Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken 7 Konu

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:53 dakika

02.11.2023

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur, evet ama söz konusu evlilik olunca gerçeklerden bahsetmemek de olmaz. Maddiyat, gelecek planları, cinsellik, özel alan gibi, farklı görüşte olmanızın ilişkinizi etkileyeceği önemli konuları evlilik öncesinde müstakbel eşinle masaya yatırmanda fayda var. Unutma, her konuda aynı fikirde olmanız şart değil. Önemli olan ortak paydada buluşabilmek! İşte evlenmeden önce konuşmanız gereken 7 konu:

evlilik öncesi konuşulması gerekenler

1-Birlikte Yaşayacağınız Ev

Birlikte yaşayacağınız evi seçme aşamasından evlilik sonrasında eve dair sorumlulukların paylaşılmasına kadar birçok konuda eşlerin ortak noktada buluşması önemli. Bu sebeple evlenmeden önce yapılması gerekenler listemize bu maddeyle başladık.

Ev seçiminden başlayalım. Çiftlerin en çok sorun yaşadığı konulardan biri, yaşayacakları evin ailelere yakınlığı oluyor. Bu yüzden evin konumunu seçerken “Annemlere yakın olsun” tartışması yaşamamak için müstakbel eşinle ortak bir karar almanda fayda var.

Her iki tarafın kendi evinin olması halinde, evlendikten sonra evlerin nasıl birleştirileceği de evlenmeden önce konuşulması gerekenlerden. Yeni ev kurmak zaten yeterince zorlu bir deneyimken iki farklı zevkin bir alanda birleşmesi bu stresli süreci daha da zorlaştırabiliyor. Hangi evde yaşanacak? Hangi eşyalar kullanılıp hangilerinden vazgeçilmesi gerekecek? Duyguları bir kenara bırakıp mantık çerçevesinde konuşarak karar alabilirsiniz.

evlilik öncesi konuşulması gerekenler

Evlerini birleştirecek çiftlere yardımcı olabilecek şöyle bir yazımız da var: Evlenip Eşyalarını Birleştirmeye Çalışanlara 7 Öneri

Ev işlerini kimin yapacağı konusu da evlendikten sonra sorun yaşamamanız için baştan konuşabileceğiniz konulardan. Özellikle eşlerin ikisinin de çalıştığı durumlarda ev işleri başa çıkması güç bir sorun haline gelebiliyor. "Bu senin işin değil mi?" tartışması yaşamamak için ev işlerinin ortak bir şekilde yapılması ya da bir yardımcı tutmak üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Bu sorular da birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak: Evlenmeden Önce Sevgiliye Sorulacak Sorular

2-Finansal Durumlar

Parasal konular özellikle de flört dönemlerinde pek konuşulmasa da evlilik hazırlıkları başladığında mutlaka gündeme geliyor. Evet, maddi konularda konuşmak rahatsız edici olabiliyor. Ancak birlikte bir hayat kurmayı planlarken her konuda konuşabiliyor olmanız önemli.

Eşinle birlikte eve girecek toplam para ve harcama tutumlarınızı mutlaka masaya yatırmanız gerekir. Çünkü bazı eşler tutumlu olmayı, para biriktirmeyi tercih ederken, bazıları ise eline geçen tüm parayı harcamayı tercih edebiliyor. Bu durum sizin için de söz konusuysa, çözümü için ortak adım atmanız önemli.

Ayrıca, eğer ikiniz de çalışıyorsanız ortak bir bütçe mi oluşturacaksınız? Kredi ya da kredi kartı kullanımına ihtiyacınız var mı? Eğer biriniz çalışıyorsanız evin bütçe planlaması nasıl olacak? Bu soruları birlikte yanıtlamanız, evlilik hazırlığı ve evlilik sonrası süreçlerinde maddi konularda sorun yaşamanızın önüne geçer.

evlilik öncesi konuşulması gerekenler

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

3-Ailevi Meseleler

Eşlerin her ne kadar uyum içinde olsa da ailelerle olan ilişkiler, çiftler arasında sorun yaratabiliyor. Evlenmek, eşler için yeni bir aileye girmek anlamına da geliyor. Hem gelin hem damat kendi ailesiyle daha fazla zaman geçirmek isteyebilir ya da eşinin ailesiyle fazla görüşmek istemeyebiliyor.

Partnerlerin ilk tanışmadan itibaren aileleriyle ilgili sorunları çözmeye yanaşmamaları, sağlıklı ve uzun bir ilişki için doğru bir yaklaşım değil. Bu konuda bir denge kurmak adına aile ziyaretlerini, telefon konuşmalarını, misafirlikleri önceden konuşarak ve hassasiyetleri paylaşarak, ileride yaşanacak sorunların önüne geçmek mümkün.

Düğün hazırlıkları sürecinde aileler arasında da problemler yaşanabilir. Bunun için şu yazımıza göz atmanızda fayda var: Düğün Öncesi Aileler Arasında Yaşanabilecek Sorunlar Nasıl Çözülür?

4-Cinsellik

Evlilik öncesi konuşulması gereken konuların en önemlilerinden biri de cinsellik. Çiftlerin beklentiler ve sınırlar hakkında konuşması, cinsel birlikteliğin sıklığı, tercihler, fanteziler gibi konularda fikirlerini paylaşmaları, birbirlerini anlayabilmeleri açısından önem taşıyor.

Eşlerden birinin ilk deneyimini evlendikten sonra yaşayacak olmasının da hassasiyet gerektiren bir durum olduğunu hatırlatalım. Böyle bir durumda karşı tarafın anlayış göstermesi, heyecanı ve endişelerini paylaşması, eşinin rahatlamasını sağlayacaktır.

İlk gece ile ilgili merak ettiğin soruların yanıtlarını şu yazımızda bulabilirsin: Evlilikte İlk Gece İçin İpuçları

5-Çocuk Sahibi Olmak

Çocuk sahibi olmak da evli çiftlerin hayatını etkileyen önemli bir konu. Bu yüzden eşlerin, çocuk sahibi olmak isteyip istemediklerini birbirlerine evlenmeden önce dürüstçe söylemeleri gerekir. İstenmiyorsa bu açıkça konuşulmalı, isteniyorsa da “Kaç çocuk?” ve “Evliliğin hangi aşamasında isteniyor?” gibi sorular yanıtlayarak buna uygun bir doğum kontrol planlaması yapılabilir.

evlilik öncesi konuşulması gerekenler

Özel günleri de atlamayın. Şu yazımızdaki önerilerimiz, ilişkinizin heyecanını artırabilir:

Peki yıldönümünde sevgilinizi nasıl şaşırtacağınızı düşündünüz mü? Şu yazımızda önerilerimizi sıraladık: Sevgiliyle Yıldönümünde Ne Yapılır?

6-Özel Alan Sınırları

Evlilikte eşlerin en sık yaptığı hatalardan biri kendi sınırlarını partneriyle paylaşmamalarıdır. Evlilikte “biz” olabilmek önemli. Ancak “biz” olurken “ben” olmaktan vazgeçmemeye gayret edilmeli. Eşlerin, mahremiyete ve sadece kendilerine ait olmasını istedikleri “özel alan”a ihtiyaç duyabileceğini unutmamak gerekir.

Aynı şekilde çiftlerin hobilerinden, arkadaşlarına, sosyal medya hesaplarından WhatsApp mesajlarına kadar birbirlerinin “bireysel” tüm alanlarına saygı duyması da mutlu bir evlilik için önem taşıyan konulardan. Tüm bu sınırları evlenmeden önce çözmek, evlilikte huzur yaratacaktır.

Mutlu bir evlilik için tavsiyelerimizin yer aldığı şu yazımız da ilgini çekebilir: Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

7-Gelecek Planları

Bu sorunun cevabını aklımızın bir köşesinde tutmak, hedeflere ulaşmaya çalışırken karşılaşılacak sorunların önüne geçmek açısından faydalı. Eşlerden biri gelecekte yurt dışında yaşamayı planlayabilir, maddi riskler alacağı girişimlerde bulunabilir. Bu gibi adımların evliliği etkileyen ciddi konular olduğunu göz önünde bulundurmakta ve evlenmeden önce konuşmakta da fayda var.

Evlilikte sorun oluşturabilecek ve evlenmeden önce konuşulması gereken konulara değindik. Birbirinizi daha iyi tanımanız açısından fayda sağlayacak bu konuşmayı yapmanız huzurlu bir evlilik sürecine sağlam bir temel atmanızı sağlayabilir.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

Sevinç Yalçın

Düğün Tarihi: 17.06.2022


Yardım istiyorum nasıl haledemılırım gelecek pılanlarına dahıl bılgıler