İşlemeli Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 5:14 DK

07.12.2018

Hangi kumaşlar işlemelidir, mekana göre kumaş seçimi ya da işlemeli gelinlikler ile hangi mücevherleri takmalıyım gibi düşünceler sarmışsa dört bir yanını sana cevap olacak her şey burada! İşte sorular ve cevapları...

İşlemeli Gelinlik Kumaşı Nedir?

İşlemeli kumaşlar hazır olan yani kumaşın kendine ait işleme olanlar ve sonradan işlenenler olmak üzere ikiye ayrılır. Pul, boncuk, swarovski, inci, yapay kristal gibi aksesuarlar kumaşın üzerine sonradan işlenebilirler. Bunlar arasında sonradan kumaş motifi üzerine işlenebileceği gibi kumaşın kendisine ait olanları da vardır.

6hgl1fcdoflj0wey - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

İnci, boncuk gibi aksesuarların dışında, kumaşın kendine ait işlemelerin en bilineni ise taş işlemeli kumaşlardır. Bunlar parlak taşlı olup gelinliğe bambaşka bir hava katar.

Şunu çok iyi bilmelisin ki motif üzerine işlenmiş aksesuarların maliyeti hazır işlenmiş kumaşların göre daha fazladır. Bunun nedeni seçtiğin aksesuar cinsi ve uygulanacak alan yüzündendir.

İşlemeler Gelinliğin Hangi Kısımlarında Kullanılır?

İşlemeli gelinlikler hazır da olsa motif üzerine de işlense kullanılacağı alan ve dozu çok önemlidir. Çünkü işlemeli gelinlik kumaşları kullanılacağı aksesuara göre gösterişi arttırır. Bol swaroski ya da parlak taşları fazlasıyla kullandığında gösterişli ve ihtişamlı bir geline dönüşebilirsin. Fakat bu minimalist ya da sade ama ışıltılı bir gelin olmak isteyenleri korkutmasın. Kol ya da yaka detaylarında hafif işlemeli kumaş kullanımı ile sen de gösterişli olmadan ışıltılı bir gelin olabilirsin. Arzu ettiğin görünümü yakalamanın sırrı işlemeyi kullanacağın kısımda gizli...

1sexztjm5mgbbqdw - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Yakalarda İşlemeli Kumaş

Benim de favorim olan yakalarda işleme özellikle en çok Marchesa ve Jenny Packham gelinlik tasarımlarında rastladığım detaylardan. Gelinliğin sadece yaka kısmında bulunur ve en sade gelinliklere bile kattığı hava ile mücevher bile takmanızı gerektirmez.

wsadpusrgzmfhfmn - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Hakim yakalı gelinliklerde işlemeli kumaş kullanıldığında gelinlik boğan bir yaka tipinden ışıltılı bir yaka tipine dönüşür.

taem7oeetn7oynpc - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Kollarda İşlemeli Kumaş

Kollara işlemeli kumaş kullanmayı istiyorsan işlemelerin tek bir aksesuardan yapılmasına dikkat etmelisin. Bu inci kullanacaksan sadece inci, kristal kullanacaksan sadece kristal anlamına geliyor. Eğer taş işlemeli hazır bir kumaştan tasarlatmayı planlıyorsan ise işlemeli kumaşın gelinliğinin bütününe kullandığın kumaş ile aynı yapıya sahip olmasını özellikle rica etmelisin. Aksi taktirde renk farklılıkları oluşabilir ve bu hiç hoş görünmez.

t63npii9h8cdo2je - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Bir diğer kol tipi olan düşük omuzlu gelinlik modellerinde de kullanılmasıdır. Fakat orada yaka ile birlikte bir bütün olarak kullanılır. Bunun nedeni kolların küçük bir kısımda yer aldığında yeterince ihtişamlı görünümü verilemeyeceği içindir.

oy7z1byejcoveumv - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Boleroda İşlemeli Kumaş

Minimal gelin adaylarına taş işlemeli bolero giymelerini öneriyorum. Özellikle ipek ya da saten gelinlik kumaşı üzerine taş işlemeli bolero giydiğinde görünümün minimal bir şıklığa dönüşeceğinden emin olabilirsin. Üstelik ışıltı saçmak istemediğin anda da rahatlıkla çıkartabilme lüksüne sahipsin.

d4xqokfmwt44jghb - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Bu noktada dikkat etmen gereken en önemli unsur boleronu hazır kumaştan seçmen gerektiği. Çünkü motiflerin üzerine sonradan taş eklettiğinde taşların ağırlığında boleronda sarkma olabilir.

Eteklerde İşlemeli Kumaş

Özellikle gelinlik eteklerinde ve kuyruklarında kullanıldığında gelinliğin havasını bir anda değiştiren etek ucunda kullanılan işlemeli kumaşların bir diğer kullanım şeklide belden aşağı tüm eteklerde kullanılmasıdır.

Tüm etek kesiminde kullanılan işlemeli kumaşlar ise daha ince bocuk ve pullardan oluşmalıdır. Üst bedeni ise mümkün olduğunca sade kumaş ve gösterişsiz yakalarda tercih edilmelidir. Bu tarz gelinlikleri belinde kurdele veya kemer ile ayırmalısın.

gse4htpzhckn68vq - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Gelinliğin Bütününde İşlemeli Kumaş

Bu seçim biraz riskli de olsa eğer düz kesim bir gelinlik ile tercih ettiğin de muhteşem bir görünüm yakalayacağından emin olduğum bir görünüm. O nedenle kum saati ve dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarına öneriyorum.

sqj0i53kr07scuiw - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Gelinliğin bütününde işlemeli kumaş kullanılması seni en az bir beden büyük gösterir. Tabii bu her işleme için geçerli değil, kullandığın aksesuara göre değişiklik gösterir. Çok ince bir yapıya sahipsen baştan aşağı işlemeli kumaştan bir gelinlik giymeni tavsiye ediyorum.

Şifon kumaş veya drapeler üzerine kumaşa tutturulan taş işlemeler de bir diğer seçeneğin olabilir. Fakat böyle bir seçim yapmayı planlıyorsan ağır taşlardan uzak durmalısın.

vuiabpqgwr3bdbqw - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Sırt Dekoltesinde İşlemeli Kumaş

Gelinliğin oldukça sade olduğunda, özellikle saten, ipek ya da şifon kumaş gelinlik modeli tercih ettiğinde gelinliğine hareket katmak ve seksi bir görünüm yakalamak için gelinliğin sırt dekoltesinde işleme kullanabilirsin. Sırt dekoltesine en çok yakışan işleme aksesuarı ise kesinlikle incilerdir.

z8k6eolnq1sam82m - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Şunu da özellikle belirtmek isterim ki gelinliğin için seçeceğin işlemeli kumaşın düğün yapacağın mekana göre de değişiklik gösterebilir.

İşlemeli Kumaş Hangi Mekanlarda Tercih Edilir?

Evet, tabii ki değişiklik gösterir. En basit şöyle anlatabilirim. Kır düğününde gelinliğin bütününde taş işlemeli bir kumaş tercih ettiğini düşün. Etrafta ağaçlar, çimler ve dağ ya da deniz gibi doğa manzarası olacak. Sen ise bu manzarada kristal işlemeli kumaşın ile olman gerektiğinden fazla parlayacağın için bütünlüğü bozacaksın. Fikrimi sorarsan yapma derim. Tabii ki kır düğünü seçiyorsan işlemeli gelinlik giyemeyecek değilsin. Yukarıda da belirttiğim gibi dozunu ayarlayacaksın. Ya sadece kollarda ya da gelinliğinin eteklerinde belli belirsiz kullanacaksın.

Şu bir gerçek ki işlemeli gelinlikler en çok tarihi ve otel düğünlerine yakışıyor. Hatta tarihi düğün mekanlarında baştan aşağı taş işlemeli gelinlik kumaşı seçmeni tavsiye ediyorum. Özellikle tarihi mekanlarda eskitilmiş görünüm verilen taşlardan tasarlanan gelinlikler mekanın dokusuna fazlasıyla uyacaktır.

Otel veya salon düğünlerinde de işlemeli gelinlik kumaşı da rahatlıkla tercih edebilirsin. Eğer kabarık model gelinlik tercih ediyorsan işlemelerini eteklerine yaptırmanı öneriyorum. Gelinlik kuyruğunda işleme olması arkadan çekilmiş fotoğraflarında bile ışıldamanı sağlayacak.

İşlemeli Gelinlik Kumaşı İle Tercih Edilecek Mücevherler

Taş, inci ya da boncuk işlemeli gelinliğin varsa kullanacağın mücevherin dozu çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse üst bedeni tamamen taşlardan oluşan hazır kumaştan tasarlanmış gelinlik ile -yakası ne olursa olsun- bir de kolye takarsan abartılı ve yorucu bir güzelliğe sahip olursun. Kolye yerine kesinlikle küpe takmalısın. Hatta aşağıdaki gibi gelinlik kumaşlarında küpe bile takmayarak dozunda bir görünüm yakalarsın.

uqvtcw7uawtvbw0e - işlemeli gelinlik kumaşı hakkında bilmen gereken her şey

Gösterişli bir gelinsin ve mutlaka mücevher kullanmak istersen gelinliğinin taşlarına yakın taşlı bir taç takabilirsin. Yalnız taşlı gelin tacı takmayı planlıyorsan duvağının sade olmasına dikkat etmen gerekiyor.

İşlemeli gelinliklerin en iyi mücevheri açık ara yüzüklerdir. Eğer inci işlemeli gelinlik kumaşı kullanıyorsan incili bir yüzük, taş işlemeli gelinlik kumaşı kullanıyorsan tektaş yüzük tercih edebilirsin.

Dikkat Etmen Gerekenler

  • İşlemeli gelinlik tercihi yapıyorsan dikkat etmen gereken iki önemli detay var.
  • İşlemelerin taşlarının sağlam dikilmiş olmasıdır. Sağlam olmayan işleme veya taşlar dökülerek gelinliğinin bütünlüğünü bozabilir.
  • Taş veya işlemelerin gelinliğin dikilecek alanına eşit aralıklarla dikilmiş olması gerekir.
  • İşlemeli ve taşlı gelinliği işlemeler motifin üzerine dikildikten sonra mutlaka denenmeli ve taşların simetrik olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • İşlemeler üst bedenin tamamında yer alıyorsa mücevherlerini özellikle kolye ve küpe tercihini minimum düzeyde tutmalısın.
  • Büyük göğüslerin varsa işlemeleri göğüslerinde kullanmamalısın.
  • Belinin daha ince görünmesini istiyorsan işlemeli kumaşı bel bölgende az kullanmalı, yaka ya da eteklerde daha fazla kullanmalısın.

Testi çöz, sana en uygun gelinliği söyleyelim:

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Unutma bu makaleyi gelinlik kumaşını gidip sen al diye yazmadım. Tasarımcıysan alabilirsin tabii ama gelinlik tasarımcın ile gelinlik kumaşı seçimi yaparken bilgin olması için detaylandırdım. Eğer aklında hala açıklanmayan ya da sadece aksesuar ve mücevherler ile ilgili soruların varsa makalenin altına yorum olarak yazmalısın. Sana en kısa sürede yardımcı olacağım.

Şehrindeki En İyi Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

GELİNLİK FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (0)