Kış Gelinlerine Ayakkabı Önerileri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:14 dakika

23.07.2020

Bembeyaz bir günde "evet" demeye karar vererek sen de bir kış gelini oldun. Gelinliğin ve aksesuarların hazır. Peki gelin ayakkabına karar verdin mi? Kış gelin ayakkabısı nasıl olmalı? Kışın yapılacak düğünde giyebileceğin ayakkabı çeşitleri neler? Kışlık gelin ayakkabılarına dair tüm soruların yanıtları bu yazıda!

kışlık gelin ayakkabısı

İlkbahar ve yaz gelinlerine kıyasla kışın evlenecek gelinler için ayakkabı seçenekleri daha kısıtlı olabilir. Hava koşulları nedeniyle, düğün mekanına giderken ve düğünde farklı ayakkabılar giymen gerekebilir. Ama sakın moralini bozma! Unutma, her gelin için uygun bir seçenek mutlaka vardır! Kış düğünleri için de ayakkabı ve aksesuar konusunda seçeneklerin var. Klasikten vazgeçmeyenler için çok yüksek olmayan stilettolar, platform ve dolgu topuklular; alternatif modeller arayan gelin adaylarına gelin botları ve iddialı gelinler için çizmeler, kışlık düğün ayakkabısı seçeneklerini oluşturuyor.

Dilersen önce bu kışlık gelin ayakkabısı çeşitlerini inceleyerek başlayalım:

Topukludan Vazgeçmeyenlere: Kışlık Topuklu Gelin Ayakkabısı

”Mevsim ne olursa olsun benim gelin ayakkabım klasik bir topuklu model olmalı” diyorsan, rugan ya da deri stiletto topuklu ayakkabılar, platform ve dolgu topuk gelin ayakkabısı modelleri uygun olacaktır. Kalın topuk gelin ayakkabısı ile hem daha rahat yürüyebilirsin hem de ayakların yerden daha yüksekte olacağı için nispeten daha sıcak kalır.

kışlık topuklu gelin ayakkabısı

Gelin ayakkabını seçerken en trend modellerden de ilham alabilirsin. En yeni gelin ayakkabısı modelleri için şu galerimize göz atabilirsin: Son Zamanlarda Sık Göreceğimiz En Trend Gelin Ayakkabısı Modelleri

Zarafetinden Ödün Vermeyenlere: Gelin Botu

Kısa botlar, kış gelinlerinin en şık seçeneklerinden. Topuklu, bilekte biten kısa botlarla hem oldukça zarif görünebilir hem de ayaklarını sıcacık tutabilirsin. Hatta botlarının içine görünmeyecek şekilde kısa çoraplar da giyebilirsin. Son yıllarda popüler hale gelen çorap botları da gelinliğinle tercih edebilirsin.

Kısa botların özellikle midi gelinlikler ile bacak boyunu kesebileceğini ve seni daha kısa gösterebileceğini de göz önünde bulundur derim. Bu nedenle bot modellerini ince ve uzun bacaklı gelin adaylarına daha çok yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyeyim. Eğer botlarının bacak boyunu kestiğini düşünüyorsan ayakkabınla ve gelinliğinle uyumlu çorap giyerek soft bir geçiş sağlayabilirsin. Dantelli, önü açık bootie gelin ayakkabısı modelleri de ten renginle birleşeceği için daha yumuşak bir geçiş yaratmanı sağlayabilir.

gelin botu

Sıcacık Kışlık Gelin Ayakkabı Modelleri: Kürklü Botlar

Düğününde hem şık ve rahat gelin ayakkabısı giymek hem de mevsime uyum sağlamak istiyorsan, kürklü botlara ne dersin? Bu botları düğün mekanına ulaşırken giyebileceğin gibi, mevsimin ruhunu mekana taşıyan çiftlik evi, kış bahçesi gibi mekanlarda yapılacak düğünlerde de giyebilirsin. Böylece konsepte uygun bir görünüm yakalamış olursun.

Ugg botlar, bağcıklı kar botları ya da postallar gibi düz modeller uygun seçenekler olacaktır. Üstelik kürklü botlar sayesinde hem ayakların sıcacık olacak hem de tüm gece rahatlıkla dans edebileceksin!

kürklü gelin botu

Kürklü gelin botları yalnızca düz modellerle sınırlı değil. “Gelin ayakkabım hem kürklü hem topuklu olsun” diyorsan, içi ve bilek kısmı kürklü topuklu bot modelleri senin için uygun bir seçenek olabilir.

kürklü topuklu gelin botu

Gelin ayakkabılarını, aksesuarlarını, saçını, makyajını seçtin diyelim. Peki düğününden sonra nerede balayı yapacağına karar verdin mi? Bu yazı sana yardımcı olacak: Kışın Balayı Bir Başka: Kolay Ulaşılabilir Kış Balayı Destinasyonları

İddialı Gelinlere: Çizmeler

Her tarza ve mekana uygun bir çizme modelinin olduğunu söyleyelim. Bu modelleri düğün mekanına ulaşırken giyebileceğin gibi iddialı bir tarzın varsa düğününde gelin ayakkabısı olarak da kullanabilirsin. Bohem bir gelinlikle western çizmeleri, vintage bir görünüm yakalamak için dantelli modelleri seçebilirsin. Giyeceğin romantik gelinlikle sade deri çizmelerin çok hoş duracağını söylemeliyim. Birbirinden şık dantelli modeller için şöyle buyur: Dantelli Gelin Ayakkabıları

kış düğünü

Eğer düğün günü yağmurlu bir hava bekleniyorsa yağmur çizmeleriyle de çok hoş görünebilirsin. Cıvıl cıvıl renklerde olanlarından leopar ve çiçek desenli modellere, herkesin ayağında bir yağmur çizmesi görür olduk. Tabii bu furyanın düğünlere sıçraması da kaçınılmazdı. Konseptine uygun bir desende ve renkte, cıvıl cıvıl yağmur çizmelerini kullanabilirsin. Böylece birbirinden renkli düğün fotoğraflarına da sahip olabilirsin.

kış gelinleri

Kış düğünleri için fotoğraf fikirleri arıyorsan da şu yazımıza göz atabilirsin: Kış Düğünlerine Uygun Fotoğraf Fikirleri

Kışlık Gelin Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Kış düğünü gelin ayakkabısı seçerken gelinliğinin modelini, düğün mekanını ve konseptini göz önüne alabilirsin.

 • Gelinlik ile uyumlu ayakkabı seçimi, uyman gereken ilk kural olacak. Kışlık gelinlik modelleri arasından sana uygun olanını belirledikten sonra, gelinliğinle uyumlu bir ayakkabı seçmelisin. Örneğin; prenses kesim bir gelinlik ile kalın topuklu, burnu kapalı platform ayakkabıları tercih edebilirsin.

  Midi modeller ile ayakkabın daha ön planda olacağı için bootie gelin ayakkabısı gibi seni daha cool gösterecek tercihlerde bulunabilirsin.

topuklu gelin botu

Mekana göre gelin ayakkabısı seçimi için ipuçlarına şu yazımızdan da ulaşabilirsin: Hangi Düğün Mekanında Hangi Ayakkabıyı Giymeli?

 • Gelin ayakkabın, düğün konseptinle de uyum sağlamalı. Eğer vintage tarzda bir düğün yapacaksan, dantelli botlar hoş bir tercih olabilir. Klasik tarzdan vazgeçmem dersen de kapalı, rugan topuklu ayakkabılar tam senlik.

  Düğün konseptine henüz karar vermediysen şu yazımız sana ilham verebilir: Kış Düğünleri Böyle Süslenir

 • Gelin ayakkabın illa beyaz olmak zorunda değil. Kışın yapılacak bir düğünde krem, nude, gold ve metalik tonlarda bir ayakkabı veya bot giyebilirsin.

renkli gelin botu

Bak burada birçok seçenek var:Renkli Gelin Ayakkabı Modelleri

 • Düğün mekanı ayakkabı seçiminde önemli bir kriter. Bir çiftlik evi ya da kış bahçesi gibi, mevsimin ruhunu ortama da taşıyan düğün mekanlarında burnu kapalı topukluların yanı sıra bootie ve çizme gibi alternatifleri düşünebilirsin. Tarihi mekan ya da davet salonlarında yapılacak düğünler için ise klasik, kapalı topuklu ayakkabılar uygun olacaktır.

kış düğün mekanı

Düğün mekanını henüz belirlemediysen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Kış Düğünlerinde Düğün Mekanı Nasıl Seçilir?

Kış Gelinlerinin Ayakkabı Seçerken En Sık Yaptığı Hatalar

 • Hava koşullarını dikkate almamak: Düğün günü hava koşullarına karşı hazırlıklı olmazsan düğün gününde sürprizlerle karşılaşabilirsin. Hava koşulları düğün mekanına giderken ve düğün sırasında farklı ayakkabılar giymeni gerektirebilir. Düğün sırasında burnu açık bir gelin ayakkabısı giyeceksen, yağışlı bir havada düğün mekanına giderken sorun yaşayabilirsin. Bunun için mekana giderken gelin botu giyebilir, düğün mekanına ulaştığında ayakkabılarını değiştirebilirsin.

  Gelinlik provalarında etek uzunluğunun, topuk yüksekliğine göre belirlendiğini düşündüğümüzde, alacağın yedek ayakkabıyı da gelinliğinle aynı dönemde almalısın. Böylece provalarda seçtiğin ayakkabılara göre deneme yapma imkanı bulabilirsin.

 • Ayakkabının kumaşına dikkat etmemek: Gelin ayakkabının kumaşını mevsime göre seçmemek de gelin adaylarının en sık yaptığı hatalardan. Yağmurlu bir havada süet ya da saten ayakkabılar giymek pek doğru olmayacaktır. Bunun için özellikle kış aylarında rugan ya da deriden yapılmış gelin ayakkabıları kullanılır.

 • Vücut tipine uygun seçim yapmamak:Mevsime ve düğün mekanına uygun seçim yapmayı önemseyip, vücut tipini atlamamalısın. Kısa boylu bir gelin adayıysan, tercih edeceğin gelin botu Ugg gibi düz ve kalın modeller olmamalı. Bunun yerine topuklu ve kürklü modelleri seçebilirsin. Aynı şekilde bacakların kalınsa botlarının bacağını tam olarak sarmaması gerekir. Bileği tam kavramayan, içinde bacağını hareket ettirebileceğin genişlikte modeller seçebilirsin.

Kış düğünleri için gelin ayakkabısı önerilerimiz bu şekilde. Sen de şehrindeki gelin ayakkabısı ve aksesuar firmalarının modellerini inceleyerek sana en uygun modeli bulabilir, beğendiğin modeller için firmalardan fiyat teklifi alabilirsin.

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Zeliha Gün

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Topuklu kürklü botlar cok güzel duruyorlar:)


Sedef Sizer

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Bence gelin dediğin şık olmalı ve kesinlikle topuklu ayakkabısı olmalı