Kayık Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

4:22 dakika

15.05.2019

En yaygın yaka tiplerinden biri olan kayık yakayı, gelinliğinde tercih etmek isteyenler için detaylı bir yazı yazdım. Kayık yakanın çeşitlerinden, uyumlu kol tiplerine, kayık yaka için saç modellerinden, takı alternatiflerine pek çok şey bu yazıda! Yazının sonunda aklında hala bir soru işareti varsa sor, en kısa sürede yanıt vereceğim!

1- Kayık Yaka Kesimi Nedir?

Kayık yaka, ismi üzerinde olduğu gibi kayık formunda olan zarif yaka kesimine verilen addır. Son derece zarif olduğu için en düz ve sade gelinlik modelini bile olduğundan şık gösterir. Kayık yaka çeşitlerinden en yaygını orijinal adı kayığın Fransızcasından gelen “Bateau”dur.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Kayık yaka bir omuzdan başlayarak diğer omuza doğru giderken yandan görünen kayık gibi bir eğim çizer ve omuzlara doğru genişler. Genişlik modelden modele değişir ama en derin noktası gerdanın tam ortasına denk gelir.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Yarattığı efekt sayesinde kayık yaka gelinlikler geniş omuzları daraltmaya yarar. Eğer yaka sonu omuz başlarından dışarı taşıyorsa omuzları daha geniş gösterir. Kayık yakada oyukluk da önemli bir kıstastır. Örneğin omuz çizgisine tam olarak paralel gitmeyen ve köprücük kemiklerini dışarıda bırakacak kadar oyuk bir modelse çok da geniş omuz efekti vermez.

Yaka sonu omuzların iç sınırları içerisinde kalıyorsa geniş omuzlu bir görüntüden çok zariflik katar. Bu model, kayık yakanın bir çeşidi olarak bilinir. Orijinali "Sabrina Neck"ten gelir ki bu da Audrey Hepburn'ün Sabrina isimli filminde giydiği elbisenin yaka modelidir.

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Bu durumda omuzlarının dar olduğunu düşünüyorsan omuz başlarından taşanı yani “bateau”yu, yeterince geniş olduğunu düşünüyorsan zariflik katacak olanı yani “Sabrina”yı seçmelisin.

2- Kayık Yaka Gelinlik Kimlere Yakışır?

Kayık yaka en çok boynu ve omuzları biçimli gelin adaylarına yakışır. Çünkü bu yaka tipi boyun ve omuz vurgulayıcıdır. Bu yüzden gelinlikte ön plana çıkartmak istediğin bölgen boynun ve omuzlarınsa rahatlıkla kayık yaka gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin.

Zaten çok geniş omuzluysan kayık yaka ile daha da geniş görünmesini sağlamaya gerek yok o yüzden sen straplez gelinliklerin gelini olmalısın.

Vücut tipi olarak söylemem gerekirse, kayık yaka gelinlikler en çok armut vücut tipine yakışır. Kayık yakada derinliği istediğin gibi seçebilirsin. Gerdana sıfır da olur, hafif oyuk ve dekolteli de olur. Kayık yaka tipi ile hem kalçan orantılanır hem de üst bedenin daha uzun görünür.

Son bir uyarı! Büyük göğüslere sahipsen kayık yakadan olabildiğince uzak durmalısın. Kayık yaka iri göğüslerde üst bedeni kaba gösterir. Bu görüntü de sana olduğundan daha kilolu ve iri efekti verir. Ama üzülme sen derin bir V yaka ile harikalar yaratabilirsin. Eğer göğüslerin iri ise bu sayfada daha fazla vakit harcama senin yerin V yaka hakkında bilmen gereken her şey yazısı!

3- Kayık Yaka ile Uyumlu Kol Kesimleri Neler?

Kolsuz, düşük kol, truvakar ve uzun kollu gelinlikler kayık yaka ile özellikle önereceğim kol kesimleri arasında yer alıyor.

Kayık yakanın kolsuz ya da düşük kol ile kombinlendiğinde a kesim ve prenses kesim gelinliklere daha çok yakıştığını söyleyebilirim. A kesim ve prenses gibi etek kesimi hacimli modeller seçeceksen truvakar evet ama uzun kola yanaşma derim.

Eğer kollarının kalın ya da gereğinden fazlaca ince olduğunu düşünüyorsan kolsuz tercih etme. Düşük kol bile olsa bir parça kol hoşuna gitmeyen bir görüntü varsa kamufle edecektir.

4- Kayık Yaka Kolsuz Gelinlikler

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

5- Kayık Yaka Kısa Kollu Gelinlikler

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

6- Kayık Yaka Yarım Kollu Gelinlikler (Truvakar)

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

7- Kayık Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


8- Kayık Yaka Gelinlik İçin Uygun Saç Modelleri Neler?

Kayık yaka giyineceksen ilk kural: Saçlarını açık bırakma! Tamam böyle söyleyince çok kısıtlayıcı oldu ama kayık yakanın özelliği omuzları ve boynu zarifçe vurgulamak olduğu için açıkta kendi haline bırakılmış saçlar yakanın tüm özelliğini gölgeler.

Öte yandan straplez ve V yakada olduğu gibi boynun açıkta olmayacağından saçlarını açık bırakmak için yeterince yerin yok. Dolayısıyla kapalı bir yakanın üzerine gelen saçlar boğucu bir görüntü oluşturur.

O yüzden sen saçını açıkta bırakma ve toplu modellere yönel. Kayık yaka gelinlik saç modellerini zarif topuz modelleri içinden seçersen kayık yakanın zarafetini taçlandırır.

Kayık yakayı prenses ya da a kesim gelinlikle birleştireceksen balerin topuzu, düz veya balık kesim tercih edeceksen ense topuzu şahane olur. Takı konusunda biraz cimri olman gerekeceği için topuzunda bir toka, tarak ya da şık bir saç aksesuarı tercih edebilirsin.


kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

9- Kayık yaka gelinlikle nasıl bir takı kullanmalıyım?

Kayık yaka giyeceksen ikinci kural: Boynuna mücevher takma! Saç modellerinde bahsettiğim gibi kayık yaka ile boynun kapalı olacağı için gelin seti önermiyorum. Boynuna takacağın mücevherlerden uzak dur. Kayık yakanın zarafetini güçlendirmek için inci küpelere yönelebilirsin.

Eğer kolsuz ya da düşük kol bir kayık yaka ise bilezik seçeneğini değerlendir. Kayık yaka gelinlik için takı düşünürken yüzük, bilezik ve küpe konusunda özgürsün. Unutma senin mayınlı mücevherin kolye!

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

10- Kayık yaka ile uyumlu etek kesimleri hangileri?

Kayık yaka en yaygın yaka tipleri arasında yer aldığı için tüm etek kesimleriyle kombinlendiği görüyoruz. Omuzları geniş göstererek kalçayı dengeleme misyonu olduğu için genellikle armut tipindeki gelin adaylarına önerilen A kesim ve prenses gelinliklerle yakışır.

Onun dışında özellikle şu etek kesimi ile sakın tercih etme diyebileceğim bir kısıtlaması yok. Etek kesimini de yaka kesimini de vücut tipine göre seç, zaten güzellik kendiliğinden gelecek.

11- Kayık Yaka A Kesim Gelinlik Modelleri

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

12- Kayık Yaka Prenses Gelinlik Modelleri

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

13- Kayık Yaka Düz Gelinlik Modelleri

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

14- Kayık Yaka Balık Gelinlik Modelleri

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

15- Daha Fazla Kayık Yaka Gelinlik Modelini Nereden Görebilirim?

Prenses, düz, balık ya da a kesim... Birbirinden farklı birçok kayık yaka gelinlik modelini inceleyebileceğin bir galeriye yönlendireceğim şimdi seni. Kayık yakanın en çok nasıl bir bütünle yakıştığına karar ver, en beğendiklerini ilham panona eklemeyi unutma!

kayık yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Testi çöz, sana en uygun gelinliği söyleyelim:

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Yazının sonuna geldiğinde hala kayık yaka gelinlikler hakkında aklında cevaplanmamış sorular varsa hemen makalenin altına yorum olarak ekle. Sana en kısa zamanda yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

EA

Ebru Akinci

13/09/2017

Merhaba Bihter Hanım.Yaklaşık 1 ay sonra düğünüm olucak gelinlik provalarım başladı aslında benim istediğim kayık yaka prenses model.bi koluma uzun dantel denedim diğeri kısa.Gelinliğin kendisi kısa model.Ama kime gösterdiysem kısa modelin bana yakışacağını düşündüler.size resim atsam yardımcı olamaz mısınız ? Çok fena kararsızım hala netleşmedi ve zamanım daraldı :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ebru, Sana yardımcı olmak isteriz tabii ki. sinem.aydinoglu@dugun.com adresine gönderebilirsin.


Damla Ünal

26/02/2018

Merhaba 5 gün sonra nisanım var kayık yaka bir elbise aldım fakat saç modeline karar veremedim acaba yardımcı olabilir misiniz?