Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:10 dakika

29.04.2020

Oldukça sert bir yapıya sahip olan dikdörtgen yüz tipini doğru makyaj teknikleri yumuşatman mümkün. Eğer senin de yüz şeklin dikdörtgense bu makaleden sonra seni tanıyanların aklını karıştıracağına emin olabilirsin. O halde ilk olarak yüz şeklinin ne olduğunu açıklamakla işe başlayalım.

Dikdörtgen Yüz Şekli Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi dikkatli incelendiğinde dikdörtgen şeklini andıran yüz tipidir. Çoğunlukla uzun yüz şekli olarak da bilinir. Benim özellikle dikdörtgen dememin sebebi uzun yüzün oval yüz şekline de denebiliyor olması. Tek farkı uzun oval deniyor olmasıdır.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Yüzünün uzunluğu eninden genişse Tabii yine bilmen gereken basit kuralları uygulamalısın. Mesela kaş yapını ayarlatırken abartılı kavislerden uzak durmalısın. Son yılların düz ve kalkık kaşlarını uygulayabilirsin ama doğal biçimine en yakın şekilde aldırman yüzüne her zaman yumuşak bir hava katar.

Dikdörtgen Yüz Şekline Hangi Makyaj Yakışır?

Dikdörtgen yüz şeklinde gözler, kaşlar, dudaklar hep yatay ve çekik şekilde boyanmalıdır. Çünkü amaç yüzü olduğundan kısa ve oval şekilde göstermektir. Tıpkı kare yüz tipine uygulanan makyaj gibi dikkati yüzünün orta bölümüne çekmelisin.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Kontür

Dikdörtgen yüz şekline kontürleme çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. İhtiyacın olan malzemeler teninin 2 ton koyusu fondöten ile 2 ton açığı aydınlatıcıdır. İlk olarak alın bölgenin saçlarla birleştiği kısma U şeklinde fondöten sürmelisin.

Burnunun kaşlarınla birleştiği noktadan ucuna kadar elmacık kemiklerinin de hemen altından yatay bir şekilde koyu renk fondöteni kullanmalısın. Bu gölgelendirmeyi kulağından başlayarak yapmalısın.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Göz altı, burun üzeri, alın, dudak üzeri ve çene kısmı gibi kalan bölgelerine ise tıpkı resimdeki gibi aydınlatıcı sürmelisin.

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Yüz ve Dudak Makyajı

Dikdörtgen yüz tipine uygulayacağın allık çok bölgeye yayılmayacak şekilde elmacık kemiklerinin üzerinde kalmalı. Dikdörtgen yüz şeklinde ruj kullanımı ise genellikle parlak renkler ve parlatıcı kullanımından yana olmalıdır.

Dudaklar da yüzün orta bölümüne ait olduğu için mutlaka dikkat çekici olmalıdır. Açık renklerde olması ilk tercih etmen gereken renklerdendir.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Göz Makyajı

Bu yüz şekline uygun göz makyajı kesinlikle kedi makyajı denilen çekik makyajdır. Yoğun far ile yapılanını da tercih edebilirsin, sadece eyeliner ile de çekik bir göz yaratabilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Genellikle altın sarısı tonlarının göz pınarına uygulandığı bu makyaj özellikle gözün dış kısmına doğru yoğunlaşır. Kaş ile göz arasındaki alan ise mutlaka aydınlatılmalıdır. Böylece bakışların canlı duracak.

Sadece eyeliner uygulaması yapmak istersen yine göz pınarını ve kaşlarının hemen altını aydınlatmalısın. İnce ve çekik şekilde çektireceğin eyelinerını mutlaka yukarı doğru ve açık tonlarda far ile uygulatmalısın. Bolca maskara ile son dokunuşu yapabilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Yakışır?

Dikdörtgen yüz şeklini ovalleştirmek için kıvırcık ya da dalgalı saç yaptırabilirsin. Kısa kesilmiş saçlar ya da dümdüz uzanan saçlar yüzünü daha uzun ve köşeli göstereceği için sana uygun değildir. Fakat kakül ya da perçem kullanabilirsin.

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Duvaklı Saç Modelleri

Dikdörtgen yüz şeklinde bukleli saçlar vazgeçilmez olduğu için sen de gelin saçını açık ve bukleli halde bırakabilirsin. Bu saç şekline özellikle tül dudaklar çok yakışıyor.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Açık Saç Modelleri

Yandan ayırdığın veya tepesini kabarttığın bukleli açık gelin saçı da kullanabilirsin. Fakat dikkat etmen gereken şey makyajının ve hatta özellikle göz makyajının çekik olması gerektiğidir. Onun dışında saç aksesuarı ya da taç kullanmakta özgürsün. Hatta saç örgülerinden de taç yaptırabilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Topuz Saç Modelleri

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Yüz Şekline Sahip Ünlüler

Dünyanın en köşeli ve uzun yüzüne sahip olan dikdörtgen yüz şekli sanıldığının aksine oldukça güzel bir yüz şekli. Burada dikkat etmen gereken tek şey saçlarının her zaman senin yüz tipine uygun modellerde kestirmiş olman. Ondan sonra iş makyaja kaldığında üstte yazdığım gölgelendirme ile yüzünü oval yüz şekline benzetebilirsin.

Bunları yalnız olmadığını bilmen için yazıyorum. Senin gibi dikdörtgen yüz şekline sahip birçok ünlü var. Mesela Alexa Chung, Sarah Jessica Parker, Gisele Bünchene bu yüz şekline uyan ünlülerden birkaçı. Ayrıca Olivia Wilde da birçok kişiye göre hem dikdörtgen hem de kare yüz şekline sahip olduğu için köşeli yüzlerinbir numarası. Ben onu kare yüz tipinde inceleyeceğim.

Alexa Chung Makyajı

Sıfır makyaj sadece ruj anlayışını benimseyen eder ünlülerden Alexa Chung yüzünün köşegenlerini bazen dudaklarına sürdüğü kırmızı ruj ile bazen de kestirdiği kahküllerle kapatıyor. Tabii ki gölgelendirme yapıyor ama onu bile yüz rengine en yakın tonda yaptırdığı için neredeyse makyaj yok izlenimi yaratabiliyor.

Sen de makyaj sevmiyorsan Alexa'nın yüzüne uyguladığı makyajı baz alarak kendine uygulayabilirisin.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Gisele Bündchen Makyajı

Tüm dünyanın en iyi modeli olarak kabul edilen Gisele'in makyaj yapımında hata yapmayacağını tabi ki hepimiz eminiz. O nedenle makyajsız hali ile kampanya çekimleri arasında belli bir fark oluyor. Bu fark tamamıyla yüz şeklinde gerçekleşiyor.

Aradaki uyumu ve doğallığı yakalayabilmek içinse ünlü model ağır makyajdan kaçınarak pembe ve nude tonlarında makyaj yapmayı tercih ediyor. Oscar Törenleri, MET Galaları gibi gecelerde ise nadirde olsa kırmızı ve bordo tonlarında ruju dudaklarında görmek mümkün.

Sanırım Gisele hep kusursuz olduğu için yüz şeklindeki köşelerde dikkatimi çekmiyor.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Sarah Jessica Parker Makyajı

Sarah'ın yüzü o kadar uzun ki onu neredeyse koyu renk ruj ile görmek imkansız. Yüz tipini çok iyi bildiği için genelde nude tonlarda ruj ve mavi gözlerini ortaya çıkaran makyaj ile görünüyoruz. Özellikle çenesi de sivri olduğu için ünlü oyuncu kontürleme konusunda bir uzman diyebilirim. Senin de yüz tipin Sarah Jessica Parker'ın yüzüne benziyorsa kırmızı halı makyajından ilham alabilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Yüz tipini biliyorsun, nasıl makyaj yapman gerekenleri de öğrendin. Şimdi sıra uygulamada! Evde anlattığım makyaj örneklerini dene, bakalım istediğin görüntüyü yakalayabilecek misin! Yakalayamadığın anlarda da hemen bu makalenin altına yorum yaz. Sana en kısa zamanda cevap vereceğim.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum