İddialı Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:50 dakika

29.04.2020

Maksimal tarzdan hoşlanan gelin adaylarının düğün günü ya da günlük hayatta tercih ettikleri iddialı makyajı senin için inceledik. İddialı makyaj nedir, nasıl yapılır, hangi mekanlar ve gelinlik için uygundur hepsi bu makale saklı...

İddialı Makyaj Nedir?

İddialı, gösterişli ya da ihtişamlı makyaj olarak adlandırılan iddialı makyaj yüzde tek bir bölgeye dikkat çekmek yerine tüm alanlarına yoğun makyaj uygulamaktan geçiyor.

Yoğun göz makyajı, belirgin allıklar ve koyu renk ruj iddialı makyajın olmazsa olmazı. Hatta çoğu zaman dumanlı göz makyajını da kırmızı ruj ile birleştirerek iddialı makyaj yapmak da mümkün.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Makyaj Nasıl Yapılır?

Normalde hep önce göz makyajı yapılması gerektiğini düşünenlerden olsam da iddialı göz makyajı yaparken önce yüzünü sabitlemelisin. Çünkü yüzüne uygulayacağın ağır göz makyajı için kusursuz bir yüze ihtiyacın var. Daha sonra göz makyajını yapmalı, kapatıcını sürmeli ve allık ve ruj uygulaması ile sonlandırmalısın.

Biraz hafif kalacağı için gösterişli gelin makyajı yaparken BB veya CC krem yerine sana önerim temiz cildine fondöten uygulayarak başlaman olacak.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Göz Makyajı

Göz makyajına başlarken önce hangi renkleri kullanacağına karar vermelisin. Metalik, yeşil, pembe tonları, gri ya da kırmızı tonlarında makyaj yapmakta özgürsün. Hangi makyaj rengini uygularsan uygula aşağıdaki adımları takip et yeter.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Mesela kırmızı tonlarında göz makyajı yapmak için önce göz kapağına göz bazını sürmeli, farın simli olduğu ve göz altlarına döküleceği için gözlerinin altına kolayca silebileceğin bir pudra sürmelisin.

 • Birinci adımda kaşının altında biraz boşluk bırakarak kullanacağın farın en koyu tonunu yatay bir şekilde aplikatör ile sürmelisin. Parmaklarını kullananlar iddialı makyajda aplikatör kullanmak zorunda olduklarını unutmamalı.
 • İkinci adımda daha açık renkli simli far ve geniş uçlu aplikatör ile göz kapağının ortasından kirpiklere kadar yoğun şekilde sürmelisin.
 • Üçüncü adımda likit eyelinerı ister fırça ile ister kendi ucu ile ince veya kalın –tamamen isteğine bağlı olarak çekmeli ve bolca rimel sürerek göz makyajını tamamlamalısın. Burada göz altına fazla bir far sürmene gerek yok.
 • Göz altına da aynı fardan sürmek istediğin bir göz makyajı yapmayı tercih ediyorsan aşağıdaki makyajda da aynı uygulamayı aynı sıra ile yapabilirsin. Son olarak göz kapağının altına dumanlı göz makyajı yapar gibi işlem yapmaya devam etmelisin.

Bir başka iddialı göz makyajı ise grinin tonlarından yapılabilir. Tabi bu oldukça iddialı olduğundan bu makyajı sevip sevmediğini iyi bilmelisin. Aksi halde düğün günü vamp bir gelin olabilirsin.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

 • İlk aşamada simsiyah bir far ile gözün açılma çizgisinden başlayarak en soldaki görsel gibi sivri bir şekilde boyamalısın.
 • İkinci aşamada gri metelik far ile uçlarına gelmeyecek şekilde göz kapağına çizdiğin siyahlığı hafifçe kapatır gibi farı sürmelisin.
 • Üçüncü aşamada boşluk kalan alana en açık gri farı uygulamalısın.
i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

 • Yine en soldaki görseldeki gibi açık renk farı göz pınarına ve biraz aşağısına sürmeye devam etmelisin.
 • Altıncı aşamada (altıncı kutu) kaş çizginin altına ten rengine yakın bir far ile aydınlatmalısın.
 • Yedinci aşamada ince bir eyeliner ile gözlerini belirginleştirmelisin.
 • Son aşamada ise bolca rimel ile göz makyajına noktayı koyabilirsin.

İddialı Makyajda Yüz Bölgesi

Dudaklarının kusursuz görünmesi için önce dudak nemlendiricisi daha sonra ise koyu renkli rujunu sürmelisin. Daha kolay uygulama için dudak fırçası kullanabilirsin. Kalıcı dudaklar içinse mutlaka rujdan önce dudak kalemi kullanmalısın.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Daha sonra allık uygulamalısın. Yine allığını da yüz tipine uygun sürmeyi unutma.

Son olarak iddialı göz makyajında kaşlarında ön planda olacağı için kaş kalemi ile boşlukları doldurmalı ve ardından kaş fırçası ile taramalısın.

İddialı Makyaj Hangi Mekanlar için Uygundur?

Taşlı süslemelerin, büyük avizelerin gösterişli masa çiçeklerinin, simli dekorların en çok yakıştığı ve ihtişamını gösteriş ile birleştiren otel düğünleri maksimal tarzı benimseyen düğün mekanlarında iddialı makyaj en doğru seçim olacaktır.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Yine gösterişli bir dekor ile süslenen tarihi düğün mekanlarına da iddialı gelin makyajı oldukça yakışır. Bu noktada gelinliğinin de kabarık, taşlı ya da dantel olması da harika olur.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Makyaj Hangi Tarz Gelin Adaylarına Yakışır?

İddialı gelin makyajı makyajsız sokağa çıkmayanlar, iddiasını her zaman hem eyeliner hem de ruj rengi ile gösteren makyaj severler ve dikkatleri sadece göz ya da dudaklarda sabitlemeyi sevmeyen tüm gelin adayları yakışır.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

20’li Yılların Gelinleri ile Gösterişli Makyaj

20’li yılların bol aksesuarlı, eyeliner ve bol maskara ile muhteşem kırmızı ruju birleştiren gelin adaylarına bu makyajı yaptırırken duvağı unutmalarını tavsiye ediyorum. Duvak yerine saç aksesuarları ya da saç bantları harika bir seçim olacak.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Topuz ve Dalgalı Saçlar ile Gösterişli Makyaj

Saç modeli topuz ya da açık ama dalgalı yaptırıyorsan dudaklarının kırmızılığını ve eyelinerını yoğunlaştırmalısın. Hafif bronz bir allık ile daha seksi bir görünüme kavuşmuş olacaksın.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Açık Saçlar ile Gösterişli Makyaj

Yan tarafta toplattığın ve bukleli bir şekil verdirdiğin saçları tercih ediyorsan düğün gününde o halde altın tonlarında simli bir far ile kıpkırmızı ruj senin en güzel düğün makyajın olacak. Taşlı ya da işlemeli bir gelinlik, gösterişli bir küpe ile muhteşem olacaksın.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

İddialı Makyaj Tercih Eden Ünlüler

Sadece kırmızı halı örenleri değil günlük hayatlarında da yoğun makyajla gördüğümüz birçok ünlü var. Özellikle kırmızı ruj ve eyeliner vazgeçilmezleri. Fakat bazı gecelerde iddialı makyajı kendilerine göre daha iddialı yapan ünlüler de var. İşte kendine daha kolay uygulayabilmen için 3 farklı saç rengine sahip Kristen Stewart, Sienna Miller ve Emma Stone’un makyaj stillerini incelemelisin.

Kristen Stewart Makyajı

Simli farların neredeyse tek temsilcisi Kristen oldukça iddialı makyaj sevenlerden. Hatta çoğu zamanlarda seçtiği far rengi ne gözlerine ne de kıyafetine uymayarak rüküşlüğün etrafında geziyor. Bazı kırmızı halılarda ise simli koyu pembe farlar ile pembe ruj ve allığı birleştirerek, bazen de kırmızı tonlarında gösterişli makyaj yaparak iddiasını ortaya koyuyor.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sienna Miller Makyajı

Dozunda makyajı stili ile birleştiren Sienna iddialı makyajı en güzel taşıyan sarışınlardan. Özellikle farklı tonlardaki kırmızı ruju ile 60’lı yılların gösterişli kadınlarının eyeliner sürme biçimini sık sık gördüğümüz ünlü oyuncu özel gecelerde simli altın rengi far ile koyu bordo renklerinde iddialı makyaj yapıyor.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Emma Stone Makyajı

Enerjisinin saç rengini bile gölgede bıraktığı Emma Stone buğulu göz makyajı ile iddialı makyajı birlikte taşıyanlardan. Görsellere yakından baktığımızda gittiği her kırmızı halı da göz makyajını simli farlardan buğulu makyaj ya da yoğun eyeliner uygulayarak katılan Emma dudaklarını genellikle dudak renginde kırmızı ile tamamlıyor. Bazen sadece şeftali tonları uygulasa da bu oldukça az olduğu için iddialı makyaj temsilcilerinden iyi bir örnek.

i̇ddialı gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

İddialı makyaj uygulaması zamanla ve bol pratikle daha güzel uygulayabileceğin bir yöntem. O nedenle sürekli alıştırma yapmalısın. Yukarıda anlattıklarım dışında aklına takılan sorular varsa onları yorum olarak bırakabilirsin. Sana en kısa sürede yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

EG

Emel Genç

25/11/2016

Merhaba Sinem Hanım oldukça yardımcı oluyorsunuz öncelikle teşekkür ederim. Gelin makyajımda damatlık rengine takım olacak bordo ruj sürmek istiyorum, göz makyajımı buğulu olarak yapmam çok mu abest durur? Eyelinerın kahverengi gözlerime çok yakıştığını düşünüyorum buğulu makyaj yapmak istesem far olarak ne rengi kullanmalıyım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Emel, İddialı makyajın bütün iddiası zaten göz ve dudaklardan geçmektedir. O nedenle hiç kötü durmaz. Dudakların bordo olacağı için gözlerinde fazla pastel renkleri kullanmanı önermiyorum. Kahverengi gözlere en yakışan farlar toprak tonları olduğu için toprak tonlarından yapılan dumanlı göz makyajını tercih edebilirsin. Eğer toprak tonları kullanmak istemezsen gri tonlardaki dumanlı makyaj veya bordoya çok yakışan mürdüm tonlarındaki dumanlı göz makyajı da yaptırabilirsin. Ayrıca güzel sözlerin için teşekkür ederim.