Açık Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:54 dakika

11.02.2021

Gelin saçı modelini seçerken dikkat etmen gereken bazı şeyler olacak. Yüz tipin, gelinliğin yaka tipi, kullanacağın takılar bunlardan en önemlileri. Eğer açık gelin saçı istiyorsan kafandaki soru işaretlerini bu yazıda gidereceğim.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Düğünde Açık Saçın Kullanımı Zor Olur mu?

Saçı sabit tutmak, gece boyunca bozulmasını engellemek zor olduğu için açık saç gelin başları kullanımı zor modellerdir. Dolayısıyla eğer havuz başında, deniz kenarında ya da kırda düğün yapacaksan hava, nem, rüzgar gibi etkenler devreye girer. Saç nemden basılır, rüzgardan dağılır. Eğlence düzeyi yüksek bir düğün olacaksa ve sen bir saniye bile oturmamayı kafana koyduysan, dans edeceğin için saçların gecenin ilk saatlerinden itibaren bozulabilir.

Elbette kuaförün, saçın gece boyunca tazeliğini koruması için elinden geleni yapacaktır fakat bahsettiğim bu iki faktör de yabana atılır faktörler değil.

Eğer bir nikah, nikah yemeği gibi sade bir gece planlıyorsan elbette bunları düşünmeden rahatlıkla saçını açık bırakabilirsin.

Açık alanda düğün yapacağım, gece boyunca dans edeceğim ama saçımı da açık bırakmak istiyorum diyorsan, o gece çekilecek fotoğraflara bir ömür mutlulukla bakabilmen için yapma derim. Sana önerim, eğer dış mekan fotoğraf çekimi yapacaksan açık saç modeli fotoğraf çekimi gününde yaptır, düğününde ise kullanımı daha kolay, en azından enseni açıkta bırakacak bir modele yönel.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!


Açık Saç Hangi Yüz Tipine Yakışır?

Açık saçın hangi yüz tiplerine daha çok yakıştığını merak ettiğini düşünüyorum. Günlük hayatta herkes tarafından tercih edilse de düğün günü daha dikkatli bir seçim yapman gerektiğini belirtmeliyim. Kusursuz bir yüz tipi olduğu için oval yüz tipine sahipsen rahatlıkla gelin saçında açık bir model tercih edebilirsin. İstersen yandan ayrılmış, istersen yarım toplanarak açık bırakılmış, ister dalgalı, ister düz... Senin yüz tipin her modeli rahatlıkla taşır.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Reese Witherspoon gibi kalp yüz şekline sahipsen yandan ayrılmış veya bir tarafta toplanarak açık bırakılmış modellere yönelebilirsin.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Fakat yüz tipinden bağımsız bir şekilde küçük bir suratın varsa açık saç yüzünü daha da küçültecektir. Suratın minyonsa ve özellikle de omuzların darsa saçlarını açık bırakma, topuz modellerinden bir seçim yap derim.

Hangi Yaka Tipleri Açık Saçla Güzel Durur?

Gelin saçı modelini seçerken dikkat etmen gereken şeylerden biri de gelinliğinin yaka tipi. Eğer gelinliğin hakim yaka, halter yaka, kayık yaka gibi kapalı yaka tiplerinden biriyse açık saçtan uzak dur. Eğer straplez yaka gelinlik modelleri ya da V yaka, U yaka, kare yaka gibi boynu açık modellerden biriyse açık saç modelleri seçebilirsin.

Fakat konu açık saç olunca burada kol da devreye giriyor. Boğucu bir görüntü oluşturacağı için uzun veya truvakar kolla açık saç modellerini asla önermiyorum. Askılı ya da düşük omuzlu modeller açık saçı daha iyi taşır.

Düşünmen gereken genel prensip şu olmalı: Gelinliğin o gecenin yıldızı. Onu herhangi başka bir şeyle gölgeleme. Saçlarını gelinliğin yakasını, kolunu ya da sırt detayını kapatmayacak modellerden yaptır.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Açık Saç Çeşitlerinden Örnekler!

Açık saç çeşitlerinden bahsederken içine yarım toplanmış saç modellerini de dahil ediyorum. Yani tamamen açıkta bırakılmayan, saçın ön taraflarından iki tutam saçın, arkada birleştirilerek yarım toplanmış hali de bu konuya giriyor.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Yarım toplanmış modellerden sonra en çok karşılaştığım örnekler açık uzun saç gelin başı modelleri içinden çıktı. Daha çok uzun saçlı gelin adayları saçlarını açık bırakmayı tercih ediyor. En çok yaptırdıkları çeşitlerden biri ise açık dalgalı saç modelleri. Uzun saça iri ya da zayıf dalgalar vermek açık saçı en çok hareketlendiren yöntem.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Dalgalı saç modelleri ilgini çekiyorsa şu galerimize de bakabilirsin: Su Dalgası Gelin Saçı Modelleri


Onun dışında açık yandan saç modelleri yine açık saçta en çok kullanılan çeşitlerden biri diyebilirim. Yandan ayrılarak omuzlarda açık bırakılan bu model daha önce de dediğim gibi kalp ve dikdörtgen yüz tipleri için uygun.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Helenistik açık saç modelleri de dediğimiz açık örgülü saç modelleri en çok kır düğünlerinde tercih ediliyor. Daha doğal ve bohem gelin adaylarının tercihi olan bu model oldukça romantik bir model.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Açık saç modellerini nişanın için de düşünüyorsan şu galerimizdeki modellerden ilham alabilirsin: Açık Nişan Saç Modelleri


Daha Fazla İlham Al!

Bu yazının içine koyabileceğim örnekler sınırlı olduğu için küçük bir sürpriz hazırladım. Keyifli bir video galeri ile daha fazla açık saç modeli görüp, ilham alabilirsin.

Açık Saçla Nasıl Aksesuarlar Kullanabilirim?

Sadece duvak, mücevher, saç aksesuarı gibi saç modeli ile ilgili olan aksesuarlardan bahsedeceğim. Çünkü bu üçü saç modeli ile ilgili oldukları kadar birbirleri ile de ilgili şeyler.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Örneğin gelin seti gibi tüm takıları içeren bir tercih yapacaksan, saçına çiçeklerden bir taç yapman uyumlu olmaz. Ya da taşlı bir gelin tacı kullanacaksan takılarını minimumda tutmalısın ki abartılı bir görüntü sergileme.

Saçların açık olacağı için omuzların ve boynun yeterince dolu olacak. Bu yüzden kolye takmanı önermiyorum.

Eğer saçlarını her iki tarafta da omuzlarında açık bırakacaksan küpe takmana gerek yok çünkü küpelerin görünmeyecek. O yüzden küpe yerine bir gelin saç aksesuarı kullanabilirsin. Işıltılı bir saç tokası saçlarına hareket katar.

Ama eğer saçlarını yandan ayırarak sağda veya solda toplayacaksan, bir taraf açıkta kalacağı için küpe kullanabilir, açıkta kalan kısmın çok boş görünmesini engelleyebilirsin.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!


Çok sade, doğal ve romantik bir gelin olmak istiyorsan sana önerim hiç takı kullanmaman ve saçına çiçeklerden gösterişli bir taç yapman.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Bohem bir tarz yakalamak ve özgün olmak istiyorsan alnından sarkan saç taçlarını tercih edebilirsin.

açık gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Gelin taçlarıyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Tacı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Ünlülerin Açık Saç Modellerinden Örnekler

Saç tasarımcılarına göre geçmiş yıllarda çok fazla tercih edilmeyen açık gelin başı modelleri son yıllarda gelin adayları tarafından sıkça istenir oldu. Bunda son yıllarda ünlülerin önemli gecelere katılırken açık saç modellerini daha çok tercih etmesinin etkili olduğunu düşünüyorum.

Ünlülerin açık saç modellerini merak ediyorsan, açık saçı nasıl farklılaştırırım, trendlere nasıl uyum sağlarım diye düşünüyorsan her yıl gerçekleşen Met Gala, Oscar, Altın Küre gibi gecelerdeki fotoğraflarını inceleyebilirsin.

Bu tip gecelerden sonra ünlüler gerek kıyafetleriyle gerekse saç ve makyajlarıyla mercek altına alınır, adeta şıklıkta yarıştırılır ya da eleştirilirler. Sadece gelin saçı modeli olarak da düşünme söz, nişan ya da kına gecesi gibi diğer özel geceler için de ilham alabilirsin.

Ben senin için Blake Lively, Sienna Miller, Jessica Alba, Reese Witherspoon gibi birçok ünlü ismin saç modellerinden bir derleme yaptım ve harika bir video galeri hazırladım. İşte ünlülerin en çok tercih ettiği açık saç modelleri! İzlemeden geçme!

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Yazının sonuna geldiğinde hala aklında cevaplanmamış sorular varsa hemen makalenin altına yorum olarak ekle. Sana en kısa zamanda yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 Yorum

Sehrıbn

Düğün Tarihi: 02.09.2020


Merhaba Nehir kullandığın keratin saç bakımını yaza bilir misin .


Merve Demirbaş

Düğün Tarihi: 19.05.2020


Merhaba.benim saçlarım kıvırcık düğün günümde saçlarımı kendı doğal kıvırcığıyla açık bırakmak istıyorum fakat gelınlıgmın sırt dekoltesi var ve kol detayında omuzlarmdan aşağa tül dökuluyor bu durumda saçımıda açık bırakırsam çk karmaşık bi görüntü olur dıye düşünüyorm ama saçlarmdada kndı dogal kıvırcgmı kullanarak ack bırakmak ıstıyorum bu konuda çk kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yarım toplu saç modelleri sizin için uygun olacaktır. Yarım toplu modeller ile hem saçlarınızın doğal dalgasından faydalanabilir hem de gelinliğinizle karmaşık bir görüntü yaratmasının önüne geçebilirsiniz. İyi günler dileriz..


Esra Altay

Düğün Tarihi: 30.03.2019


Merhaba bilgileriniz çok kıymetli fakat küpe konusunda kararsız kaldım. Aksesuar takmadan sadece gösterişli bir gelin olabilir miyim? Yüzüm aslında kemikli elmacık kemikleri çok yoğun. Gelinlugimin yakası da kayık yaka olucak kafam karıştı açıkçası. Bunu da eklemeden gecemiycegim. İyi ki varsınız düğün.çom iyi kii

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kayık yaka gelinlikler içe açık saç modelleri karmaşık bir görüntü yaratabilir. Bu nedenle size önerimiz yarım toplu saç modelleri ile atkuyruğu ya da topuz modelleri olacak. Saçlarınızı ne oranda açık bırakacaksanız küpelerinizi de o oranda küçük tutmalısınız. Yani açık gelin saçı ile küçük küpeleri, toplu saçlarla da uzun, ışıltılı küpeleri tercih edebilirsiniz. Küpe ya da herhangi bir takı takmak istemiyorsanız da ışıltılı saç aksesuarlarıyla, gösterişli bir görünüme sahip olabilirsiniz.


Nehir

Düğün Tarihi: 30.11.2018


Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.