Evlilikte İlk Gece İçin İpuçları

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

5:50 dakika

12.08.2021

Düğünden sonraki ilk gece için heyecanlı ya da endişeli olabilirsin. İlk gece nasıl olur? Bu gecede ne giyilir? İlk gece korkusu nedir ve nasıl yenilir? Merak ettiğin tüm soruların yanıtları bu yazıda!

evlilikte ilk gece

Gerdek Gecesi Nedir?

Geleneksel adıyla gerdek gecesi, evlenen çiftlerin ilk kez cinsel birliktelik yaşayacakları zaman dilimine deniliyor. Genellikle düğün ya da nikahtan hemen sonraki gün yaşandığı için “ilk gece” olarak da adlandırılıyor. Yani aslında gerdek, çiftlerin cinsel açıdan birbirini tanımaya başladıkları zamandır diyebiliriz.

“Eşlerin ilk cinsel birleşmesi ilk gece yaşanır” diye bir kural yok. Yorgunluk ve heyecan gibi nedenlerle, evlendikten sonraki ilk gece yaşanmayabilir. Bu anda eşlerin sevgi, aşk, şefkat ve anlayışı ön planda tutması şart.

Evlilikte İlk Gece Nasıl Olur? Gerdek Gecesi İçin Tavsiyeler

Eğer ilk cinsel deneyimini yaşayacaksan bunu romantik ve güzel bir geceye dönüştürebilirsin. Ya da gergin ve aşırı heyecanlı bir törene çevirebilirsin. Bu senin elinde. Nasıl mı? Anlatalım:

Kendine Vakit Ayır, Rahatlamaya Çalış

Kendini ilk geceye alıştırmak için eşinden izin isteyerek banyoya gidebilirsin. Böylece kendine biraz zaman ayırabilirsin. Utanacak ya da sıkılacak bir durumun olmadığını kendine hatırlatabilirsin.

Aynada makyajını kontrol edebilir, gerekirse tazeleyebilirsin. Kendini nasıl hissettiğin nasıl göründüğünle doğru orantılıdır. Her zaman kullandığın parfümü sıkabilirsin.

Özellikle kulak arkası, diz kapağı ve dirsek içlerine sürdüğün parfüm, gece boyunca kokunun buram buram yayılmasını sağlayacaktır. Odaya girdiğinde hafif bir müzik açarak kendini daha da rahatlatabilirsin. İşte hazırsın!

Ön Sevişmeyle Geceye Isın

Gerdeğe nasıl başlanır sorusunun yanıtının ön sevişme olduğunu söyleyebiliriz. Ön sevişme, çiftlerin gerginliğinin azalması ve mahcubiyet hissinden kurtulması için de fayda sağlar.

Mumlarla aydınlatılmış loş bir odada, hafif müzikle havaya girebilir, ufak dokunuşlarla başlayabilirsin. Eşinin beden dilini gözlemlemek ve birlikte uyumu yakalamaya çalışmak en çok kullanacağın taktik olmalı. Kontrolcü değil istekli, çekingen değil cesur davranmanda da fayda var.

Sorunsuz ve acı vermeyen bir cinsel birleşme için kadının vajinal ıslaklığa sahip olması ve erkeğin erekte olması gerekir. Yeterli seviyede vajinal ıslaklığın olmaması durumunda kadının canı yanabilir. Bu durumda kayganlaştırıcı ürünler rahat bir birleşme için fayda sağlayabilir.

kayganlaştırıcı

evlilikte ilk gece

Sohbet Edin

İlişki öncesinde sohbet etmek, karşılıklı olarak güzel sözler söylemek de geceye ısınmak için avantaj sağlar. İlk gece için endişelerini de eşinle paylaşmaktan da çekinme.

İdeal Pozisyonu Birlikte Belirleyin

İlk cinsel ilişkiden önce hangi pozisyonların uygulanabileceğini araştırmak, rahat ve sağlıklı bir birleşme yaşamak için önemli. Özellikle eşlerden birinin deneyimsiz olması durumunda, ilk ilişki nasıl kolay olur diye düşünülüyor. Bu durumda çok tecrübe ve esneklik gerektirmeyen en rahat ilişki pozisyonu seçeneklerini uygulayabilirsin.

Şu yazımız sana yardımcı olabilir: İlk Gece Pozisyonları

İlk Deneyimden Önce Bilgi Edin

İlk cinsel deneyimini yaşayacak kadınların merak ettiği birçok konu var. Hangi pozisyonların uygulanacağı, birleşme anının nasıl olduğu, kızlık zarı yırtılması, ilk gece kanaması bunlardan birkaçı.

Bu konularla ilgili çevreden duydukların seni ürkütebilir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine araştırma yapman hem ilişkideki rahatlığın hem de sağlığın için önemli.

Mesela ilk gece kanaması ile ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: İlk Gece Kanaması Nedir? Gerdek Gecesi Kanaması Nasıl Olur?

Evlilikte İlk Gece Ne Giyilir?

Gerdek gecesi kıyafetleri kadınların en çok araştırdığı konulardan biri. Evlendikten sonraki ilk gece ne giyilmeli diye düşünen gelin adaylarının tercih edebileceği birçok ürün bulunuyor.

Sütyen ve külot takımları, mayo tipi tek parça iç çamaşırları, babydollar... Bunlar gibi seksi tasarımları ilk gece kıyafetleri olarak tercih edebilirsin. İpek, dantel ya da saten kumaştan tasarımları kullanabilirsin. Hareketlerini kısıtlayacak, rahatsız hissedeceğin, giymesi zor tasarımlardan uzak durmanda da fayda var.

İlk gece için pozisyonların rahatladığı konfor kadar, seksi iç çamaşırları da çiftleri havaya sokar. İlk gece için fazla karmaşık olmayan, seksi fantezi iç çamaşırları tercih edilebilir.

seksi iç çamaşırları

İlk gece için uygun iç çamaşırı önerilerimizi şu yazımızda bulabilirsin: Evlilikte İlk Gece Ne Giyilir?

İlk gece için daha özel ve farklı iç çamaşırı modellerini tercih edebilirsin. Gecenin büyüsünü devam ettirmek adına beyaz renk seçebilirsin. Ayrıca ten rengine uygun iddialı renk ve modellere de yönelebilirsin.

Eğer farklı bir model düşünmüyorsan, geceye gelinliğinin altına giyeceğin iç çamaşırlarıyla devam edebilirsin. Ancak burada önemli olanın gelinlik olduğunu bilmelisin. İç çamaşırların tamamıyla gelinlikle uyum içinde olmalı ve gelinlik altından görünmemeli.

Hem rahat hem de eşini şaşırtacak kadar sıra dışı bir model bulmak için biraz uğraşman gerekebilir. Ancak sonuçlar ikinizi de tatmin edecektir. Bunun yanı sıra kaliteli, terletmeyen ve kaymayan uygun kumaşlı çamaşır modellerini seçmeye dikkat etmelisin. Bizim önerimizin düğün günüyle gecesini birbirinden ayırman yönünde olduğunu da ekleyelim.

Gelinliğine uygun iç çamaşırları konusunda daha detaylı ipuçlarına şu yazımızdan ulaşabilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

evlilikte ilk gece

Peki ilk gece gelinliği damat mı çıkarır? Yanıtı ve gelinliğe dair merak ettiğiniz soruların yanıtları şu yazımızda: Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

İlk Gece Korunma Nasıl Olmalı?

Evlendikten hemen sonra çocuk isteyip istememek tamamen senin tercihin. Bu nedenle önce ne istediğine karar vermelisin. Eğer hemen çocuk sahibi olmak istemiyorsan, korunma yöntemlerinden birine başvurabilirsin.

Uzmanlar, korunma yöntemleri için çiftlerin evlilikten 3 ay önce kontrole gitmesi gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni çiftlerin nasıl korunmak istediklerini ve onlar için en sağlıklı korunma yöntemini belirlemektir.

En çok tercih edilen yöntemlerden biri doğum kontrol hapı. Doktorlar, doğum kontrol haplarına evlilikten 2 ay önce başlanmasını öneriyor. Eşinle bu konuyu etraflıca konuşarak hap almak yerine prezervatif kullanma seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Tabii prezervatifin, doğum kontrol hapının verdiği yüksek korunma güvencesini vermeyeceğini de aklında bulundurmanda fayda var.

prezervatifler

Bunlara ek olarak, vajinal spiral ya da deri altı implantının da yüksek korunmalı yöntemlerden olduğunu da ekleyelim.

evlilikte ilk gece

İlk Gece Korkusu Nedir?

Evliliğin ve ilişkinin en temel taşlarından biri cinselliktir ve evlenmeden önce konuşmanız gereken konular arasındadır.

Cinselliğin evlenmeden önce ya da sonra olması tamamen kişinin tercihidir. Fakat gerdek gecesi denince akla damadın yumruklanarak gerdek odasına sokulması, aile büyüklerinin kanlı çarşafları beklemesi gibi gelenekler geliyor.

Toplumun cinselliği tabulaştırması, abartarak bir korku sembolü haline getirmesi, aile baskısı, performans kaygısı ve de olumsuz cinsel deneyimler, ilk gece korkusunu beraberinde getiriyor.

Genel bir toplum algısı olarak ilk gece korkusunun sadece kadınlarda olduğu düşünülse de, erkeklerin de büyük bir çoğunluğu bu korkuyu yaşıyor.

İlk gece korkusu kadınlarda, cinsel ilişki anında paniğe kapılarak, büyük korku hissi duyulması ve istemsiz olarak kendini kasıp cinsel birleşmeyi engellemesi şeklinde görülüyor. Erkeklerde ise başarısız olma korkusu sonucu erekte olamama ya da erken boşalma durumudur diyebiliriz. Bu durumlarda kayganlaştırıcı ürünlerin yanı sıra erken boşalmayı önleyecek geciktiriciler de fayda sağlayabilir.

geciktiriciler

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk ilişki korkusunun üstesinden gelebilmek için ne yapılabilir? İşte birkaç ipucu:

  • Korkularını ve endişelerini eşinle paylaşarak merak ettiklerini sorabilirsin.

  • Partnerine güven duyarak, kendini ona bırakabilirsin.

  • Cinsellik korkusunu artırabilecek sertlikte cinsel içerikli filmlerden uzak durmanda ve ilk gece hakkındaki abartılmış hikayelere kulak asmamanda da fayda var.

  • Cinsellik çok doğal bir eylem. Bu konudaki tabular ilk gecene en büyük düşman!

  • Cinsel birleşme anında başka şeyler düşünmekten kaçın. Bu durum cinsel dürtülerini engelleyecektir. Eşinle olmanın tadını çıkarmalısın.

  • Eğer tüm tedbirlere rağmen ilk gece korkusundan kurtulamazsan, evlilik danışmanından ya da bir terapistten yardım isteyerek bu durumu aşabileceğini de söyleyelim.

Düğün günü ve gecesi için önerilerimizin yer aldığı şu yazımız da ilgini çekebilir: Düğün Günü ve Gecesi İçin Tavsiyeler

Unutma: Düğün Gecesi İkinizin Gecesidir!

Kulaktan dolma bilgilerle yaratılan korku algısını ve kaygıyı kenara bırak! Eşinle birlikte geçireceğin ilk gecenin romantik ve huzurlu olmasını istiyorsan rahat ol ve gevşe. Bu gece ikinizin gecesi ve hiçbir şeyin bu romantizmi gölgelemesine izin vermemelisin.

İlk cinsel birlikteliğin yaşanacağı bu gece ile ilgili tüm detayları seninle paylaştık. Sen de önerilerimizi dikkate alarak sağlıklı ve rahat bir deneyim yaşayabilirsin. Aklında sorular varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

21 yorum

H

Hafset

13/04/2019

Merhaba

M

Murad
Merhaba


ME

Melih Elüstü

08/01/2020

Bende biraz heyecan panim atak kalp kizli atiyor cabuk yoruluyorum gerdekte napmam lazim

D

Düğün.com
Merhaba, İlk gecede sakin olmalı ve stres yapmamalı ve rahatlamaya çalışmalısınız. Gerdek Gecesi Pozisyonları yazımızdaki, rahat bir cinsel birliktelik için uygun pozisyonları deneyebilirsiniz. Eğer tüm çabanıza rağmen ilk gece korkusundan kurtulamazsanız, bir uzmandan yardım alarak bu durumu aşabileceğinizi de söyleyelim.


D

Deniz

07/02/2020

merhaba


ÖK

Ömer Kayadelen

11/04/2020

Merhaba


A

Alihan

04/05/2020

merhaba evlilik te ilk gece ilişkiye giren erkeğin kızlık bozacağı için kadına zarar vermeden nasıl bir ilişki kurması yani bir birleşim yapması lazım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Öncelikle bu konuda erkeğin hassasiyet göstermesi önemlidir. Vajinanın yeterli miktarda ıslanmasıyla, hiçbir sorun yaşamadan ve ağrı oluşmadan kolaylıkla birlikte olabilirsiniz. Şu yazımızdaki pozisyonlar rahat bir birleşme için idealdir: Gerdek Gecesi Pozisyonları. İyi günler dileriz...


BK

Banu Koç

24/07/2020

Ben de korkuyorum ne yapmam gerekiyor nasıl rahat olunur bliyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda "İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?" başlığı altında ilk gece korkusuna ilişkin tavsiyelerimizi bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...


KY

Kübra Yıldız

08/08/2020

Bir ay sonra düğünüm var şimdiden korku ve heyecan bastı ne yapıcam bilmiyorum üstelik ben epilepsi hastayım nöbet geçirmekten korkuyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilk gece çiftleri rahatlatacak önerilerimize yazımızda yer verdik. Ancak rahatsızlığınız nedeniyle sahip olduğunuz endişelerinizi gidermek için bir uzman desteği almanızı öneririz. Konuyla ilgili aile hekiminize de danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


A

Ahmet

15/08/2020

ilk gece beraber olduktan sonra 1-2 gün ara vermek gerekiyor mu. kan geldikten sonra o gün veya yarın cinsel beraberlik yasanabilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu durum ağrı, yanma gibi şikayetlerin bulunması ya da hiçbir şikayet olmaması gibi durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Konuyla ilgili aile hekiminize danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


D

Derya

11/09/2020

Merhaba, 5. 6 yaşlarında bir ilişki istemiyerek yaşandı ama herhangi bir Kanama olmadı bu evlenmemize bir sorun olurmu kızk zarı yırtılmış mıdır ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kızlık zarı kanaması miktarı kızlık zarının yapısına ve şekline göre değişiklik gösterebiliyor. Zar esnekse kanama olmayabiliyor. Endişelerinizi gidermek için bir kadın doğum uzmanına görünebilirsiniz. İyi günler dileriz...


E

Emrw

04/10/2020

Merhaba ilk gece utanqaçlık nasıl aşılır . Kız çook utanqaçsa erkek obunasıl rahatlatmalı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda, İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? başlığı altında, çiftleri rahatlatıcı ipuçlarına yer verdik. Eğer tüm çabalara rağmen ilk gece korkusundan kurtulunamazsa evlilik danışmanına ya da bir terapiste başvurulabilir. İyi günler...


E

Ebru

10/10/2020

İç kormanıza gerek yok iç birşey olmuyor


R

Rukiye

24/12/2020

Ben çok korkuyorum düğüneme az kaldı ne yapa bilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? başlığı altında yer verdiğimiz tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz. Dilerseniz konuyla ilgili bir uzman yardımı da alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


S

Sera

30/12/2020

Ben eşimden çok utanıyorum nasıl yapılır onu da bilmiyorum ya benim yaptıklarımı beğenmezse diye çok ama çok utanıyorum ondan ne yapmam lazım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? başlığı altında sıraladığımız önerilerimizi inceleyebilirsiniz. İyi günler dileriz...


K

Kasım

01/01/2021

İlk gece kadının içine boşalmalımıyız?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu durumun gebeliğe yol açabileceğini göz önünde bulundurarak eşinizle birlikte karar verebilirsiniz. Böyle bir planınız yoksa gebeliğin önüne geçmek için korunma yöntemlerine dair detaylı bilgi için şu yazımızı inceleyebilirsiniz: Aile Planlaması Nedir? Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir?


AT

Ayşe Tok

20/01/2021

2 ay sonra düğünüm var heycanım vardı ama onu atlattım geçti ama seks ile ilgili hiçbir bilgim yok ne yapabilirim nerelerden seks yapmaya dair bişeyler öğrenebilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili aile hekiminize başvurabilir aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


ME

Mert Emre

07/02/2021

Merhaba, gerdek gecesi evleneceğim kişinin kanaması geldikten sonra ilişkiyi devam ettirmemek gerekir mi yoksa kan geldikten sonra ara mı verilmeli 2 3 gün

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu durum ilk gece kanamasının yoğunluğu ve süresine göre değişiklik gösterir. Bazı kadınlarda aralıklı olarak 3 güne kadar süren kanamalar meydana gelebiliyor. Kanamanın durmaması halinde bir süre ara vermekte fayda var. Detaylı bilgi için aile hekiminize ya da bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AG

Akın Gülbahar

27/02/2021

Ben napıcam


D

Dilara

03/03/2021

Merhaba, ben eşimin karşısında soyunmaktan çok utanırım ben 12 li yaşlarımda annemin karşısında bile hiçbir yerimi açmadım çok utanırım nasıl olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda Gerdek Gecesi İçin Tavsiyeler başlığı altında verdiğimiz önerilerimiz, geceye ısınmak için işinize yarayabilir. Bu konuda ciddi endişeleriniz varsa bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


A

Adem

19/03/2021

İlk gece cinsellik yaşammamızı eşim istedi ben yanında soyunmaktan utandım bi 1 sene bekleyelim dedim.ama yapmak istiyorum yani utanıyorum ne yapmalıyım??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda Gerdek Gecesi İçin Tavsiyeler başlığı altında verdiğimiz önerilerimiz, geceye ısınmak için işinize yarayabilir. Bu konuda ciddi endişeleriniz varsa bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


NE

Nazlı Elan

28/03/2021

1 hafta sonra evleniyorum ama aşırı derecede ilk gece korkum var. Vajina bölgemin de çok dar olması sıkıntı yaratır mı? İlk gece korkusu nasıl yenilir ile ilgili bir sürü makale okudum bazılarını denedim ama hala ilk gece korkumuz yenemiyorum. Ne yapmam lazım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilk gece, o ana ısınmak için yazımızdaki önerilerimizi uygulamayı deneyebilirsiniz. Yeterli olmaması halinde bir uzman yardımı almanız daha faydalı olacaktır. İyi günler dileriz...


F

Feyza

25/05/2021

Çok korkuyorum ne yapmalıyim 2 hafta kaldı ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilk gece için çiftleri rahatlatacak önerilerimize yazımızda yer verdik. Ancak endişelerinizi gidermek için bir uzman desteği almanızı öneririz. Konuyla ilgili aile hekiminize de danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...