Kişiye Özel Damatlık Hakkında Her Şey

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:40 dakika

29.06.2020

Damatlığınızı diktirmeye karar verdiyseniz bilmeniz gereken her şey burada! Hazır damatlık almaktansa diktirmeyi tercih ettiyseniz çok iyi bir seçim yaptınız. Hem seçeneğiniz çok arttı, hem de kendi kafanızdaki damatlık modeline ulaşma şansınız. Peki bu süreçte sizi neler bekliyor?

Hazırlığınızı Yapın

Eğer damatlık almak konusunda tereddütleriniz varsa ve denediğiniz modelleri bir türlü beğenemiyorsanız sizin için en doğru tercih damatlığınızı diktirmek olacaktır. Damatlığınızı diktirmeye karar verdikten sonra ise yapmanız gereken biraz model araştırması yapmak olmalı. Kafanızda bir kaç fikir ile terziye gitmeniz kendinizi anlatma sürecini ve damatlığın dikim aşamasına geçmeyi kolaylaştıracaktır. Terzinize tarzınızı anlatıp beğendiğiniz modelleri gösterdikten sonra, fiziksel özelliklerinizi de göz önünde bulundurarak en uygun modele kolayca karar verebilirsiniz.

Seçiminizi Yapın!

Kişiye özel dikilecek damatlıklar için öncelikle renk ve kumaş seçimi yapılmalıdır. Kumaş seçimi yapılırken damatlık ve gelinlikte uyumu yakalamak için gelinlik kumaşının bir parçasından örnek alınıp, damatlığın iç grubunu yaparken veya damatlık kumaşını seçerken yardımcı olarak kullanılır. Gelinle uyum içinde olmak açısından gelinlikte kullanılan taşların renkleri de oldukça önemli. Bu seçimler yapıldıktan sonra damatlık için ölçü alınır ve prova aşamasına geçilir.

seciminizi_yapin

Vaktinizi İyi Değerlendirin

Damat adaylarının damatlığı, genelde sona kalır ama rahat ve huzurlu bir şekilde karar verip istediğiniz gibi bir damatlık diktirmek istiyorsanız 1,5 - 2 ay önceden hazırlıklarınıza başlamalısınız. Damatlığın dikimi için yaklaşık olarak 3 hafta gerekir. Sezona ve iş yoğunluğuna göre ufak değişiklikler olabilir bu sürede. Bazı firmalar bu süreyi aceleci damat adayları için bir haftaya da indirebiliyor.

vaktinizi_iyi_degerlendirin

Prova Aşaması

Tela provası en önemli provadır. Burada kıyafetin temeli oluşturulur. Kol provasında takım hemen hemen bitmiş vaziyettedir. Önemli detaylar gözden geçirilir, son ölçüler alınır ve eksikler tamamlanır. Damatlık teslimatında yapılan final provasında ise tam takım giydirilip son kontrolleri yapılır. Artık damatlığınız neredeyse hazırdır ve yapacağınız tek şey düğünde damatlık ile rahat etmenin püf noktalarını öğrenip keyfinize bakmak olacaktır.

prova_asamasi

Aksesuar Uyumunu Unutmayın

Diktireceğiniz damatlığın tüm parçaları elbette uyumlu olacaktır ancak damat aksesuarlarınızı da yabana atmayın. Damatlık dikimi bittikten sonra kravat veya fular aramak, uygun gömleği bulmak biraz zahmetli ve vakit alan bir iş olabilir. En iyisi baştan tasarımcınız ile bunları da konuşmak olmalı. Damatlık kumaşına uygun bir kravat veya fular diktirebilir, gömleğinizi diktirmeyecekseniz uyumlu tonlarda bulabilmek için fikir alabilirsiniz. Böylece hiç bir işiniz sona kalmadan eksiksiz bir damat olacaksınız.

Düğün.com Çiftleri ile paylaştıkları değerli bilgileri için Elit Terzi-Sartoria’ya teşekkür ederiz.

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Vedat Şiap

Düğün Tarihi: 17.10.2014


Yazın evleneceğim için bende damatlıgımı ince bir kumaştan belki ketenden diktirmeyi düsünüyorum :)