Düğün Günü ve Gecesi İçin Tavsiyeler

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:24 DK

22.01.2019

Hayatının en önemli anını yaşamaya çok az kaldı ve tavsiyeye mi ihtiyacın var? Şu an, tam da olman gereken yerdesin! Şimdi arkana yaslan, rahatla ve senin için hazırladığım bu yazıyı okuyarak, önerilerime kulak ver! Düğün günü için dikkat etmen gereken her ayrıntıyı bu yazıda bulacağını biliyorum. Haydi, başlayalım!

Düğün günü yapılması gerekenleri anlatmadan hemen önce biraz ısınma turları atalım ister misin? Birkaç düğün günü tavsiyesi ile konuya hızlı bir giriş yapabiliriz. Mesela düğün gününde en çok dikkat etmen gereken şey, çok fazla enerji tüketeceğin için aç kalmamak. Bunun için gün boyunca yanında atıştırmalıklar bulundurmaya özen göster. Ayrıca aşırı sıvı tüketiminden kaçınmanı öneriyorum. Gelinlikle tuvalete gitmenin ne kadar zor olacağını söylemeye sanırım lüzum yok. Makyaj malzemelerinin suya dayanıklı olmasını özellikle makyözüne belirtmeni de ayrıca vurguluyorum. Böylece, makyajının akmayacağı garantisi seni rahatlatacaktır. Düğün ayakkabının yanı sıra rahat edebileceğin ikinci bir ayakkabı da bulundurman gerçekten önemli bir detay. Düğünün başında topuklu ile ortalıkta salınırken, ilerleyen saatlerde eğlence yükselişe geçtiğinde ikinci ayakkabını giyerek gönlünce eğlenebileceksin.

Evet, bu küçük tavsiyeleri seninle paylaştığıma göre şimdi asıl meselemize dönebiliriz. Bakalım düğün günü için yapılması gerekenler ve hazırlıklar nasıl olmalı?

düğün günü listesi

Düğün Günü Hazırlıkları Sırasında Yanında Olması Gerekenler?

Öncelikle, aylardır bugüne hazırlandığını biliyorum ama sen de şunu bilmelisin ki düğünün bir sınav değil! Önemli olan tek şey mutluluğun ve tüm bu anlardan keyif alarak yeni bir hayata başlaman. Düğün gününde stresli bir gelin olmanı istemiyoruz. Bu nedenle de sana planlı, programlı hareket edeceğin ve yapman gerekenleri unutmayacağın bir yığın öneri listesi hazırladık. Neyi ne zaman yapman gerektiğini önceden belirlemek işini kolaylaştıracak ve geç kalma riskini ortadan kaldıracaktır. Şimdi sana ilk olarak düğün gününde yanında olması gerekenler konusunda yardımcı olacağım. İşte hazırlıkların sırasında yanında olması gereken düğün günü listesi burada:

düğün günü hazırlıkları
 • Kuaför hazırlığı sonrasında giyeceğin gelinliğin,
 • Gelinliğin için özel olarak aldığın iç çamaşırları,
 • Gelin ayakkabısı,
 • Kullanacaksan gelin tacın ve duvağın ya da diğer saç aksesuarların,
 • Gelinliğinle beraber kullanacağın aksesuarlar ve takılar,
 • Özel eşyalarının olduğu çanta ve varsa yedek eşyaların için de ayrıca ikinci bir çanta,
 • Gece için gelinlik üzerine alacağın şal, ceket ya da bolero,
 • Arada bir makyajını tazeleyebilmen için gerekli olan makyaj çantası ve ayna,
 • Atıştırmalıklar,
 • Kendini tazeleyebilmen için parfüm ve deodorant,
 • Saç spreyi ve tel tokalar,
 • İlk yardım çantası,
 • Dikiş seti.
düğün günü hazırlıkları listesi

Senden önce evlenmiş olan Düğün.com çiftlerinin tavsiyelerine de göz atmayı unutma. Çok işine yarayacak: Yeni Evli Çiftlerden Evleneceklere Tavsiyeler

Düğün Sabahı Yapılacaklar

Bu listeyi not ettikten sonra şimdi sıra geldi o muhteşem günün sabahına! Elbette, ilk yapman gereken şey güzel bir uykunun ardından seni zinde tutacak şekilde hazırlanmış donanımlı bir kahvaltı. Kahvaltının ardından cildini güne hazırlamak için her zaman kullandığın maskeleri ve kremleri kullanabilirsin. Neyle karşılaşacağını bilmediğin için yeni bir ürün denememen gerektiğini özellikle vurguluyorum. Bakım işlemlerinin ardından kuaför için randevulaştığın saat gelmeden, ılık bir duş almalısın. Hatta biraz kendini şımartarak, seni zaman konusunda çok zorlamayacak şekilde duş süresini uzun tutabilirsin. Sakin ve stressiz bir gün geçirmek için bitki çayları da günün kurtarıcısı olabilir. Bu konuda sana melisa ve adaçayını özellikle tavsiye edeceğim.

düğün günü heyecanlanmamak için

Artık kuaföre gitmek için hazırlanma vakti geldi. Giderken yanına alacağın eşyaların bir gün öncesinde listesini yapmış olmanı öneriyorum. Böylece çantana koyarken aldıklarının üzerine tik atarak, alman gereken bir şeyi unutma olasılığını ortadan kaldırmış olacaksın. Kuaföre giderken rahat kıyafetler giymeyi de unutma. Özellikle bisiklet yaka bir tişört yerine mutlaka gömlek ya da rahatça çıkartabileceğin yakası geniş bir üst giymeni öneriyorum. Saçın ve makyajın yapıldıktan sonra çıkarmakta zorlanacağın bir giysi seni epey strese sokacaktır. Eğer makyajını gelinliği giydikten sonra yaptıracaksan da koruyucu önlük takman gerektiğini atlama!

Düğün Günü Yapılacaklar

Düğün sabahı yapılması gereken şeyleri de öğrendikten sonra sıra geldi düğün günü yapılması gerekenlere. Şunu özellikle not et; bütün gün yanında olacak, soğukkanlı ve pratik düşünebilen bir yakınının olması çok önemli. Sana tüm hazırlıkların süresince yardımcı olacak birini mutlaka yanında bulundur. Bu dip notu da verdikten sonra artık "Düğün günü neler yapılır?" sorusunun cevabını da verebiliriz.

İşte sana kısaca düğün günü yüksek olasılıkla yaşayacaklarının bir listesi:

düğün günü yapılacaklar listesi
 • Kuaför işlemlerinin ardından gelinin alınması,
 • Fotoğraf çekiminin yapılacağı mekana varış (fotoğraf çekimi esnasında yanında makyaj malzemelerini ve yedek bir ayakkabı bulundurmanı tavsiye ediyorum. Gerekli olan tüm şeyler için çekim yapılacak yerin fiziki özelliklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeni öneririm.)
 • Fotoğraf çekimi tamamlandıktan sonra gelinin baba evine bırakılması ve damat evinde de konvoy oluşturulması,
 • Damat evinden çıkılarak konvoy halinde kız evine gidilmesi,
 • Kızın evden çıkmasıyla davullu zurnalı gelin alma merasimi yapılması,
 • Konvoy ile düğün salonuna varış.
 • Davetlilerin karşına ilk çıkış ve ilk dans
 • Misafirleri masalarını dolaşarak karşılama ya da takı töreni
 • Yemek ya da pasta ikramı
 • Eğlence
 • Çiçek atma merasimi
 • Düğünün sonu

Düğün Gecesi İçin Tavsiyeler

Düğünün ardından artık eve ya da balayı oteline gitme vakti geldi. Derin bir “oh!” çekerek, günün tüm yorgunluğunu bir nefeste üzerinden atabilirsin. Acısıyla tatlısıyla bütün bir hazırlık sürecini geride bıraktın ve de o büyük anı en güzel şekilde yaşadın. Peki, düğün gecesi yapılacaklar hakkında tavsiye ister misin?

düğün gecesi tavsiyeleri

Düğün gecesi ilk gece stresi yaşamamak için öncelikle gevşemen gerek. Sıcak bir duş almak hem düğün yorgunluğunu üzerinden atmanı sağlayacak hem de biraz rahatlamana yardımcı olacak. Eğer ilk gece korkusu yaşıyorsan bunun en önemli nedeninin kulaktan dolma bilgiler yüzünden olduğunu bilmelisin. Bu söylemlere kulak asmadığın zaman her şeyin çok daha kolay olacağını fark edeceksin. Gerdek gecesi çiftler için en önemli husus baş başa romantik bir ortamda bulunmalarıdır. Birbirinize güven verdiğiniz güven korkularının azalmasına ve rahatlamana neden olacaktır. Düğün gecesi için daha fazla bilgi almak istersen, ilk geceniz için ipuçları yazımızı kesinlikle okumanı tavsiye ediyorum.

Düğün günü ve gecesi için sana vereceğim tavsiyeler bu kadar. Eğer aklına takılan sorular varsa ya da deneyimlerini bizimle paylaşmak istersen hemen yorumunu bırak ve bizimle iletişime geç!

Şehrindeki En İyi Organizasyon Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

ORGANİZASYON FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Organizasyon Firmaları

Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (2)

FS

Ferda Sert

20/10/2014

rahat olma kısmı en önemlisi, çünkü rahat olmayınca diğerlerinin hiçbir önemi kalmıyor..


MI

Makbule I.

20/10/2014

düğün gününde yıldızın gelin ve damat olması gerekiyorken en çok gerilen ve yorulan onlar oluyor bunları aşmak lazım artık