Düğün Dansınız Unutulmaz Olsun

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

2:46 dakika

29.06.2020

Düğün dansınızla olağanüstü bir performans sergilemek istemez misiniz? İstanbul Dans Merkezi'nin uzman eğitmenleriyle aşkınızı vücudunuz anlatacak...

15 yıldır Latin danslarıyla başlayıp Arjantin Tango’yla profesyonel dans hayatına devam ederek son dönemde E-Dans’ın üretimi ile her yerde her müzikle dansı ortaya çıkaran Erman Ezgin ile sizler için düğün dans dersleri üzerine bir söyleşi yaptık. Erman Bey, Salsa ve Sosyal Latin Danslar, Arjantin Tango antrenör ve hakemi, Türkiye Dans Sporlar Federasyonu SSLD Merkez Hakem Kurulu Başkan Yardımcılığı ve özel dans projeleri liderliği yapıyor.

Size gelen çiftlerle düğün danslarına karar verme sürecinde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Öncelikle mutlaka çiftlerle yüzyüze görüşme talep ediyoruz. Çünkü çoğu yapabileceklerinin sınırını bilmiyor fakat burada görüşüp konuşunca önlerinde sınırsız alternatiflerin açıldığını görüyorlar ve neredeyse hepsinin fikri değişiyor.

Bir de dans muayenemiz var. Çiftleri 2-3 dk kadar bir süre stüdyoya alıp 2,3 farklı şarkı eşliğinde dansetmelerini isteyip potansiyellerini görmeye çalışıyoruz. Kişi hangi tarza hangi ritime, hangi müziğe daha iyi ayak uydurur, neye daha yatkın ona bakıyoruz.

“Çiftlerin çoğu yapabileceklerinin sınırını bilmiyor fakat burada görüşüp konuşunca önlerinde sınırsız alternatiflerin açıldığını görüyorlar ve neredeyse hepsinin fikri değişiyor. “

Dans Kursları İndirimleri

Dans Point
%35 İNDİRİM
26 9 33
Dans Point

Zeybek Eğitiminde Temmuz Ayında Düğün.com Çiftlerine Özel %35 İndirim Fırsatını Kaçırmayın

Dans Point
%30 İNDİRİM
26 9 33
Dans Point

Temmuz Ayında Düğün.com Çiftlerine Özel %30 İndirim Fırsatını Kaçırmayın!

Dugun dansi

“İnsanlar kusursuz eğitimin hata yapmamak olduğunu sanıyorlar.”

Rahat bir koreografi hazırlayabilmek için sizin ön gördüğünüz süre nedir? Çiftlerimiz size düğünden ne kadar zaman önce gelsinler?

Ne kadar erken gelirlerse tabi onlar açısından o kadar iyi. Kendi rahatlıkları açısından, bu işe karar verdikleri noktadan itibaren gelmeliler. Ama bunda bir son tarih yok. Bir şeyi daha belirtelim. İnsanlar kusursuz eğitimin hata yapmamak olduğunu sanıyorlar. Elbette hata yapacaklar. Profesyonel dansçılar olarak biz bile hata yapıyoruz. Ama biz burada hata yaparlarsa işi nasıl kotaracaklarını öğretiyoruz. Koreografinin tamamını unutmaları durumunda bile... Onlar da yapabileceklerinin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu burada keşfediyor. Öyle güzel performanslar sergiliyorlar ki bu sadece düğünde yapılmış bir şey olarak kalmıyor çoğu çiftimizde.

Gelenlerin daha önce çift danslarında deneyimleri yoksa ne tür bir dansla başlatıyorsunuz çalışmalara?

Ben 15 yıllık profesyonel dans hayatımın 10 senesinde düğün danslarıyla da ilgilendim. Bu büyük tecrübenin üstüne bir de eşli danslarda Türkiye’nin ilklerinden olduğumuzu ekleyerek, çiftleri; taleplerine ve yapabileceklerine göre bir dans türü seçerek derse başlatmayı daha doğru buluyorum. İsteklerinin neticeye varacağını görürsem taleplerine göre her şeyi yapabiliriz. Genelde ilk talep tango oluyor fakat biz tangoyla pek başlatmıyoruz çünkü gelinlerimizin kocaman kuyruklu gelinlikleri oluyor ve bu durumda tango uygun olmuyor. Ama yine de yanlış bir yargıyı düzeltmek isterim, tango zannedildiğinden çok daha kolay bir danstır. Sadece kostümler dolayısı ile çiftlere düğün dansı için önermiyoruz.

““Çiftlerimize, Orhan Gencebay’dan tutun da Metallica’ya kadar uzanan bir yelpazede istedikleri herhangi bi parçada düğün danslarını yapma fırsatı sunuyoruz.””

Dugun dansi

Düğün dansı için gelen çiftlere ne gibi fırsatlar sunuyorsunuz?

Çiftlerimize, Orhan Gencebay’dan tutun da Metallica’ya kadar uzanan bir yelpazede istedikleri herhangi bir parçada düğün danslarını yapma fırsatı sunuyoruz. Bütçeleriyle orantılı olarak gelinler, dans pistine yerde uçarcasına kayarak bile girebilirler. Doğru bir zamanlamayla başvurdukları takdirde yapabileceklerinin sınırı yok.

Eğitimini verdiğiniz en ilginç düğün dansı teması neydi?

Bir çiftimizle “Zoro” temalı düğün dansı yaptık; maskeler, kırbaçlar, at sesleri... Oldukça ilgili çekiçi bir kareografi olmuştu, misafirleri için de çok büyük süpriz oldu tabi. Biz de onlarla aynı heyecanı paylaşıyoruz, kendilerinin ve misafirlerinin olumlu tepkilerinden çok mutlu oluyoruz.

Biliyoruz çiftlerin talebine göre oldukça değişken bir fiyatlandırmanız var ama bu işe hevesli olan çiftlerimiz için minimum maksimum bir fiyat aralığı verebilir misiniz?

Fiyat konusunda 150 TL’den başlayıp isteklere göre fiyat yukarıya doğru devam ediyor diyebiliriz.

Bu keyifli röportaj için Erman Bey’e çok teşekkür ederiz.

Tüm uzman yazılarını okumak için tıklayın.

Dans Kursları

Kusursuz bir düğün dansı için şehrindeki en iyi kurslar burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Dans kurslarını incele

Vitrindeki Dans Kursu Firmaları

Dans Kursu kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

YT

Yüsra Tuğlu

18/10/2014

yelpazenin geniş olması gerçekten güzel :D