Kokteyl Düğünü Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Her Şey

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

5:29 dakika

01.04.2022

Kokteyl düğünü düşünen ama kafasında soru işaretleri olan çiftleri böyle alalım! Bu yazımızda kokteyl tarzı düğünün nasıl yapılacağından bahsettik, kokteyl süslemeleri için örnekler verdik. Ayrıca tavsiyelerimizin de çok işinize yarayacağını düşünüyoruz. Buyursunlar!

Kokteyl Düğünü

Kokteyl Düğünü Nedir?

Kokteyl düğünü, çiftlerin özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih ettiği organizasyon alternatiflerinden biri. Aslında kuru pasta ve meşrubat servisi yapılan düğünlerin ikram konusunda çok daha gelişmiş hali olarak tanımlayabiliriz.

Kokteyl düğünlerinde; davetlilere en az 8-9 çeşit atıştırmalık ve içecek servisi yapılır. Bu atıştırmalıklar genelde masaların ortasına tek bir tabak olacak şekilde veya her davetliye birer düğün kokteyl tabağı şeklinde sunulabilir.

Kokteyl düğün fiyatları, yemeklilere göre daha uygun olduğundan da bütçesini sarsmadan keyifli bir organizasyon yapmak isteyen çiftler için ideal. Örnek vermek gerekirse; yemekli menülerin kişi başı 100 TL olduğu bir mekanda düğün kokteyl fiyatları neredeyse yarı yarıya düşer. Tabii fiyatlar alkollü / alkolsüz içecek seçimine göre de değişebilir.

Kokteyl Düğünü

Kokteyl Düğünü Nasıl Olur?

Kokteyl düğünleri, ortalama 3-4 saat sürer. Bu süre içerisinde davetlilere sürekli olarak ikramda bulunulur. Oturma düzeni olarak genelde bistro masalar ve bar sandalyeleri tercih edilir.

Kokteyl menüler kişilere özel servis edilebildiği gibi yemek masaları oluşturarak buradan da sunumları yapılabilir. Yemekli menülere nazaran çok daha farklı lezzet çeşidi sunması açısından da avantajlı görülebilir.

Kokteyl düğünü akışları genelde şu şekilde olur:

 • Davetlilerin alana girişinden itibaren servise başlanır.

 • Herkes mekana geldikten bir süre sonra ilk dans edilir.

 • İlk danstan sonra içecek servisi devam eder ve yemek büfeleri açılır.

 • Düğün pastası kesilir ve davetlilere ikram edilir.

 • Organizasyonun sonuna doğru masalara tatlı tabaklarının servisi yapılır.

Düğün Kokteyl Müzikleri: Kokteyl organizasyonlarında, müzik çok önemli bir yere sahip. Akış boyunca hangi saatlerde ne tarz müzik çalınacağını önceden belirlemeniz gerekebilir. Öncelikle davetlilerin girişi ve sonraki ilk içecek ikramı sırasında kısık sesli bir müzik yayını yapılabilir. Çünkü bu süreçte davetliler birbiriyle sohbet etmek isteyecektir. Ayrıca kokteyl organizasyonu yapacaksanız; çello, keman, saksafon gibi enstrümanları kullanan ekiplerle anlaşabilirsiniz.

Kokteyl Düğünü

Düğününüzde fark yaratmanın tam zamanı: Düğünde Farklı Ne Yapılabilir Diyenlere Yaratıcı Düğün Fikirleri

Kokteyl Düğününü Kimler Tercih Etmeli?

 • Uygun fiyatlı düğün yapmak isteyenler,

 • Kısa süren organizasyonlardan hoşlananlar,

 • Davetlilerinin çoğu gençlerden oluşanlar,

 • Geleneksel yerine modern düğünleri sevenler,

 • Davetlilerine çok sayıda lezzet sunmak isteyenler.

Oynamasız düğünler ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: En Renkli Oynamasız Düğün Konsepti Seçenekleri

Kokteyl Tarzı Düğün Nerede Yapılır?

Düğün kokteyl mekanları deyince, akla ilk olarak havuz başı alanı olan yerler gelir. Ancak liste bununla kısıtlı değil elbette! Tarihi dokusu olan mekanlar, oteller, restoranlar, barlar, kulüpler ve davet alanları kokteyl düğünleri için sıklıkla tercih edilir.

Aslında davetli sayısını belirledikten sonra mekan seçimi yapmak her zaman daha kolay olur. Organizasyona çok kişi davet etmeyecekseniz kulüpleri ve restoranları tercih edebilirsiniz. Kalabalık organizasyonlar için daha çok havuz başı alanlara göz atmanızı öneririz.

Farklı şehirlere göre önerdiğimiz kokteyl düğün mekanlarını aşağıdaki yazılarda bulabilirsiniz:

İstanbul'da Kokteyl Tarzı Düğün Yapılabilen En Şık Mekanlar

Ankara'da Kokteyl Tarzı Düğün Yapılabilen En Şık Mekanlar

İzmir'de Kokteyl Tarzı Düğün Yapılabilen En Şık Mekanlar

Kokteyl Düğünü

Kokteyl Düğün Menüsü Seçenekleri

Düğün organizasyonları için çiftlerin karşısına yemekli menülerin dışında kokteyl ve kokteyl prolange seçenekleri çıkar. Kokteyl menülerde; kuruyemiş, cips, meze, peynir tabağı, kanepeler, havuz-salatalık dilimleri tarzı atıştırmalıklar sunulur. Kokteyl prolange düğün menülerinde ise köfteler, pizzalar, tavuk parçaları gibi daha çok karın doyuracak cinsten lezzetlerin yer aldığını görürüz.

Düğün kokteyl menülerinde yer alan ve davetlilerin hoşuna giden bazı lezzetleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Listelediğimiz lezzetlerin arasından beğendiğiniz 8-9 tanesini seçip, kendinize özel bir menü oluşturabilirsiniz:

 • Küçük hamburger,

 • Kanepe,

 • Patates kızartması,

 • Kızarmış peynir,

 • Pizza dilimleri,

 • Minik tavuklu sandviçler,

 • Köfte,

 • Çıtır tavuk,

 • Shot bardağında çorba,

 • Havuç – salatalık dilimleri,

 • Kaşarlı mantar,

 • Karides,

 • Salata tekneleri,

 • Çeşitli peynirler,

 • Pancake,

 • Bruschetta,

 • Baharatlı kızarmış ekmekler,

 • Suşi,

 • Dilimlenmiş wrap,

 • Humus.

Davetlilerinize tatlı servisinde bulunmayı da ihmal etmeyin. Düğün pastası ikramı haricinde; waffle, çikolatalı meyveler, tartolet, mousse bardakları, cupcake, makaron, meyve şişleri gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Kokteyl Düğünü

Bu yazımız da size fikir verebilir: Düğün Davetlerinde Menü Çeşitleri

Kokteyl Düğünde Ne Giyilir?

Kokteyl düğün organizasyonları, daha çok ayakta vakit geçirilen etkinliklerdir. Çiftler de organizasyon boyunca dans etmenin yanı sıra bistro masaları gezerek, davetlileriyle sohbet ederler. O nedenle gelinlerin kesinlikle rahat edebilecekleri bir gelinlik modeli tercih etmelerini öneriyoruz.

Damatlar ise düğün mekanına göre seçim yapmalılar. Kokteyl düğünü otelde yapılacaksa, smokin tercih edebilirler. Kulüpler ve diğer davet alanları için de takım elbiseler uygun olacaktır.

Davetlilere de öncesinden kokteyl düğünü yapılacağı belirtilmeli ve ona uygun kıyafet seçmeleri sağlanmalı. Çift dilerse davetlilerin standart bir renk veya modelde düğün kokteyl kıyafetleri seçmelerini isteyebilir. Ancak bu koşul, gönderilen davetiyede mutlaka belirtilmeli.

Kaçınmanız Gerekenler: Kabarık ve tam balık gelinlikleri tercih etmemelisiniz. Tarlatanlı, kabarık gelinlikler hareket etmenizi ve masaların arasından rahatça gezebilmenizi zorlaştırır. Tam balık kesim gelinlikler de devamlı ayakta durduğunuz takdirde çabuk yorulmanıza neden olacaktır.

Önerdiklerimiz: Kokteyl düğünleri için yırtmaçlı, yarım balık, kısa, iki parçalı, düz kesim ve asimetrik gelinliklerden vücut tipinize uygun olanını tercih edebilirsiniz. Özellikle yarım balık kesim gelinliklerdeki yırtmaçlar, gelinlerin rahatça hareket edebilmesi için önemli detaylardır.

Kokteyl Düğününde ne giyilir

Burada çok güzel gelinlik modelleri var: En Şık Sade Gelinlik Modelleri

Kokteyl Düğün Konsepti Süslemeleri

Kokteyl düğünleri için en çok tercih edilen konseptlerin başında floral, rustik ve led ışıkların yoğun olarak kullanıldığı alternatifler geliyor. Siz de organizasyonu yapacağınız mekana göre bu kokteyl düğün konseptlerinden dilediğinizi uygulayabilirsiniz. Kapalı salonlar için çiçekleri ön planda tutabilir, kır bahçelerinde ahşabı yoğun kullanabilir ve kulüpler için bol bol led ışığa yer verebilirsiniz.

Düğününüze size özel dokunuşlar yapmak isterseniz, monogram detayları kullanabilirsiniz. Bardaklara, peçetelere müstakbel eşinizle ikinizin baş harflerini bastırabilirsiniz. Mekanın girişine karşılama panosu koymak da güzel bir seçenek olur.

Lezzetlere özel masalar hazırlayabilirsiniz. Mesela sadece meyvelerin sunulduğu masalar, şeker büfeleri veya çikolata köşeleri oluşturabilirsiniz.

Kokteyl düğünlerinde yönlendirme tabelaları mekana çok şık bir hava kazandırır. İçeceklerin sunulduğu bölüme, yemek büfelerinin olduğu noktalara tabelalarla yönlendirme yapabilirsiniz.

Kokteyl Düğünü

Süslemede trendleri kaçırmayın: Son Zamanlarda Öne Çıkan Düğün Süslemeleri ve Dekorasyon Önerileri

Kokteyl Düğünüyle İlgili Tavsiyeler

 • Davetlilerinizin içinde orta yaşlı kişiler varsa mutlaka bistro masaların arasında yuvarlak masa düzeni de oluşturmanızı öneriyoruz. Yaşı büyük olan davetlileriniz sürekli ayakta duramayabilir ve bar sandalyelerine oturmakta zorlanabilir.

 • Davetiyenizde mutlaka kokteyl organizasyonu yapacağınızı belirtin. Davetlilerinizin buna hazır şekilde gelmesi önemli.

 • Özel sunum masaları hazırlıyorsanız, bunları birden fazla noktaya yerleştirin. Yiyecek noktalarının birden fazla olması sayesinde davetlileriniz ikramlara ulaşmakta zorluk yaşamazlar.

 • Alanda; davetli sayınızın üçte biri kadar bar taburesi bulundurabilirsiniz. Davetlileriniz açısından uzun süre ayakta kalmak zor olacağından ve zaman zaman dinlenmek isteyeceklerinden, bu oranda tabure yeterli olacaktır.

 • Düğün mekanının girişinde vestiyer bulunmasına dikkat edin. Ortamda az sayıda sandalye olacağından, davetlileriniz ceketlerini ve çantalarını asmak için alan bulmakta zorlanabilir. Bunun yerine altında askı bulunan masaları da tercih edebilirsiniz.

 • Mekanda davetlilerinize özel oyun alanları oluşturabilirsiniz. Kokteyl düğünleri, yemeklilerdeki gibi bolca oturmayı gerektirmez. Bu nedenle davetlilerinizin vakit geçirebileceği fotoğraf köşeleri, jenga alanları ilgi çekici olabilir.

 • Düğününüzde alkollü içecek sunumu yapacaksanız, alkol kullanmayan davetlilerinize özel köşeler oluşturmayı da ihmal etmeyin. Mesela içerisinde limonata olan sürahileri mekanın belirli noktalarına konumlandırabilirsiniz.

Kokteyl Düğünü

”Düğünlere özel kokteyl organizasyonu nasıl yapılır” sorusunun cevabını detaylarıyla yazdık. Hala aklınıza takılan konular varsa yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli kokteyller diliyoruz!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Mekanı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Mekanları Firmaları

Düğün Mekanları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap