Söz ve Nişan Hazırlıkları

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

8:42 dakika

11.11.2019

Evlilik teklifinin ardından aileler tanıştı ve de şimdi sıra söz ve nişan hazırlıklarına geldi. Bu heyecanlı süreçte neler yapıldığını ve nasıl yapıldığını merak ettiğini biliyorum. Bu yüzden sana yardımcı olmak için harika bir rehber yazı hazırladım. Bu makaleden sonra artık söz ve nişan için neler yapman gerektiğini öğrenmiş olacaksın. Hazırsan başlayalım!

söz ve nişan hazırlıkları

Artık pek çok çift söz ve nişanı bir arada yapmayı tercih ediyor ama sen ayrı ayrı yapılması taraftarıysan bunun için tüm gerekenleri aşamalı şekilde seninle paylaşacağım. Söz ve nişan için gelin ve damadın ortak hareket etmesi gerektiğini de belirtmeliyim. O yüzden bu yazı ikinizi de kapsıyor. İşte söz hazırlıkları için bilmen gerekenler;

Söz Hazırlıkları İçin Yapılması Gerekenler

Söz merasimi denildiğinde akla ilk olarak kız isteme ritüeli gelir ve bu iş kız evinde gerçekleşir. Evlilik teklifinden sonra ilk duyurudur. Peki, söz hazırlıkları nasıl yapılmalı? Öncelikle kesinlikle bir liste çıkarmanı tavsiye ediyorum. Söz için alınması gerekenler listesi inan çok işine yarayacak. Eğer planlı ve programlı ilerlersen söz günü hiçbir eksiğinin kalmadığını görünce sen de mutlu olacaksın.

Söz töreni için söz çiçeğinden söz takısına, söz bohçasından söz tepsisine kadar pek çok şey gerektiğini bilmelisin. Ayrıca tüm bu hazırlık sürecinde müstakbel eşinle birlikte hareket etmen de çok önemli. Hazırsan söz için gereken malzemeleri anlatmaya başlıyorum.

söz ve nişan hazırlıkları

Söz bohçalarıyla ilgili tüm detayları şu yazımızda anlattık: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Bir düğünün baştan sona her şeyiyle ne kadara mal olduğunu merak ediyorsan senin için onu da yazdık: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Söz Malzemeleri Nelerdir?

Geleneklerine bağlı bir toplum yapısına sahip olduğumuz aşikar. Bu nedenle söz, nişan, kına gibi pek çok tören belli kalıplar içerisinde yapılıyor ve biraz gelenekçi biraz da modern bir havayla hayat bulmaya devam ediyor. İşte söz için alman gereken malzemeler:

 • Söz Çiçeği: Çiçeğin çeşidi, kaç adet olması gerektiği ve nasıl süsleneceği konusunda sana küçük tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki ilk yapman gereken şey çiçek için ayıracağın bütçeyi aşağı yukarı belirlemek olmalı. Söz çiçeği olarak genellikle canlı çiçeklerin tercih edilir. Müstakbel eşinin sevdiği çiçekleri göz önünde bulundurarak, çiçek seçimini mevsimine göre yapmanı tavsiye ediyorum. Eğer istersen tercihini güllerden yana yapabilirsin. Hem şık hem de asil duracak olan kırmızı güller eminim dış süslemesiyle beraber harika görünecektir. Sana yardımcı olmak açısından sözlerde ağırlıklı olarak güllerin tercih edildiğini söyleyebilirim. Çiçek seçimine karar verdikten sonra vazo ve dış süslemeyi özenle yaptırman gerekli. Süsleme için tüller ve nazar boncukları kullanılabilir.

  söz ve nişan hazırlıkları

Bu tavsiyelere de kulak kabartmanda fayda var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

 • Söz Çikolatası: İşte kız isteme merasiminin en tatlı detayına geldik. Erkek tarafı kız evine giderken eli boş gitmez elbette. Çiçek ve çikolata götürmek bu nedenle geleneksel bir adettir. Elbette kız isteme çikolatası bayramda alınan standart çikolatalara benzemez. En önemli farkı, gümüş bir tepside ya da gondolda çikolataların sunuma hazırlanarak süslenmesidir. Çikolata seçimi konusunda sütlü, bitter, bademli, fındıklı gibi çeşitlendirmeler yapabilir, üzerini şekerlerle süsleterek daha şık bir sunum hazırlatabilirsin.

  söz ve nişan hazırlıkları
 • Söz Tepsisi: Söz töreninin en gözdesi elbette yüzüklerin sunulduğu tepsidir. Söz tepsisi simgesel bir bağı temsil ettiği için genellikle gösterişli ve süslü olur. Son yıllarda aynalı söz tepsilerinin çok tercih edildiğini söylemeliyim. Eğer sen biraz daha farklı bir şey arıyorsan çiçeklerle süslenmiş ahşap söz tepsisine mutlaka bakmalısın. Ayrıca bu ara ara sık sık denk geldiğim antika görünümlü aynalı vintage söz tepsileri de oldukça şık görünüyor. Tabii seçim senin!

  söz ve nişan hazırlıkları
 • Söz Masası: Söz ikramlıklarının özel bir şekilde sunulduğu alan son derece özenli, süslü ve göz alıcıdır. Masanın büyüklüğüne göre üzerindeki sunumları artırabilirsin. Ayrıca söz fotoğrafları da genel olarak bu masanın etrafında çektirilir ve ortaya oldukça hoş fotoğraflar çıkar. Cupcakeler, tatlılar, çikolatalar ve buna benzer çeşitli aperatifler ile masayı daha da göz alıcı hale getirebilirsin. Söz organizasyonunun konseptine göre canlı çiçekler kullanabilir, doğal yapraklar ile dekorasyonu farklılaştırabilirsin. Güvendiğin çiçekçilerden bu konuda destek almak ortaya daha profesyonel bir görüntü çıkmasını sağlayacak.

  söz ve nişan hazırlıkları

 • Söz Masası Süslemesi: Bir masayı söz masası yapan şey süslemeleridir. Şamdanlar, çiçekler, mumlar, taşlar ve özel sunum tabakları kullanarak harika bir masa hazırlayabilirsin ama telaşsız bir söz olsun istiyorsan, organizasyon firması ile anlaşarak, söz gününü sadece kendinle ilgilenerek geçirebilirsin.

  Bu arada söz masanı süsleyecek olan pastayı seçmeyi de erteleme. Sana fikir versin diye şöyle bir galeri oluşturduk: Farklı Tarzlara Hitap Eden 15 Söz Pastası Modeli

  söz ve nişan hazırlıkları

 • Söz Bohçası: Gelin ve damadın birbirleri için hazırladıkları hediyelerden oluşur. Aslında söz bohçasını nişan bohçasının biraz sade şekli olarak nitelendirebiliriz. İçerik hemen hemen benzerlik gösterse de söz bohçası nişan bohçası kadar teferruatlı olmaz. Ayrıca söz bohçasının bir diğer farkı da alınan malzemelerin daha uygun bütçeli olanlardan seçilebilmesidir. Gelin bohçası için; iç çamaşırı, gecelik, terlik, makyaj seti, çanta, ayakkabı, çorap, aynalı tarak seti, takılar, çikolata, bohça çiçeği konulurken, damat bohçası için; pijama takımı, terlik, iç çamaşırı, çorap, parfüm, gömlek, kravat, takım elbise, kemer cüzdan seti, ayakkabı alınır. Tabii bu bohçanın bütçeye ve geleneklere göre farklılık gösterebileceğini unutmamalısın.

  söz ve nişan hazırlıkları
 • Söz Hediyelikleri: Sözünüze katılan misafirlere o günü hatırlatacak özel bir hediye vermek istersen, söz hediyeliklerinden yaptırmanı tavsiye ederim. Magnet, mücevher kutusu, sabun, mumluk, çerçeve veya farklı aksesuarlarla çok şık hediyelikler yaptırabileceğini bilmelisin.

söz ve nişan hazırlıkları

Söz töreninin ardından artık sıra nişan hazırlıklarına başlamaya geldi. Nişan için biraz daha detaylı bir hazırlık süreci yaşayacağını söylemeliyim. İşte nişan hazırlıkları için bilmen gerekenler;

Nişan Hazırlıkları İçin Yapılması Gerekenler

Söz kesme töreni ardından nişan tarihine karar verilir ve çiftler hızla hazırlık sürecinin içine girerler. Zaten söz hazırlıklarında biraz tecrübe kazanacağın için nişan hazırlıklarını daha kolay halledeceğini düşünüyorum. Öncelikle yapman gereken ilk şey davetli sayısını net olarak belirlemek olmalı. Daha sonra konseptin hakkında düşünerek nişan mekanı arayışına girebilirsin.

Bu arada nişan davetiyene ne yazacağına karar veremediysen bu yazıya göz at: En Orijinal Nişan Davetiye Sözleri

Eğer yemekli bir nişan yapmak istiyorsan menü içeriği zengin olan mekanları tercih etmeni öneririm. Böylece damak zevkine göre bir yemek menüsü oluşturabilirsin. Eğer evde ikramların sunulduğu bir nişan yapacaksan, profesyonel catering hizmeti alarak da sorununu pratik bir şekilde çözebilirsin.

İkramlıkların olduğu bol müzikli bir eğlence için davet mekanları ile iletişime geçerek, nişan kutlamasını küçük bir partiye dönüştürebilirsin. Dışarıda gerçekleştireceğin bir nişan için mutlaka profesyonel bir organizasyon firmasıyla çalışmanı öneriyorum. Nişan yapmak istediğin mekana karar verdikten sonra sıra nişan için alınacaklarının listesini yapmaya geldi. Bakalım nişan alışverişi ve nişanda yapılması gerekenler neler?

Bak buradaki sevimli ve uygulaması kolay fikirler de çok hoşuna gidecek: İlginç Nişan Organizasyonu Fikirleri

söz ve nişan hazırlıkları

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişan Alışverişi İçin Alınması Gerekenler

Söz alışverişine çıkarken de söylediğim gibi ilk yapman gereken şey alınacakların ve eksiklerin bir listesini çıkarmak. Aksi halde almayı unuttuğun şeyler yüzünden gereksiz zaman kaybı yaşayabilirsin. Sana tavsiyem tıpkı söz de olduğu gibi nişanda da planlı ve programlı hareket etmen. İşte başlıyoruz.

 • Nişan Pastası: Nişan töreninde kesinlikle olması gereken ilk şeylerden biri nişan pastasıdır. Nişan yüzüklerinizin takılmasının ardından sen ve müstakbel eşin fotoğraflara gülümseyerek küçük bir pasta kesme töreni vereceksiniz. Bu nedenle nişan pastaları tıpkı düğün pastası kadar gösterişli ve dikkat çekici olmalıdır. Nişan pastası süslemesi için pek çok seçeneğin olduğunu bilmelisin. Çiçekli, temalı, fotoğraf baskılı, ilginç pasta modelleri ya da üzerinde sadece isimlerinizin yazılı olduğu sade bir nişan pastası tercih edebilirsin. Nişan pastasının siparişini nişandan en az 1-2 hafta önce vermen, olası bir aksilik çıkmaması açısından önemlidir.

  Nişan pastana karar vermeden önce bu galeriye göz atmanı öneririm: Hem Göze Hem Damağa: Nefis Nişan Pastası Modelleri

söz ve nişan hazırlıkları

İstanbul'daki nişan pastası fiyatlarını senin için araştırdık: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

 • Nişan Masası: Tıpkı söz masası gibi ikramlıkların ve dekoratif aksesuarların olduğu özenle süslenmiş masadır. Söz masasına göre biraz daha büyük ve gösterişli olabilir. Örneğin masa yanlarına iki tane çiçekli ferforje koymak nişan masasını tamamlayan şık bir görüntü yakalamanı sağlayacaktır. Ayrıca nişan için çiftlerin vazgeçilmezi olan isim balonlarını da unutma. Masa üzerine serilecek olan runnerın, seçtiğin tema rengine uyumlu olmasına özen göstermeni tavsiye ederim. Masadaki uyumluluk misafirlerinden önce seni tatmin etmeli.

  söz ve nişan hazırlıkları

Nişan masanı daha da görkemli gösterecek pastaları sipariş edebileceğin şirin butik pastacılar da burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

 • Nişan Makası: Nişan kurdelesinin kesileceği makas elbette tüm nişan aksesuarları kadar önemlidir. Boncuklu, taşlı, püsküllü, çiçekli ve vintage gibi çeşitleriyle karşımıza çıkan nişan makası için eminim ki karar vermekte zorlanacaksın. Sana bir tavsiyede bulunmamı istersen ben kesinlikle kendinden desenli vintage makasları öneririm. Hem oldukça şıklar hem de daha sonrası için rahatlıkla evinde kullanabilirsin.

  söz ve nişan hazırlıkları
 • Nişan Takıları: Nişan takıları gelin tarafının damada, damat tarafının da geline aldığı takıları ifade eder. Genellikle gelin tarafı damada şık bir saat hediye alırken, damat tarafı da gelin takı seti veya bilezik tarzı takılar alırlar. Tabii bunun için tarafların bütçe durumları en önemli etkendir. O nedenle şu ya da bu alınmalıdır diye bir kural bulunmaz.

  söz ve nişan hazırlıkları

 • Nişan Tepsisi: Söz tepsisiyle tamamen aynı özelliklere sahiptir. Hatta eğer istersen söz için aldığın tepsiyi nişanda da kullanabilirsin. Farklı bir nişan tepsisi istersen de söz tepsisinden daha gösterişli bir tepsi tercih edebilirsin. Yüzük yükseltici için iki yüzük yastığı ya da yüzük kutusu tercih edebilirsin.

  söz ve nişan hazırlıkları
 • Nişan Yüzükleri: Nişanın en önemli aksesuarlarıdır. Sen ve müstakbel eşinin özenle seçtiği alyanslar gecenin ilerleyen saatlerinde parmaklarınıza takılır ve kurdeleler kesilir. Alyans seçimini klasik, özel tasarım, motifli ya da taşlı olarak çeşitlendirebilirsin. Yüzüklerin ortak seçim olması için alyans alışverişini eşinle yapman büyük önem taşıyor.

  söz ve nişan hazırlıkları

2019 senesinde ses getirecek alyans modellerine de göz atmayı unutma: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

 • Nişan Kıyafetleri: Nişan organizasyonunun en zor kısmı sanırım bu olabilir. Gelin adayları uzun, kısa, sade ya da gösterişli pek çok abiye arasında karar vermekte güçlük çekerken, damat adaylarının işi çok daha kolaydır. Çünkü karar vermeleri gereken tek şey takım elbisesinin rengi, gömlek ve kravatın da nasıl olması gerektiğidir.

Bu yazıyı okumadan nişanlığına karar verme: Vücuduna En Uygun Nişanlık Hangisi?

Elbise seçimi konusunda işini kolaylaştırmak istiyorsan, trendlerden ilham alacağın abiye elbise galerimizi ziyaret et: 2018 Abiye Modelleri

Nişan Hediyeleri

Nişan bohçası hazırlarken eğer istersen müstakbel eşinin ailesi için de hediyeler koyabilirsin. En yakın aile bireylerine alacağın bu hediyeler, bütçene göre değişiklik gösterir. Baba için gömlek, anne için elbise varsa erkek kardeş ya da kız kardeş için de tişört alabilirsin. Karşı taraftan bohça gelirken de senin ailene geleceği için aileler arasında hoş bir etkileşim olacaktır. Ayrıca her aile bireyi için hediyeleri özel bohçalar halinde yapabilirsin de. Peki, nişan bohçası nasıl hazırlanır biliyor musun?

Nişan bohçası yaparken gelin için; iç çamaşırı takımları, gecelik ve pijama takımı, çorap, terlik, elbise, ayakkabı, parfüm deodorant, makyaj seti, çanta, bornoz, havlu, ayna ve tarak seti, Damat bohçası; içinse;pijama takımı, çorap, terlik, parfüm, deodorant, tıraş seti, iç çamaşırı seti, gömlek, kravat, kemer, mendil, havlu, cüzdan konulur. Bütçenizin durumuna göre bohça setinin içeriğini çeşitlendirebilirsin.

söz ve nişan hazırlıkları

Nişan mekanını seçmeden önce bu listeye göz at: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

Nişan bohçasını istersen valiz içinde istersen de sandık içinde götürebilirsin. Son yıllarda nişan valizlerinin oldukça popüler olduğunu bilmen belki seçim yapman da sana yardımcı olabilir. Özellikle vintage bavullara hayran kaldığımı söyleyebilirim. Tercihin nişan sandığından yana olursa üzeri motifli olan sandıkları tercih etmeni öneririm. Oldukça şık durdukları bir gerçek.

Evet, artık söz ve nişan hazırlıklarını nasıl yapman gerektiği konusunda bilgi sahibisin. Eğer aklına takılan sormak istediğin sorular varsa yorum bırakabilirsin.

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

0 yorum