Kendini düğün sürecinin girdabına kaptırmış, kaçınılmaz olandan baya bir zevkalmaya başlamış olabilirsin ama hadi gel itiraf et. İlk başta tüm bu düğün fikri anneleri hoş tutmak için ortaya atılmadı mı? Sizi; ‘’Yha ne gerek var biz kendi halimizde takılıyoruz.’’ Dan ‘’E hadi evlenelim madem.’’e taşıyan, elleri öpülesi anneleriniz. Yoksa siz daha 10 sene öyle takılırdınız valla. İşte tam da bu nedenle düğünün gizli baş kahramanı olan anneler için abiye seçimi de sizinki kadar özeni hak ediyor. Abiye modelleri galerilerine göz atarken önerilerimizi aklında tutarak annen için en doğru seçimi daha rahat yapabilirsin.

Annelerimiz düğün sürecinin duygusallığından belki bizden bile çok etkileniyorlar. Bizim mutlu bir yuva kurup kendi ayaklarımızın üstünde durmaya başladığımız günün hayali her annenin ortak arzusu olsa da hepimizin annesinin beğenileri, duyguları, düğünden beklentileri farklı olacak. Bu nedenle onlar için vücut tiplerine göre öneri yapmaktansa yakalamak istedikleri duyu ve düğünün gerçekleşeceği mekanlar üzerine odaklanmayı tercih ettik. Tabi bir de genel olarak annelerimizin yaşadıkları ortak sıkıntılara çözümler getirmeye çalıştık.

renkli_anneler - renkli_anneler

Düğün Mekanı Seçimi

Gelinler için geçerli olan kuralı, gelinin annesi kıyafetleri için seçim yaparken de bozmuyoruz. Düğün için annelere kıyafet seçerken opsiyonlarınızı daraltmanız gerekecek ve burada en büyük yardımı düğün mekanından alıyoruz. Düğün şatafatlı bir otel düğünü olacaksa koyu renkler, ağır mücevherler ve zengin işlemeler tercih edebilirsiniz ama bir kır düğünü için hazırlanıyorsanız mevsimin büyüsüne ayak uydurarak daha açık tonlar, daha zarif takılar ve uçuşan tüller daha doğru olacaktır. Yine hava durumunu göz önünde bulundurmayı da unutmayın. Açık bir mekanda ama biraz serin olan bir güne düğün günü aldıysanız, bolero, şal, mini ceket gibi aksesuarlarla elbisenizi hiç bozmadan tamamlayabilirsiniz.

Seçimlerinizi düğün mekanının karakterine göre daralttıktan sonra ruh halinize geçebiliriz. Nasıl bir gelin annesi olmak istiyorsunuz? Yalılarda büyümüş bir valide sultan havası mı estireceksiniz yoksa rengarek ve modern abiyelerle kızınıza enerji mi vereceksiniz? Gelin, gelin annesi abiyeleri için en çok tercih edilen seçeneklere beraber bakalım.

Valide Sultanlar

Çocuklarınız düğünlerini şık bir balo salonunda yapmayı düşünüyorsa çok şanslısınız. Çünkü otel düğünleri süslenmeye en uygun mekanlardır. Böyle bir şeyi anca kızım evlenirse giyerim veya takarım dediğiniz her şeyi otel düğününde kullanabilirsiniz. Kayınvalide elbisesi arayanlar için çaktırmadan bir sır verelim. Düğün için abiye ararken ne renk alacağınıza karar veremiyorsanız oğlunuzun ve kızınızın düğün teması için düşündüğü renkleri öğrenebilirsiniz. Eğer uçuk mavi ve bej tonlarında bir düğün planlıyorlarsa siz de abiye için uçuk mavi tonlarını deneyebilirsiniz. Böylece kesinlikle düğünün bir parçası olduğunuzu göstereceksiniz.

valide_sultanlar - valide_sultanlar

Yaz Düğünü Anneleri

Kır düğünlerinde gizli bir kural vardır. Rahat giyinmek! Kır düğünleri sakin ve huzurlu bir evlilik hayatının başlangıcı olarak görülür. Bu özel günde sizin hem şık hem de sade gözüken bir kıyafet seçimi yapmanız iyi olur. Örneğin tek parça askılı bir ipek elbise ya da ketenden yapılmış bir abiye, taze çiçeklerle süslenmiş şık bir topuz ile birleşerek çok şık bir kombine dönüşebilir. Renk skalanızı açık tonlardan seçmeniz güzel bir yaz gününe çok yakışacaktır.

enerjik_anneler - enerjik

Kısadan Korkmayanlar

Yaşlanmak da neymiş canım ben yıllanıyorum diyen iddalı annelerdenseniz neden şık bir mini elbise ya da askısız bir tuvalet denemiyorsunuz? Klasik kayınvalide düğün kıyafetleri kesinlikle size göre değil, siz cesurca giyinmekten korkmuyorsunuz. Düğün yaz aylarında olacaksa vücudu saran ve diz üstünde biten bir abiye ya da ipek bir şal ile tamamlayacağınız mini bir elbise aradığınız şey olabilir. Düğün gününde her ihtimale karşı yanınızda mutlaka kıyafetinize uygun bir şal bulundurun. Kadehlerin mutluluğa kalktığı bu günde alkol damarlarınızda gezinirken havanın soğumaya başladığını fark etmeyebilirsiniz.

kisadan_korkmayanlar - kisadan_korkmayanlar

Sadelikten Yana Olanlar

Düğün günü sadece çocuklarınız için değil, sizin için de yepyeni bir hayatı temsil ediyor. O zaman bunu çocuklarınızla birlikte kutlamak en büyük hakkınız. Ama siz yine de sadeliğinizden hiç uzaklaşmamak tüm ihtişamı kızınıza bırakmak istiyorsunuz. Düğün günü için seçeceğiniz kıyafeti gösterişten uzak ve sıcak renklerden seçerek bunu yapabilirsiniz. Kış aylarında vücudunuzu saracak düz bir abiye, yaz aylarında ise dantel bir bolero ile tamamlayacağınız straplez elbise mutlaka denemeniz gereken iki seçenek. Aynı zamanda hafif bir makyaj ve sıcak bir gülümseme sizi en az on yıl gençleştirecek.

Kol Saklama Sorunu

Annelerimizin en çok yakındığı sorunların başında zamanla elastikiyetini kaybeden kollar geliyor. Kendine çok dikkat eden, düzgün beslenen, ince bir yapınız da olsa düzenli spor yapmıyorsanız sallanan kollardan kaçışınız yok denecek kadar az. Ama hemen moralinizi bozmayın. O size çok yakışan kısa kollu elbiseyi almaktan da kaçınmayın. Tek yapmanız gereken seçtiğiniz elbiseyle uymlu bir bolero bulmak veya diktirmek. Böylece kolaylıkla sizi rahatsız eden kollarınızı kamufle edebilirsiniz.

Beyaz olur mu?

Düğündeki temel kuralı hepimiz biliriz; beyaz rengi gelinindir. O yüzden mümkün olduğu kadar bu kuralı ihlal etmemekte fayda var. Ama yine de çok giymek istediğiniz o elbise beyaz renkteyse bu kuralı yıkabilecek tek kişi de sizsiniz. Yine de gelinliğin beyazıyla seçtiğiniz elbisenin beyazının birebir aynı olmamasına özen gösterin. Kullanacağınız aksesuarlar ve takılarla da beyaz görünümünü yumuşatmayı deneyebilirsiniz.

Annenin düğün için seçeceği kıyafetle ilgili eğlenceli, komik veya yararlı bir fikrin varsa aşağıda yorumlarda bizimle paylaşmayı unutma.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

S Sahra

herşeyi bizim yerimize düşünün zaten. ahah muhteşemsiniz dugun.com.

S Sakine

gelinler, annelerinizi unutmayın sakın :)

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.