Saç Boyuna Göre Gelin Başı Şekilleri

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

3:51 dakika

29.06.2020

Saç uzunlukları genellikle kısa ve uzun saç olarak ayrılsa bile aslında 3 çeşit saç uzunluğu vardır. Bunlar kısa, orta ve uzun saç şekilleridir. Peki nedir bu kısa, orta ve uzun saç şekilleri ve gelin başında nasıl kullanılır? Okumaya devam etmeni öneriyorum çünkü hepsinin cevabı burada!

Gelinlikten sonra en fazla düşünmen gereken seçimin gelin başı şeklindir. Burada önemli olan, her zaman yaptırdığın ve rahat hissettiğin saç modelinden daha fazla gelinliğin ile uyum yakalamanı sağlayan saç modelini yaptırman olmalı. Unutma, keşke dememek için düğünün konsepti, duvağın ve gelinliğe göre saç modeli yaptırmalısın.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Kısa gelin başı şekilleri

Erkeksi kısalıktan omza kadar uzanan saç boyuna kısa saç şekli denir. Kısa saç gelin saçı modelleri hem daha modern ve enerjik bir gelin olarak bir görünüm sergilemeni sağlar. Çok kısa, küt, kulak altı ve omuz hizasına kadar olan tüm saç şekillerini içeren bir boydur. Özellikle yakası kapalı gelinlikler ile daha harika görünürler.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Kısa saç şekli ile en çok tercih edilen aksesuarlar çiçekler, saç bantları, şapkalar ve gelin tokalarıdır. İlhamını ise 20’li yıllardan alır. Hatta son dönemde yapılan Muhteşem Gatsby filmi ile çok kısa saç modelleri adeta tüm gelinlerin radarına girdi diyebilirim.

Son dönemlerde özellikle orta yaşlı ünlülerinde kullandığı küt saçlar gelin başında kısa saç tercih etmen gerektiğinin de bir kanıtı olabilir. Tabi saçların kısaysa. Uzun saçlıysan onlara özenip kestirme sakın. Sana yakışanı yap yeter.

Orta gelin başı şekilleri

Orta boy saç ara bir boy olduğu için pek kullanılmayan bir tabirdir. Tam olarak omuz ile omuzdan 4 parmak arasında kalan saç boyudur. Bu nedenle kısa saç kategorisine girmediği için uzun saç olarak adlandırılır.

Fakat şunu çok iyi bilmelisin ki orta boy saçın en büyük avantajı her model ve renge uygun olmasıdır. Gelin başında ister yandan ayrılmış saç modeli istersen de at kuyruğu seç orta boy gelin saçların her birine uyum sağlayacaktır. Bu noktada dikkat etmen gereken şey sana hangisinin daha fazla yakışacağı olacak.

Orta boy saçlarda at kuyruğu

Her zaman zarif gelin başı olarak adlandırılan at kuyruğu saç şekli orta boy saçlarla da şık bir görünüm verecektir sana. Sadece burada saçların olduğunda biraz daha kısa görüneceği için duvak takmanı tavsiye etmiyorum. Onun yerine şık bir toka ile saçını hareketlendirebilirsin. Boyunu daha uzun göstermek için ya da sadece daha havalı durması için bombeli modeller harika bir seçim olur.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Orta boy saçlarda saç bandı

Duvaksız ışıltı tercih etmek istiyorsan saçlarının perçemlerini önde bırakacak şekilde saç bandı takmanı öneriyorum. Orta boy saçlarını açık bırakarak takacağın saç bandı mutlaka düğün mekanına uyum sağlamalı. Orta boy gelin saç modelin açık ve duvaksız olacağın için bandının mekanla uyum sağlaması daha hoş bir görüntü yaratmanı sağlar. Mesela otel düğünlerinde tamamen taşlı bir bant, kulüp düğünlerinde ise inci işlemeli bir saç bandı takmanı öneriyorum. Kır düğününün vazgeçilmezi ise kesinlikle çiçekli saç bantlarıdır.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Çiçekli orta boy saç şekilleri

Orta boy saçları su dalgası ya da bukleler halinde açık bırakarak saçının tepesine konduracağın çiçekler seni hem daha fresh hem de romantik bir gelin yapar. Bu noktada evlendiğin mevsimin çiçekleri olmasına dikkat etmelisin. Kışı evleniyor ve mutlaka çiçekli saç şekli yaptırmak istiyorsan ve canlı çiçek kullanmayacaksan yapay çiçeğinin canlı gibi durmasına özellikle dikkat etmelisin.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Taçlı orta boy saç şekilleri

Gelinlerin ihtişam denince vazgeçemedikleri saç aksesuarı taçlar orta boy saç şekillerinde açık bırakılmış saçlar ile daha hoş bir görünüm verir. Özellikle omuzlarında olan orta boy saçın varsa düz saç şekli yaptırarak taç takabilir ve ince bir tül ile görünümünü romantikleştirebilirsin.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Yandan ayrılmış orta boy saç şekilleri

Yandan ayrılmış orta boy saç şekli ile duvak takmamalısın. Mutlaka duvak takmak istiyorsan şapka veya kafes duvak olarak adlandırdığımız kısa tül duvak ile görünümünü hareketlendirebilirsin.

Yandan ayrılmış orta boy saçın yandan ayrılmış uzun boy saça göre en büyük avantajı orta boy saç şekli daha kısa olduğu için her gelinliğin yaka tipi ile uygun olmasıdır.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Duvaklı orta boy saç şekli

Orta boy saç şekli tam bir ara boy olduğu için açık bırakılarak duvak takılabilir. Tabii bu yakası açık gelinlik modelleri ile daha uygun olur. Böylece göz karmaşası yaratmamış olursun. Mutlaka su dalgası ya da bukleli olarak yaptırmalısın. Dümdüz saç şekli basit ve çabasız bir saç modeli gibi görünebilir.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Uzun gelin başı şekilleri

Orta boy saç şeklinin de uzun olarak varsayıldığını düşünürsek omuzlarından aşağısı uzun saç olarak adlandırılabilir. Orta ayrı, uzun saç şekli ayrı dersek ise kolunun omzun ile dirseğin arasında kalan bölümün tam ortasından itibaren uzunlukta sınırı olmayan saç şekline uzun saç denir.

saç boyuna göre gelin başı şekilleri

Uzun saçlar; at kuyruğu, tüm topuz modelleri, açık saçlar, yarım ya da yandan toplanmış gelin saçı şekillerine uygundur. Bu noktada seçim tamamen senin tercihinin mekan ve gelinliğin ile uyumuna kalır.

Duvak kullanımı da en fazla uzun saçta kullanılır. Tabii bu başka aksesuarlar kullanmayacağın anlamına gelmez. Bunları ve daha fazlasını merak ediyorsan uzun gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey isimli makale de anlattım. Oradan okuyabilirsin.

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Makaleyi okudun ve şimdi yine senin sıran. Bana önereceğin ve anlatmamı istediğin her detayı yorum olarak bırakmanı rica ediyorum. Tabi cevaplanmasını istediğin sorularında olabilir. Onların cevabını istiyorsan da yorum bırakmalısın. Sen yorum bırak ben en kısa sürede cevaplayacağıma söz veriyorum.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap