Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

3:01 dakika

19.09.2023

Oldukça sert bir yapıya sahip olan dikdörtgen yüz tipini doğru makyaj teknikleri yumuşatman mümkün. Eğer senin de yüz şeklin dikdörtgense gelin makyajını yaptırırken dikkat etmen gerekenlere mutlaka göz at!

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Dikdörtgen Yüz Şekli Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi dikkatli incelendiğinde dikdörtgen şeklini andıran yüz tipidir. Çoğunlukla uzun yüz şekli olarak da bilinir.

Dikdörtgen yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon dikdörtgen ise bu yüz tipine sahipsin demektir.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Yüz şekline göre gelin makyajına ilişkin detaylar şu yazımızda: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Dikdörtgen Yüz Şekline Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Yüzünün uzunluğu eninden genişse yaptıracağın gelin makyajında yüz hatlarını ovale yaklaştıracak dokunuşlara ihtiyacın olacak. Mesela kaş yapını ayarlatırken abartılı kavislerden uzak durmalısın. Son yılların düz ve kalkık kaşlarını uygulayabilirsin ama doğal biçimine en yakın şekilde aldırman yüzüne her zaman yumuşak bir hava katar.

Dikdörtgen yüz şeklinde gözler, kaşlar, dudaklar hep yatay ve çekik şekilde boyanmalıdır. Çünkü amaç yüzü olduğundan kısa ve oval şekilde göstermektir. Tıpkı kare yüz tipine uygulanan makyaj gibi dikkati yüzünün orta bölümüne çekmelisin.

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Yüz Bölgesi

Dikdörtgen yüz şekline kontürleme için ihtiyacın olan malzemeler teninin 2 ton koyusu fondöten ile 2 ton açığı aydınlatıcıdır.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Koyu renk fondötenle şakaklarına ve çenenin iki yanına, kulaklara yakın kısımdan başlayarak kontür uygulaması yapmalısın.

Dikkati yüzün tam orta kısmına çekerek daha yuvarlak bir görünüm yaratmak için aydınlatıcının burun üzerine uygulanması gerektiğini de unutma. Dikdörtgen yüz tipine uygulayacağın allık çok bölgeye yayılmayacak şekilde elmacık kemiklerinin üzerinde kalmalı.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Peki hangi tonlar bana uyar dersen bu durumda ten ve göz rengini dikkate alabilirsin. Bunun için şu yazımıza bakabilirsin: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Dudak Bölgesi

Dikdörtgen yüz şeklinde ruj kullanımı ise genellikle parlak renkler ve parlatıcı kullanımından yana olmalıdır.

Dudaklar da yüzün orta bölümüne ait olduğu için mutlaka dikkat çekici olmalıdır. Açık renklerde olması ilk tercih etmen gereken renklerdendir.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Gözler

Bu yüz şekline uygun göz makyajı kesinlikle kedi makyajı denilen çekik makyajdır. Yoğun far ile yapılanını da tercih edebilirsin, sadece eyeliner ile de çekik bir göz yaratabilirsin.

Genellikle altın sarısı tonlarının göz pınarına uygulandığı bu makyaj özellikle gözün dış kısmına doğru yoğunlaşır. Kaş ile göz arasındaki alan ise mutlaka aydınlatılmalıdır. Böylece bakışların canlı duracak.

Sadece eyeliner uygulaması yapmak istersen yine göz pınarını ve kaşlarının hemen altını aydınlatmalısın. İnce ve çekik şekilde çektireceğin eyelinerını mutlaka yukarı doğru ve açık tonlarda far ile uygulatmalısın. Bolca maskara ile son dokunuşu yapabilirsin.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Dikdörtgen Yüz Şekline Sahip Ünlüler

Senin gibi dikdörtgen yüz şekline sahip birçok ünlü var. Mesela Alexa Chung, Sarah Jessica Parker, Gisele Bündchen bu yüz şekline uyan ünlülerden birkaçı.

Alexa Chung

Alexa Chung yüzünün köşelerini bazen dudaklarına sürdüğü kırmızı ruj ile bazen de dikkat çekici göz makyajıyla kapatıyor. Gözlerini daha çekik gösteren eyeliner uygulaması da vazgeçilmezlerinden.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Gisele Bündchen

Tüm dünyanın en iyi modellerinden Gisele, doğallığı yakalayabilmek için ağır makyajdan kaçınarak pembe ve nude tonlarında makyaj yapmayı tercih ediyor. Yüzün köşelerine kontur ve hafif eyeliner Bündchen'in makyajının olmazsa olmazları.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Sarah Jessica Parker

Parker'ın yüzü o kadar uzun ki onu neredeyse koyu renk ruj ile görmek imkansız. Yüz tipini çok iyi bildiği için genelde nude tonlarda ruj ve mavi gözlerini ortaya çıkaran makyaj ile görüyoruz. Özellikle çenesi de sivri olduğu için ünlü oyuncu kontürleme konusunda bir uzman diyebiliriz.

dikdörtgen yüze gelin makyajı

Ünlü gelinlerin saç-makyaj seçimlerini incelemek istersen seni şöyle alalım: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

Yüz tipine uygun gelin makyajına ilişkin detayları paylaştık. Gelin makyajını profesyonel bir ekibe emanet etmek istersen şehrindeki gelin makyajı uzmanlarının çalışmalarını inceleyebilir, sana uygun firmayı seçebilirsin!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap