Evlenme Akdinde Usul ve Akdin Yapılması

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

3:42 dakika

29.06.2020

Bir sözleşmeyi imzalarken maddeleri defalarca okuyan, kredi kartı için önümüze sürülen tuğla boyutundaki dosyalarda yer alan karınca duası misali maddeleri çözmeye çalışan bizler, konu evliliğe gelince nasıl bir sözleşmenin altına imza attığımızı biliyor muyuz? Galiba hayır! Haydi gel, nikah başvurusu sonrasında altına imza atacağın ''Evlilik akdi nasıl yapılır'', evlilik akdi ile neleri kabul edeceksin, eşine karşı hangi sorumlulukları taşıyacaksın, yakından bakalım.

Pembe panjurlu evler mazide kaldı!

Öncelikle evliliğin pembe panjurları olan bir evde, kadının sokaktan geçenlerin bile iştahını açacak enfes kokulu yemekler pişirip çocuklarını tosun gibi büyüttüğü, erkeğin her akşam üstü saat tam altıda kapıdan içeri girip, ‘‘Sevgilim ben geldim’’ diye gür ama şefkatli sesiyle evi çınlattığı bir şey sanıyorsan bizce 60lı yılların filmlerini izlemeyi bırakmalısın.

Evlilik hiçbir zaman filmlerde, romanlarda ve oyunlarda resmedildiği gibi olmadı. İkili ilişkiler birbirinden ne kadar farklı, insanların karakterleri ne kadar çeşitli ise her evlilik de o kadar çok değişiklik gösteriyor. Ancak hukuk söz konusu olunca evlilik için tüm çiftleri kapsayan yükümlülükler ortaya çıkıyor. Evlendirme yönetmeliği başlığında evlenme için gerekli şartları taşıyan kişiler, nikah günü alırken aslında evlenme akdi için gerekli evraklar ve belgeleri de tamamlamış oluyor. Nikah günü geldiğinde, evlilikleri boyunca hem eşlerine hem de topluma karşı bazı sözler veriyor. Evlenme akdi çiftlerin her ikisi tarafından da imza edilince evlilik yasal olarak başlamış oluyor.

Nihayet imzayı attınız! Peki ama altında imzanız bulunan evlenme akdi nedir ?

Evlenerek, eşinle birlikte evlilik birliğini kurmuş olursun. Eski Medeni Türk Kanunu’nda evin reisi ‘‘Koca birliğin reisidir’’ hükmü ile erkek olarak tanımlanmış olsa da Yeni Türk Medeni Kanunu’nda evlilik birliğinde kadın ve erkeğin eşit haklara ve sorumluluklara sahip olması esas alınmıştır. Bu yüzden eşinle birlikte evliliğiniz konusunda eşit hak, sorumluluk ve paylaşıma sahipsin.

Yuvayı hem dişi hem erkek kuş yapar!

Yeni Medeni Türk Kanunu ile pembe panjurlu olsun olmasın eşler birlikte oturacakları evi birlikte seçerler. Yani evlenme akdinin unsurları denince ilk akla gelen eşitlik esası yaşadığın yer ile başlar. Eşin ya da sen yaşayacağınız yeri seçmede ortak karar alırsınız. Ayrıca Yeni Medeni Türk Kanunu ile Aile konutu denilen kavramla da sıkça karşılaşacaksın. Bu ailenin yaşadığı yer anlamına gelir. Karı koca hayatını ve geleceğini bu evde, yani yuvada şekillendirdiği için aile konutu özel bir anlam taşır. Konut taraflardan kime ait olursa olsun, ailenin birlikte yaşadığı evi sadece kendi kararı ile satma yetkisi yoktur. Muhakkak eşinin olurunu almalıdır.

Bütçelerde de eşitlik esas!

Kadının ve erkeğin işgücüne eşit katılımı Yeni Medeni Türk Kanunu tarafından da destekleniyor. Kadın ve erkek konusunda ekonomik olarak da eşit sayılması, evlilik akdinin şartları arasında. Tarafların her biri evin ihtiyaçları ve harcamaları konusunda evi temsil etmek zorundadırlar. Elbette bu sorumluluk çiftlerin iş durumuna ve hayatlarındaki dengeye göre değişiklik gösterebilmekte. Bu yüzden kadın ya da erkeğin bütçeye katkısı konusunda taraflar arasındaki uzlaşma her şeyin önünde geliyor.

Annelerimizin devri kapanıyor! Ütülenecek gömlekler artık hepimizin derdi!

Erkeğin çalışıp kadının çalışmadığı durumlarda evin tüm giderleri erkek tarafından karşılanıyor bilgisi de Yeni Türk Medeni Kanunu ile tarihe karıştı. Artık kadınların emeği de ekonomik bir değer olarak kabul ediliyor. Bizim için saçını süpürge eden ve mesaisi 24 saat süren annelerimizin devri de Yeni Medeni Türk Kanunu ile sona erdi. Çocukların büyütülmesi, ev işlerinin yapılması, o gömleklerin her daim ütülü, o yatağın sürekli derli toplu olması sadece kadının sorumluluğu olmaktan çıkıp, evin tüm gereklilikleri eşler tarafından ortak şekilde tamamlanması gereken şeyler. Aklınızda olsun.

Kadın ve erkek meslek seçiminde eşit ve serbest!

Yeni Türk Medeni Kanunu ile kadınlar da erkekler gibi istedikleri meslekte çalışma hakkına sahip. Yasal olarak bir erkeğin ya da kadının eşinin mesleği nedeniyle evlilik akdini yerine getirmediğini öne sürmesinin önüne geçilse de iş seçiminde evlilik birliğinin huzuru ve yararı mutlaka göz önünde tutuluyor.

Kadın ve erkek hukuk işlemlerinde ayrı hareket alanına sahip!

Eski Medeni Türk Kanunu gereğince kadınlar eşlerine ya da üçüncü bir kişiye hukuki işleme başlatmadan önce sulh hakiminden izin alıyorlardı. Yeni kanunun getirdiği eşitlik ilkesiyle kadınlar sulh hakiminden izin almak zorunda olmadığı gibi hem kadın hem de erkek birbirine dava açabilecek. Yani eşin senden borç alıp ödemediyse, ona borcu ödemesi için dava açabilir ve icra takibi başlatabilirsin.

Evlilik birliği yürümüyorsa ne yapmalı?

Eşin ya da sen evlilik birliğini yürütmek için nikah akdi altına imza attınız. Ancak işler düşündüğünüz gibi gitmiyor. Sen ya da eşin evlilik birliğinin gereklerini ve sorumluluklarını yerine getirmiyor. Olası senaryolardan biri senin kendi başına ya da eşinle birlikte hakime müracaat etmen. Hakim bu durumda her ikinizi de dinler. Evliliğiniz konusunda uzlaştırmacı olmaya çalışır, gerekirse taraflardan birine yasal bir yükümlülük verir. Evlilik birliğinin bozulmasını önleyecek tedbirleri alır.

Evlilik birliğinin kabusu: Boşanma!

Uğraştınız, didindiniz ama olmadı. Sen ya da eşin evlenme akdi başlığı altında yer alan evlilik birliğinin gereklerini yerine getiremediniz. Bu durumda evlenme akdinin iptali yani boşanma söz konusu olur. Bu iptali yine bağlı bulunduğun adli mercilerde yasal bir zeminde yaptırmak zorundasın. Boşanma ile birlikte eşine karşı sahip olduğun sorumluluklar ortadan kalkacaktır. ''Evlilik akdi ne demek?'' gibi sorularına cevap vermeye çalıştık.

Evlenme akdi ile ilgili hala merak ettiğin şeyler varsa bizimle paylaşmaktan çekinme!

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

ÖF

Ömer Faruk

13/10/2014

kimliğinizi de bi yeniletin derim ne olur ne olmaz.

HS

Hamza Sltal
Kç gün sürer lütfen yazarmısun durum acil