Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Adım adım düğüne yaklaşırken, belki de ailelerin ilk defa tanışacağı bu günde; doğru nişanlık seçimi nasıl olmalı diye karar vermek biraz zorlayıcı gözükebilir. Ama dikkat etmen gereken temel noktaları öğrendikten sonra işinin ne kadar kolaylaştığını görüp şaşırabilirsin. Evet önündeki seçim önemli bir seçim ve her kafadan bir ses çıkıyor olabilir ama her zaman dediğimiz gibi ilk kural sakinliği korumak. Hadi, en doğru Abiye seçimi için dikkat etmen gerekenlere beraber bakalım.

Hava Nasıl Olacak

Nişan gününde havanın nasıl olacağını mutlaka önceden bilmelisin. Nişanlık seçimi yaparken doğru karar vermek için Hava Durumu Aracı'ndan yardım alabilirsin. Cıvıl cıvıl, uçuşan etekleriyle mini bir abiye beğenmiş olabilirsin ama yağmurlu bir sonbahar gününde bu seçim pek de yerinde olmayacaktır. Üstelik hava durumunu öğren derken gerçekten detaylıca öğrenmeni öneriyoruz. Belki havanın 20 derece dolaylarında olduğu hafif bulutlu bir bahar günü olabilir ama kuvvetli rüzgarın olduğu bir günse uçuşan etekler yine sıkıntı yaratacaktır. Ya da tüm gün güneşli gözüken bir yaz gününde, gün ortasında 1 saatlik bir sağanak yağış, hazırlıksız yakalanırsanız keyfinizi kaçırabilir.

Erkekler için iş sizin için olduğundan çok daha kolay. Damatlar; nişanda ne giyilir diye kara kara düşünmeden önce, nişan günü havanın nasıl olacağına bakıp havaya göre yelek ve ceket tercihini yapabilir ve takım elbisesinin kumaşını inceltip kalınlaştırarak kolayca mevsime uyum sağlayabilirler. Yine de yağmur, nem gibi koşullar onu da etkileyecektir. Erkek nişan kıyafetleri seçimi sizi yine de çok zorlamayacak.

Nasıl bir Mekan

Hava durumundan sonra ikinci dikkat etmen gereken nişanın nasıl bir mekanda olacağıdır. Nişan evde olur diyenlerden misin yoksa şimdiden en şık restoranları incelemeye başladın mı? Nişan mekanın neresi olursa olsun, nişanlıkla harika görünmenin sihirli formulü şudur: Yer olarak evden ve saat olarak gündüzden uzaklaştıkça etek boyu uzar, makyaj koyulaşır ve topuklar yükselir. Bu formülü aklında tutarak akşamüzeri evde aileler arasında yapılacak nişandan açık havada verilen kokteyle; spor klubünde çekirdek grupla yenilecek akşam yemeğinden otelde verilecek davete kadar tüm mekanlara uygun nişanlığı kolaylıkla seçebilirsin.

Eğer nişanı evde gerçekleştirecekseniz ev nişan kıyafeti seçiminde biraz daha sadelikten yana olman günün anlamına daha uygun olacaktır. Sonuçta seni kendi ailelerine istemeye geldikleri, hanım hanımcık kızlarının elinden kahve içecekleri bu günde ‘’Biz Bülent Ersoy’u mu istemeye geldik acaba?’’ dedirtmesen geleceğin için çok doğru bir karar vermiş olursun. Şaka bir yana, o gün sen de sadeliğin ve zarifliğin keyfini çıkarmak isteyeceksin. Doğal olarak heyecandan pembeleşip güzelleşirken, uçuk bebek tonlarında diz üstü bir elbise ve minicik taşlarıyla sadeliğini vurgulayan takılar. Çok hafif de bir makyaj yaptın mı bu iş tamam. Yanlız duygusallığın had safhada olacağı nişan gününde bol bol mutluluk göz yaşları dökülebilir. Bu nedenle makyaj malzemelerinin suya dayanıklı cinsten olmasına dikkat et.

Eğer nişan ev dışında bir mekanda olacaksa renk sakalasını çok daha özgürce kullanabilirsiniz. Ama sana bir sır verelim; nişanda giyilen elbiseler için öneride bulunan gelinlerin büyük bir çoğunluğu zümrüt yeşili abiye üzerinde hemfikir oluyor. Nedeni hem esmerlere hem kumrallara hem de sarışın ve kızıllara çok yakışan bir renk olmasından olabilir. Aynı zamanda değerli bir zümrüt gibi parlayacak kadar da iddalı.

dogrusecim - doğru nişanlık seçimi nasıl yapılır?

Vücudunu Tanıyor musun?

Saatlerce abiye modellerine bakmaya hangimiz bayılmıyoruz ki... Ansiklopedi kalınlığındaki magazin dergilerinde veya saatlerimizi geçirdiğimiz abiye modelleri içinden delice beğendiğimiz bir sürü model olduğu doğru. Eğer sen de bir mankenin üzerinde gördüğün bir abiye modeline vurulduysan tavsiyemize kulak ver: Hemen atlama!

Genellikle çok beğendiğin bir fotoğrafta ciddi bir sanat çalışması olduğunu farketmezsin. Sen dantelli elbisenin masumiyetine vurulduğunu sanarken kullanılan ışıktan dekor malzemelerinin uyumuna, modelin makyajından duruş açısına kadar arkada pek çok detay gizlidir. Yani o mest olduğun dantelli elbise eline geldiğinde sarı ampulün altında aynadaki yansımana bakarken ‘’Bu elbisenin o elbise olmadığına yemin edebilirim!’’ diye ağlamanı istemiyoruz.

Peki ne yapmalıyım diyorsan cevap çok basit. Kendi vücudunu tanı ve vücut tipine uygun elbiseleri öğren. Bu araştırmayı Vücut tipinize en uygun abiye modellerinin neler olduğunu inceleyen bu yazıyı inceleyerek yapabilirsin. Bir kere vücut tipini öğrenince çok beğensen de sana uymayacak modellere kanmamayı öğrenmiş olacaksın. Mesela kıvrımlı ve dolgn hatlara sahipsen sopa yutmuş gibi duran o model üstündeki dantelli salon elbisesi sende öyle durmayacaktır.

Şimdi doğru nişanlık seçimine faydası olacak bir galeriye yönlendireceğim seni. Trendlere uygun abiye elbise modelleri için şöyle buyur: 2018 Abiye Modelleri

Damatla Uyum

Dikkat etmen gereken son nokta ise ruh ikizinle olan uyumun olmalı. Sen zümrüt yeşili bir abiye seçtiysen ve sevgilinin takımı koyu gri bir renkse birbirinizi kapatacağınız bir kombin yaratmış olursunuz. Genel olarak siyah, gri ve lacivert takım elbise kombinleri damatlar için klasik olsa da sizin seçtiğiniz nişan elbisesinin tonuyla uyumlu olup olmadığına dikkat et. Gelin damat nişan kıyafetleri arasındaki uyumu sağlamanın bir diğer yolu da senin seçtiğin elbisenin kumaşından kravat ve cep mendili diktirmektir.

Tabi bu uyum daha çok ev dışında gerçekleşecek nişanlarda daha çok önem kazanıyor. Yoksa evde aile içinde olacak bir nişan için çok abartıya kaçmaya gerek yok. Hele de resmi kıyafetlere hiç gelemeyen sportif çiftlerdenseniz sportif abiyeler ve spor nişan takım elbisesi modelleri de radarınıza girebilir.

İşte hepsi bu kadar! Bu arada bu satırları okuyor ve aklında çok şahane fikirler dolaştırıyorsan lütfen bu fikirleri bu satırları okuyan diğer gelinlerden esirgeme. Veya çok değişik bir model beğendin ve ona uygun damatlığı bir türlü bulamadıysan yine diğer gelinlerle fikir alışverişinde bulunabilirsin. Şimdiden kolay gelsin.

Şehrindeki 33 Abiye ve Nişanlık Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

BA Burcu Altun

benim teyzem nişanında zumrut yeşili elbise giymişti eniştemde ona uygun kravat takmıştı gerçekten harikaydılar :)

BD Bilge Derin

gerçekten uyumlu olmuşlardır burcu hanım :))