Söz ve Nişan Hazırlıkları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:46 dakika

06.03.2024

Evlilik teklifinin ardından sıra söz nişan hazırlıklarına geldi. Bu süreçte yapılması gerekenleri merak ettiğini biliyoruz. Bu yüzden sana yardımcı olacak harika bir rehber yazı hazırladık! Ayrı ayrı söz ve nişan organizasyonları için tüm gerekenleri aşamalı şekilde bu yazıda bulabilirsin!

söz ve nişan hazırlıkları

Adım Adım Söz Hazırlıkları

Söz Hazırlıkları Listesi

 1. Söz tarihi belirlemekle başlanır.

 2. Mekan seçimi yapılır.

 3. Çiftler, söz yüzüklerine karar verir.

 4. Gelin, söz elbisesini ve damat takım elbisesini seçer.

 5. Gelin, saç ve makyaj modeline karar verir.

 6. Söz organizasyonu için tema seçilir.

 7. Söz masası süslemeleri belirlenir.

 8. İkramlık seçeneklerine karar verilir.

 9. Söz pastası seçimi yapılır.

 10. Söz tepsisi modeli belirlenir.

 11. Hediyelik modelleri seçilir.

 12. Sözde takılacak takılar alınır.

 13. İsteme günü damat tarafı söz çiçeği ve çikolatası yaptırır.

Söz Hazırlıkları Listesi

"Sözde neler yapılır" diye merak ediyorsan bu maddemiz senin için. Söz merasimi denildiğinde akla ilk olarak kız isteme ritüeli gelir ve bu iş kız evinde gerçekleşir. Evlilik teklifinden sonra ilk duyurudur. "Sözde ne takılır?" dersen bunun cevabı da söz yüzükleridir. Peki, söz hazırlıkları nasıl yapılmalı? Söz için alınması gerekenler listesi ile programlı bir şekilde ilerleyebilirsin. Söz günü hiçbir eksiğinin kalmadığını görünce sen de mutlu olacaksın.

İsteme hazırlıkları için söz çiçeğinden söz takısına, söz bohçasından söz tepsisine kadar pek çok şey gerektiğini bilmelisin. Ayrıca tüm bu söz alışverişinde alınması gerekenler için müstakbel eşinle birlikte hareket etmen de çok önemli. Dilersen söz nasıl olur ve söz için hazırlıklar sırasında nelere ihtiyacın olacak, bunlara bakalım.

söz ve nişan hazırlıkları

Söz bohçası için neler gerekli diye merak ediyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Söz Malzemeleri Nelerdir?

Geleneklerine bağlı bir toplum yapısına sahip olduğumuz aşikar. Bu nedenle söz, nişan, kına gibi pek çok tören belli kalıplar içerisinde yapılıyor ve biraz gelenekçi biraz da modern bir havayla hayat bulmaya devam ediyor. Peki söz alışverişi listesinde neler var? Sözde neler alınır?

 • Söz Çiçeği
 • Söz Çikolatası
 • Söz Tepsisi
 • Söz Masası
 • Söz Masası Süslemeleri
 • Söz Bohçası
 • Söz Hediyelikleri

Söz Çiçeği

Söz için gerekli malzemelerin başında damat tarafının yaptıracağı söz çiçeği gelir. Çiçeğin çeşidi, kaç adet olması gerektiği ve nasıl süsleneceği konusunda sana küçük tavsiyelerde bulunacağız. Öncelikle belirtmek isteriz ki ilk yapman gereken şey çiçek için ayıracağın bütçeyi aşağı yukarı belirlemek olmalı. Söz çiçeği olarak genellikle canlı çiçekler tercih edilir.

Müstakbel eşinin sevdiği çiçekleri göz önünde bulundurarak, çiçek seçimini mevsimine göre yapmanı tavsiye ediyoruz. Eğer istersen tercihini güllerden yana yapabilirsin. Hem şık hem de asil duracak olan kırmızı güller dış süslemesiyle beraber harika görünecektir. Çiçek seçimine karar verdikten sonra vazo ve dış süslemeyi özenle yaptırman gerekli. Söz hazırlıkları malzemelerine süsleme için tüller ve nazar boncuklarını da ekleyebilirsin.

söz ve nişan hazırlıkları

Evde nişan hazırlıkları için tavsiyelere de kulak kabartmanda fayda var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Söz Çikolatası

İşte kız isteme merasiminin en tatlı detayına geldik. Söz için gerekenlerde şimdi sıra çikolatada! Erkek tarafı kız evine giderken eli boş gitmez elbette. Çiçek ve çikolata götürmek bu nedenle geleneksel bir adettir.

Kız isteme çikolatası bayramda alınan standart çikolatalara benzemez. En önemli farkı, gümüş, altın ya da ahşap gibi gösterişli tepside ya da gondolda çikolataların sunuma hazırlanarak süslenmesidir. Çikolata seçimi konusunda sütlü, bitter, bademli, fındıklı gibi çeşitlendirmeler yapabilir, üzerini şekerlerle süsleterek daha şık bir sunum hazırlatabilirsin.

söz ve nişan hazırlıkları

Söz Tepsisi

Söz hazırlığı yaparken özenmek gereken malzemelerden biri elbette yüzüklerin sunulduğu tepsidir. Söz tepsisi simgesel bir bağı temsil ettiği için genellikle gösterişli ve süslü olur. Son yıllarda ahşap söz tepsilerinin çok tercih edildiğini söylemeliyiz. Eğer sen biraz daha farklı bir şey arıyorsan çiçeklerle süslenmiş ahşap söz tepsisine mutlaka bakmalısın. Tabii seçim senin!

söz ve nişan hazırlıkları

Söz Masası

Söz ikramlıklarının özel bir şekilde sunulduğu alan son derece özenli, süslü ve göz alıcıdır. Masanın büyüklüğüne göre üzerindeki sunumları artırabilirsin. Ayrıca söz fotoğrafları da genel olarak bu masanın etrafında çektirilir ve ortaya oldukça hoş fotoğraflar çıkar.

Söz masası malzemeleri listesi hazırlayarak bu listeye cupcakeler, tatlılar, çikolatalar ve buna benzer çeşitli aperatifleri ekleyebilir, masanı leziz ikramlıklarla donatabilirsin. Söz organizasyonunun konseptine göre canlı çiçekler kullanabilir, doğal yapraklar ile dekorasyonu farklılaştırabilirsin. Güvendiğin çiçekçilerden bu konuda destek almak ortaya daha profesyonel bir görüntü çıkmasını sağlayacak.

söz ve nişan hazırlıkları

Şu galerimize de göz atmanda fayda var: Söz Masası Kiralayabileceğin Organizasyon Şirketleri

Söz Masası Süslemesi

Bir masayı söz masası yapan şey süslemeleridir. Şamdanlar, çiçekler, mumlar, taşlar ve özel sunum tabakları kullanarak harika bir masa hazırlayabilirsin ama telaşsız bir söz olsun istiyorsan, organizasyon firması ile anlaşarak, söz gününü sadece kendinle ilgilenerek geçirebilirsin.

söz ve nişan hazırlıkları

Sözde alınması gerekenlerden biri de pasta. Sana fikir versin diye şöyle bir galeri oluşturduk: Farklı Tarzlara Hitap Eden 15 Söz Pastası Modeli

Söz Bohçası

Gelin ve damadın birbirleri için hazırladıkları hediyelerden oluşur. Aslında söz bohçasını nişan bohçasının biraz sade şekli olarak nitelendirebiliriz. İçerik hemen hemen benzerlik gösterse de söz bohçası nişan bohçası kadar teferruatlı olmaz. Ayrıca söz bohçasının bir diğer farkı da alınan malzemelerin daha uygun bütçeli olanlardan seçilebilmesidir.

söz ve nişan hazırlıkları

Söz Hediyelikleri

Sözünüze katılan misafirlere o günü hatırlatacak özel bir hediye vermek istersen, söz hediyeliklerinden yaptırmanı tavsiye ederiz. Magnet, mücevher kutusu, sabun, mumluk, çerçeve veya farklı aksesuarlarla çok şık hediyelikler yaptırabileceğini bilmelisin.

söz ve nişan hazırlıkları

Söz için gerekli şeyleri listelediğimize göre artık sıra nişan hazırlıklarına başlamaya geldi. Nişan için biraz daha detaylı bir hazırlık süreci yaşayacağını söylemeliyiz. İşte nişan hazırlıkları için bilmen gerekenler;

Adım Adım Nişan Hazırlıkları

Nişan Hazırlıklarında Neler Yapılır?

 1. Nişan tarihi belirlenir.

 2. Nişan mekanı seçilir.

 3. Nişan yüzükleri alınır.

 4. Nişan teması belirlenir.

 5. Nişan elbisesi ve damatlık takım seçilir.

 6. Süslemelere karar verilir.

 7. Nişan ikramlıkları seçilir.

 8. Nişan pastası modeli belirlenir.

 9. Nişan tepsisi seçilir.

 10. Hediyelik modelleri belirlenir.

 11. Nişanda takılacak takılar alınır.

Nişan Hazırlıkları Listesi

Söz kesme töreni ardından nişan tarihine karar verilir ve çiftler hızla hazırlık sürecinin içine girerler. Zaten söz hazırlıklarında biraz tecrübe kazanacağın için nişan hazırlıklarını daha kolay halledeceğini düşünüyoruz. Nişan yapmak istediğin mekana karar verdikten sonra sıra nişan için alınacaklarının listesini yapmaya gelecek.

söz ve nişan hazırlıkları

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişan Alışverişinde Neler Alınır?

Söz alışverişine çıkarken de söylediğimiz gibi ilk yapman gereken şey nişan hazırlıkları listesi çıkarmak. Aksi halde almayı unuttuğun şeyler yüzünden gereksiz zaman kaybı yaşayabilirsin. Sana tavsiyemiz tıpkı söz de olduğu gibi nişanda da planlı ve programlı hareket etmen. Nişan yapmak için gerekenleri arıyorsan, bu listeyi kontrol edebilirsin.

Nişan İçin Neler Gerekli?

 • Nişan Pastası
 • Nişan Masası
 • Nişan Makası
 • Nişan Takıları
 • Nişan Tepsisi
 • Nişan Yüzükleri
 • Nişan Kıyafetleri
 • Nişan Hediyeleri

Nişan Pastası

"Nişanda ne alınır" sorusunun ilk cevaplarından biri nişan pastasıdır. Nişan yüzüklerinizin takılmasının ardından sen ve müstakbel eşin fotoğraflara gülümseyerek küçük bir pasta kesme töreni vereceksiniz.

Bu nedenle nişan pastaları tıpkı düğün pastası kadar gösterişli ve dikkat çekici olmalıdır. Nişan pastasının siparişini nişandan en az 1-2 hafta önce vermen, olası bir aksilik çıkmaması açısından önemlidir.

söz ve nişan hazırlıkları

İstanbul'daki nişan pastası fiyatlarını senin için araştırdık: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Nişan Masası

Tıpkı söz masası gibi ikramlıkların ve dekoratif aksesuarların olduğu özenle süslenmiş masadır. Söz masasına göre biraz daha büyük ve gösterişli olabilir.

nişan masası

Nişan pastası sipariş edebileceğin firmalar da burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Nişan Makası

Nişan için gerekli şeyler nelerdir diye merak ediyorsan öncelikle tepsi ve makasa ihtiyacın olacağını bilmelisin. Nişan kurdelesinin kesileceği makas tüm nişan aksesuarları kadar önemlidir. Makas, nişan için gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Boncuklu, taşlı, püsküllü, çiçekli ve vintage gibi çeşitleriyle karşımıza çıkan nişan makası için karar vermekte zorlanacaksın. Sana bir tavsiyede bulunmamızı istersen ben kesinlikle kendinden desenli vintage makasları öneririz. Hem oldukça şıklar hem de daha sonrası için rahatlıkla evinde kullanabilirsin.

nişan makası

Şurada birbirinden şık modelleri bulabilirsin: Söz / Nişan Makası Modelleri ve Fiyatları

Nişan Takıları

Nişanda alınacaklar arasında takılar da var. Takıları gelin tarafının damada, damat tarafının da geline aldığı takıları ifade eder. Genellikle gelin tarafı damada şık bir saat hediye alırken, damat tarafı da gelin takı seti veya bilezik tarzı takılar alırlar. Tabii bunun için tarafların bütçe durumları en önemli etkendir. O nedenle şu ya da bu alınmalıdır diye bir kural bulunmaz.

söz ve nişan hazırlıkları

Nişanda kıza ne takılır, damada ne alınır gibi, merak ettiğin tüm soruların yanıtları şu yazımızda: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızı mutlaka okumalısın.

Nişan Tepsisi

Nişan hazırlıkları süslerine uygun tepsi seçimiyle devam eder. Bu yüzden nişan hazırlık listesinde de sözde olduğu gibi tepsi bulunur. Söz tepsisiyle tamamen aynı özelliklere sahiptir. Hatta eğer istersen söz için aldığın tepsiyi nişanda da kullanabilirsin. Farklı bir nişan tepsisi istersen de söz tepsisinden daha gösterişli bir tepsi tercih edebilirsin. Yüzük yükseltici için iki yüzük yastığı ya da yüzük kutusu tercih edebilirsin.

nişan tepsisi

Nişan Yüzükleri

Nişan için alınması gerekenler arasında asla unutulmaması gerekenlerdendir. Sen ve müstakbel eşinin özenle seçtiği alyanslar gecenin ilerleyen saatlerinde parmaklarınıza takılır ve kurdeleler kesilir. Yüzüklerin ortak seçim olması için alyans alışverişini eşinle yapman büyük önem taşıyor.

söz ve nişan hazırlıkları

Nişan Kıyafetleri

Nişan organizasyonunun en zor kısmı sanırım bu olabilir. Nişan için gerekli malzemeler halledildikten sonra sıra kıyafete gelir! Nişan elbisesi seçimini yaparken seçtiğin konsepte göre nişan nasıl olur diye düşünebilir rahat ve şık tasarımlar arasından sana uygun modele karar verebilirsin. Gelin adayları uzun, kısa, sade ya da gösterişli pek çok abiye arasında karar vermekte güçlük çekerken, damat adaylarının işi çok daha kolaydır. Çünkü karar vermeleri gereken tek şey takım elbisesinin rengi, gömlek ve kravatın da nasıl olması gerektiğidir.

Bu yazıyı okumadan nişanlığına karar verme: Vücuduna En Uygun Nişanlık Hangisi?

Nişan Hediyeleri

Nişan bohçası hazırlarken eğer istersen müstakbel eşinin ailesi için de hediyeler koyabilirsin. En yakın aile bireylerine alacağın bu hediyeler, bütçene göre değişiklik gösterir. Baba için gömlek, anne için elbise varsa erkek kardeş ya da kız kardeş için de tişört alabilirsin. Karşı taraftan bohça gelirken de senin ailene geleceği için aileler arasında hoş bir etkileşim olacaktır. Ayrıca her aile bireyi için hediyeleri özel bohçalar halinde yapabilirsin de.

Nişan bohçası hakkında her detayı yazdık: Nişan Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

söz ve nişan hazırlıkları

Nişan mekanını seçmeden önce bu listeye göz at: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

"Salonda nişan töreni nasıl yapılır" diye merak ediyorsan bu yazımızı da bir incele deriz: 7 Maddede Nişan Organizasyonunu Planlıyoruz

Evet, artık söz ve nişan hazırlıklarını nasıl yapman gerektiği konusunda bilgi sahibisin. Eğer aklına takılan sormak istediğin sorular varsa yorum bırakabilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap