Kış Düğünlerinde Düğün Mekanı Nasıl Seçilir?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:15 dakika

01.04.2019

Kışın düğün yapmak bir başka güzel! Soğuk havaya inat, sıcacık bir düğün gerçekleştirmek hiç de zor değil. Yeter ki doğru düğün mekanını bulabilesin. İşte bu nedenle senin için bir araya getirdiğimiz düğün mekanlarını inceleyerek hayalini kurduğun kış düğününü gerçeğe çevirebilirsiniz. O zaman başlayalım!

Müstakbel eşinle düşündünüz taşındınız ve kışın düğün yapmaya karar verdiniz. İlk başta "Soğuk havada düğün mü yapılır" tepkileriyle karşılaşabilirsiniz. Siz tamamen ne istediğinize odaklanın ve bunun sizin düğününüz olacağını unutmayın.

Öncelikle düğün mekanları yaz döneminde çok yoğun olduğu için kışın talep ettikleri fiyatlar neredeyse yarı yarıya düşüyor. Bu kış düğünü avantajlarından biri. Hem davetlilerin tatile gitme ve düğüne gelememe gibi bir durumu söz konusu olmuyor. Yani anlayacağın, bunun gibi birçok avantajı var kış düğünü yapmanın.

Peki düğün mekanı seçerken karşına nasıl alternatifler çıkacak? Hangisi sana daha uygun? İşte bu konuları ele aldık:

Kış Düğünü Mekanlarından Hangisini Seçmelisin?

Nasıl bir düğün planlıyorsunuz? Şık ve resmi bir balo tipi düğün mü, sıcak ve samimi bir restoran düğünü mü yoksa manzaralı ve elit bir kokteyl tipi düğün mü? Düğününüzü mevsim şartlarını göz önüne alarak kapalı bir mekanda yapmayı seçeceğiniz için opsiyonlarınız da yarıya iniyor. Bu nedenle seçim konusunda daha az sorun yaşayacak, daha kısa bir sürede içinize en çok sinen seçenekte karar kılacaksınız.

Düğün mekanı seçerken müstakbel eşinle birlikte dikkate almanız gereken bazı konular var. Öncelikle hangi mekanın sizin tarzınızı daha iyi yansıttığını keşfetmelisiniz. Tabii bir diğer önemli konu da bütçeniz. Bir mekana düğün organizasyonu için ne kadar ödeme yapabileceğinizi önceden belirlemeli, ona göre hareket etmelisiniz.

kış düğünlerinde düğün mekanı nasıl seçilir?

Bak bu yazımızda kış düğünü için İstanbul'da birçok mekan önerdik: İstanbul’da Her Bütçeye Uygun Kış Düğünü Mekan Önerileri

Tarihi Düğün Mekanları

Görkemli yapılar, derin tarihi dokusu ve klasik bir atmosfer arıyorsanız düğününüzü tarihi mekanlardan birinde yapabilirsiniz. Yemekli bir düğün düşünüyorsanız Osmanlı ve Türk mutfağının seçkin örnekleriyle donatılmış bir düğün yemeği menüsü herkesin beğenisini toplayacaktır.

Üstelik bu tür menüler özellikle kış aylarında çok daha uygun seçeneklerdir. Yaz sıcağında çok ağır kaçacağı için Osmanlı mutfağından seçkiler sunan bir düğün menüsü, kışın tüm davetlilerin keyfini yerine getirecektir.

Tarihi dokular, genelde kişilerin içini ısıtır. Bir de kocaman pencereleri olan bir mekan tercih ettiyseniz, değmeyin keyfinize! Bir yandan dışarıdaki kar manzarasını seyrederken diğer taraftan düğünün keyfini çıkarabilirsiniz.

Tarihi düğün mekanı

Tarihi mekanlar ilgini çekerse bu yazı çok işine yarayacak: İstanbul Tarihi Düğün Mekanları | Kasır, Saray ve Yalıda Düğün Fiyatları

Restoran Düğünleri

Samimi dostlarınız ve ailenizle birlikte keyifli bir gece geçirmek istiyorsanız aradığınız şey tam da bu! Dışarıda dondurucu bir soğuk varken, sıcacık bir ortamda, mumların sarı - sıcak bir hava kattığı restoranda unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz. Aynı zamanda diğer düğün mekanlarına göre daha ekonomik fiyatlarıyla da tercih edilen restoranlar geniş yemek menüleriyle de göz dolduruyor.

Restoran düğünleri genelde çok fazla davetlinin katılmayacağı düğün organizasyonları için tercih edilir. Yani 100 - 200 kişilik düğünler için en ideal mekanlar arasındadır. Bu arada restoranda düğün yapacaksanız ve alkollü olacaksa sıcak şarap servisi yaptırmayı unutmayın. İşte o zaman tam anlamıyla bir kış düğünü olacak!

Restoran düğünü

Restoran düğünü ve nikah sonrası yemeği için ortalama fiyatlar da burada: Şehir Şehir Restoran Düğünü Fiyatları!

Kulüpler ve Davet Alanları

Kulüp ve davet alanları, her mevsimde düğün yapmak için iyi bir alternatif. Lüks, şık ve stil sahibi bir düğün planlıyorsan kulüpler ve davet alanları tam da müstakbel eşinle sana göre. Geniş ve rahat düğün mekanı seçenekleriyle size konforlu bir düğün imkanı sunan kulüp ve davet alanları kalabalık ailelerin ilk tercihlerinden biri oluyor.

Kulüpler ve davet alanlarına baktığımızda özellikle İstanbul'dakilerin birçoğunun deniz manzaralı olduğunu görüyoruz. Yani kapalı alandayken bile manzaranın keyfini çıkarabilirsin. Ayrıca bu mekanlar after partilerin de büyük bir keyifle düzenlendiği yerlerin başında geliyor. Belki mekanın bahçesinde ateş başında küçük kutlamalar bile yaparsınız.

kış düğünlerinde düğün mekanı nasıl seçilir?

Çok şık mekanlar derledim: Düğününüz İçin İdeal Kulüpler ve Davet Alanları

Otel Düğünleri

Kış düğünlerinin en çok tercih edilen mekanlarından biri de kuşkusuz otellerdir. Hava şartları açısından hiçbir risk barındırmayan, mekana sığılmayacağı ile ilgili dert etmeyeceğin, konforlu hazırlık odalarıyla tüm günü rahat geçireceğin, balayı odasında otelin hediyesi olarak konaklayabileceğin oteller her zaman sorunsuz düğünlerin adresidir.

Kışın düğün yapmak isteyen çiftlerin otelleri tercih etmesinin bir nedeni de uzaktan gelen davetlilerinin konaklayabileceği bolca oda bulunmasıdır. O karda kışta davetlilerinize kalacak yer aramanıza gerek kalmaz.

Otel düğünü

Peri masalı mı? Kulağa hoş geliyor: Peri Masallarındaki Kadar Muhteşem Düğünler için Otel Önerileri

Düğün Salonları

İşte bütçe dostu, kapalı alanların en çok tercih edileni düğün salonlarına geldi sıra! Bulunduğun ilçede mutlaka bir tane veya daha fazla düğün salonu vardır. Ulaşım açısından rahat edeceğiniz, fiyatlar konusunda da sıkıntı yaşamayacağınız bir düğün salonu kurtarıcınız olabilir.

Yüksek tavanlı ve dekorasyonuyla büyüleyen birçok düğün salonu mevcut. Bu mekanlarda yemekli veya yemeksiz düğün organizasyonu yapabilirsiniz. Ancak karar vermeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapın. Sonrasında aynı fiyata daha çok beğendiğiniz bir salon görürseniz üzülmeyin diye diyorum.

Düğün salonu

Düğününü İstanbul'da yapacak çiftler için buraya çok işlerine yaracak listeler bırakıyorum:

Bütçe Dostu Avrupa Yakası Düğün Salonları

Uygun Fiyatlı Anadolu Yakası Düğün Salonları

Destinasyon Düğünleri

Destinasyon düğünleri ilk düşünüldüğünde kulağa bahar ve yaz aylarının konsepti gibi gelse de kış düğünleri için de sıra dışı bir tercih olabilir. Eğer düğün tarihleriniz bir şekilde çok da gönüllü olmadan kışa denk geldiyse ve siz aslında yumuşak bir havada evlenmek istiyorsanız davetlilerinizi alıp güneye gidebilirsiniz.

Ya da bilinçli bir şekilde kış düğünü istemiş, karların üzerinde düğün fotoğrafları hayal etmişseniz;Uludağ'a ya da Bolu'da rüya gibi bir düğün yapabilirsiniz.

kış düğünlerinde düğün mekanı nasıl seçilir?

Kış düğünü yapacak çiftlere sunacağım alternatifler ve öneriler bu şekilde. Sen yine de nasıl bir mekanda düğün yapman gerektiğine karar veremediysen aşağıdaki testi çöz. Belki de tam bir yaz gelinisindir, kim bilir?

Düğün Mekanları

Şehrindeki en iyi Düğün Mekanı firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün Mekanları

Sıradaki Makaleler

Düğün Mekanı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Mekanı Firmaları

Düğün Mekanı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

GT

Güneş Topal

09/10/2014

destinasyon düğünlerini ilk defa duyuyorum. İncelemeye değer gibi görünüyor.


SK

Selma Kızıltaş

15/10/2014

Eğer kışın evlenirsem kesinlikle karların üzerinde bir fotoğrafım olmalı son fotoğraf çok güzel gözüküyor :)