Gelin Saçı Modelini Nasıl Seçmelisin?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:51 dakika

19.09.2023

Gelin saçı modelini bulmak için gece gündüz internette gezmekten, görsellerde arama yapmaktan gözlerin ağrımaya başladıysa tam zamanında buradasın! Topuz mu, açık mı, yoksa örgülü mü olsa? Kafandaki gelin saçı sorularının cevabı bu yazıda!

gelin saçı

Gelin saçına karar verirken, tek yöntem, görüp beğendiğin bir modeli "Ben bunu düğünümde yaptırayım" demek değil. Hangi model kime yakışır, gelin saçı seçerken nelere dikkat etmen gerekeni bilmen gerekir. Şu videomuzda işini kolaylaştıracak önerilerimiz var. Önce bir kulak ver, sonra da hangi model kime yakışır öğrenmek için yazımızı okumaya devam et!

Topuz Gelin Saçı Modelleri

Açık ara en çok tercih edilen gelin saçı olan topuzun o kadar çok çeşidi var ki... Mutlaka kendi yüz tipine, kendi gelinliğinin yakasına, düğün mekanına ya da zevkine göre bir çeşidini bulabilirsin.

Topuz modelleri en temelde tepeden, enseden ve yandan olmak üzere baştaki konumuna göre ayrılır. Daha sonra da dağınık, sıkı, gevşek, balerin, örgülü gibi modellerine ve tarzına göre sınıflandırılır.

İşte bütün bunlar arasındaki kombinasyonu belirlerken de yüz tipin, yaka modelin, takıların gibi detaylar devreye girer. Örneğin; yüzün çok küçükse ve boyun kısaysa iç yüzünü açıkta bırakacak ve boyunu uzun gösterecek şekilde tepeden sıkı bir topuz yaptırman gerekir.

Topuz modellere ilişkin tüm detaylar şu yazımızda: Topuz Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

topuz gelin saçı

Açık yakalı gelinliklerle yarım toplu modelleri de tercih edebilirsin. Sana ilham verecek modelleri şurada bulabilirsin: Yarım Toplu Gelin Saçı Modelleri

Açık Gelin Saçı Modelleri

Açık saç modelleri son yıllarda gelin adaylarının daha çok ilgisini çekmeye başladı. Fakat gece boyunca dans edip terleyeceğini düşünürsek saçların sönebilir ve bozulabilir. Bu nedenle gelin saçı modelini seçerken enseni açıkta bırakacak modellere yönelmeni öneriyoruz.

Düğününde açık gelin saç modeli seçeceksen gelinliğinin yakasının açık olmasına dikkat etmelisin. Ya da başka bir deyişle gelinliğinin yakası kayık, halter, hakim gibi kapalı yakalardan biri ise saçlarını açık bırakmamalısın.

Aynı zamanda eğer uzun, truvakar gibi kollarını kapatan bir kol modelin varsa ve saçların da uzunsa açık bir saç modeli seçmemelisin. Özellikle de omuzların dar, boynun kısa ise açık saçtan uzak durmalısın.

Açık saç modelleri ile nasıl takılar kullanabilirsin, hangi yüz tiplerine uygundur gibi daha fazla detay için şu yazımıza bakabilirsin: Açık Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

topuz gelin saçı

Atkuyruğu Gelin Saçı Modelleri

Atkuyruğu modellerini gelin saçı olarak rahatlıkla kullanabilirsin. Çünkü açık saçın aksine, enseni açık bırakıyor ve saçla temasını engelliyor. Bu yüzden de uzun saatler ayakta kalıp dans edeceğin bir gecede bozulma riski azalıyor.

Elbette gelin saçın için öyle basit bir atkuyruğu değil bahsettiğimiz. Bombeli atkuyruğu, örgülü atkuyruğu, sıkı atkuyruğu gibi birçok çeşidi var. Atkuyruğu gelin saç modellerini en çok sırt dekolteli gelinliklerle yakıştırdığımızı da söyleyelim. Eğer saçın kısaysa ek saç kullanarak daha uzun ve hacimli bir atkuyruğu yaptırabilirsin.

Atkuyruğu gelin saçı modellerine ilişkin merak ettiğin her şeyi şu yazımızda ayrıntılarıyla anlattık: Atkuyruğu Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

topuz gelin saçı

Örgülü Gelin Saçı Modelleri

Aslında örgülü modelleri biraz joker gibi düşünebilirsin. Çünkü topuzun da, açık saçın da, atkuyruğunun da örgülü versiyonları oluyor. Saça romantizm ve hareket katan örgü çeşitleri arasında en çok tercih edilen genellikle balıksırtı örgü. Örgü gelin saçlarında ise Valentino, Helen, Hollanda ve Fransa örgüsü gibi modeller tercih ediliyor.

Örgülü saçların en vazgeçilmeziyse tepeden örülerek bant yapılmış taç örgü modelleri. Bu modelleri özellikle kır düğünlerinde ve uçuş uçuş gelinliklerle öneriyoruz.

Örgü saç modelleri ile ilgili daha fazla şey görmek için Örgü Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazımıza bakabilirsin.

topuz gelin saçı

Düğün gününde yaptırabileceğin gelin saçı modellerinden bahsettik. Sana uygun modeli seçmene yardım edecek ve en ideal modeli başarıyla uygulayacak profesyonellere göz atmak istersen şehrindeki şehrindeki gelin saçı uzmanlarını inceleyebilirsin. Firmaların çalışmalarına göz atıp, ilgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Sıla Yağız

Düğün Tarihi: 02.08.2016


Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler...

Düğün.com

Düğün.com
Teşekkür ederiz, beğenmenize sevindik.

  Cevapla