Nişanda Ne Giyilir? Nişan Elbisesi Nasıl Olmalı?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:23 dakika

25.09.2023

Nişan için hazırlıklar başladı. Peki ne giyeceğine karar verdin mi? Nişanda ne giyilir diye düşünüp nereden başlayacağına karar veremiyorsan, senin için önerilerimiz var! Nişan mekanından vücut tipine, nişanlığın renginden kumaşına kadar nişanlık seçimini yaparken dikkat etmen gerekenleri sıraladık.

nişanlık seçimi

Söz-nişan elbisesi seçerken dikkat etmen gereken bazı kriterler bulunuyor. Vücut tipin, organizasyonun yapılacağı mekan, mevsim ve nişan konseptini göz önünde bulundurarak elbise seçimini yapabilirsin. Tabii tarzını ve damat adayıyla uyumunu da gözeterek sana en uygun nişan elbisesini bulabilirsin!

1- Mekana Göre Nişanlık Seçimi Nasıl Olmalı?

Nişan töreni kız tarafının evinde yapılabileceği gibi, bir mekanda da gerçekleştirilebilir. Müstakbel eşinle birlikte öncelikle nişan mekanına karar vermelisin.

Mekana göre nişan elbisesi seçerken bilmen gereken şu: Yer olarak evden uzaklaştıkça ve saat olarak geceye yaklaştıkça etek boyu uzar, eteğinin hacmi artar, makyaj koyulaşır ve topuklar yükselir. Aile arasında yapılan nişanda ne giyilir dersen yanıtın sade elbiseler olduğunu söyleyebilirim.

Birbirinden şık nişan elbiselerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Minimalist Gelin Adaylarına Sade Nişanlık Modelleri ve Abiyeler

2- Evde Nişan Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Gelelim "Evde olacak nişanda ne giyilir?" sorusunun yanıtına... Evde nişan elbisesi olarak kısa, çok kabarık olmayan abiyeler ile dantelli abiye modellerinin en çok tercih edildiğini söyleyelim. Gündüz yapılacak açık hava nişan organizasyonlarında düz kesim şifon nişan elbiseleri giyilebilir. Gece, otelde ya da davet salonunda yapılacak nişan töreninde kabarık nişan kıyafetlerini tercih edebilirsin.

nişan elbisesi

Evde nişan kıyafeti nasıl olmalı dersen, dar alanda rahat hareket etmen gerektiğini düşünürsek, diz üstünde kısa nişan elbiselerine mini boy nişanlıklara yönelmen gerektiğini söyleyebiliriz. Önü kısa arkası uzun nişan elbiseleri de son dönemlerde evde nişan elbiseleri olarak gelin adaylarının sıkça tercih ettiği modeller arasında.

Evde nişan organizasyonu yaparken dikkat etmen gerekenler konusunda önerilerimizin yer aldığı şöyle bir makalemiz var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

evde nişan elbisesi

Evde nişan için elbiseni seçerken ünlülerin nişan için abiye tercihlerini incelemek ister misin? O halde şu yazımızı inceleyebilirsin: Ünlülerin Nişan Elbiselerini Görmeden Nişanlığını Alma

3- Mevsime Göre Nişanda Ne Giyilir?

Özellikle mekanda yapılacak nişan törenleri için nişan töreninin gerçekleşeceği mevsim de nişan kıyafetlerini seçerken belirleyici oluyor. Örneğin; kışın nişanda ne giyilir dersen sana uzun kollu abiye modellerini önerebilirim. Pelerinli abiye ile kadife nişan elbisesi de kışlık nişan elbisesi olarak tercih edilebilir. Şifon ve tüllü nişan elbiseler de ilkbahar ve yazın yapılan nişan organizasyonunda giyilebilir.

nişanda ne giyilir

4- Nişan Konseptine Uygun Elbise Nasıl Seçilir?

İster evde ister mekanda olsun, artık nişan törenleri de düğünler gibi bir konsepte göre yapılıyor. Mevsim, kitap, film, renk ya da nişanlın ve senin için bir anlamı olan herhangi bir şeyi nişan konsepti olarak belirleyebilirsin. Nişan davetiyesi modelinden masa süslemene, nişan saçında kullanacağın aksesuara kadar her detayı konseptine göre elbiseni seçebilirsin. Örneğin; nişanda elma teması seçtiysen uzun, şifon kumaştan yeşil nişan elbisesi tercih edebilirsin.

konsepte göre nişan elbisesi

Nişan konseptini henüz belirlemediysen senin için farklı önerilerimizin bulunduğu şu yazımızı inceleyebilirsin: 13 Farklı Nişan Konsept Fikri

5- Vücut Tipine Göre Nişanlık Seçimi Nasıl Olmalı?

En güzel nişan elbiselerini araştırıp alsan da vücuduna uygun olmadığı sürece senin için doğru nişanlığın o olmadığını bilmelisin. Öncelikle vücut yapını tanımalı, güvendiğin bölgeleri ön plana çıkarmalısın.

Temel olarak 4 vücut tipi var: Armut, elma, dikdörtgen ve kum saati vücut tipi. Bu tiplerden hangisine sahip olduğunu belirleyip, abiyeni, gelinliğini hatta günlük hayatta giydiğin elbiselerini de ona göre seçmelisin.

Küçük göğüslü, basenleri geniş bir gelin adayıysan, balık model nişanlık yerine A kesim uzun nişan elbiselerini tercih edebilirsin. Çünkü balık model nişanlıklar orantılı vücut yapısıyla öne çıkan kum saati vücut tipine sahip gelin adayları için daha uygundur.

vücut tipine göre nişan elbisesi

Elma vücut tipine sahip gelin adayları, göğüslerini olduğundan küçük göstermek için üst kısmı sade nişan elbiselerini tercih edebilir. Dikdörtgen vücut tipi için ise düz kesim elbiseler daha uygun olacaktır.

vücut tipine göre nişan elbisesi

Vücuduna en uygun nişanlığı nasıl seçeceğine dair daha fazla ipucu istiyorsan şu yazımızı inceleyebilirsin: Vücudunuza En Uygun Nişanlık Tarzı

Kilolu gelin adaylarındansan yine vücut tipini belirleyip, büyük beden nişan elbiselerini tercih etmen uygun olacaktır. Örneğin; armut vücut tipine sahipsen A kesim büyük beden abiye modellerine bakabilir, dikdörtgen vücut tipine sahipsen düz kesim abiyeler giyebilirsin.

6- Nişan Elbisesi Hangi Renk Olmalı?

Nişan elbisesinde renk seçimi ise tüm bu saydığımız kriterlere göre değişiyor diyebiliriz. Nişanlık elbise seçimi yaparken mevsim önemli bir belirleyici mesela... Peki hangi mevsimde nişan elbisesi ne renk olmalı? Sonbahar ve kış mevsimlerinde mor, mürdüm ve bordo nişan elbiseleri gibi koyu tonlarda seçimler yapabilirsin. İlkbahar ve yaz için ise renkli nişan elbiseleri tercih edebileceğin gibi, sarı ve pembe nişan elbiseleri uygun seçimler olabilir.

mevsime göre nişan elbisesi

Nişanlıkta renk ve kumaş konusunda daha fazla detaya ulaşmak istersen şu makalemize göz atabilirsin: Nişanlıkta Renk ve Kumaş

7- Nişan Elbisesi Nereden Alınır?

Nişan elbisesi alışverişine çıkarken bilmen gereken şeylerden biri de nişan elbisesi markalarının yoğun olarak nerelerde bulunduğu olmalı. Örneğin; İstanbul’da nişan elbiseleri Bakırköy, Fatih gibi ilçelerde gelinlik ve abiye firmalarının yoğun olarak bulunuyor. Bu mağazaları ziyaret ederek modelleri deneyebileceğin gibi, şehrindeki abiye ve nişanlık firmalarına ulaşarak, nişanlık modelleri ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsin.

nişanda ne giyilir? nişan elbisesi nasıl olmalı?

8- Nişanlık Fiyatları Neye Göre Değişir?

Nişan elbisesi almadan önce nişanlık fiyatlarının neye göre değiştiğini de bilmelisin. Satın alacağın abiyenin fiyatı, elbisenin kumaşına, işçiliğine, üzerindeki aksesuar ve malzemelerin kalitesine, elbisenin markasına, satın aldığın şehre göre farklılık gösterecektir. Mesela tamamı Fransız dantelli nişan elbiselerinin fiyatı, düz tül kumaştan hazırlanan nişan kıyafetlerinin fiyatlarına kıyasla daha yüksek olacaktır.

nişanlık fiyatları

Aynı şekilde kiralık nişan elbisesi fiyatları hazır modellere kıyasla daha uygun olacaktır. Özel dikim nişan elbiselerinin de kiralık abiyeler ve hazır modellerden daha yüksek fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Bonus: Nişanda Erkek Ne Giyer?

Nişan kıyafetlerinden bahsederken beyleri de atlamayalım ve "Nişanda damat ne giyer?" sorusunun yanıtını da verelim: Nişanda erkekler için takım elbise uygun seçim olacaktır. Mevsime göre kalınlığı ve rengi değişiklik gösterebilir. Örneğin; kışın kalın kumaştan, siyah, lacivert takım elbiseler, yazın ise mavi, bej gibi keten takımlar tercih edilebilir.

Bu noktada gelin adaylarına ek bir tavsiye daha verelim; Damat adayı ile olan uyumlu bir görünüm yakalamak istersen seçiminde bu konuyu da göz önünde bulundurabilirsin. Erkek nişan kıyafeti siyah bir nişanlık takım elbise olacaksa, senin de mürdüm ve siyah nişan elbiseleri gibi koyu tonlarda bir model seçmen daha uygun olacaktır.

erkek nişan elbisesi erkek nişan kombinleri

Bordo takımların müstakbel eşine yakışacağını düşünüyorsan, bu rengi damatlık için de düşünebilirsin. Şu galerimizdeki modeller sana ilham verebilir: Bordo Damatlık Modelleri

Gelin damat nişan kıyafetleri arasındaki uyumu sağlamanın bir diğer yolu da senin seçtiğin elbisenin kumaşından kravat, cep mendili ya da nişan buketinle uyumlu damat yaka çiçeği tercih etmektir. Resmi kıyafetlere hiç gelemeyen sportif çiftlerdenseniz sportif abiyeler ve spor nişan takım elbisesi modelleri de radarınıza girebilir.

erkek nişan kombinleri

Nişan çiçeği seçimine dair ipuçlarına ihtiyacın varsa şu yazımıza göz atabilirsin: Nişan Çiçeği Nasıl Olmalı?

Nişan elbisesi alırken dikkat etmen gerekenler konusunda sana tavsiyelerimiz bu şekilde. Aradığın modeli bulmak için şehrindeki abiye ve nişanlık firmalarının tasarımlarına göz atmayı da unutma!

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Arzu Erim

Düğün Tarihi: 05.08.2020


istanbul büyük kulüp iskele de kuzenimin nişanı için nasıl bir kıyafet seçmeliyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, vücut tipinize ve tarzınıza ilişkin bilgi verebilirseniz size daha sağlıklı önerilerde bulunabiliriz. İyi günler dileriz...


bilge derin

Düğün Tarihi: 17.10.2014


gerçekten uyumlu olmuşlardır burcu hanım :))


burcu altun

Düğün Tarihi: 27.02.2014


benim teyzem nişanında zumrut yeşili elbise giymişti eniştemde ona uygun kravat takmıştı gerçekten harikaydılar :)