Damatlar Düğüne Nasıl Hazırlanır?

Anıl Balkan tarafından yazılmıştır.

2:20 dakika

28.05.2021

Düğün öncesi yapılacaklar listesinin kabarık olması siz damatları telaşlandırabilir. Gelin kendi giyimi, düğün süslemeleri ile uğraşıyorken size çok yardımcı olamayabilir. İşte size kendi hazırlığınızı yaparken damatlık seçiminden yedek çanta hazırlamaya kadar tüm konularda yardımcı olacak bir zamanlama listesi.

4 Ay Önce

Smokin mi takım elbise mi ya da bambaşka orijinal bir kıyafet mi istiyorsunuz? Vücudunuza ve günün modasına en çok hangi modelin uyacağını düşünüyorsunuz? Katalogları karıştırarak fikir edinmeye başlayın. En gözde damat aksesuarları neler, ve siz hangi aksesuarları kullanmak istiyorsunuz karar verin.

3 Ay Önce

Alacağınız damatlığa üç ay önceden bakmaya başlayın ve beğendiğiniz modelleri üzerinize deneyerek damatlık türleri arasından hangisinin size daha çok yakışacağını görün. Daha sonra farklı işlere yoğunlaşacağınız için özel tasarım bir damatlık düşünüyorsanız terzinize karar verip diktirmeye başlayın veya en uygun ve fit görünen modeli satın alın. Kiralama yapacaksanız yine bedeninize uyan modeli düğün gününüz için ayırtın. Ayrıca o gün hareketlerinizin kısıtlanmasını istemiyorsanız düğünde damatlık ile rahat etmenin püf noktalarını mutlaka öğrenin!

3ay_once

1 Ay Önce

Diktirmeyi veya satın almayı önceden halletmiş olsanız bile, son provayı kesinlikle düğünden bir ay önceye alın. Böylece kilo değişikliklerinin sıkça görüldüğü düğün öncesinde, bollaşan pantolon beline tadilat yapılabilecek kadar zaman olur.

1 Hafta Önce

Saçlarınızı kestirin ve manikür yaptırın. Evet, manikür. Günümüzde manikür işlemi sadece bayanlara özel olmaktan çıktı. Özellikle daha temiz ve özenli bir görüntü için tırnak yeme alışkanlığı olan bayların yaptırmasını tavsiye ediyoruz. Böylece tırnak kenarlarınız yara bere içinde değil bakımlı ve temiz görünür. Bir diğer tavsiyemiz bu uygulama sonrası tırnak cilası uygulatılmaması.

1hafta_once

Son Rötuşlar

Düğün gününde ve balayınızda kullanacağınız kıyafetleri kuru temizlemeye verin. Düğün aracınız kiralık olacaksa arabanın kiralanacağı günü ve teslim saatini son kez konfirme edin.Kendinize düğün günü için özel iç çamaşırları, ipek çorap ve mendil alın.Yine düğün geceniz için geline kimsenin bilmediği, onun bile tahmin edemediği bir hediye seçmeniz, bu hafta içinde yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir iş.

son_rotuslar

1 Gün Önce

Eğer tüm damatlık setini birlikte aldıysanız; gömlek, kravat/papyon, kuşak, kemer, askı, kol düğmeleri, çorap, cepken, mendil, yaka çiçeği ve takımınızın eksiksiz olarak bir arada olduğundan emin olun.Eğer smokin kiralıyorsanız teslim alacağınız saati bir gün önceden kiralama ofisi ile çek edin. Damatlığınızı satın aldıysanız askıda asılanın doğru beden olduğundan emin olun. Telaşe içinde nasıl hatalar yapıldığına inanamazsınız.Yanınıza alacağınız yedek gömlek ve iç çamaşırını bugünden hazır edebilirsiniz. Eğer düğün gecesi sonrası, sabah erkenden balayı için hareket edecekseniz balayı bavulunuzu yine düğün öncesi hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Düğün Günü Çantası

Düğün günü tüm ihtiyaçlarınız bir çantada olacak şekilde hazırlanmalısınız.Eğer düğün günü hazırlığınızı evinizde değil de bir hazırlık odasında, otelde yapacaksınız, oluşturduğumuz listede yer alan bu kalemlerin yanınızda olduğundan emin olun; saç şekilendiriciniz, parfümünüz, tıraş takımınız ve losyonunuz, deodorant, damat saatiniz, damat ayakkabılarınız ve ayakkabı cilanız, iç çamaşırlarınız, yedek gömlek ve çorap, geline takacağınız takılar ve vereceğiniz hediyeler, tip ödemeleri ve geleneksel düğün adetleri için para zarfları (Türk adetlerinin en çok gerektirdiği şeylerden biri de para zarflarıdır, yolunuzu kesen çocuklar hemen hemen her düğünün olmazsa olmazıdır.) ve en önemlisi yüzükleriniz! Düğün gününde en çok unutulan şeyin alyanslar olduğunu unutmayın.

Hazırlık sürecinizde tarzınızla ve damatlığınızın modeliyle ilgili her detayı danışmak, büyük günde doğru görüntüyü yakalamak için şehrinizdeki damatlık firmalarını incelemeye başlayın!

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Tunç Birlik

Düğün Tarihi: 15.10.2014


damat da en az gelin kadar strese giriyor kesinlikle dışarıdan göründüğü kadar rahat değiliz biz de :)


jale

Düğün Tarihi: 15.10.2014


bakımlı olmak güzel bişey