Kış Gelini Olmanın "İnce"likleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:32 dakika

05.04.2022

Evet, düğün stresi nedeniyle daha fazla yiyorsun. Evet, kış geldi diye iştahın açıldı. Haklısın, kışın insanın içinden hareket etmek gelmiyor. Ama düğününde ince görünmek istiyorsan tüm bahaneleri bir kenara bırakmalı, bazı noktalara dikkat etmelisin. Doğru beslenme, gelinlik ve aksesuar seçimi bunlardan sadece birkaçı… Kış düğününde, özenle seçtiğin gelinliğinin içinde fit görünmek için önerilerimizi incelemek ister misin? Haydi, başlayalım!

Beslenme Alışkanlıklarını Gözden Geçir

Havaların soğumasıyla vücudumuzun yağlanma eğiliminin artması, tatlı tüketimine verilen ağırlık ve susama isteğinin azalması gibi nedenler kış mevsiminde kilo artışını kaçınılmaz hale getirebiliyor. Ancak şunu unutmamalısın: Eğer kilo alıp vermeni etkileyen bir rahatsızlığın yoksa beslenme alışkanlıklarını düzene oturtarak ideal kilona ulaşabilirsin.

Düğünden önce kilo vermek istiyorsan öncelikle sağlıklı bir zayıflama planı oluşturmalısın. “Düğünüm var zayıflamam lazım” diyerek hızlı kilo verdiren, sağlıksız şok diyetlerden kaçınmanı öneriyoruz. Vermek istediğin kiloya göre değişmekle birlikte, düğünden 5-6 ay önce bu işe el atmanda fayda var. Eğer vaktin varsa düğün öncesi gelin diyetine başlayabilirsin. Yavaş kilo vermek şok diyetlere kıyasla daha sağlıklı bir yöntemdir.

gelin diyeti

Düğün öncesi zayıflama programın için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmelisin. Klişe olandan başlayalım. Evet, bildin: Şeker, tuz ve unu aşırı tüketmekten kaçınmalısın. Şeker depolanarak uzun sürede yağa dönüşür. Un da zengin karbonhidrat içeriği yüzünden şekere dönüşür ve aynı şekilde uzun vadede yağ olarak depolanır. Tuz ise hücrelerdeki su emilimini artırarak normalden daha kilolu görünmeye neden olur. Bu üç beyazın ağırlıklı olduğu beslenme düzeni yerine sebze ağırlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak formunu korumanda yardımcı olacaktır.

düğünden önce beslenme

Düğün öncesi forma girmene yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Ünlü Diyetisyenlerden 3 Gelin Diyeti Listesi ve Gelinlere Özel Öneriler

Çayı ya da kahveyi şekerli içiyorsan şekeri azaltmak, ekmeği günde 1-2 dilim tüketmek gibi değişiklikler bile, vücudunun ihtiyaç duyduğundan daha fazla karbonhidrat depolamasının önüne geçerek kilo vermene yardımcı olabilir.

Öğünler arasında dengeyi de sağlamalısın. Sıkı bir kahvaltıyla güne başlamak gün içinde sık atıştırma isteğini engelleyecektir. Böylece öğle ve akşam yemeklerinde fazla küçük öğünler senin için yeterli olacaktır. Özellikle akşam yemeklerinde mümkün olduğunca az yemeye çalışırsan, vücudunu, metabolizmanın en yavaş olduğu saatlerde zorlamamış olursun.

Ayrıca yemeğe başlamadan önce koklamak, yemekten sonra dişleri fırçalamak da iştahın kapanması için iyi bir yöntemdir. Lokmalarını yavaş yavaş ve çok çiğnemeyi de unutma. Bunlar da iştahının açılmasını engellemek için bizden birkaç tüyo olsun.

Hareket Etmeye Başla

Aslında kalori yakmanın yolları sandığından da kolay. İlk adımı kendi işini kendin yaparak atabilirsin. Suyunu kalkıp kendin alabilir, yatarak TV seyretmeyi bırakabilir, bunların yerine gün içinde enerji harcamanı artıracak fiziksel aktivitelerde bulunabilirsin. Düğünden önce kolay kilo vermenin yollarından bir diğeri de harekettir. 10 dakika merdiven çıkmak 108 kalori, 20 dakika evi toplamak 65 kalori harcamanı sağlar.

Evde yapabileceğin basit yağ yakma, incelme, sıkılaşma hareketleri de işe yarayacaktır. Vücut tipine göre sadece basen ya da göbek bölgeni inceltmek istiyorsan evde yapabileceğin kolay, bölgesel zayıflama hareketlerini de uygulayabilirsin. Nasıl mı? Şöyle:

bölgesel incelme

bölgesel incelme

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Düğünden Önce Hayatına Sokman Gereken 8 Sağlıklı Besin!

Uyku Düzenine Dikkat!

Beslenmene dikkat ediyor olabilir, egzersizlerini düzenli bir şekilde yapıyor olabilirsin. Ancak düzensiz uyku çabalarını boşa çıkarabilir. Yalnızca kilo vermek değil, sağlıklı yaşam için de uyku saatlerini düzene oturtmalısın.

Metabolizmanın yavaşladığı kış aylarında normal uyuma saatinden bir saat daha erken uyumaya çalışabilirsin. Böylece daha erken uyanırsın ve metabolizman çok daha erken saatlerde çalışmaya başlar. Tabii bu da daha kolay kilo vermeni sağlar. Sadece ihtiyacın kadar uyumaya dikkat etsen, bu işi çözeceksin!

uyku düzeni

Kışın mekan seçimiyle ilgili dikkat edilecekleri yazdık, mekan önerilerinde bulunduk: Kış Düğünlerinde Düğün Mekanı Nasıl Seçilir?

Doğru Gelinlik ve Aksesuar Seçimi

Öncelikle vücut tipine göre gelinlik seçimi yapmalısın. Kalçalarını kamufle etmeye çalışıyorsan A kesim, sade bir gelinlik tercih edebilirsin. İnce üst bölgeni gölgede bırakmamak için kaban, kürk, etol gibi aksesuarlar yerine ceket, hırka gibi seçenekleri düşünebilirsin. Gelinliğinle uyumlu bir şapka kullanarak da orantılı bir görünüm yakalayabilirsin.

Yaz düğünlerinde giyilen modellere kıyasla kışlık gelinliklerin, daha kalın kumaşlardan yapılması, uzun kollu olması ya da kürk, bolero gibi kalın aksesuarlarla kullanılması gibi durumlar seni olduğundan kilolu gösterebilir. Doğru tercihler yaparak gelinliğinle fit bir görünüm yakalayabilirsin.

Tüm vücudunun elbisenin içinde toparlanmasını istiyorsan korse kullanmak da avantaj sağlayan bir seçenek. Hem göğüs dekolteni de öne çıkararak hoş bir görünüm yakalamış olursun. Kollarındaki fazlalıkları gizlemek için yapay kürk, tüvit ya da saten bolerolar kış gelinlerinin tercih edebileceği seçenekler arasında.

doğru gelinlik seçimi

Kışlık gelin aksesuarlarını yakından incelemek istersen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Kış Düğünü İçin Gelin Aksesuarları

Profesyonel Destek Almaya Ne Dersin?

Düğünde ince görünmek istiyorsan hızlı ve profesyonel çözüm sunan güzellik merkezlerinden hizmet alabilirsin. Şehrindeki güzellik merkezlerinin sunduğu düğün öncesi bakım imkanlarını araştırıp, bölgesel zayıflama, sıkılaşma gibi hizmetlerden yararlanabilirsin.

kış gelini olmanın

Kış düğünlerinde fit görünmenin “ince”liklerini senin için anlattık. Sen de önerilerimizi dikkate alarak özenle seçtiğin gelinliğinin içinde oldukça hoş görünebilirsin. Aklındaki soruları yorum alanından sorabileceğini unutma!

Güzellik Merkezleri

Seni düğününe hazırlayacak en iyi güzellik merkezleri burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Güzellik merkezlerini incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Güzellik Merkezi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Güzellik Merkezleri Firmaları

Güzellik Merkezleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!