En Güzel Kayınvalide Kıyafetleri - Kayınvalide Elbisesi Modelleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:13 dakika

19.10.2023

Düğünde başrol gelin ve damadın olsa da anneler de en az çiftler kadar koşturup yoruluyor, hatta tüm davetlilerle çiftlerden bile daha çok iletişim halinde oluyorlar! Biz de annelerin işini en azından elbise seçiminde kolaylaştıralım istedik ve bazı ipuçları verdik! Gelin ve damat annesi için abiye elbise seçimine dair detaylar bu yazıda!

anne abiyeleri

Gelin / Damat Annesi Nasıl Giyinmeli?

Gelinler gelinliğine karar verirken nasıl ki düğünün her ayrıntısını dikkate alıyorsa, damat ve gelin anneleri için de aynı şey geçerli! Bu nedenle abiye modelleri arasından seçim yapılırken bazı kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Seçilecek elbise hem damat ve gelin annesinin tarzını yansıtmalı hem de düğün konseptine uygun olmalı.

Damat ve Gelin Annesi Elbiseleri

Hem rahatlık hem de şıklık için tercih edilebilecek kayınvalide elbiselerini, seçim yaparken işleri kolaylaştırabilmek için sıraladık:

Kayınvalide 40 Yaş Üstü Abiye Modelleri ve Şifonlar

Özellikle ilkbahar ve yaz düğünlerinde şifon elbise modelleri tercih edilebilir. İnce ve hafif bir kumaştan yapılan şifon elbise, rahat hareket etmeye olanak sağladığı için oldukça tercih edilen bir elbise türüdür.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var. Şifon elbise 2 tip kumaştan yapılır. Sentetik ve ipek! Tavsiyemiz, ipek şifon tercih edilmesi yönünde... Çünkü sentetik kumaş terletir ancak ipek şifon düğün boyunca koşturacak bir gelin annesi için ideal seçim olacaktır.

Kilolarından şikayetçi olan bir anne içinse, şifonun yoğun ve katlı olduğu elbise modelleri tercih edilmemeli, onun yerine detayı olmayan, düz şifon elbise modellerine bakılmalıdır. Bunun nedeni katlı, pileli ya da volanlı detayları bulunan şifon elbiselerin kadınları 1-2 beden büyük göstermesidir.

gelin damat annesi nasıl giyinmeli

Kadife Kayınvalide Elbiseleri

Kadifenin elegant duruşu sayesinde oldukça dikkat çekici ve asil görünecekleri de aşikar. Kadife elbiseyi özellikle sonbahar – kış düğünleri için öneriyoruz. Renk olarak da koyu renkler seçilmesi mevsime olan uygunluğu açısından oldukça hoş bir etki bırakacaktır.

Ayrıca koyu renkler kusurları gizlemek için de etkili bir yöntemdir. Örneğin; siyah, bordo, lacivert veya koyu yeşil renklerdeki kadife elbiselerden uygun renkte olanı düğün için tercih edilebilir. Elbisenin blazer bir ceket, etol ya da şalla tamamlanması da ayrıca hoş bir etki yaratacaktır.

anne abiyeleri

Dantel Anne Elbiseleri

Dantel, annelerin vazgeçemediği kumaşlardan biri. Üstelik söz konusu asil ve dikkat çekici dantel elbiseler olunca bu konuda anneleri destekliyoruz. Özellikle Fransız dantelli abiyeler ile elegant bir görüntü yakalayarak dikkat çekici bir gelin annesi olunabilir.

Düğün elbisesi için dantelin elbisenin kollarında, yakasında, eteğinde, sırtında ya da tamamında kullanılması tamamen seçime bağlıdır. Tabii bir öneride bulunmamız gerekirse sırtında ve kollarında dantel detayı bulunan elbiseleri daha çok beğendiğimizi itiraf etmeliyiz!

kayınvalide abiyeleri

Bu büyük beden anne abiyesi arıyorsan şuraya da bakabilirsin: En Şık Büyük Beden Abiye Modelleri

Taşlı Anne Abiye Elbiseleri

Hem gösterişli hem de şık bir görüntü yakalamak için işlemeli abiye modelleri tercih edilebilir. Yalnız işlemeli model seçerken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Örneğin; büyük göğüslere sahip damat/gelin annesi için işleme detaylarının göğüs bölgesinde olmaması önemlidir. Çünkü bu bölgede bulunan taş işlemeleri göğüsleri olduğundan daha da büyük gösterir.

Kilolarından dert yanan anneler ise komple taşlı elbise modelleri seçmemeye özen gösterilmeli. Tamamı işlemeli olan bir elbise nedeniyle beden ölçüsü bir beden büyük görünecektir. Bu durumda taş işlemeleri elbisenin yakasında, kollarında, sırt bölgesinde ya da etek uçlarında olabilir.

gelinln annesi abiyeleri

Uzun Kayınvalide Elbisesi Modelleri

Kısa boylu damat/gelin anneleri için uzun elbise seçimi tek renk ve vücudu saran bir model olmalı. Özellikle V yaka uzun elbiseler illüzyon yaratarak boyu olduğundan biraz daha uzun gösterir. Dikkat edilmesi gereken durum V yaka dekoltenin çok büyük göğüslerde hoş bir görüntü yaratmayacağıdır.

Desenli elbise modeli tercih ediliyorsa, minimal baskılar olmasına özen gösterilmesini öneriyoruz. Büyük baskılar ve motifler karmaşık bir görüntü yaratacağı için kısa boylu gelin anneleri için çok da hoş bir etki yaratmayacaktır.

Boyun uzun bir kayınvalide içinse; uzun abiye modelleri ideal bir seçim olabilir. Özellikle yırtmaçlı abiye modelleri uzun boylu kadınlarda çok daha hoş duracaktır.

anne abiyeleri

Anneler İçin Kısa Abiye Modelleri

Kısa abiye modelleri arasında seçim yaparken öncelikle boy uzunluğu dikkate alınmalıdır. Kısa boylu biri için diz üstü elbise modelleri tercih edilebilir. Elbise altına giyilecek ayakkabının sivri burun modellerden seçilmesi de ayrıca etkili bir yöntem olacaktır.

Saç modeli konusunda da balerin topuzunu önerebiliriz. Böylece hem daha uzun hem de daha dinamik bir görüntü yakalanabilir. Uzun boylu bir anne içinse; kısa abiye modelleri hoş bir seçim olabilir. Özellikle ince yapılı bir gelin annesi kısa abiye modelleri ile oldukça dikkat çekici görünecektir. Düz üstü ve midi boy elbise modelleri arasından tercih yaparken, vücut tipi ve kilo durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

anne abiyeleri

Trendlerden de ilham almayı unutma! Abiye elbise trendlerini anlattığımız şu yazı, annelerin yanı sıra nişan ya da söz kıyafetini hala bulamayan gelin adaylarının da işine yarayacak: En Son Abiye Trendleri ve Nişanlık Elbise Modelleri

Anne İçin Büyük Beden Elbise Modelleri

Gelin/damat anneleri için büyük beden elbise seçilirken bacak ve kol kalınlığına, basenlere ve karın bölgesine dikkat edilmeli. Genel bir öneride bulunmak gerekirse tercihin koyu renk ve yumuşak kumaşlardan yana yapılmasını söyleyebiliriz. Çünkü koyu renkler fazlalıkları öne çıkarmaz.

Kalın bacakları kamufle etmek için uzun abiye; geniş basenleri kapatmak için A ya da düz kesim elbise; dar omuzlar içinse kayık yaka elbise modelleri tercih edilebilir. Üst bedeni geniş anneler V yakalı bele oturmayan kısa abiye modelleri tercih edebilirler. Kol kalınlığından şikayet eden damat/gelin anneleri de uzun kollu elbise seçeneklerinin yanı sıra bolero seçeneği de göz önünde bulundurulabilirler.

anne abiyeleri

Gelin annesi elbise modelleri hakkında işine yarayacağını düşündüğümüz tüm bilgileri seninle paylaştık. Detaylara hakim olduğuna göre sıra uygun modeli bulmaya geldi. Şehrindeki abiye ve nişanlık firmalarını incelemeyi ilgini çeken firmalarla kolayca iletişime geçebileceğini de unutma!

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Şükran Terzioğlu

Düğün Tarihi: 10.10.2019


Kısa inci işlemeli açık su yeşili,şapkalı,kısa elbise hakkında bilgi istiyorum.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazılarımızda kullandığımız görseller temsilidir. Dilerseniz beğendiğiniz modeli, şehrinizdeki özel dikim yapan abiye firmalarında diktirebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

sakine

Düğün Tarihi: 17.10.2014


gelinler, annelerinizi unutmayın sakın :)


sahra

Düğün Tarihi: 17.10.2014


herşeyi bizim yerimize düşünün zaten. ahah muhteşemsiniz dugun.com.