İşler Ciddiye Biniyor: Ailelerin Tanışması Nasıl Olmalı?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:40 dakika

28.11.2022

Sevgilinle ilişkin bir sonraki evreye geçti, evlilik kararı alındı. Artık işler ciddiye biniyor. Peki ailenle müstakbel eşinin ailesini nasıl tanıştırman gerektiğini biliyor musun? Ailelerin ilk tanışması nasıl olur? Ne alınır? Ne giyilir? Hepsini detaylarıyla anlattık! İncele, detaylardan sevgilini de haberdar etmeyi unutma!

Ailelerin Tanışması Nasıl Olmalı

Ailelerin Tanışması Nasıl Olur?

Ailelerin tanışması için organizasyon gelin ve damat tarafından aileleriyle görüşerek planlanır. Ancak süreci hızlandırmak adına, aile büyüklerinin numaraları birbirine verilerek, büyükler tarafından da –bu kişiler genelde anneler olur- bu organizasyon planlanabilir. İlk aile tanışması için hediyeler alınır. Sözleşilen mekanda buluşulur. Yemekler yenilir, sohbet edilir, kahveler içilir ve bu organizasyonda aileler birbirlerini yakından tanıma imkanı bulur.

Gelin ve damat, buluşma programından önce ailelerini, karşı taraf hakkında kısaca bilgilendirirse, hem seçilecek hediyelerde hem tanışmada konuşulacak konularda sürpriz yaşanmasının önüne geçilebilir.

Ailelerin Tanışması Nerede Olur?

Ailelerin tanışması genellikle gelinin ailesinin evinde olur. Bazı aileler ise ortak bir noktada bulunan dış mekanda buluşmayı tercih eder. Şehirdeki şık ve sakin restoranlar genelde bu organizasyonlar için idealdir.

restoranlar

İlk Tanışmaya Giderken Ne Alınır?

Ailelerin ilk tanışması iki taraf için de heyecan verici bir organizasyondur ve iki taraf da karşı tarafta iyi bir intiba bırakmak için elinden geleni yapar. Bunun için ilk kurallardan biri buluşmaya eli boş gitmemektir. Peki aile tanışmasında ne alınır?

Kızın Ailesiyle Tanışmaya Giderken Ne Alınır?

Söz öncesi ailelerin tanışması için erkek tarafı hediyelerini alır ve genelde kız tarafının ailesine gider. Erkek tarafı tanışmaya gelirken ne getirir diye merak edenler için hemen detaylara geçelim:

Ailelerin tanışma merasimine genellikle tatlı götürülür. “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” inanışından yola çıkarak süregelen bu gelenek için genellikle lokum, çikolata, baklava gibi tatlılar tercih edilir. Tabii gelinin annesine vermek üzere bir demet çiçek de genellikle ilk tanışmada götürülecek hediyelerdendir.

İlk Tanışmaya Giderken Ne Alınır

Erkek Tarafına Tanışmaya Giderken Ne Alınır?

Geleneksel olarak damat tarafının evine söz ve nişandan sonra gidilse de bazı bölgelerde, söz merasimi gelin evinde olacağı için ilk tanışmaya damadın ailesinin evine gidilir.

Aile Tanışmasına Çiçek Alınır mı?

Erkek tarafında tanışmaya giderken de tatlı ve çiçek götürülebilir. Ancak “kalıcı bir bağ” oluşturmayı ve bu gecenin uzun yıllar boyu hatırlanmasını istediğinizi göstermek için biblo, vazo gibi uzun yıllar kalıcı süs eşyaları da tercih edilebilir.

Aile Tanışma Çiçeği Nasıl Olmalı?

Orkideler, lilyum veya gül buketleri, tanışmaya giderken götürülebilir. Mevsimine göre frezyalar, sümbüller ya da laleler de seçilebilir. Hiçbir çiçekten vazgeçmek istemeyen ya da kararsız kalanlar da karışık buket yaptırabilir.

Aile Tanışmasında Ne Konuşulur?

İstemeden önce ailelerin tanışması sırasında konuşulabilecek ve konuşulmaması gereken konulara da değinelim.

Özellikle karşıt görüşlerde olunması zor konulardan bahsetmek daha doğrudur. En garanti konu genellikle iş yaşamıdır. İki tarafın da meslekleri, hem mesafeli hem tanışmaya yönelik hem de üzerine konuşulabilecek bir konudur. Aileler bir araya gelir de memleketlere değinilmez mi? İki aile, birbirlerinin nereli olduğunu bilseler de bu konuya girilmeden geçilmez.

Siyaset, futbol, maddi konular genellikle dünürlerle ilk tanışma ortamında girilmesi riskli konulardır. Farklı görüşlerin çatışmasından doğacak gerginlikler tanışma gününde mutsuzluktan başka bir his yaratmayacaktır.

Evlilik hazırlıkları süresince müstakbel eşinle yaşayabileceğin sorunlara karşı da hazırlıklı olmalısın. Bunun için şu yazımızı inceleyebilirsin: Fikir Ayrılıkları Sizi Ayırmasın

Ailelerin Tanışmasında Ne İkram Edilir?

Tanışma gelinin ailesinin evinde olacaksa kız tarafı aile tanışmasında ne ikram edilir sorusunun yanıtlarını aramaya başlar. Misafirlerin damak tadı hakkında fikri olmayan ev sahipleri, hafif bir menü hazırlayarak garanti bir seçim yapabilir. Bu yüzden genellikle akşam yemeği yerine çay menüsü tercih edilir. Bunun için tatlı ve tuzlulardan oluşan üç-dört çeşitlik bir tabak yeterlidir. Bir kuru pasta, poğaça, börek; yanına bir kurabiye ve pasta/sütlü ya da şerbetli tatlı tercih edilebilir.

Evlilik öncesi ailelerin tanışması ve kaynaşması için sofrada geçen dakikaların daha samimi olacağını düşünenler ise akşam yemeği organizasyonu yapabilir. Hafif bir çorba ve salatanın yanı sıra biri sebzeli, biri etli olan iki ana yemek yapılabilir. Yemeğin üzerine de hafif sütlü tatlılar sunulabilir. Eğer erkek tarafı tatlı getirdiyse, bu ürünlerden de servis etmek adettendir.

Aile Tanışmasında Ne Giyilir?

Ailelerin tanışmasında ne giyilir sorusunun yanıtını ilk olarak gelinler için verelim: Rahat bir kumaş pantolon ile koyu renklerde kot pantolonun üzerine düz bir bluz ya da gömlek uygun bir seçim olacaktır. Fazla abartılı olmayan sade, şık elbise modellerinden de giyebilirsin. Abartılı olmayan takılar da kıyafetini destekleyebilir. Parıltılı setler yerine daha minimal kolye veya tercih edebilirsin.

Aile Tanışmasında Ne Giyilir

Aile Tanışmasında Ne Giyilir

Gelin ve damat tarafının anneleri ve kız kardeşleri de abartılı olmayan bir elbise ya da şık bir pantolon-bluz kombini yapabilir. Takılarda da abartıya kaçmamakta fayda var.

Aile üyelerinin düğün günü üzerine düşen görevlere de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Düğün Günü Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Babalar ve erkek kardeşlerin işi en kolayı. Gelin ve damadın babaları kumaş bir pantolon üzerine gömlek ya da kazak; erkek kardeşleri ise koyu renkte kot pantolon üzerine gömlek giyebilir. Tişört ve blazer ceket de yine bu organizasyon için uygun bir kombin yaratmak için ideal.

Damat adaylarının en çok merak ettiği ise ailelerin tanışma etkinliğinde takım elbise giyip giymemeleri gerektiği oluyor. Erkekler de keten/kanvas ya da kumaş pantolon üzerine giyecekleri gömlek ve blazer ceket tercih edebilir. Mevsime göre tişört-ceket ya da tişört-gömlek kombinleri de uygun seçim olacaktır.

Aile Tanışmasında Ne Giyilir

Lacivert güven veren bir renktir. Bu yüzden lacivert renk, kombinin bir parçası olarak kullanılabilir. Saç sakalın da özenli biçimde olması önemli.

Bu noktada beyleri çoraplar konusunda uyaralım. Otururken pantolon paçaları yukarı çıkar ve çoraplarınız göz önünde olur. Bu yüzden o gün temiz, koyu ve düz renk bir çorap tercih etmekte fayda var. Transparan tasarımlar, babet çorapları ve parmaklı modeller cesur seçimler olacaktır.

Bonus: Evlenme Teklifi Aileler Tanıştıktan Sonra mı Yapılır?

İşlerin ciddiye bindiğinin kanıtı evlilik teklifi ve bu teklife alınan “evet” yanıtıdır. Çiftin kendi arasında bu kararı almasının ardından aileler de tanışır ve evlilik hazırlıkları başlar.

Aile Tanışmasında Ne Giyilir

Evlilik sürecinin en önemli adımlarından biri olan ailelerin tanışmasına dair detaylara değindik. Peki bu süreçte aileler arasında yaşanabilecek sorunlara karşı hazırlıklı mısın? O halde şu yazımıza göz atmanda fayda var: Evlilik Sürecinde Aile İçi Anlaşmazlıklar Nasıl Aşılır?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 Yorum

Yalçın

Düğün Tarihi: 21.01.2021


Merhaba arkadaşlar bilgilerinize yorumlarınıza ihtiyacım var bana yardımcı olur musunuz lütfen önümüzdeki hafta erkek arkadaşım ailesiyle beraber benimle ailemle tanışmaya gelecek uzaktır ağrıdan Mardin'e gelecekler sizce yemek tatlı tuzlu ne yapmalıyım neler ikram etmeliyim çok heyecanlıyım ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olur musunuz lütfen


Ayşe Yılmaz

Düğün Tarihi: 28.12.2023


Tatlıya gerek yok. Tuzlu olarak güzelce ayran ve suyu karıştırıp içecek yapabilirsin, enfes olur.