Sağdıç Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:57 dakika

11.11.2022

Gelinin nedimesi varsa damadın da sağdıcı var! Düğün hazırlıkları sırasında damadın yanında olan ve ona yardım eden sağdıçlar hakkında bilmen gereken her şeyi senin için bir araya getirdim. Kafandaki tüm sorulara cevap almak için okumaya devam et!

Sağdıç Ne Demek?

Her şeyden önce “Sağdıç ne demek?” sorusunun cevabıyla başlayalım. Sağdıç, düğün hazırlıkları sırasında damada yardımcı olan kişiye denir. Damat adayları sağdıçlarını yakın dostları ve akrabaları arasından seçer. Genellikle sağdıçların sayısı nedimeler ile eş olur ama tabii bu durum zorunlu değil. Bu demek oluyor ki düğününde ne kadar istersen o kadar sayıda sağdıç kullanabilirsin.

sağdıç hakkında bilmen gereken her şey

Sağdıç Ne Yapar?

Sağdıçların çeşitli görevleri vardır. Bu görevlere geçmeden önce sağdıçlara ilişkin küçük bir tarih bilgisine ne dersin? Sağdıçlara eskiden “Gelinin Şövalyeleri” denirmiş. Bunun sebebi düğün günü gelini korumak ve onu sağ salim damada ulaştırmakla görevli olmalarıymış. Düğün sırasında gelinin diğer talipleri tarafından kaçırılmasını engellemek en büyük vazifeleriymiş. Tabii işin bir de diğer tarafı var: Eğer gelinin ailesi gelini damada vermek istemezse sağdıçlar gelini kaçırır, düğün gerçekleşene kadar hem ailesinin gelini geri almasını hem de gelinin düğünden kaçmasını engellerlermiş. İkinci senaryo biraz karanlık ama “Gelinin Şövalyeleri” tabirinin kulağa hoş geldiğini kabul etmek gerek. Tarihin tozlu sayfalarında bu kadar dolaşmak yeter. Çünkü artık sağdıçların böyle bir vazifesi yok ancak bu hiçbir görevlerinin olmadığı anlamına gelmiyor. Öyleyse haydi gel,“Sağdıcın görevleri nelerdir?” birlikte inceleyelim.

  • Evlilikten önce daha ilk adım olan yüzük seçme aşamasında damadın en yakın arkadaşları yani müstakbel sağdıçlar damada yardımcı olur. Bu konuda sağdıçların, gelin adayından ve onun arkadaşlarından tüyo almalarını tavsiye ederim.
  • Bekarlığa veda partisi düzenleme görevi sağdıçlara aittir. Organizasyonun planlanmasından masrafların karşılanmasına kadar her şeyi sağdıçlar ayarlar.
  • Gelin arabası süsleme görevi genellikle sağdıcındır. Bu görevi üstlenen sağdıçlar, gelin arabasını en iyi şekilde süsletir ve gereken masrafları karşılar.
  • Sağdıçların en mühim görevlerinden biri düğünün işleyişinin sorunsuzca ilerlemesini sağlamaktır. Davulcu ve zurnacıların ayarlanmasından bahşişlerin verilmesine kadar her şey onların sorumluluklarındadır.
sağdıç hakkında bilmen gereken her şey

Düğününde her daim yanında sağdıcının yanı sıra aile üyelerine düşen görevlere de göz atmak ister misin? O halde seni şöyle alalım: Düğün Sırasında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Sağdıç Kıyafetleri

”Sağdıç ne giyer?” diye düşünüyor olabilirsin. Öyleyse cevabını vereyim. Sağdıçlar genellikle birbiriyle aynı takım elbise ya da smokin giyinirler. Ancak aynı giymek tabii ki zorunlu değil. Sağdıçlarına, eş birer yaka çiçeği takmalarını söyleyerek de diğer misafirlerden ayrışmalarını sağlayabilirsin. Sağdıçların aynı kıyafeti giyme adeti Antik Roma döneminden geliyor. O dönemde sağdıçlarla nedimeler gelin ve damatla aynı kıyafetleri giyerdi. Bunun sebebi ise kötü ruhların kafasını karıştırarak taze çifte zarar vermelerini engellemek. Artık bu inanış ortadan kalktığı için sağdıçlar sadece birbirleriyle aynı kıyafetleri giyiyor. Tabii hala sağdıçlarıyla aynı şekilde giyinen damatlar da yok değil. Yani damatlık modelleri sağdıçların da ilgi alanına girmiş oluyor. Böyle durumlarda damatlar genellikle kullandıkları aksesuarlarla farklılaşıyor. Örneğin damatlıkta papyon takılıyorsa sağdıçlar kravat takıyor ya da sağdıçlar küçük birer yaka çiçeği kullanıyorsa damat onlarınkinden daha büyük bir çiçek kullanıyor.

Sağdıç kıyafetlerini seçerken düğün mekanını, nedimelerin kıyafetlerini göz önünde bulundurarak bir tercih yapmanı öneririm. Bu şekilde düğününde bir uyum sağlayabilirsin. Örneğin sahilde bir düğün yapmayı düşünüyorsan sağdıçların için ince keten kumaştan gök mavisi renginde takım elbiseler kullanabilirsin. Görkemli bir otel düğünü düşünüyorsan ise mutlaka smokin ya da şık bir takım elbise seçmelisin. Renk olarak da risksiz bir siyah tercih edebilirsin.

sağdıç hakkında bilmen gereken her şey

Bu terimleri bilmende de fayda var: Evlenecek Çiftlerin Öğrenmesi Gereken Akrabalık Terimleri

Sağdıç Aksesuarları

Tıpkı damat aksesuarları gibi sağdıç aksesuarları da vardır. Yurt dışındaki düğünlerde yakaya takılan sağdıç çiçeği en popüler aksesuardır. Türkiye’de ise sağdıç çiçeğinin yanı sıra bazı bölgelerde sağdıç kurdelesi de kullanılıyor. Bu aksesuarlar dışında kol düğmesi, pantolon askısı ve eğlenceli damat adaylarının sağdıçları için seçtiği renkli çoraplar da bulunuyor.

Sağdıç Kurdelesi

Sağdıç kurdelesi diğer ismiyle sağdıç kolluğu ülkemizdeki düğünlerde sağdıçlara takılan aksesuarlardandır. “Sağdıç ne renk kurdele takar?” sorusunun en popüler cevabı yeşil. Sağdıçlar kollarına genellikle yeşil renkte, üzerinde “Sağdıç” yazan kurdeleler takarak diğer misafirlerden ayrışıyor.

Sağdıç Çiçeği

Sağdıç çiçeği en gözde sağdıç aksesuarıdır. Tüm sağdıçlar aynı yaka çiçeğini kullanarak bir uyum yakalar. Özellikle sağdıç kıyafetlerinin aynı olmadığı düğünlerde sağdıçlar eş yaka çiçeği takarak diğer misafirlerden farklılaşır. Sağdıç yaka çiçeğini seçerken nedime buketleriyle uyumlu bir model seçmeni öneririm. Böylece sağdıçlar ve nedimeler bir uyum içerisinde görünür. Bu aksesuarı çiçekçiler ve düğün aksesuarı satan firmalardan kolayca temin edebilirsin.

sağdıç hakkında bilmen gereken her şey

Sağdıç Hediyeleri

Düğününde her işine koşan, bekarlığa vedanı hazırlayan sağdıçlarına küçük bir armağan vermen hoş olabilir. Bir kutu hazırlayıp bu kutuya düğünde takacakları yaka çiçeği gibi aksesuarları, sevdikleri içkinin küçük boyunu koyabilirsin. İsimlerinin veya baş harflerinin yazılı olduğu çakmaklar, kol düğmeleri ya da anahtarlıklar sağdıçlarına verebileceğin hediyelerden. Bu şekilde kişiselleştirilmiş hediyelerin daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

sağdıç hakkında bilmen gereken her şey

Bonus: Gelin Sağdıcı Olur mu?

Gelin sağdıcı halk arasında aygın bir tabir olsa da gelinin düğün boyunca yanında olacak kişi sağdıç değil nedime olarak adlandırılır. Nedime, birden fazla olabileceği için gelinin "en büyük yardımcısı"na sağdıç deme ihtiyacı duyuluyor. Bu noktada bu noktada sağdıç ile aynı görevlere sahip "en yakın" kişinin "baş nedime" olarak adlandırılabileceğini söyleyebiliriz.

Sağdıçlar konusunda kıyafetlerinden tarihlerine kadar bilmen gereken her şeyi anlattım. Şimdi sıra sende! Sen düğününde yakın arkadaşlarından ve akrabalarından oluşan bir sağdıç ekibi istiyor musun? Sağdıçlarla ilgili merak ettiğin başka bir şey varsa yorum yazarak bize sorabilirsin.

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Furkan Yılmaz

Düğün Tarihi: 09.11.2023


Dugun de damat gerekli masraflar ıcın sağdıca para vermez mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Yaygın geleneklere göre damadın berber parası, davulcu ve zurnacıya verilecek bahşişler gibi damattan istenen bahşişler sağdıca aittir. Damatların bu ödemeler için sağdıçlara para vermesi pek yaygın değildir ancak bu konuda kesin bir kural yok diyebiliriz. Sağdıçın maddi durumuna göre damat da bu masrafları karşılaması üzerine sağdıca para verebilir.

  Cevapla

Tat

Düğün Tarihi: 29.08.2021


Merhaba Sorum şu sadıcın giydiği kiyafeti damat tarafıdaalabilirmi yada yaptığı cömertliğin karşılığında (gün boyu ) koşutturmanın cabanın veya yogunlugun karsısında baba ne yapmalı (erkek ) tarafı Selamlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sağdıcın kıyafetini damat tarafı da alabilir. Ya da sağdıç için bir hediye hazırlayarak da teşekkür edebilirsiniz. Bir kutu hazırlayıp bu kutuya düğünde takacakları yaka çiçeği, saat gibi aksesuarları koyabilirsiniz. İsminin veya baş harflerinin yazılı olduğu, kişiselleştirilmiş çakmakları, kol düğmelerini, anahtarlıkları da sağdıca verebileceğiniz hediyeler arasında sayabiliriz. İyi günler dileriz...

  Cevapla