Vücut Tipine Göre Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:57 dakika

17.11.2023

Vücut hatlarına uygun olan bir elbise giymiyorsan, o istediğin muhteşem şıklığa kavuşmana imkan yok. İşte tam da bu yüzden vücut tipine nişanlık modelleri arasından seçim yapmalısın. Peki, doğru nişan elbisesini nasıl seçeceksin? İşte ipuçları!

Nişanlık

Vücut Tipleri İçin Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Herkesin vücut tipi ve yapısı farklıdır. Bu nedenle her elbise modeli de sana uygun olmayacaktır. Armut, elma, kum saati ve dikdörtgen vücut tipleri hakkında paylaştığımız bilgiler sayesinde hangi vücut tipine dahil olduğuna karar verebilir ve de abiye seçiminde önerilerimizi dikkate alabilirsin.

Armut Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

Armut vücut tipi genel olarak kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir vücut tipidir. Armut vücut tipinin en belirgin özelliği ince bel ve geniş kalçadır. Peki, basenli kadınlar nasıl abiye giymeli? Öncelikle, ilgiyi kalçalardan uzaklaştıracak abiye modelleri seçmeye özen gösterebilirsin. Üst kısmı dar, etek kısmı volümlü olan elbiseler kalçanı saklamak için oldukça ideal.

Ayrıca; V yakalı veya göğüs dekolteli abiye modelleri de dikkatleri vücudunun üst kısmına çekeceği için tercih edebileceğin nişanlıklar arasında yer alıyor. Eğer dar omuzlara sahipsen, omuzlarının açıkta olduğu abiye elbise modellerine yönelebilirsin. Kalçalarını belirginleştirecek dar ve ince kumaşlı abiye elbiselerden uzak durmanda fayda var.

armut vücut tipi

Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazısını da senin için buraya bırakıyoruz. Okumanda fayda var.

Elma Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

Geniş omuzların, dolgun ve büyük göğüslerin, kalın bir bel ile düz bir kalça yapın varsa vücut tipinin elma olduğunu bilmelisin. Elma vücut tipinde vücudun orta bölgesi kalın, kollar ve bacaklar incedir. Elma vücut tipine göre abiye modelleri arasından tercih yaparken dikkat edilmesi gereken şey ilginin bel bölgesinden uzaklaştırılması.

Bunu da göğüs bölgeni ve bacaklarını ön plana çıkararak yapabilirsin. Derin V dekoltesi ile dikkatleri göğüs bölgesine çekebilirsin veya düz kesim yırtmaçlı bir abiye modeliyle de ilgiyi bacaklarına çekerek harika görünebilirsin. Sade, derin dekolteli ve kısa abiye modelleri tam sana göre diyebiliriz. Robadan abiye modelleri ile karın bölgesini tamamen gizleyebilirsin. elma vücut tipi

Daha kapsamlı bilgi için elma vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey burada!

Kum Saati Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

En bilinen rakamlarıyla 90-60-90 ya da göğüs ve kalça bedeni neredeyse eşit olup incecik bir bele sahipsen en çekici vücut tiplerinden biri olan kum saati vücut tipindesin demektir. Bu vücut tipinin en önemli özelliği orantılı vücut hatlarıdır. O nedenle giyeceğin her model sana yakışacaktır. Özellikle sırt dekolteli abiye modellerinin sana çok yakışacağını bilmelisin.

A kesim, balık form, V yaka, yırtmaçlı ya da iki parçalı abiye modellerinin hepsi senin için ideal ama sana en çok vücudunun kıvrımlarını ortaya çıkaran balık modelleri yakıştırıyoruz. Eğer hatlarını gizleyip, kilolu görünmek istemiyorsan bol kesimli ve çok dökümlü abiye modellerinden uzak durmanda fayda var. Kum saati vücut tipi hakkında daha fazla şey öğrenmek istersen seni böyle alalım.

kum saati vücut tipi

Dikdörtgen Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

Kıvrımsız ve düz inen bir vücut tipine sahipsen dikdörtgen vücut tipindesin demektir. Senin için önemli olan kıvrımlı hatlar illüzyonu yaratmak olmalı. Dikdörtgen vücut tipini daha net açıklamam gerekirse, küçük ya da normal göğüsler, oyuntu olmayan bir bel ve omuzların hizasında kalçalar şeklinde açıklayabilirim.

Peki, nasıl abiye modelleri sana uygun? Tüm bel oyuntulu modellerden uzak duruyorsun! Çünkü senin dikkat çekmen gereken yerleri bacakların ve omuzların olmalı. Hatta sırt dekoltesinin de en çok dikdörtgen vücut tipine yakıştığını söyleyebiliriz. Düz kesim ve yüzücü tipi, ve çift parçalı uzun etekli elbise modelleri ya da kısa düz elbise modellerini deneyebilirsin.

dikdörtgen vücut tipi nasıl giyinmeli

Vücut tipine göre gelinlik seçimiyle ilgili tavsiyelerimize de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Alışverişi Öncesi Bunları Bilmelisin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Göğüs Yapısına Göre Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Küçük ya da büyük göğüslerini, seçtiğin elbisenin yaratacağı göz yanılmasıyla normal standartlarda gösterebilirsin. Bunu nasıl yapacağına gelelim:

Büyük Göğüslüler İçin Abiye Elbise

Büyük göğüslü kadınların en büyük dezavantajı istedikleri her model elbiseyi giyememeleridir. Eğer sen de büyük göğüslere sahipsen yapman gereken ilk şey göğüslerini küçük gösteren bir sütyen modeli tercih etmek olmalı. Göğüs kısmında işleme bulunan, drapeli veya derin dekolteli modellerden uzak durman gerektiğini bilmende fayda var.

Elbiseni kalın askılı ve göğüs dekoltesi olmayan abiye modelleri arasından seçebilirsin. Çünkü kalın askılar göğüslerinin olduğundan daha küçük görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bacak veya sırt dekoltesi kullanarak da dikkati göğüs bölgenden uzaklaştırabileceğini unutmamalısın.

büyük göğüsler için abiye

Küçük Göğüslüler İçin Abiye Elbise Modelleri

Göğüslerin küçükse büyük göğüslü gelin adaylarına nazaran daha şanslı olduğunu söyleyebilirim. Beğendiğin her model elbiseyi rahatlıkla giyebilirsin. Tabii vücut tipine dikkat ederek seçtiğin müddetçe. Eğer göğüslerinin elbise içerisinde dolgun görünmesini istiyorsan silikonlu sütyen desteği alabilirsin.

Nişan elbisesi seçiminde ise drapeli, göğüs kısmı işlemeli, hacimli ve hareketli nişanlık modellerinin göğüslerini olduğundan daha büyük göstereceğini bilmelisin. Ayrıca, kalp yaka abiye modellerinin de küçük göğüslerini daha biçimli ve dolgun göstereceğini unutma!

küçük göğüsler için abiye

Omuz Yapısına Göre Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Elbiseni omuz yapına uygun elbise seçmemen, silüetinin olduğundan dar ya da geniş görünmesine yol açacaktır. Bunun için nişan elbisesi seçimini yaparken omuz yapını da göz önünde bulundurmalısın.

Geniş Omuzlular İçin Abiye Elbise Modelleri

Geniş omuzlara sahipsen omuzları açık ya da kapalı birçok elbise modeli üzerinde hoş görünecektir. "Ben omuzlarımın kapalı olacağı bir abiye arıyorum" diyorsan da göğüs dekoltesi olan elbise modellerini tercih edebilirsin. Özellikle V yaka ve derin V yakalar dikkatleri göğüslerine çekeceği için omuzların rahat bir nefes alabilir.

Böylece ilgi geniş omuzların yerine göğüs dekoltende olacaktır. Omuzlarını gizlemek için de omuzlardan sarkan tüllü abiye modelleri hoşuna gidebilir. Ayrıca çift renk elbise modeli istersen üst bedeni koyu, etek eksimi ise açık renklerdeki abiyeleri de tercih edebilirsin. U ya da dikdörtgen yaka modeline sahip elbiseleri de rahatlıkla giyebilirsin.

geniş omuzlular nasıl giyinmeli

Bu büyük beden abiye modellerine de göz atabilirsin: Söz ve Nişan İçin En Şık Büyük Beden Abiye Modelleri

Dar Omuzlular İçin Abiye Elbise Modelleri

Dar omuzların varsa ve bu durumdan hoşnut değilsen, geniş omuz illüzyonu yaratacak abiye modellerine yönelebilirsin. Omuzlardan aşağı inen ya da omuz başına kadar olan kayık yaka elbise modelleri tam sana göre. Göğüs bölgesi fırfırlı ve pileli abiyelerle de omuzlarını olduğundan daha geniş gösterecektir. Elbisenin omuzlarında yer alan detayları da tercih edebilirsin.

dar omuzlular nasıl abiye giymeli

Kolları Kalın Olanlar Nasıl Abiye Giymeli?

Kalın kollara sahip bir gelin adayıysan kış nişanı için uzun kollu abiye modelleri ve yaz ayında yapılacak nişan için de truvakar kol modelini deneyebilirsin. Hatta truvakar kol, kalın kolları kamufle etmenin en basit yöntemidir. Ayrıca elbisenin kollarında abartılı püsküller ve işlemeler olmamasına dikkat etmende fayda var.

Boy Uzunluğuna Göre Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru elbiseyle boyunu olduğundan daha uzun gösterebilirsin. Peki bunu nasıl yapacağını biliyor musun? Uzun ya da kısa boylular için uygun elbise seçimine ayrı ayrı bakalım:

Kısa Boylular İçin Abiye Elbise Modelleri

Boyunun kısalığından şikayet ediyorsan, midi boy, süper mini ya da uzun kuyruklu uzun şifon abiye modelleri tam sana göre. Diz hizasında biten nişanlıkları seçmen taraftarı olmadığımızı da vurgulamak isteriz. Ayrıca düz renk ve vücudu saran modeller de senin için ideal. Aksesuar seçiminde abartıya kaçmamanı ve minimal tasarımlara yönelmeni öneririz.

kısa boylular için abiye

Uzun Boylular İçin Abiye Elbise Modelleri

Uzun boyluysan, vücut tipine uygun olarak seçtiğin her elbise modeli ile hoş görüneceksin. Tabii biz sana en çok uzun ve yırtmaçlı elbise modellerini yakıştırıyoruz. Uzun bacaklarını gizemli bir şekilde vurgulayacağın yırtmaçla oldukça dikkat çekici olacağın aşikar.

uzun boylular için abiye

Vücut tipine göre gelinlik seçiminde de ipuçlarına ihtiyacın varsa tüm vücut tiplerini ve uygun gelinlik modellerini anlattığımız videomuza bakmadan geçme:

Senin de vücut tipine göre elbise seçimi ile ilgili aklına takılan sorular varsa veya kendi vücut tipine göre keşfettiğin bir giyim önerin varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşıp, nişan hazırlığında olan tüm kadınlara yardımcı olabilirsin.

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Pırıl Dere

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler...


Dilan Çelebi

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Vücudumuza uygun kıyafeti secmezsek eger o çok güzel abiye bizi gecenin rüküşü yapabilir malesef... :( o yuzden elbisenin güzelliğine aldanmamak gerek.. ustumuzde nasıl duracagı çok onemli. evet hepimizin hayalinde bir model vardır ama bazen bundan ödün vermemiz gerekebilir..