7 Maddede Nişan Organizasyonunu Planlıyoruz

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

5:19 dakika

04.11.2021

Nişan tarihi belli oldu. Peki nişan organizasyonuna nereden başlayacağına karar veremiyor musun? Aradığın yol haritasını bu yazıda bulabilirsin! "Söz ve nişan hazırlıkları nasıl yapılır, nereden başlamalı" diyorsan senin için mekandan elbise tercihine, fotoğrafçıdan müzik seçimine kadar her şeyi adım adım planladığımız bir yazı hazırladık. Dilersen birlikte bakalım!

Nişan tarihin belli olduğuna göre hazırlıklara ne zaman başlaman gerektiğine karar vermelisin. Söz ve nişan hazırlıkları ne kadar sürer dersen, ortalama 6 ay önceden hazırlıklara başlamanın, tüm istediklerini rahatça yetiştirebilmen için yeterli olacağını söyleyebilirim. Ancak o kadar vaktin yoksa da bu program sıralamasına uyarak, organizasyonun altından kalkabilirsin.

Nişan hazırlıkları nasıl olmalı diye düşünüyorsan, senin için hazırladığımız ajandayı inceleyebilirsin. Söz hazırlıkları nasıl olur dersen yine aynı sıralamayı takip edebilirsin. İşte ay ay nişan planlaması:

1-Nişan Organizasyonuna Son 6 Ay Kala

 • Söz nişan hazırlıklarını gerçekleştirebilmek için gerekli olan nişan hazırlıkları listesini çıkarıp, bütçeni aile fertleriyle birlikte planlayarak başlayabilirsin.

 • Söz ve nişan organizasyonunu planlarken yüzüklere de öncelik vermelisin. Eğer nişandan önce söz töreni yaptıysan ekstra bir yüzüğe ihtiyacın olmayacak. Sözde takılan yüzükleri tekrar kullanabilirsin. Ama ayrı bir nişan yüzüğü de istersen bunu müstakbel eşinle konuşup hoşunuza giden bir model seçebilirsiniz.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Eğer nişan yüzüğü modelleri konusunda kararsızsan bu galeriye göz atmanı öneririm: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

 • Nişan törenine kaç kişi davet etmeyi planlıyorsun? Ufak ufak davetli sayısını çıkarabilirsin. Düğününde de ihtiyaç duyacağın davetli listesi hazırlamanın ipuçlarına şu yazımızdan ulaşabilirsin: Davetli Listeniz Konusunda Kararsız Kalmayın

 • Söz merasimi genel olarak evde yapılır. Ayrıca, bir mekanda nişan yapacaksan, yavaş yavaş nişan töreni için mekan arayışına başlamalısın. Nerede ve nasıl nişanlanmak istediğini partnerinle birlikte detaylıca düşün. Alternatifleri değerlendirmeye, nişan mekanlarını incelemeye başla.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

 • Yemekli nişan mekanları, sunduğu fiyat seçeneklerini ikramlık seçimlerine göre belirliyor. Sen de nişan için ikramlık seçimini mekanın sunduğu seçenekler arasından yapabilirsin. Evde nişan yapacaksan ya da nişan mekanın dışardan yemek getirilmesini kabul ediyorsa şehrindeki catering firmalarından senin için en uygun olanı ile anlaşabilirsin.

2-Nişan Organizasyonuna Son 5 Ay Kala

 • Nişan konseptini erkenden belirlemende fayda var çünkü bu kararın bütün hazırlıklarında belirleyici olacak. Mekandan nişan masası süslemelerine, elbiseden davetiyeye, pastadan nişan tepsisine kadar tüm hazırlıkları belirlediğin temaya uygun şekilde seçebilirsin.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Nişan konseptine hala karar vermediysen şu yazımızdaki önerilerimizden ilham alabilirsin: 13 Farklı Nişan Konsepti Fikri

 • Nişan fotoğrafı çekimlerinde çalışmak istediğin ekibe önceden karar vermelisin. Nişan fotoğrafı olarak, tören sırasında çekilen fotoğrafları mı yoksa özel bir nişan fotoğrafı çekimi isteyip istemediğine de karar vermelisin. Şehrindeki fotoğraf firmalarının daha önce yaptığı çekimleri inceleyerek sana uygun fotoğraflar çeken ekibe karar verebilirsin.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Nişan albümüne ekleyeceğin fotoğrafların diğerlerinden farklı olmasını istiyorsan birbirinden eğlenceli fotoğrafların yer aldığı şu galerimizi inceleyebilirsin: Albümünü Renklendirecek Farklı Nişan Pozları

 • Sırada nişan pastası var. Nişan pastanı düğün pastasına kıyasla daha sade modellerden seçebilirsin. Tek katlı ve iki katlı pastalar genellikle nişan pastası olarak seçilirken, kalabalık davetler için üç katlı nişan pastaları tercih edilebiliyor. Ayrıca temana uygun nasıl bir pasta istediğine erkenden karar vermelisin. Böylece hem farklı yerlerden pasta dilimleri tatmak hem de kararını birkaç kere değiştirmek için zamanın olur.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Nişan pastana karar verirken trendlerden ilham almaya ne dersin? O halde seni şöyle alalım: Nefis Nişan Pastası Modelleri

 • Eğer nişanını mekanda yapacaksan küçük bir davetiye yaptırman gerekecek. Düğün davetiyesi kadar gösterişli olmasına gerek yok. Minimal çizimlerin kullanıldığı davet kartları yeterli olur. Şehrindeki davetiye firmalarının nişan davetiyesi örneklerini inceleyerek de sizin için uygun modele karar verebilirsin.

Peki davetiyene yazdıracağı nişan sözlerine karar verdin mi? Şurada senin için önerilerimiz var: En Orijinal Nişan Davetiye Sözleri

3-Nişan Organizasyonuna Son 4 Ay Kala

 • Nişan alışverişinin zamanı geldi. Damat tarafı ile gelenekleri hakkında konuşarak, gelin bohçası gibi adetler var mı öğrenmelisin. Tabi nişandan sonra bu bohçaların karşılıklı verileceğini düşünürsek kız tarafının da damat bohçası hazırlaması gerektiğini unutma. Nişan bohçası listesi çıkarıp bir büyüğünle bunun için alışverişe çıkabilirsin.

 • Nişan kıyafetlerine de artık karar vermelisin. Söz nişan kıyafetlerini seçerken konseptini, mekanı, mevsimi ve vücut tipini dikkate almayı unutma! Evde yapılacak nişan töreninde dantelli abiye modellerini ya da kısa abiyeleri tercih edebileceğin gibi mekanda yapılacak nişanda uzun abiye giyebilirsin. Söz elbisesi ve nişanlık nasıl seçilir dersen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Nişan elbiseni seçmeden önce abiye trendlerini de inceleyebilirsin. Bunun için şu yazımıza göz atabilirsin: 2019 Abiye Trendleri ve Son Moda Abiyeler

 • Nişan elbisenin damatla da uyum sağlaması hoş bir görünüm yaratabilir. Nişanda erkek ne giyer diye düşünüyorsan, elbisenin rengine ve mevsime uygun bir takım elbise alabilirsiniz. Ayrıca damadın kullanacağı kravat ya da yaka çiçeğini de elbisenin renklerinde seçerek de uyum yakalayabilirsiniz.

 • Nişanını evde yapacaksan nişan müziklerini hazırlamak için uygun bir dönem. Eğer mekanda nişan yapacaksan mekanın anlaşmalı DJ’i ile ne tarz müzik istediğine dair konuşabilirsin, hatta bir liste verebilirsin. Mekanının sağladığı DJ imkanı yoksa şehrindeki profesyonel müzisyenleri şimdiden araştırmaya başlayabilirsin.

 • Nişan saçı ve makyajını evde yapmayacaksan kuaför ya da güzellik salonundan randevu almayı unutma. Özellikle yaz aylarında nişan yapacaksan, bu dönemdeki yoğunluktan dolayı işini şansa bırakmamalı, erken davranmalısın.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Birbirinden zarif nişan saçı modellerini incelemek istersen şu galerimizdeki modellere de bakabilirsin: Nişan Saçı Modelleri

4-Nişan Organizasyonuna Son 3 Ay Kala

 • Nişan elbisen hazır olduğuna göre ayakkabı ve aksesuar için araştırmalara başlamanın da zamanı geldi. Şehrindeki ayakkabı ve aksesuar firmalarının sunduğu seçenekleri inceleyebilir sana en uygun seçimi yapabilirsin.

 • Önceden hazırladığın davetli listeni dikkate alarak oturma düzenini hazırlayabilirsin. Bunu yaparken ailenden ve müstakbel eşinden destek alabilirsin.

 • Nikah şekeri gibi nişan töreninde de davetlilerine küçük nişan hediyeleri hazırlamalısın. Bu bir mum olabilir, küçük kahve kavanozları olabilir. Bu noktada belirleyici olan nişan konseptin ve teman olmalı.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Peki nişan pastaları ne kadar? Detaylı yazdık: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

5-Nişan Organizasyonuna Son 2 Ay Kala

 • Nişan töreninde yüzükleri kimin takacağını müstakbel eşinle ve ailenle konuşarak belirlemeli, belirlediğin kişiyi nişandan en geç 2 ay önce bilgilendirmelisin.

 • Nişan yüzüklerini koyabileceğin bir nişan tepsisine de ihtiyacın var. Bu tepsiyi dilersen yaratıcılığını kullanarak sen hazırlayabilirsin dilersen nişan organizasyon firmalarından da talep edebilirsin.

7 maddede nişan organizasyonunu planlıyoruz

Fikir vermesi açısından şu galerimizdeki modelleri inceleyebilirsin: Nişan Tepsisi Modelleri

6-Nişan Organizasyonuna Son 1 Ay Kala

 • Nişan için artık fazla zaman kalmadığına göre son bir ayı tüm hazırlıkları kontrol ederek de geçirebilirsin. Böylece nişan günü oluşacak herhangi bir aksiliğin önüne geçmiş olursun.

 • Artık davetiyelerini dağıtmanın da zamanı geldi. Bir ay öncesinden davetiyelerini dağıtman, davetlilerinin, ajandalarında sana da yer açması için süre tanıyacaktır.

 • Nişan törenine son bir ay kala solaryum, cilt bakımı gibi kişisel bakımın için istediğin seçeneklere vakit ayırabilirsin. Saç renginde ve kaş şeklinde de değişiklik yapacaksan bunu son güne bırakmamalı, herhangi bir aksiliğe karşı bir ay öncesinden yaptırmalısın.

 nişan saçı makyajı

7-Nişan Organizasyonu Ne Kadara Mal Olur?

Her şeyi planlaması tamam da peki nişan hazırlıkları ne kadar tutar dersen, nişan organizasyonu fiyatlarının mekana, hafta sonu mu hafta içi mi olacağına, kaç kişiyi davet edeceğine ve ekstra isteklerine göre farklılık göstereceğini söylemeliyim. Tabi bütçeni sadece mekan odaklı değil nişan elbisesi, yüzükler, pasta, organizasyon firması gibi ekstra alacağın hizmetleri de düşünerek oluşturmalısın. Şu yazımızda senin için hazırladığımız ortalama fiyatları inceleyebilirsin: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Organizasyon Firmaları

Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum