Düğün Günü ve Gecesi İçin Tavsiyeler

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:29 dakika

10.11.2023

Düğün gününü A’dan Z’ye tüm detaylarıyla planlamana yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Düğün sabahında neler yapmalısın? Düğün organizasyonunda akış nasıl olmalı? Düğün gecesi neler yapılır? O büyük gün için dikkat etmen gereken her ayrıntı bu yazıda...

düğün günü tavsiyeleri

Aylardır bugüne hazırlandığını biliyoruz ama sen de şunu unutma: Düğünün bir sınav değil! Düğün gününde stresli bir gelin olmanı istemiyoruz. Bu nedenle de planlı, programlı hareket etmeni sağlayacak ve düğün öncesi gelinin yapması gerekenleri hatırlamana yardımcı olacak bir “gelinin düğün günü listesi” hazırladık.

Neyi ne zaman yapman gerektiğini önceden belirlemek işini kolaylaştıracak. Düğün gününden bir gece önce, düğün sırasında karşılaşabileceğin aksiliklere karşı bir gelin acil durum çantasıhazırlayarak da düğün günü için ilk planını yapmış olabilirsin. Ayrıca bütün gün yanında olacak, soğukkanlı ve pratik düşünebilen bir nedimenin de sana eşlik etmesi önemli.

Gelelim düğün günü yapılacaklara:

Düğün Sabahı Yapılacaklar

Güne erken başlaman gerektiğini ve yorucu bir gün geçireceğini de düşünerek düğün günü uykunu almış olman önemli. Erken yattığın gecenin ardından, yine erken saatlerde uyanarak güne başlayabilirsin. Peki ya sonra? İşte düğün sabahı yapman gerekenler:

düğün günü yapılacaklar

  • Elbette, ilk yapman gereken şey güzel bir uykunun ardından seni zinde tutacak şekilde hazırlanmış bir kahvaltıyla güne başlamak.

  • Kahvaltının ardından cildini güne hazırlamak için her zaman kullandığın maskeleri ve kremleri kullanabilirsin. Neyle karşılaşacağını bilmediğin için yeni bir ürün denememen gerektiğini de özellikle vurgulayalım.

  • Bakım işlemlerinin ardından kuaför için randevulaştığın saat gelmeden, ılık bir duş alabilirsin.

  • Artık kuaföre gitmek için hazırlanma vakti geldi. Giderken yanına alacağın eşyaların bir gün öncesinde listesini yapmış olmanda fayda var. Şunun gibi:

●Kuaför hazırlığı sonrasında giyeceğin gelinliğin

Gelinliğin altına giyeceğin iç çamaşırları

●Gelin ayakkabısı

●Kullanacaksan gelin tacın ve duvağın ya da diğer saç aksesuarların

●Gelinliğinle beraber kullanacağın aksesuarlar ve takılar

Kuaföre giderken rahat kıyafetler giymeyi de unutma. Saçın ve makyajın yapıldıktan sonra çıkarmakta zorlanacağın bir giysi seni epey strese sokacaktır. Özellikle bisiklet yaka bir tişört yerine mutlaka gömlek ya da rahatça çıkartabileceğin yakası geniş bir üst giymende fayda var. Eğer makyajını gelinliği giydikten sonra yaptıracaksan da koruyucu önlük takmayı unutma!

Düğün günü işini kolaylaştıracak önerilerimize göz atmak istersen şu yazımıza da bakabilirsin: Düğün Gününüz İçin 10 Pratik Öneri

Düğün Günü Yapılacaklar ve Düğün Akış Planı

Sıra geldi düğün günü yapılması gerekenlere. “Düğün günü neler yapılır?” sorusunun yanıtını sana bir tablo ile vereceğiz, çünkü uyandıktan itibaren zamanla yarışarak, hazırlık telaşında olacaksın.

Zaman planlaman konusunda sana yardımcı olması için düğün günü akışını, hangi kalemin ne kadar süreceğini de göz önünde bulundurarak sıraladık. Biz örnek olarak saat 19.30’da başlayacak bir düğün için sabah saatlerinden gecenin sonuna kadar olan süreci anlattığımız bir program hazırladık. Sen bu programı kendi düğün saatine göre uyarlayabilirsin.

“Düğünlerde neler yapılır?”, “Sabah saatlerinden itibaren düğün akışı nasıl olur?”, "Düğün takı saat kaçta başlar?" diye merak ediyorsan işte kısaca düğün günü listesi:

Saat Yapılacaklar
08:00 Kahvaltı
09:00 Kuaföre gidiş
13:00 Giyinme ve son rötuşlar
13:50 Damatla ilk karşılaşma
14:00 Gelin arabasıyla eve gidiş
14:30 Evden çıkış ve gelin alma merasimi
15:00 Düğün fotoğraf çekimi
18:00 Düğün mekanına gidiş ve dinlenme
19:00 Düğün akışında son kontroller
19:30 Düğün başlangıcı ve nikah töreni
19:40 Çiftin ilk dansı
20:00 Yemek servisi ve takı merasimi
21:00 Müzik ve eğlence
21:30 Pasta kesimi
21:40 Müzik ve eğlence
23:20 Çiçek atma seremonisi
23:30 Aileler ile fotoğraf çekimi
00:00 Düğün bitimi, eve/otele dönüş

Düğün günü akışı genel olarak bu şekilde oluyor. Ancak bu süreçte dikkat etmen gerekenlerle ilgili de birkaç önerimiz var:

  • Makyaj malzemelerinin suya dayanıklı olmasını özellikle makyözünden istemelisin. Böylece, makyajının akmayacağı garantisi seni rahatlatacaktır.

  • Düğün öncesi fotoğraf çekimi esnasında yanında makyaj malzemelerini ve yedek bir ayakkabı bulundurmanda fayda var. Gerekli olan tüm şeyler için çekim yapılacak yerin fiziki özelliklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeni öneriyoruz.

  • Sen kafanı gelin arabası süslemesine de takma. Çünkü bu düğün günü damadın yapması gerekenler arasında. Çünkü sen kuaförde olduğun süreçte sağdıç ve damat gelin arabasını süsletip seni kuaförden almaya gelecek.

  • Düğün gününde en çok dikkat etmen gereken şey, çok fazla enerji tüketeceğin için aç kalmamak. Fırsat buldukça atıştırmaya bak!

  • Düğün heyecanını yenmek için bitki çayları da günün kurtarıcısı olabilir. Bu konuda sana melisa ve adaçayını özellikle tavsiye edebiliriz. Ama gün boyunca aşırı sıvı tüketiminden kaçınmanda da fayda var. Gelinlikle tuvalete gitmek seni zorlayabilir.

düğün günü yapılacaklar

Senden önce evlenmiş olan çiftlerinin düğün günü tavsiyelerine de göz atmayı unutma. Çok işine yarayacak: Yeni Evli Çiftlerden Evleneceklere Tavsiyeler

Düğün Bittikten Sonra Gelin Damat Ne Yapar?

Düğün sonrası gelin-damat, birlikte yaşayacakları evlerine gider. Genellikle evlenen çiftler düğünün ertesi günü balayına gideceği için düğün gecesi balayı için son hazırlıklarını tamamlarlar. Tabii evliliğin ilk gecesinin romantik kısmına da değinmeden geçmek istemeyiz.

Düğün Gecesi İçin Tavsiyeler

"Düğünden sonra ne olur?" diyenlere de tavsiyelerimiz var.

►Gerdek gecesi olarak da bilinen düğün gecesi, gelin ve damadın evlendikten sonraki ilk cinsel birlikteliğinin de yaşanması beklenir. Ama bu deneyimi, düğün yorgunluğu, stres gibi nedenlerle balayına da erteleyebilirsiniz.

►Eğer evlendikten sonra ilk cinsel deneyimini yaşayacaksan “ilk gece stresi”ni yenmek için öncelikle gevşemen gerek. Sıcak bir duş almak, hem düğün yorgunluğunu üzerinden atmanı sağlayacak hem de biraz rahatlamana yardımcı olabilir.

►Eğer ilk gece korkusu yaşıyorsan bunun en önemli nedeninin, ilk gece kanaması ve ilk ilişkinin acı vereceği gibi kulaktan dolma bilgiler yüzünden olduğunu bilmelisin. Bu söylemlere kulak asmadığın zaman her şeyin çok daha kolay olacağını fark edeceksin.

►Evlendikten sonra eşiyle geçireceği ilk romantik gecede her gelin adayı seksi ve büyüleyici olmak ister. Bunun için doğru iç çamaşırlarını tercih etmek önemli. Seksi, fantezi iç çamaşırları, havaya girmene yardımcı olabilir. Şu yazımız doğru çamaşır seçiminde sana yardımcı olabilir: Evlilikte İlk Gece Ne Giyilir?

düğün günü yapılacaklar

Düğün gecesiyle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da göz atabilirsin: Evlilikte İlk Gece İçin İpuçları

Düğün günü ve gecesi için sana vereceğimiz tavsiyeler bu kadar. Düğün akışını planlaması konusunda profesyonel destek alman da işini kolaylaştıracak. Bunun için şehrindeki düğün organizasyon firmalarıyla iletişime geçebilirsin. Ayrıca deneyimlerini bizimle paylaşmak istersen yorumun bırakabileceğini de unutma!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Bay Yolcu

Düğün Tarihi: 22.04.2020


Vay anasını arkadaş daha yaşım 20 ama şu açıklamaları okudum heycandan bayılacaktım herşeyi çok kusursuz hazırlamışsın admin emeğine sağlık


makbule ı.

Düğün Tarihi: 20.10.2014


düğün gününde yıldızın gelin ve damat olması gerekiyorken en çok gerilen ve yorulan onlar oluyor bunları aşmak lazım artık


ferda sert

Düğün Tarihi: 20.10.2014


rahat olma kısmı en önemlisi, çünkü rahat olmayınca diğerlerinin hiçbir önemi kalmıyor..