İddialı Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:11 dakika

19.09.2023

Maksimalist gelin adayların tercihi, ihtişamlı düğünlerin vazgeçilmezi iddialı gelin makyajını senin için inceledik! Nasıl yapılır, hangi mekanlar ve kimler için uygundur? Yanıtları bu yazıda!

iddialı gelin makyajı

İddialı, gösterişli ya da ihtişamlı makyaj olarak adlandırılan iddialı gelin makyajı, yüzde tek bir bölgeye dikkat çekmek yerine tüm alanlarına yoğun makyaj uygulanmasıyla yapılıyor.

Yoğun göz makyajı, belirgin allıklar ve belirgin renk ruj, iddialı makyajın olmazsa olmazı. Hatta çoğu zaman dumanlı göz makyajını da kırmızı ruj ile birleştirerek iddialı makyaj yapmak da mümkün.

İddialı Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Gösterişli gelin makyajında yüzün tüm bölgesine dikkat çekici makyaj uygulanır. Bu nedenle cilt, göz ve dudak için uygulamaları ayrı ayrı anlatalım istedik.

iddialı gelin makyajı

İddialı Gelin Makyajında Göz Bölgesi

Ağır göz makyajı için kusursuz bir yüze ihtiyacın var. Bu yüzden önce cildine bir sabitleyici uygulamalı, daha sonra göz makyajını yapmalısın.

Göz makyajına başlarken önce hangi renkleri kullanacağına karar vermelisin. Metalik, yeşil, pembe tonları, gri ya da kırmızı tonlarında makyaj yapmakta özgürsün. Hangi makyaj rengini uygularsan uygula aşağıdaki adımları takip et yeter.

iddialı gelin makyajı

Mesela kırmızı tonlarında göz makyajı yapmak için önce göz kapağına göz bazını sürmelisin. Far simli olduğu ve göz altlarına döküleceği için gözlerinin altına kolayca silebileceğin bir pudra sürmelisin.

  • Birinci adımda kaşının altında biraz boşluk bırakarak, farın en koyu tonunu yatay bir şekilde sürmelisin. Parmaklarını kullananlar iddialı makyajda aplikatör kullanmak zorunda olduklarını unutmamalı.
  • İkinci adımda daha açık renkli simli far ve geniş uçlu aplikatör ile göz kapağının ortasından kirpiklere kadar yoğun şekilde sürmelisin.
  • Üçüncü adımda likit eyelinerı çekmeli ve bolca rimel sürerek göz makyajını tamamlamalısın. Burada göz altına fazla bir far sürmene gerek yok.

Göz altına da aynı fardan sürmek istediğin bir göz makyajı yapmayı tercih ediyorsan aşağıdaki makyajda da aynı uygulamayı aynı sıra ile yapabilirsin. Son olarak göz kapağının altına dumanlı göz makyajı yapar gibi işlem yapmaya devam etmelisin.

Bir başka iddialı göz makyajı örneği ise gri tonlarında olandır. Tabi bu oldukça iddialı olduğundan bu makyajı sevip sevmediğini iyi bilmelisin. Aksi halde düğün günü vamp bir gelin olabilirsin.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

  • İlk aşamada simsiyah bir far ile gözün açılma çizgisinden başlayarak en soldaki görsel gibi sivri bir şekilde boyamalısın.
  • İkinci aşamada gri metalik far ile uçlarına gelmeyecek şekilde göz kapağına çizdiğin siyahlığı hafifçe kapatır gibi farı sürmelisin.
  • Üçüncü aşamada boşluk kalan alana en açık gri farı uygulamalısın.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

  • Yine en soldaki görseldeki gibi açık renk farı göz pınarına ve biraz aşağısına sürmeye devam etmelisin.
  • Altıncı aşamada kaş çizginin altına ten rengine yakın bir far ile aydınlatmalısın.
  • Yedinci aşamada ince bir eyeliner ile gözlerini belirginleştirmelisin.
  • Son aşamada ise bolca rimel ile göz makyajına noktayı koyabilirsin.

Son olarak iddialı göz makyajında kaşların da ön planda olacağı için kaş kalemi ile boşlukları doldurmalı ve ardından kaş fırçası ile taramalısın.

İddialı Düğün Makyajında Yüz Bölgesi

Gösterişli gelin makyajı yaparken BB veya CC kremler biraz hafif kalacağı için bu kremler yerine sana önerimiz; temiz cildine fondöten uygulayarak başlaman olacak.

Daha sonra allık uygulamalısın. Yine allığını da yüz tipine uygun sürmeyi unutma.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Düğün Makyajında Dudak Bölgesi

Dudaklarının kusursuz görünmesi için önce dudak nemlendiricisi daha sonra ise koyu renkli rujunu sürmelisin. Daha kolay uygulama için dudak fırçası kullanabilirsin. Rujunun kalıcı olması içinse mutlaka rujdan önce dudak kalemi kullanmalısın.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Makyaj Hangi Mekanlar için Uygundur?

Işıltılı süslemelerin, büyük avizelerin, gösterişli masa çiçeklerinin, simli dekorların en çok yakıştığı otel düğünleri gibi maksimal tarzı benimseyen düğün mekanlarında iddialı makyaj en doğru seçim olacaktır.

Yine gösterişli bir dekor ile süslenen tarihi düğün mekanlarına da iddialı gelin makyajı oldukça yakışır. Bu noktada gelinliğinin de kabarık, taşlı ya da dantelli olması da harika olur.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Makyaj Hangi Tarz Gelin Adaylarına Yakışır?

İddialı gelin makyajı makyajsız sokağa çıkmayanlar, iddiasını her zaman hem eyeliner hem de ruj rengi ile gösteren makyaj severler ve dikkatleri sadece göz ya da dudaklarda sabitlemeyi sevmeyen tüm gelin adayları yakışır.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

20’li yılların bol aksesuarlı, ışıl ışıl tarzını beğenen gelin adayları da bu makyaj modelini tercih edebilir. Eyeliner ve bol maskara ile muhteşem kırmızı ruju birleştirip hem gösterişli hem nostaljik bir görünüm yakalayabilirsin.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Gösterişli topuzlara eşlik edecek makyaj da iddialı gelin makyajıdır. Saç modeli topuz ya da açık ama dalgalı yaptırıyorsan dudaklarının rengini ve eyelinerını yoğunlaştırmalısın. Hafif bronz bir allık ile daha seksi bir görünüme kavuşmuş olacaksın.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Yan tarafta toplattığın ve bukleli bir şekil verdirdiğin saçları tercih ediyorsan düğün gününde o halde altın tonlarında simli bir far ile kıpkırmızı ruj sana en uygun düğün makyajı olacak! Taşlı ya da işlemeli bir gelinlik, gösterişli bir aksesuar ile muhteşem görüneceksin.

koyu gelin makyajı

İddialı Makyaj Tercih Eden Ünlüler

Sadece kırmızı halı törenleri değil günlük hayatlarında da yoğun makyajla gördüğümüz birçok ünlü var. Özellikle kırmızı ruj ve eyeliner vazgeçilmezleri. İşte sana ilham verecek ünlü stilleri:

Hazal Kaya Gelin Makyajı

Oyuncu Hazal Kaya, nostaljik görünüme sahip olduğu düğününde buğulu gözler ve koyu şeftali rujuyla iddialı bir gelin makyajı yaptırmıştı.

Hazal Kaya Gelin Makyajı

Merve Boluğur Gelin Makyajı

Merve Boluğur, dizilerde de genellikle tercih ettiği iddialı ruj renkleri ile güzelliğini vurgulayan Merve Boluğur, düğün gününde de bordo renkli ruj tercih etmişti.

Merve Boluğur Gelin Makyajı

İddialı gelin makyajı uygulamasına dair detayları paylaştık. Sırada sana uygun iddialı göz makyajını uygulayacak firmayı bulmak var. Bunun için şehrindeki gelin saçı ve makyajı firmalarının uygulamalarını inceleyebilir, ilgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Emel Genç

Düğün Tarihi: 25.11.2016


Merhaba Sinem Hanım oldukça yardımcı oluyorsunuz öncelikle teşekkür ederim. Gelin makyajımda damatlık rengine takım olacak bordo ruj sürmek istiyorum, göz makyajımı buğulu olarak yapmam çok mu abest durur? Eyelinerın kahverengi gözlerime çok yakıştığını düşünüyorum buğulu makyaj yapmak istesem far olarak ne rengi kullanmalıyım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Emel, İddialı makyajın bütün iddiası zaten göz ve dudaklardan geçmektedir. O nedenle hiç kötü durmaz. Dudakların bordo olacağı için gözlerinde fazla pastel renkleri kullanmanı önermiyorum. Kahverengi gözlere en yakışan farlar toprak tonları olduğu için toprak tonlarından yapılan dumanlı göz makyajını tercih edebilirsin. Eğer toprak tonları kullanmak istemezsen gri tonlardaki dumanlı makyaj veya bordoya çok yakışan mürdüm tonlarındaki dumanlı göz makyajı da yaptırabilirsin. Ayrıca güzel sözlerin için teşekkür ederim.

  Cevapla