İstanbul Düğün Organizasyon Fiyatları

Biri sizin yerinize gitsin, İstanbul düğün organizasyon piyasasını araştırsın ve düğün organizasyon fiyatlarını öğrensin istemez miydiniz? İşte o biri, benim! Gelin anlatayım.

Ne yalan söyleyeyim düğün organizasyonu karışık iş. Bir organizasyon şirketinden alabileceğiniz öyle çok hizmet var ki kafalar karışmasın da ne yapsın. Masa düzeni, mekan dekorasyonu, düğün danışmanlığı, catering hizmeti, gelin yolu, hostes, nikah masası süslemesi, havai fişek gösterileri, video çekimi, müzik sistemi… Düğün organizasyon hizmetleri saymakla bitmiyor. Hal böyle olunca neden bir organizasyon firmasıyla çalışmanız gerektiği konusu da açıklığa kavuşuyor.

Malum fiyatlar değişken, bu aralar organizasyon işleri hangi rakamlarda cereyan ediyor diye merak ettim. Organizasyon hakkında öyle çok detay sordum ki, görüştüğüm uzmanlar Dugun.com editörü değil evlenmek üzere olan bir gelin adayı olduğumu düşündüler.

İlk sorduğum şey, düğün organizasyonunda fiyatı belirleyen faktörlerin ne olduğuydu. Organizasyon fiyatları ne yaparsak tavan yapar, ne yaparsak daha ekonomik olur, işte bazı kilit noktalar...

1 - Organizasyon işleri

Düğün Organizasyon İndirimleri

İşte fiyatı bunlar etkiliyor!

  • Mekan Kaplama: Kimi çiftler düğün mekanının salonundaki atmosferi, duvarların rengini, zeminin dokusunu sevmiyor ve organizasyon şirketine diyor ki, “Bizim için yeniden yapın!”. Organizasyon şirketi de talebe göre ister her yeri bembeyaz yapıyor, ister ahşap bir görünüm katıyor. Duvarları ve zemini istenilen malzeme ile kaplıyor. İşte bu epey pahalı bir iş… Örneğin 600-700 metrekare bir mekanın kaplanması yaklaşık 15.000- 20.000 TL aralığında tutuyor.

  • Tiffany Sandalyeler ve Lake Masalar: Düğün mekanınındaki mevcut masa ve sandalyeler yerine son yıllarda Tiffany veya Napolyon sandalyelerle kombine edilen değişik şekil ve malzemelerde (ayna kaplı ya da beyaz lake) masalar tercih ediliyor. Hal böyle olunca organizasyonun maliyeti artıyor. Bu sandalyelerin bir tanesinin kiralanması 8-10 TL, masalarınki ise 150 TL- 200 TL civarında. Unutmayın mekana ne kadar çok eşyayı dışarıdan getirirseniz -nakliye bedelleriyle birlikte- maliyet de o kadar artar.

  • Taze ve İthal Çiçekler: Düğünlerin olmazsa olmazı çiçekler göründükleri kadar da masum değillermiş anlaşılan. Çünkü düğünlerde canlı ve ithal çiçek kullanımı- ne kadar çok yerde kullanıldığıyla da ilgili olarak- maliyeti arttırıyor. Örneğin tanesi yaklaşık 10 TL olan bir şakayığın (ki kendisi Asya, Kuzey Avrupa ve Güney Amerika’ya özgü bir çiçektir) masa süslemesi için bile yaklaşık 50-60 tane kullanıldığını düşünürsek, ithal çiçekler yerine yerli mevsim çiçekleri tercih edin derim.

2 - Fiyat etkileyenler

Bir de standart paketlere bakalım

En temel hizmetleri içeren düğün organizasyon paketleri genellikle, masa örtüsü, dantel kapak, masa ortası objesi/ çiçeği ve masa mumlarını kapsayan minimal bir masa düzeni içerir. Bu standart hizmeti seçtiğiniz malzemelere ve kalitesine göre kişi başı 15 liralardan 40 liralara kadar bulmanız mümkün. Sağlıklı sonuç alabilmek için organizasyon firması seçerken dikkat etmeniz gerekenleri bilmeniz önemli!

Nikah masası süslemesi, gelin yolu, suplalar (servis altı sunum objesi), LCV hizmeti, hostes hizmeti, barkovizyon, müzik, DJ, özel masa ve gibi hizmetler, ekstraya girer. Standart pakete birtakım ekstralar ilave etmek istediğiniz takdirde fiyatlar 40 TL ile 100 TL arasında değişkenlik göstermeye başlıyor. Masa ortası objesi olarak vazo yerine beş kollu kristal şamdan kullanırsanız, giriş yolunu ışıklandırıp çiçeklerle süslerseniz, ayna, bakır ya da gümüş supla kullanırsanız rakamlar artacaktır.

Standart paketlerle yetinmek istemeyenler!

Standart paketlerin dışına çıkmak isteyip düğününü görsel bir şova dönüştürmeye aday çiftler ise kesenin ağzını biraz daha açmalı. Mekana kurulan platformlar, duvar ve zemin kaplamalar, duvara yansıtmalar, havai fişek gösterileri, müzik, ses ve ışık hizmetleri, etkinlik bedelleri de işin içine girince yapılabilecek organizasyon ancak hayal gücünüzle sınırlı oluyor. Fiyatlar da kişi başı 100 TL’den 300 TL’lere kadar çıkıyor. Hatta inanmak güç ama kişi başı 500 TL’ye bile düğün organizasyonu yapılabiliyor.

Siz yine de organizasyon firmalarından kendi taleplerinize göre fiyat teklifi isteyin. Laf aramızda bütçenizi çok da zorlamayın. Eğlenceli bir düğünün ilk şartı pozitif bir gelin-damattır. Hepinize bütçenizi sarsmayacak keyifli bir düğün diliyorum.

Şehrindeki 205 Düğün Organizasyon Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

G Gmtur

çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

D Dilara

Ben bir organizasyon firmasıyla anlaşmayı düsünüyorum ücret aralıklarını bilmem pazarlık yapabilmem icin cok faydalı olucak sağolunnn