İşlemeli Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:02 dakika

03.01.2024

Hangi kumaşlar işlemelidir, mekana göre kumaş seçimi ya da işlemeli gelinlik ile hangi mücevherleri takmalıyım gibi sorular kafanı kurcalıyorsa, tüm sorularının yanıtlarını bulabileceğin bir yazı hazırladık! Haydi, hemen incele!

işlemeli gelinlik

İşlemeli Gelinlik Kumaşı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Dantel, taş, pul, payet gibi detaylar ile hareketlendirilen kumaş türlerine işlemeli gelinlik kumaşı adı veriliyor. İşlemeli kumaşlar, hazır, yani kendine ait işlemesi olanlar ve sonradan işlenenler olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Örneğin; pul, boncuk, swarovski, inci, yapay kristal gibi aksesuarlar kumaşın üzerine sonradan işlenebiliyor. Payet kumaşı ise kendinden işlemeli kumaşlar arasında sayabiliriz.

Dantel İşlemeli Gelinlik Kumaşları

Gelinlik modellerine romantik bir hava katan danteller, "hayal tül" ya da "transparan tül" olarak geçen tül kumaş üzerine işleniyor. Dantel işlemeli kumaş, özellikle straplez, derin V gibi açık yakaların kullanımını kolaylaştırmak için de kullanılıyor.

Ancak Fransız dantelinde bulunan işlemelerse kumaş üretilirken oluşturuluyor.

Dantel gelinlik kumaşıyla ilgili daha fazla detay için şu yazımıza bakabilirsin: Dantel Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Taş İşlemeli Gelinlik Kumaşları

Kumaşın kendine ait işlemelerin en bilineni ise taş işlemeli kumaşlardır. Gelinliğe ışıltı katmak için kullanılan taş işlemeli kumaşlar, swarovski, inci, kristal gibi taş çeşitleriyle hareketlendiriliyor.

Birbirinden şık taşlı gelinlikler için burayı inceleyebilirsin: Taş İşlemeli Gelinlik Modelleri

Payet İşlemeli Gelinlik Kumaşları

Gelinlik modellerine ışıltı, yalnızca taşlarla değil pul, payet işlemeli kumaşlarla da veriliyor. Özellikle desenli kumaşlarda aralara serpiştirilen payetler, gelinlik modellerine hareket katıyor.

payet işlemeli gelinlik

Üç Boyutlu Gelinlik Kumaşları

Son yılların popüler tasarımlarından üç boyutlu gelinlikler, olduğundan daha kabarık duran kumaşları sayesinde daha alımlı bir görünüm yaratıyor.

Papatyalı gelinlikler gibi çiçek desenleri ve dantellerle üç boyut kazandırılan modeller, farklı tasarımlar arayan gelin adaylarına hitap ediyor.

üç boyutlu işlemeli gelinlik

Üç boyutlu gelinlik kumaşının kullanıldığı gelinlik modellerine göz atmak için buraya bakabilirsin: 3 Boyutlu Gelinlik Modelleri

İşlemeler Gelinliğin Hangi Kısımlarında Kullanılır?

İşlemeli gelinlikler hazır da olsa motif üzerine de işlense kullanılacağı alan ve dozu çok önemli. Çünkü işlemeli gelinlik kumaşları kullanılacağı aksesuara göre gösterişi artırıyor.

Bol swarovski ya da parlak taşları fazlasıyla kullandığında gösterişli ve ihtişamlı bir geline dönüşebilirsin. Fakat sade tasarımlardan hoşlanıyorsan bu durum seni korkutmasın.

Kol ya da yaka detaylarında hafif işlemeli simli kumaş kullanılan tasarımlar ile sen de gösterişli olmadan ışıltılı bir gelin olabilirsin. Arzu ettiğin görünümü yakalamanın sırrı işlemeyi kullanacağın kısımda gizli.

işlemeli gelinlik kumaşı

Göz alıcı simli gelinlik modellerine göz atmak istersen burayı ziyaret edebilirsin: Simli Gelinlik Modelleri

Yakalarda İşlemeli Kumaş

Yakalarda kullanılan işlemeler, özellikle Marchesa ve Jenny Packham gibi ünlü tasarımcıların koleksiyonlarında sıkça karşımıza çıkıyor.

Bu işlemeler, gelinliğin sadece yaka kısmında bulunur ve en sade gelinliklere bile kattığı hava ile mücevher bile takmanı gerektirmez.

işlemeli gelinlik kumaşı

Hakim yakalı gelinliklerde işlemeli kumaş kullanıldığında gelinlik boğan bir yaka tipinden ışıltılı bir yaka tipine dönüşür.

işlemeli gelinlik kumaşı

Gelinlik tipi seçiminde sana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Kollarda İşlemeli Kumaş

Kollarında işlemeli kumaş kullanılan gelinliklerden giymek istiyorsan işlemelerin tek bir aksesuardan yapılmasına dikkat etmelisin. Bu, inci kullanacaksan sadece inci, kristal kullanacaksan sadece kristal işlemelerle yapılmış olması anlamına geliyor.

Eğer taş işlemeli hazır bir kumaştan gelinlik tasarlatmayı planlıyorsan, işlemeli kumaşın gelinliğinin bütününde kullanılan kumaş ile aynı yapıya sahip olmasını özellikle rica etmelisin. Aksi taktirde renk farklılıkları oluşabilir ve bu hiç hoş görünmez.

işlemeli gelinlik kumaşı

Bir diğer kol tipi olan düşük omuz gelinlik modellerinde de kullanılmasıdır. Fakat orada yaka ile birlikte bir bütün olarak kullanılır. Bunun nedeni kolların küçük bir kısımda yer aldığında yeterince ihtişamlı görünümü verilemeyeceği içindir.

işlemeli gelinlik kumaşı

Boleroda İşlemeli Kumaş

Minimal gelin adaylarına taş işlemeli bolero giymelerini öneriyoruz. Özellikle ipek ya da saten gelinlik kumaşı üzerine taş işlemeli bolero giydiğinde görünümün minimal bir şıklığa dönüşeceğinden emin olabilirsin. Üstelik ışıltı saçmak istemediğin anda da rahatlıkla çıkartabilme lüksüne sahipsin.

işlemeli gelinlik kumaşı

Bu noktada dikkat etmen gereken en önemli unsur boleronu hazır kumaştan seçmen gerektiği. Çünkü motiflerin üzerine sonradan taş eklettiğinde taşların ağırlığında boleronda sarkma olabilir.

Eteklerde İşlemeli Kumaş

Özellikle gelinlik eteklerinde ve kuyruklarında kullanıldığında gelinliğin havasını bir anda değiştiren etek ucunda kullanılan işlemeli kumaşların bir diğer kullanım şeklide belden aşağı tüm eteklerde kullanılması.

Tüm etek kesiminde kullanılan işlemeli kumaşların ise daha ince bocuk ve pullardan oluşması önem taşıyor. Üst bedeni ise mümkün olduğunca sade kumaş ve gösterişsiz yakalarda tercih etmende fayda var. Bu tarz gelinlikleri belden kurdele veya kemer ile ayırabilirsin.

işlemeli gelinlik kumaşı

Gelinliğin Bütününde İşlemeli Kumaş

Bu seçim biraz riskli de olsa, düz kesim bir gelinlik ile tercih ettiğinde muhteşem bir görünüm yakalayacağından emin olduğumuz bir görünüm. O nedenle tamamında işlemelerin kullanıldığı gelinlikleri özellikle kum saati ve dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarına öneriyoruz.

Gelinliğin bütününde işlemeli kumaş kullanılması seni en az bir beden büyük gösterebilir. Tabii bu durum her işleme için geçerli değil. Çok ince bir yapıya sahipsen baştan aşağı işlemeli kumaştan bir gelinlik giymende fayda var.

Şifon kumaş veya drapeler üzerine kumaşa tutturulan taş işlemeler de bir diğer seçeneğin olabilir. Fakat böyle bir seçim yapmayı planlıyorsan ağır taşlardan uzak durmalısın.

işlemeli gelinlik kumaşı

Sırt Dekoltesinde İşlemeli Kumaş

Gelinliğin oldukça sade olduğunda, özellikle saten, ipek ya da şifon kumaş gelinlik modeli tercih ettiğinde gelinliğine hareket katmak ve seksi bir görünüm yakalamak için gelinliğin sırt dekoltesinde işleme kullanabilirsin. Sırt dekoltesine en çok yakışan işleme aksesuarı ise kesinlikle incilerdir.

işlemeli gelinlik kumaşı

İncili gelinliklerle uyum sağlayacak gelin taçlarına da göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: İncili Gelin Tacı Örnekleri

İşlemeli Kumaş Hangi Mekanlarda Tercih Edilir?

Gelinliğin için seçeceğin işlemeli kumaşın düğün yapacağın mekana göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin; kır düğününde gelinliğin bütününde taş işlemeli bir kumaş tercih ettiğini düşün.

Etrafta ağaçlar, çimler ve dağ ya da deniz gibi doğa manzarası olacak. Sen ise bu manzarada kristal işlemeli kumaşın ile olman gerektiğinden fazla parlayacaksın ve bütünlüğü bozacaksın. Biz sorarsan uygun olmaz.

Tabii ki kır düğünü seçiyorsan işlemeli gelinlik giyemeyecek değilsin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dozunu ayarlayabilir ya sadece kollarda ya da gelinliğinin eteklerinde belli belirsiz kullanabilirsin.

Şu bir gerçek ki işlemeli gelinlikler en çok tarihi ve otel düğünlerine yakışıyor. Hatta tarihi düğün mekanlarında baştan aşağı taş işlemeli gelinlik de seçebilirsin.

Otel veya salon düğünlerinde de işlemeli gelinlik kumaşı da rahatlıkla tercih edebilirsin. Eğer kabarık gelinlik modellerinden tercih edeceksen işlemelerini eteklerine yaptırabilirsin. Taşlı prenses gelinlik modelleriyle de mekanın gösterişli havasına uyum sağlayabilirsin.

Mekana uygun gelinlik seçimine dair daha fazla öneri istersen şu yazımıza bakabilirsin: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

İşlemeli Gelinlik Kumaşı İle Tercih Edilecek Mücevherler

Taş, inci ya da boncuk işlemeli gelinliğin varsa kullanacağın mücevherin dozu çok önemli. Örnek vermek gerekirse üst bedeni tamamen taşlardan oluşan hazır kumaştan tasarlanmış gelinlik ile -yakası ne olursa olsun- bir de kolye takarsan abartılı ve yorucu bir güzelliğe sahip olabilirsin. Kolye yerine kesinlikle küpe takmalısın.

işlemeli gelinlik

Gösterişli bir gelinsen ve mutlaka mücevher kullanmak istiyorsan gelinliğinin taşlarına yakın taşlı bir taç takabilirsin. Yalnız taşlı gelin tacı takmayı planlıyorsan duvağının sade olmasına dikkat etmen gerekiyor.

İşlemeli gelinliklerin en iyi mücevherinin yüzükler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer incili gelinlik kumaşı kullanıyorsan incili bir yüzük, taş işlemeli gelinlik kumaşı kullanıyorsan tektaş yüzük tercih edebilirsin.

Dikkat Etmen Gerekenler

  • İşlemelerin taşlarının sağlam dikilmiş olması gerekli. Sağlam olmayan işleme veya taşlar, dökülerek gelinliğinin bütünlüğünü bozabilir.

  • Taş veya işlemeler, eşit aralıklarla dikilmeli.

  • İşlemeli ve taşlı gelinliği işlemeler motifin üzerine dikildikten sonra mutlaka denenmeli ve taşların simetrik olup olmadığı kontrol edilmeli.

  • İşlemeler üst bedenin tamamında yer alıyorsa mücevherlerini özellikle kolye ve küpe tercihini minimum düzeyde tutmanda fayda var.

  • Büyük göğüslerin varsa işlemeleri göğüslerinde kullanmamalısın.

Gelinlikte en sık kullanılan kumaş türlerine de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Gelinlik alışverişinde sana yardımcı olacak yazımızın sonuna geldik. Gelinlik kumaşı hakkında fikir sahibi olduğuna göre modeline de karar verebilirsin. Şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarına da göz atmayı unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap