Kayık Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:39 dakika

18.10.2021

En yaygın yaka tiplerinden biri olan kayık yakayı, gelinlik modelinde tercih etmek isteyenler için detaylı bir yazı hazırladık. Madonna yaka, prenses yaka gibi kayık yaka çeşitlerinden, uyumlu kol tiplerine, bu yaka modeline uygun saç modellerinden, takı alternatiflerine her şey bu yazıda!

kayık yaka gelinlik

1- Kayık Yaka Nedir?

Kayık yaka, adından da anlaşılacağı gibi kayık formunda olan zarif yaka kesimine verilen addır. Son derece zarif olduğu için en düz ve sade gelinlik modelini bile olduğundan şık gösterir. Kayık yaka çeşitlerinden en yaygını orijinal adı kayığın Fransızcasından gelen “Bateau”dur.

Kayık yaka bir omuzdan başlayarak diğer omuza doğru giderken yandan görünen kayık gibi bir eğim çizer ve omuzlara doğru genişler. Genişlik modelden modele değişir ama en derin noktası gerdanın tam ortasına denk gelir.

kayık yaka gelinlik

Yarattığı efekt sayesinde kayık yaka gelinlikler geniş omuzları daraltmaya yarar. Eğer yaka sonu omuz başlarından dışarı taşıyorsa omuzları daha geniş gösterir. Kayık yakada oyukluk da önemli bir kıstastır. Örneğin; omuz çizgisine tam olarak paralel gitmeyen ve köprücük kemiklerini dışarıda bırakacak kadar oyuk bir modelse çok da geniş omuz efekti vermez.

Yaka sonu omuzların iç sınırları içerisinde kalıyorsa geniş omuzlu bir görüntüden çok zariflik katar. Bu model, kayık yakanın bir çeşidi olarak bilinir. Orijinali "Sabrina Neck"ten gelir ki bu da Audrey Hepburn'ün Sabrina isimli filminde giydiği elbisenin yaka modelidir.

kayık yaka gelinlik


Bu durumda omuzlarının dar olduğunu düşünüyorsan omuz başlarından taşanı yani “bateau”yu, yeterince geniş olduğunu düşünüyorsan zariflik katacak olanı yani “Sabrina”yı seçmelisin.

Gelinlik yaka tipine karar verirken sana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

2- Kayık Yaka Gelinlik Kimlere Yakışır?

Kayık yaka en çok boynu ve omuzları biçimli gelin adaylarına yakışır. Çünkü bu yaka tipi boyun ve omuz vurgulayıcıdır. Bu yüzden gelinlikte ön plana çıkartmak istediğin bölgen boynun ve omuzlarınsa rahatlıkla kayık yaka gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin.

Zaten çok geniş omuzluysan kayık yaka ile daha da geniş görünmesini sağlamaya gerek yok. O yüzden sen straplez gelinliklerin gelini olmalısın.

Vücut tipi olarak ise kayık yaka gelinlikleri en çok armut vücut tipine yakıştırdığımızı söyleyelim. Kayık yakada derinliği istediğin gibi seçebilirsin. Gerdana sıfır da olur, hafif oyuk ve dekolteli de olur. Kayık yaka tipi ile hem kalçan orantılanır hem de üst bedenin daha uzun görünür.

Son bir uyarı! Büyük göğüslere sahipsen kayık yakadan olabildiğince uzak durmalısın. Kayık yaka iri göğüslerde üst bedeni kaba gösterir. Bu görüntü de sana olduğundan daha kilolu ve iri efekti verir. Eğer göğüslerin iri ise V yaka gelinlikleri de tercih edebilirsin.

3- Kayık Yaka ile Uyumlu Kol Kesimleri Neler?

Kolsuz, düşük kol, truvakar ve uzun kollu gelinlikler kayık yaka ile özellikle önereceğimiz kol kesimleri arasında yer alıyor.

Kayık yakanın kolsuz ya da düşük kol ile kombinlendiğinde kayık yaka prenses gelinlik modelleri ile A kesim gelinliklere daha çok yakıştığını söyleyebiliriz.

Eğer kollarının kalın ya da gereğinden fazlaca ince olduğunu düşünüyorsan kolsuz tercih etme. Düşük kol bile olsa bir parça kol hoşuna gitmeyen bir görüntü varsa kamufle edecektir.

Kayık yaka kolsuz gelinlik modelleri son yıllarda özellikle son yıllarda sade balık kesim gelinliklerde sıkça karşımıza çıkıyor. Bu model göğüslerini ön plana çıkaracağından, küçük göğüslü gelin adayları için idealdir diyebiliriz.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kayık yaka kısa kollu ve karpuz kollu gelinlikler de omuzlarını geniş göstermek isteyen gelin adayları için idealdir. Bu modeller ile kollarındaki fazlalıkları da kamufle edebilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kayık yaka truvakar kollu gelinlikler de de özellikle son yıllarda iki parçalı gelinlik modellerinde sıkça karşımıza çıkıyor. Omuzlarını olduğundan geniş göstermek istiyorsan bu tasarımları tercih edebilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Sonbahar ya da kış aylarında evleneceksen uzun kollu kayık yaka gelinlikleri de tercih edebilirsin. Kolları ister gelinliğin kumaşından ister bu kumaşla uyumlu olabilecek işlemeli kumaşlardan yaptırabilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

4- Kayık Yaka Gelinlik İçin Saç Modelleri

Kayık yaka bir gelinlik giyeceksen bilmen gereken ilk kural saçlarını açık bırakmamaktır. Kayık yakanın özelliği omuzları ve boynu zarifçe vurgulamak olduğu için açıkta kendi haline bırakılmış saçlar yakanın tüm özelliğini gölgeler.

Öte yandan straplez ve V yakada olduğu gibi boynun açıkta olmayacağından saçlarını açık bırakmak için yeterince yerin yok. Dolayısıyla kapalı bir yakanın üzerine gelen saçlar boğucu bir görüntü oluşturur.

Kayık yaka gelinlik saç modellerini zarif topuzlar arasından içinden seçersen kayık yakanın zarafetini taçlandırabilirsin.

A kesim kayık yaka gelinlik modellerini ya da prenses kesimli tasarımları tercih edeceksen balerin topuzu; düz veya balık kesim tercih edeceksen ense topuzu uygun seçim olacaktır. Aksesuar olarak ise topuzunda bir toka, tarak ya da şık bir saç aksesuarı tercih edebilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

5- Kayık Yaka Gelinlikle Nasıl Bir Takı Kullanmalıyım?

Kayık yaka giyeceksen ikinci kural kolyeden uzak durmaktır. Saç modellerinde bahsettiğimiz gibi kayık yaka ile boynun kapalı olacağı için boynuna mücevher takmamanda fayda var. Kayık yakanın zarafetini güçlendirmek için inci küpelere yönelebilirsin.

Eğer kolsuz ya da düşük kol bir kayık yaka gelinlik giyeceksen bilezik seçeneğini değerlendirebilirsin. Kayık yaka gelinlik için takı düşünürken yüzük, bilezik ve küpe konusunda özgürsün. Unutma senin mayınlı mücevherin kolye!

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

6- Kayık Yaka ile Uyumlu Etek Kesimleri Hangileri?

Kayık yaka en yaygın yaka tipleri arasında yer aldığı için tüm etek kesimleriyle kombinlendiği görüyoruz. Ama en çok karşılaştığımız seçeneklerin kayık yaka kabarık gelinlik modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Omuzları geniş göstererek kalçayı dengeleme misyonu olduğu için genellikle armut vücut tipindeki gelin adaylarına önerilen A kesim ve prenses gelinliklerle yakışır.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Eğer dikdörtgen vücut tipine ve dar omuzlara sahipsen kayık yaka düz gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kum saati vücut tipine sahip ve vücut hatlarını öne çıkarmak isteyen gelin adaylarına önerimiz ise kayık yaka balık gelinlik modelleri olacak.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

7- Daha Fazla Kayık Yaka Gelinlik Modelini Nereden Görebilirim?

Kayık yaka gelinliklerle ilgili bilgi vermeye çalıştık. Şimdi dilersen İstanbul’da kayık yaka gelinlik modelleri ile öne çıkan gelinlik firmalarına geçelim.


Madame Amour

İstanbul Kadıköy gelinlik mağazaları arasında yer alan Madame Amour, hem sade hem de gösterişli, A, balık ve düz kesim işlemeli tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Hazır model tasarımların yanı sıra özel dikim ve kiralama seçenekleri de sunan firma hafta sonları da hizmet veriyor.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Studio Bride

Kayık yaka gelinlik modellerini bulabileceğin markalardan biri de Studio Bride. İstanbul Beylikdüzü gelinlik mağazaları arasında yer alan modaevi, kayık yaka dantel gelinliklerin yanı sıra güpürlü tasarımlarıyla romantik gelin adaylarına birbirinden şık seçenekler sunuyor.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

İstanbul'daki gelinlik fiyatlarını da merak ediyorsan şu yazımız sana yardımcı olabilir: İstanbul’da Gelinlik Fiyatlarını Araştırdık!


Sara Modaevi

Kadıköy'de hizmet veren gelinlik mağazalarından biri de vintage tasarımlarıyla dikkat çeken Sara Modaevi. Nostaljik tasarımlar firmanın gelinlik koleksiyonları arasında öne çıksa da her tarzda gelinlik modellerini firmada bulabileceğini de söyleyelim.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Düğün bütçeni planlarken sana yardımcı olabilecek şöyle bir yazımız da var: İstanbul’da Düğün Mekanı Fiyatları


Pınar Bent

Pınar Bent, İstanbul’un Nişantaşı semtinde ziyaretini bekliyor. Firmada kayık yakalı her tarz ve kesimde model seçeneklerini bulman mümkün.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Gelinliğini tamamlayacak gelin saçı ve makyajı için de araştırma yapacaksan öncelikle şu yazımızı incelemeni öneriyoruz: İstanbul Gelin Saçı ve Makyajı Fiyatları


Pronovias

Şişli'de bulunan Pronovias da kayık yaka gelinlik bulabileceğin firmalardan. Modern ve şık tasarımları ile dikkat çeken Pronovias, hazır model seçenekleri sunuyor. Firmadan hafta sonu için de randevu alabilirsin.

pronovias

Gelinliğini satın almak yerine kiralama seçeneğini düşünüyorsan şu yazımız da ilgini çekebilir: İstanbul’da Kiralık Gelinlik Bulabileceğin Modaevleri


Mediha Cambaz

Beşiktaş'ta gelin adaylarını hayallerini süsleyen gelinliklere kavuşturan Mediha Cambaz ve ekibi kayık yaka güpürlü gelinlik modelleriyle dikkat çekiyor. Firmanın koleksiyonunda genellikle bohem, vintage ve modern tarzda gelinlik seçeneklerini bulabilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Emine Meral Modaevi

Emine Meral Modaevi, alanında deneyimli firmalar arasında yer alıyor. Kadıköy'de bulunan firmada vintage tarzda kayık yaka gelinlik modellerini bulabileceğin gibi özel dikim ve kiralık gelinlik imkanlarından da yararlanabilirsin.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Özlem Süer

Özlem Süer’i Nişantaşı’nda ziyaret edebilir, hayallerinin gelinliğine burada kavuşabilirsin. Işıltılı kumaşlar, ipeksi tül ve danteller, parıltılı taşlar, zevkli desenler, şık dokumaların arasında kendini kaybedebilirsin.Her yeni koleksiyonunda seni yepyeni, heyecan dolu bir dünyayı keşfe çıkaran Süer ve ekibi, 3-5 prova arasında yani yaklaşık 1,5 ayda gelinliğini teslim ediyor.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Büşra Tezel Modaevi

Modaevi, İstanbul’un gelinlikte popüler adreslerinden Bayrampaşa'da yer alıyor. Kayık yaka dantelli gelinlik seçeneklerini bulabileceğin firmada romantik tasarımların ağırlıklı olarak bulunduğun da söyleyelim.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Çağteks Gelinlik

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindeki mağazasında hizmet veren firma, hazır modellerin yanı sıra özel dikim gelinlik koleksiyonu ile de seni kendine hayran bırakacak. Gelinlikleri satın alabileceğin gibi dilersen kiralayabilirsin de. Eğer çalışan bir gelin adayıysan, mağazanın haftasonları da açık olduğunu hemen belirteyim.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Kayık yaka gelinliklerle ilgili bilmen gerekenleri anlattık ve bu modelleri bulabileceğin bazı firmalara da yer verdik. Ancak sen seçeneklerinin bunlarla sınırlı olmadığını da unutma! İstanbul gelinlik firmaları sayfasını inceleyerek hayallerindeki gelinlik için diğer gelinlikçilere de ulaşabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Damla Ünal

Düğün Tarihi: 26.02.2018


Merhaba 5 gün sonra nisanım var kayık yaka bir elbise aldım fakat saç modeline karar veremedim acaba yardımcı olabilir misiniz?


Ebru Akinci

Düğün Tarihi: 13.09.2017


Merhaba Bihter Hanım.Yaklaşık 1 ay sonra düğünüm olucak gelinlik provalarım başladı aslında benim istediğim kayık yaka prenses model.bi koluma uzun dantel denedim diğeri kısa.Gelinliğin kendisi kısa model.Ama kime gösterdiysem kısa modelin bana yakışacağını düşündüler.size resim atsam yardımcı olamaz mısınız ? Çok fena kararsızım hala netleşmedi ve zamanım daraldı :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ebru, Sana yardımcı olmak isteriz tabii ki. sinem.aydinoglu@dugun.com adresine gönderebilirsin.

  Cevapla