Gelin Saçı Modelini Nasıl Seçmelisin?

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

3:01 dakika

29.06.2020

Gelin saçı modelini bulmak için gece gündüz internette gezmekten, görsellerde arama yapmaktan gözlerin ağrımaya başladıysa tam zamanında buradasın. Topuz mu yaptırsam, açık mı bıraksam, atkuyruğu mu olsa, örgülü mü olsa? Kafandaki gelin saçı soruların cevabını bir türlü bulamıyorsan hepsini cevaplayacağım. Burada kısa kısa tüm seçeneklerden bahsedip seni her birini detaylı anlattığım özel yazılara yönlendireceğim. Yolun sonunda kararını vermiş olacaksın!

Topuz Gelin Saçı Modelleri

Açık ara en çok tercih edilen gelin saçı modeli olan topuzun o kadar çok çeşidi var ki mutlaka kendi yüz tipine, kendi gelinliğinin yakasına, düğün mekanına ya da zevkine göre bir çeşidini bulabilirsin.

Topuz modelleri en temelde tepeden, enseden ve yandan olmak üzere baştaki konumuna göre ayrılır. Daha sonra da dağınık, sıkı, gevşek, balerin, örgülü gibi modellerine ve tarzına göre ayrılır.

İşte bütün bunlar arasındaki kombinasyonu belirlerken de yüz tipin, yaka modelin, takıların gibi detaylar devreye girer. Örneğin bir gelin topuzu aynı anda hem tepeden hem dağınık hem de örgülü olabilir. Yani senin gelin saçın tepeden dağınık örgülü bir topuz olabilir.

Burada seni en iyi yönlendirecek kişi işini iyi bilen, müşterisini doğru yönlendiren bir kuaför ya da saç tasarımcısıdır.

Örneğin yüzün çok küçükse ve boyun kısa ise iç yüzünü açıkta bırakacak ve boyunu uzun gösterecek şekilde tepeden sıkı bir topuz yaptırman gerekir.

Yüzün dikdörtgen ve genişse iki yandan saçlarını dışarıda bırakıp sarkıttığın bir dağınık topuz yaptırman yüzünü daha ince ve yuvarlak gösterir.

Tarihi mekan veya otelde evleneceksen enseden şık bir topuz, bir kır düğünü yapacaksan dağınık salaş bir topuz yaptırabilirsin.

Topuzla kullanabileceğin saç aksesuarlarından, ünlülerin topuz saçı modellerine kadar pek çok şey için topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey yazısı seni bekliyor!

gelin saçı modelini nasıl seçmelisin?

Açık Gelin Saçı Modelleri

Son yıllarda ünlülerin özel davetlere giderken en çok tercih ettikleri modellerden biri olan açık saç modelleri artık gelin adaylarının da ilgisini çekmeye başladı. Fakat düğün günü için çok kullanışlı bir saç modeli olduğunu söyleyemem. Gece boyunca dans edip terleyeceğini düşünürsek saçların sönecek ve bozulacak. Gelin saçı modelini seçerken enseni açıkta bırakacak modellere yönelmeni öneririm.

Düğününde açık gelin saç modeli seçeceksen gelinliğinin yakasının açık olmasına dikkat etmelisin. Ya da başka bir deyişle gelinliğinin yakası kayık, halter, hakim gibi kapalı yakalardan biri ise saçlarını açık bırakmamalısın.

Aynı zamanda eğer uzun kol, truvakar gibi kollarını kapatan bir kol modelin varsa ve saçların da uzunsa açık bir saç modeli seçmemelisin. Özellikle de omuzların dar, boynun kısa ise açık saçtan uzak durmalısın.

Açık saç modelleri ile nasıl takılar kullanabilirsin, hangi yüz tiplerine uygundur, ünlülerin açık saç modelleri gibi daha fazla şeyi merak ediyorsan açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey yazısına alabilirim seni.

gelin saçı modelini nasıl seçmelisin?

Atkuyruğu Gelin Saçı Modelleri

Atkuyruğu modelleri gelin saçında rahatlıkla kullanabileceğin modeller çünkü açık saçın aksine enseni dışarıda bırakıyor ve saçla temasını engelliyor. Bu yüzden de uzun saatler ayakta kalıp dans edeceğin bir gecede bozulma ihtimali, enseden terleyerek saçın ıslanma ihtimali azalıyor. Gerisi de ne kadar sıkı ve sağlam bir atkuyruğu olduğuna kalıyor.

Elbette gelin saçın için öyle basit bir atkuyruğu değil bahsettiğim. Bombeli atkuyruğu, örgülü atkuyruğu, sıkı atkuyruğu bir sürü çeşidi var. Atkuyruğu gelin saç modellerini en çok sırt dekolteli gelinliklerle yakıştırdığımı söyleyebilirim. Eğer saçın kısa ise ek saç kullanarak daha uzun ve hacimli bir atkuyruğu yaptırabilirsin.

Atkuyruğu ile hangi takıları ve saç aksesuarlarını kullanabileceğini, ünlülerin atkuyruğu saç modellerini ve daha birçok şeyi merak ediyorsan seni atkuyruğu için özel olarak yazdığım yazıya yönlendiriyorum: Atkuyruğu gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

gelin saçı modelini nasıl seçmelisin?

Örgülü Gelin Saçı Modelleri

Aslında örgülü modelleri biraz joker gibi düşünebilirsin. Çünkü topuzun da, açık saçın da, atkuyruğunun da örgülü versiyonları oluyor. Saça romantizm ve hareket katan örgü çeşitleri arasında en çok tercih edilen genellikle balıksırtı örgü. Örgü gelin saçlarında ise Valentino, Helen, Hollanda ve Fransa örgüsü gibi modeller tercih ediliyor.

Örgülü saçların en vazgeçilmezi ise tepeden örülerek bant yapılmış taç örgü modelleri. Bu modelleri özellikle kır düğünlerinde ve uçuş uçuş gelinliklerle öneriyorum.

Örgü saç modelleri ile ilgili daha fazla şey görmek için örgü gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey yazısına alayım.

gelin saçı modelini nasıl seçmelisin?
Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

SY

Sıla Yağız

02/08/2016

Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler...

Düğün.com

Düğün.com
Teşekkür ederiz, beğenmenize sevindik.