artırıyor ve sosyal mesafelendirme şartına dikkat ediyor. Örneğin; 1000 kişilik düğün salonları 300 kişilik rezervasyonları kabul ediyor. 8-10 kişilik masalarda, 4-6 davetli ağırlanıyor. Tuvalet temizliğine daha da özen gösterilirken, dezenfektan kullanımı artırılıyor. Senin de bu süreçte firmalara aldıkları önlemleri sormanda fayda var.

COVID-19 önlemlerine ilişkin yapılan düzenlemeler kapsamında evlendirme daireleri de bazı önlemler alıyor. Nikahlar, dezenfekte edilen salonlarda gelin, damat ve şahitlerle birlikte kısıtlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştiriliyor ve sosyal mesafe kuralları gözetiliyor. Evlilik cüzdanları dahi dezenfekte edilerek çiftlere veriliyor.

13-Balayı Programımız Etkilendi Ne Yapmalıyız?

COVID-19 sürecine ilişkin ulaşım kısıtlamaları nedeniyle balayı programını da yenilemen gerekebilir. Özellikle yurt dışı balayı programlarını ertelemekte fayda var. Uçak ve otel rezervasyonlarını, firmalarla görüşerek yeniden planlamanı öneriyoruz.

covid

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Balayına Gidemesen de Gitmiş Kadar Olacağın 9 Harika Fikir

14-Şehir/Yurt Dışında Evlenecektik. Ancak Ulaşım Yasağı Var. Ne Yapmamız Gerekir?

COVID-19 süreci kapsamında getirilen ulaşım kısıtlamaları ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Birçok uzman, özellikle yurt dışında yapılması planlanan evliliklerin 2021’e kadar ertelenmesini öneriyor. Bu noktada süreci takip ederek, buna göre aksiyon almakta fayda var.

Moralini bozmadan düğününü yeniden planlayabilirsin. Bu süreçte uzman psikologların da bazı tavsiyeleri var: Düğünü Ertelendi Diye Kendini Mutsuz Hissedenlere 7 Öneri

15-Nikah Memuru Düğün Mekanına Gelecekti. Şimdi Önce Nikah Sonra Düğün Yapacağız. Geri Ödeme Yapılır mı?

Evet. Nikah memurunun düğün mekanına gelmesi için ek ödeme yapan ve COVID-19 sürecinden dolayı bundan vazgeçen çiftlerin, aynı evlendirme dairesinde nikah kıydırması halinde, bu ücret farkı geri ödeniyor.

COVID-19 süreci nedeniyle düğününü erteleyecek çiftlerin merakını giderecek yazımızın sonuna geldik. Ancak süreç ile ilgili kafana takılan başka sorular varsa; oluşturduğumuz hızlı destek kanallarımız olan, 0212 963 3415 numaralı çağrı hattı ve iletisim@dugun.com mail adresinden bize iletebileceğini unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

9 Yorum

Zeynep Yıldız

Düğün Tarihi: 13.04.2020


Merhaba ekim ayında düğünüm olucak covid19 dan dolayı etkilenirmi ertelemem gerekirmi yada erkenmi?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yunus Emre Taşçı

Düğün Tarihi: 14.04.2020


Ekim ayımda düğün olacak 750 kişilik covid-19 nedeniyle 300 kişilik mi olucak

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Esra Kutlu

Düğün Tarihi: 14.04.2020


Merhaba ağustos ayında düğünüm var ertelemem gerekiyo mu inanin cok kararsizim ağustos ayinda düğünü olanlar erteliyor mu

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yeliz Çetinkaya

Düğün Tarihi: 15.04.2020


merhaba , haziran ayında düğünümüz olacaktı ertelememiz doğru olur mu ? erteleme için hangi ay daha doğru bir zaman olur ?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Oğuzhan Ergin

Düğün Tarihi: 16.04.2020


Eylül 27 düğünüm olucak ama herkez gibi bizde emin değiliz nasıl olucak diye sizler bu piyasada çok bilgilendirici ve tecrübeli olduğunuzdan belli başlı duyumlar bilgiler almissinizdir Eylül ayına kadar n durumda oluruz bilmenizi beklemiyorum aslında ama duyumlar açısından bilgi verebilir misiniz sizce bu sene düğünlerin çoğu iptalmi olucak yıl sonunu bulucakmi

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Murat Subaşı

Düğün Tarihi: 05.05.2020


Düğünüm 15 Ağustos’ta olacak ertelemelimiyim yada ne zaman ertelemek için harekete geçmeliyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gülsün Kaçar

Düğün Tarihi: 05.05.2020


Düğünüm temmuzda olucak fakat cok endıse ıcerısındeyım yazın dugunlerın olup olmıycagı konusunda

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Kenan Öz

Düğün Tarihi: 25.05.2020


3 veya 4 arabayla sessiz bir şekilde konvoy yapar ve gelin arabasını süslersek herhangi bir ceza uygulaması alırmıyız bu ay için de

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yeliz Sınar

Düğün Tarihi: 29.05.2020


Merhaba Eylül 12 de düğünüm var ertelemek gerekir mi kapasite nasıl olur Öngörünüz nedir acaba ?kir düğünü planlamıştık

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...