Bir Gelinin Düğün Çantasında Olması Gerekenler!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:29 dakika

13.05.2022

Düğün günü saçın ve makyajın için ufak rötuşlar gerektiğinde, gelinlik ya da damatlıkta ufak bir sökük oluştuğunda veya ufak yaralanmalarda, ihtiyaç duyacağın her şey elinin altında olmalı. Yanına gelinliğine uygun, clutch tarzında bir el çantası alarak en öncelikli ihtiyaçlarını bu çantada taşıyabilirsin. Peki küçük olduğunu da göz önüne aldığımızda, içine sığdırabileceğin, düğün sırasında gerekli olacak, gelin çantasında olması gerekenler neler? Senin için 11 maddelik bir liste hazırladık.

1-Cep Telefonu

Akıllı telefonlarımıza o kadar alıştık ki cep telefonu gelin çantasında bulunması gerekenlerin başında geliyor. Yol tarifi almak isteyen davetlilerin seni arayabilir, sen de sosyal medyada anlık paylaşım yapabilmek için telefonuna ihtiyaç duyabilirsin. Bütün bunları senin için görevlendireceğin yakının yapacaktır ama telefonun mutlaka elinin altında olması gerekir.

cep telefonu

Peki gelin çantanı seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Birbirinden Güzel Gelin Çantaları

2-Şarj Cihazı

Her ne kadar gün boyu nedimelerin telefonunla ilgilenecek ve sekreterliğini yapacak olsa da telefon trafiği, hazırlık sürecinde çekilen fotoğraflar derken şarjın bitebilir. Bunun için şarj cihazını yanında bulundurmanda fayda var. Telefonun sürekli yanında olmasını istersen de “powerbank” olarak bilinen taşınabilir şarj cihazlarından da alabilirsin.

3-Çanta Boyu Küçük Ayna

Düğünde dans edecek, terleyecek, saçın ve makyajının bozulup bozulmadığını kontrol etme ihtiyacı duyacaksın. Düğününün her anının fotoğraflanacağını ve makyajın ile yaşayacağın ufacık bir problemin bile fotoğraflara aynen yansıyacağını unutmamalısın. Bunun için düğün günü çantasında olması gerekenler arasında, saçını ve makyajını sık sık kontrol etmene olanak sağlayacak ufak boy bir ayna da yer alıyor.

4-Ruj

Bütün davetlileri tek tek öpeceğini, düğünde yemek ve düğün pastasından yiyeceğini hesaba katarsak, rujunu sık sık tazelemen gerekebilir. Aynı zamanda düğün fotoğraflarında makyajının kusursuz çıkması için rujun hep elinin altında olmalı. Bunun için, düğün çantasında olması gerekenler arasında ruj da bulunuyor. Gelin makyajın için gerekli diğer malzemeleri de acil durum çantana atmayı unutmamalısın.

gelin makyajı

5-Mendil

Düğün günü gelinin yanında olması gerekenler arasında hem ıslak hem kuru mendil de bulunuyor. Oluşabilecek küçük lekelere, ıslak mendille müdahale edebilirsin. Düğün gününde olmazsa olmaz gözyaşı, ter ya da burun akıntısı için çantanda bez ya da kağıt mendil de bulundurabilirsin.

6-Küçük Dikiş Seti

Düğün için çanta hazırlarken, düğün günü gelinliğinde ya da damatlıkta oluşacak küçük söküklere karşı, iğne ve iplik de almalısın. Düğün boyunca yanında bulunacak arkadaşın, bu tip bir sorunla karşılaştığında sana yardımcı olabilir.

küçük dikiş seti

Küçük söküklere bu tarz çözümler bulabilirsin. Ayrıca düğün günü mutlaka ihtiyaç duyacağın şeylerin listesini de buraya koyalım: Düğün Gününde Gerekli 15 Şey

7-Tel Toka

Makyajın için olduğu gibi saçın için de tedbir almalısın. Gelin saçında küçük dokunuşlaryapman gerektiğinde ihtiyacın olacak tel tokalar, hemen elinin altında olmalı. Çok yer kaplamayacağı için çantanda 10-15 adet tel toka bulundurabilirsin.

tel toka

Düğün günü ve gecesi için tavsiyelerimizin yer aldığı şu yazımız da ilgini çekebilir: Düğün Günü ve Gecesi İçin Tavsiyeler

8-Yara Bandı

İhtiyaç duymanı istemeyiz tabii ama meydana gelebilecek küçük kesikler, yaralanmalar için gelin çantanda yara bandı da bulundurmalısın. Böylece ihtiyaç halinde panik yapmadan sorunu çözmüş olup eğlencene kaldığın yerden devam edebilirsin. Bütün kutuyu yanına almana gerek yok. Çantana bir-iki tane atman yeterli olacaktır.

9-İlaçlar

Düzenli kullandığın ilaçların varsa onları da mutlaka gelin çantana koymalısın. Antibiyotik, alerji ilacı, grip-nezle ilacı, astımlılar için sprey gibi günlük alman gereken ilaçları düğün gününde unutmamalısın. Stres ve heyecanın tetikleyebileceği mide ağrılarına karşı da rahatlatıcı bir ilacı çantanda hazır bulundurabilirsin. Tabii yalnızca kendin için gerekli olanları değil, müstakbel eşinin aldığı ilaçlar varsa bunları da çantanda hazır bulundurabilirsin.

tel toka

Tabii bu ilaçlar kutularıyla birlikte küçük gelin çantanda çok yer kaplayacağı için, günlük alman gereken dozda, 1-2 tane keserek çantana yerleştirebilirsin.

10-Tampon ya da Günlük Ped

Düğün günü beyaz gelinliğinin içinde bir sürprizle karşılaşmamak için tampon ya da günlük ped de çantanda olmalı. Böylece özenerek seçeceğin gelin iç çamaşırın için hijyenik ve güvenli bir önlem almış olursun.

Gelinlikle giyilecek iç çamaşırının nasıl olması gerektiğini biliyor musun? Sana yardımcı olacak şöyle bir makalemiz var: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

11-Şeker ya da Sakız

Düğün telaşı sırasında kan şekerinin düşmesine karşı çantanda şeker bulundurabilirsin.. Böylece kan şekerini dengelemek için yemek servisinin yapılmasını beklemene gerek kalmaz. Ayrıca naneli şeker ya da sakız ile de ferah bir nefese sahip olabilirsin.

şeker sakız

El çantana koyacağın malzemelerin hepsinin mini boyda olmasına dikkat etmeni öneriyoruz. Düğün boyunca, gelin çantanı yanında taşımak istemiyorsan yakın bir arkadaşına emanet ederek, senin için taşımasını isteyebilirsin.

Gelin çantanı acil durum çantanla karıştırmamalısın. Oluşabilecek aksiliklere karşı önlem almak için hazırladığın gelin acil durum çantasında neler bulunması gerektiğini şu yazımızda anlattık: Düğününüzü Kurtaracak Acil Durum Çantasında Neler Olmalı?

Gelin çantasında mutlaka bulunması gerekenler ile ilgili sana önerilerimiz bu şekilde. Peki nasıl bir gelin çantası alacağına karar verdin mi? Sana ilham verecek birbirinden güzel gelin çantası modellerini incelemek istersen de şu makalemize göz atabilirsin: Birbirinden Güzel Gelin Çantaları

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

melis yentiz

Düğün Tarihi: 21.10.2014


unuttuğum birkaç ayrıntıyı hatırlattınız ellerinize sağlık bihter hanım :)


Şenay Yıldırım

Düğün Tarihi: 21.10.2014


Biraz kabarık bir liste ama hiçbir sıkıntı istemiyorum düğünümde bir çanta hazırlamaya başlamalıyım yakında