Düğün Heyecanını Yenmek İçin Yapılması Gerekenler

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:54 dakika

26.01.2024

En özel günün geldi çattı, heyecan dorukta! Özenle hazırlandığın düğününün mükemmel geçmesini istemek en büyük hakkın. Ancak düğün heyecanının, en keyifli gününün önüne geçmesini istemezsin değil mi? Düğün heyecanını yenmek için işine yarayacak ipuçlarına değindiğimiz bu yazımız tam senlik...

düğün heyecanı

İyi Bir Planlama Yapmak

Düğün mekanı, gelinlik, saç, makyaj, nikah şekeri, dans kursu... Düğün hazırlık sürecinde yapılacaklar listesi uzayıp gidiyor. Bunlar gözünü korkutmasın. Düğününü ortalama 1 yıl öncesinden planlaman halinde, her detay için yeterli vakti ayırabilir; düğün günü ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçecek önlemler alabilirsin.

Düğün planlamanda şu yazımızdan yardım alabilirsin: Adım Adım Düğün Planlama

düğün heyecanı

Eğer bu kadar vaktin yoksa ya da planlama sürecinde koşuşturmaların seni yoracağını düşünüyorsan profesyonel destek alabilirsin. Şehrindeki düğün organizasyon firmaları tüm düğün sürecinde sana yardımcı olacak desteği sağlayacağını söyleyebiliriz.

Düğün Gününe En Sevdiğin Aktivitelerle Başlamak

Düğün günü uykunu iyice almalı ve kendini aç bırakmayacak şekilde hafif bir kahvaltı yapmalısın. Güne kısa bir yürüyüş ya da masaj gibi keyifli aktivitelerle başlaman düğün günü stresini azaltacaktır. Bu programı en yakın arkadaşınla yaparak daha da keyifli bir hale getirebilirsin.

düğün heyecanı

Şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Düğün Gününüzde Mutlaka Yapmanız Gereken 6 Kaçamak

Nefes ve Gevşeme Egzersizleri Yapmak

Düğün heyecanının had safhada olduğu durumlarda bu süreci senin için en hafif ve en keyifli şekilde geçirmen gerektiğini aklından çıkarmamalısın. Unutma, bu süreci bir daha yaşamayacaksın!

Bu nedenle en stresli olduğun anda kendine zaman ayır ve nefes, gevşeme egzersizleri yaparak rahatla. Bunu yaptığında göreceksin ki bu süreci yönetmek kolaylaşacak ve kendini hiç olmadığın kadar iyi hissedeceksin.

düğün heyecanı

Düğün günü gelin odasında ya da sakin bir alanda kendine en az 10 dakika ayırabilirsin. Bu sürede en sevdiğin müziği dinleyebilir, sakinleştirici bir fincan çay içebilir veya çok terlemeyeceğin şekilde dans edebilirsin.

Arkadaşlardan Yardım İstemek

Düğün sabahından itibaren arkadaşlarından yardım almayı ihmal etmemelisin. Çünkü nedimeler ve sağdıçların rolü tam da burada başlıyor. Düğün günü yaşanabilecek sorunlarla senin yerine ilgilenmelerini isteyebilirsin. Bu yüzden nedime ve sağdıç ekibini, sevdiğin ve iş bitiriciliğine güvendiğin dostların arasından seçmende fayda var.

düğün heyecanı

Karşılaştırmamak

Kendi düğününü, katıldığın diğer düğünlerle karşılaştırmamanda fayda var. Ebru’nun düğün girişi daha çok alkış almış olabilir. Selin’in düğün akışı sorunsuz ilerlemiş olabilir. “Benimki neden böyle” diye gerilmene ve stres yapıp heyecanlanmamanda fayda var. Bu senin günün! Unutma balayında güneşin ve denizin tadını çıkarırken düğün girişinin ne kadar alkış aldığı aklına bile gelmeyecek!

Kendini Motive Etmek

Gelinler ve damatlar için bir başka büyük endişe kaynağı, düğün günlerinde nasıl görünecekleri oluyor. Ancak lütfen vücudun, cildin veya saçın hakkında endişelenmene gerek olmadığını aklından çıkarma. Bu konuda da kendini motive etmeye gayret göster.

Aynaya baktığında kendine ne kadar güzel göründüğünü hatırlat. Cildin, saçların, gelinliğin kesinlikle “düğüne hazır!” Çünkü bugün senin günün ve bu özel günün herkesin göz alıcı görünmesini sağlayan bir özelliği var!

Düğün günü işini kolaylaştıracak şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Düğün Gününüz İçin 10 Pratik Öneri

Gergin Ortamlardan Kaçınmak

En yakın arkadaşın, damadın kız kardeşi ile aynı elbiseyi giymiş olabilir. Annen, kayınvalidenin hareketlerinden rahatsız olup, gerilmiş olabilir. Zor olacak biliyoruz ama düğünündeki diğer insanların "sorunlarından" mümkün olduğu kadar kaçmaya çalışmalısın. Evet, düşünceli ve kibar olmak adına onları dinleyebilirsin ama çok takılmamaya gayret etmelisin. Kendini stresten kurtarmak için herkesin kendi sorunları ile kendi başlarına ilgilenmelerine izin vermende fayda var.

Akışına Bırakmak

Ne kadar özen göstersen, her detayı planladığını düşünsen de bazı şeylerin gidişatını değiştiremeyeceğini kabullenmelisin. Bu nedenle her şeyi kabullenip, süreci akışına bırakmanda fayda var.

Geriye dönüp baktıklarında insanların genellikle düğünleri ile ilgili hatırladıkları, stres, kaos, koşturmaca gibi önemsiz ayrıntılar olur. O günün, onların günü olduklarını unuturlar. Sen bu özel günün senin ve müstakbel eşinin en çok eğlenmesi gerektiği gün olduğunu unutma ve ne olursa olsun keyifli anlara odaklan!

düğün heyecanı

Evlilik stresiyle nasıl başa çıkacağına dair ipuçlarını paylaştık. Peki ya düğün gecesi? İlk gecen hakkında da tavsiyelere ihtiyacın varsa seni şöyle alalım: Evlilikte İlk Gece İçin İpuçları

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap