Damatlık Almanın Tam Zamanı!

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:20 dakika

29.06.2020

Şık bir damat olmaya giden yolda Kiğılı'nın moda danışmanından fikir alın! Klasik bir takım elbiseden daha fazlasını tercih ediyorsan frak denemeye ne dersin? Üstelik Kiğılı moda danışmanı seni arasın, önerileriyle en şık modeli seçmene yardımcı olsun. Frak ile ilgili bilmen gerekenler için okumaya devam et!

Cesur Damatların Tercihi; Frak

Eski zamanlarda damatlar düğünde sadece takım elbise modellerini giyerken; gerek modanın değişmesi ve erkek kıyafetlerinin model açısından zenginleşmesi gerekse erkeklerin artık bakım ve görünüşlerine özen göstermeleri bu standardı değiştirdi. Bu nedenle damatlar düğünde giyecekleri kıyafetlerini seçerken gelinler kadar olmasa da yine de çok zaman harcıyor ve smokin giymenin püf noktalarına dikkat etmekten, kıyafetlerinin düğme desenine kadar özen gösteriyorlar.

Günümüzün stil sahibi erkekleri damatlıklarını düğün mekanına göre seçmekle kalmayıp düğünlerinde farklılık yaratmak için frak modelleri tercih etmektedirler. Frak nedir derseniz; düğünde ev sahibinin giydiği kıyafettir. Frak’ın yeleği, papyonu, kuşağı ve eldiveninin beyaz olması şarttır.

18.yüzyılda ilk olarak tasarlandığında diz altında olan frak zamanla diz hizasına getirilmiştir. Frakta üç adet süs düğmesi vardır ve kesinlikle önü kapatılmamalıdır. Mutlaka beyaz gömlek ve beyaz papyon takılmalıdır.

Bonjour ya da Morning Süit diye tabir edilen daha uzun boyda genelde gri olarak kullanılan frak ceket seçeneği gündüz törenlerinde kullanılmaktadır ve genellikle ince çizgili koyu gri pantolon ile tamamlanmaktadır.

Kiğılı'nın moda danışmanından fikir al!

Frak Damatlık Aksesuarları Seçimleri

Gündüz frak giymeyi tercih eden damatlarımız krem ya da beyaz yelek, akşamları ise siyah yelek giymeyi tercih etmelidirler. Smokin ve frakın en önemli özelliği; frak gündüz, smokin ise gece giyilir ve frak ve smokin arasındaki fark papyon rengidir.

Frak’ta en önemli bir diğer noktada ayakkabı seçimidir. Frak’ın altındaki ayakkabının siyah, tabanın kösele, rugan ve bağcıklı olması gerekmektedir. Bağcıksız kullanılan ayakkabı pantolonun potluk yapmasına sebep olmaktadır.

Frak’ı tercih eden damat adayına ipucu;

Düğününde frak giymeyi tercih eden damat; gelini dansa kaldırırken, eldiveninin elinde takılı olması gerekir. Dans sonunda gelinin elinden öperek, eldivenini elinden çıkartması gerekmektedir.

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

ND

Nazlı Demir

15/10/2014

sizce yelek ceketin altına yakışıyor mu??

AK

Adem Kaya
Bence damadın yelek giymesi biraz abes kaçıyor kravat ve takım elbise ile göz alıcı gömleğin birleşimi mükemmel olur


Umay Çolak

15/10/2014

bence kravat papyondan daha iyi duruyor damatlıkta