Evlenecek Çiftlerin Öğrenmesi Gereken Akrabalık Terimleri

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

2:19 dakika

09.12.2022

Evlendikten sonra hayatına eşin dışında birçok insan girecek. Eltiler, görümceler, kayınlar ve çok daha fazlası! Kime nasıl hitap etmen gerektiğinden emin olamıyorsan, seni yazıya alalım. Hepsini ayrıntılı şekilde yazdık.

Akrabalık terimleri

Evlilik hayatında sıklıkla duyacağın akrabalık terimlerinin ne demek olduğunu başkalarına sormak zorunda kalma diye hepsini yazdık:

Kaynata Ne Demek?

"Kaynata kime denir?" sorusuna bakalım. Kaynata, çiftlerin eşlerinin babalarına verilen isimdir. Kısaca, kayınpederin diğer kullanım şekli kaynatadır. Gelin, kocasının babasından; damat da karısının babasından kaynata diye bahseder.

Kaynata kelimesi, zamanla yerini “baba” kelimesine bırakır. Kişiler dilerse birbirlerinin babasına “X Amca” gibi hitaplarda da bulunabilir. Ancak bu aile yapısına göre hoş görülmeyebilir. Yani karşı tarafa nasıl hitap edeceğine emin olamıyorsan, eşine danışmanda fayda var.

Akrabalık terimleri

Görümce Ne Demek?

Evlenmeden bile başlar “Görümcenle aran nasıl?” muhabbetleri. Görümce, gelinin kocasının kız kardeşine verilen isimdir. Eşinin kız kardeşi yaşça büyük de olsa küçük de olsa gelinin görümcesidir.

Eğer gelin ile görümcenin yaşları yakınsa birbirlerine isimleriyle hitap ederler. Zaten bu terim; yüz yüze konuşurken değil de daha çok gıyabında bahsedilirken kullanılır.

Baldız Ne Demek?

Damat adaylarını böyle alalım. Çünkü bu terim tamamen onları ilgilendiriyor. Baldız, damadın eşinin kız kardeşine hitaben kullandığı bir tabirdir. Evlendikten sonra ortaya çıkan akraba isimleri içerisinde en popüler olanlardandır. Söz esnasında tepsiyi baldız tutar, kız almaya gidince kapıda o vardır…

Eğer baldızın yaşı damadın yaşından büyükse, damadın ona ‘abla’ şeklinde hitap etmesi en doğrusu olacaktır.

Akrabalık terimleri

Bu karakterleri şimdiden tanı, sonra hayrete düşme: Düğünlerin Olmazsa Olmaz 11 Karakteri

Kayınbirader – Kayınço Ne Demek?

İşte kafaları en çok karıştıran kelimelerden birine geldi sıra! “Kayınbirader - Kayınço kime denir?” diye merak ediyorsan; damadın eşinin erkek kardeşine verilen isimdir. Erkekler, kendi aralarında bu kelimeyi çok kullanırlar. Hatta iyi anlaşan kayınço ve eniştelerin çoğu zaman beraber vakit geçirdiğine tanık oluruz.

Bacanak Ne Demek?

Damadın baldızının kocasına bacanak denir. Diyelim iki veya daha fazla sayıda kız kardeş var. Bu kız kardeşlerin kocaları, birbirlerine bacanak şeklinde hitap eder. Yani damat, eşinin kız kardeşinin kocasına bacanak der.

Yani biri size uzaktan “Ooo bacanak nasılsın?” diye gelirse, “Bu kimdi” diye düşünmeyin. Artık biliyorsunuz.

Akrabalık terimleri

Elti Ne Demek?

Erkek kardeşlerinin eşlerinin birbirlerine karşı kullandığı isimdir elti! Gelinin kocasının erkek kardeşinin eşi, eltisi olur.

Eltiler, yaşları yakınsa ve kafa yapıları uyuyorsa birbirleriyle eltinin ötesine geçip; iki iyi arkadaş olabilirler.

Kayın Ne Demek?

Kayın; gelin ve damadın erkek kardeşlerine verilen isimdir! Günümüzde daha çok kadınlar kocalarının erkek kardeşlerinden kayın şeklinde bahsederler. Erkekler daha çok kayınbirader tabirini kullanırlar.

Evlendikten sonra “Kaynıngillere gelin” veya “Kaynıngillerdeyiz” gibi cümleler duyabilirsin. Bu durumda anla ki eşinin erkek kardeşinin evinden bahsediliyor.

Akrabalık terimleri

Damadın erkek kardeşi düğün günü en çok koşuşturan isimlerden biridir. Peki düğün günü hangi aile üyesi hangi görevlerden sorumludur? Öğrenmek için şu yazımıza da göz atabilirsin: Düğün Sırasında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Evlendikten sonra tanışacağın akraba adları bu şekilde. Bunları şimdiden bil ki sonra problem yaşama. Karşı tarafın ismini bile unutsan, bu isimlerle hitap edebilirsin! Bu arada düğününü nerede yapacağına hala karar verememiş olan çiftleri şehrindeki düğün mekanlarının hepsini tek bir sayfada incelemeye davet ediyoruz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap