Neşeli mi Neşeli Yaz Düğünleri

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

7:30 dakika

05.09.2023

Güneşli bir yaz günü, masmavi bir gökyüzü, mis gibi kokan çiçekler ya da dalga sesleri eşliğinde hayatının en özel gününe yüksek sesle “Evet” demeye ne dersin? Yazın o muzur neşesini düğünün her alanına taşıma niyetinde olan çiftler için adına münhasır bir yaz düğünü planlamaya başlayalım. -Mekan seçiminden düğün dekorasyonuna, gelinlik ve damatlık seçiminden gelin çiçeğine kadar her detayı bulabileceksin. İşte yaz düğünü için öneriler…

Nefes Alan Düğün Mekanları

Yaz düğünlerinin en büyük avantajı dört duvar arasına sıkışıp kalmak zorunda olmamaktır. Öyleyse neden bu fırsatı değerlendirip, mis gibi havayı içine çekeceğin açık hava düğün mekanları araştırmayasın? İster doğa ile iç içe bir kır düğünü istersen de çıplak ayakla kumların üzerinde dans edebileceğin kumsal düğünü… Bu konuda tercih tamamen senin!

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Açık alan düğün mekanlarını biraz daha yakından inceleyelim. İşte yaz düğünü için uygun olan düğün yerleri…

  • Kumsal düğünü (Sahil düğünü)

  • Bahçe düğünü (Kır düğünü)

  • Teras düğünü

  • Tekne düğünü

  • Havuz başı düğün

Mekana Göre Düğün Konsepti ve Dekorasyonu

Düğün dekorasyonu en az düğün mekanı kadar önemli. Bu nedenle düğün mekanına karar verdikten sonra organizasyon firması ile detaylıca görüşerek istediğin gibi bir yaz düğünü planlaması yapmanı öneriyorum. Şimdi sana fikir verebilmesi için hangi mekanda nasıl bir dekorasyon yapılmalı konusuna değinelim.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Kumsal Düğün Konsepti

Öncelikle kumsal düğünlerini en çok bohem tarza sahip gelin ve damat adaylarına yakıştırdığımı söyleyerek konuya girmek istiyorum. Bohem bir çifte de elbette romantik etkileri olan bir düğün dekorasyonu yakışır. Bunun için ilk ihtiyacımız olan aksesuar elbette mumlar! Plaj düğünü için ayrılan alanı mumlarla süsleyerek işe başlayabilirsin. Gece çöktüğünde yanan mumların hem çok romantik hem de çok şık görüneceğine eminim!

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Gelin yolu süslemesinde mumlara ve çiçeklere de yer vererek çok daha romantik bir ortam yaratabilirsin. Gelin takını da tül ve çiçeklerle süsletmeni öneriyorum. Gelin yolunun etrafına dizilen sandalyeler sayesinde de misafirler nikahı rahatlıkla izleyebilirler.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Sahil düğünü için masa süslemesinde tercihini sadelikten yana kullanırsan, önerim yalnızca çiçeklerin olduğu bir masa organize etmen. Ayrıca plaja pergola kurdurup, süsletebilirsin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Bu arada bohem düğün konsepti için bu yazımızı inceleyebilirsin: Bohem Düğün Konsepti İçin 9 Fikir

Kır Düğünü / Bahçe Düğünü Konsepti

Yaz aylarında açık alanda en çok tercih edilen düğün yeri kır mekanları! Çimler üzerinde doğayla iç içe yapacağın kır düğünü ile harika bir düğün organizasyonu gerçekleştireceğinden şüphem yok! Peki, kır düğünü dekorasyonu nasıl olmalı? Eğer köy düğünü konsepti hoşuna gidiyorsa tavsiyem rustik düğün organize etmen. Bunun için ihtiyacın olan şeyler; ahşap dekorasyon ürünleri, mumlar, kuru dallar, hasırlar ve buna benzer aksesuarlar.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Bu arada mekanın şartlarına uygun olarak konuklarını banklarda ağırlayabilir, gelin takına giden yolda saman balyaları kullanabilirsin. Masa süslemeleri içinse elbette çiçekler ve kuru ağaç dalları harika bir seçim olacak!

Daha canlı renklerde kır düğünü hayal ediyorsan da tavsiyem çiçek konsepti! Düğün mekanının tamamen çiçeklerle dolu bir yer olmasına özen gösterebilirsin. Böylece yazın o neşeli hali düğününü daha da coşkulu hale getirebilir. Ayrıca bahçede solar bahçe lambaları da kullanılmasını öneriyorum. Böylece güneş enerjili bu lambalar gece çöktüğünde düğün alanına küçük bir gün ışığı etkisi bırakacak.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Masa süslemelerinde mumlar ve çiçekler romantik bir görünüm sağlarken, sandalyelerin de tiffany sandalye olmasına özen gösterebilirsin.

Mekan süslemesi için de harika bir tavsiyem daha var. Eğer ağaçların olduğu bir kır düğünü mekanı tercih edersen, ağaç dallarından misinayla sarkan çiçekler sence de çok hoş görünmez mi? Mekanda ağaç yoksa alan, Japon fenerleriyle ya da minik ampullerle ışıklandırarak hareketlendirilebilir.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Teras Düğünü Konsepti

“Ayağım sağlam yere bassın, ne toprağa batayım ne de kuma gömüleyim ama açık alanda düğün yapayım” diyorsan, teras düğün mekanları fikri eminim çok hoşuna gidecek! Üstelik gece çöktüğünde şehrin ışıkları da düğününe misafir olacak.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Şimdi gelelim teras düğün süslemesi hakkında tüyolar vermeye. İlk olarak düğün alanında dekorasyona dahil edebileceğin her şeyi iyice değerlendirmeni istiyorum. Terasta gösterişli bir düğün için masa süslemesinde büyük şamdanlar kullanabilirsin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Ferforje çiçekler, helyum balonlar veya uçuşan tüller teras düğün süslemesinde kullanabileceklerin arasında yer alıyor. Ayrıca masa süslemelerinde de 2018’in düğün trendleri arasında yer alan geometrik aksesuarlar kullanmayı tercih edebilirsin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Tekne Düğünü Konsepti

“Deniz görmeden yaşayamam!” diyen çiftler burada mı? Eğer yaz mevsiminin o heyecanlı coşkusunu denizin ortasında gerçekleşecek bir düğüne taşımak istiyorsan, yıldızların altında, dalga sesleri eşliğinde harika ve unutulmaz bir gece yaşayacağından şüphem yok! Tekne düğünü için de deniz temalı düğün konsepti oluşturabilirsin. Bunun için ihtiyacın olan aksesuarlar; deniz kabukları, denizyıldızları, renklendirilmiş kuru yosunlar ve çeşitli kuru bitkiler olabilir. Ayrıca masalarda da mutlaka mumlara yer vermelisin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Neşeli bir görünüm için balonları da süslemeye dahil etmen taraftarıyım. Gün ışığı ledlerle de teknenin korkulukları ışıklandırılabilir.

Havuz Başı Düğün Konsepti

İşte açık hava düğün mekanları için son önerim havuz başı düğün organizasyonu! Özellikle şık ve gösterişli düğün mekanları araştıran çiftler için ideal olan havuz başı düğünler, süslemeleriyle de göz dolduruyor. Şimdi biraz da “havuz başı düğün süslemeleri neler olabilir?” konusuna değinelim!

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Ana temamız havuz olduğu için önceliği havuz süslemesine vermeni öneriyorum. Su üzerinde yüzen mumlar, çiçekler ya da havuza bırakılan Japon fenerleri hoş bir seçenek olabilir. Ayrıca havuzun ışıklandırmaları sayesinde de yapılan her süslemenin harika göstereceğini bilmeni istiyorum.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Çiçekli süslemeler havuz başı düğün konseptine oldukça yakışacaktır. Bu yüzden kullanabileceğin her alanda çiçekleri kullanmanı tavsiye ediyorum. Özellikle gelin takı ve gelin yolu için çiçekler konusuna ayrıca özen gösterebilirsin.

Düğün dekorasyonunda en yeni trendlerden de ilham alabilirsin. Bunun için şu yazımıza bakabilirsin: 2019 Düğünlerinde En Çok Karşımıza Çıkacak Dekorasyon Trendleri ve Düğün Konseptleri

Yaz Düğünü İçin Gelinlik Seçimi

Öncelikle şanslı bir gelin olduğunu bilmelisin. Çünkü kış gelinlerine nazaran çok daha fazla gelinlik modeline göz atabilirsin. Senin için önemli olan nokta, gelinlik kumaşının ince olmasına dikkat etmek! Sonrasında ise tarzına uygun olan istediğin modeli deneyebilirsin. Tabii seçimini etkileyecek bir diğer hususun düğün mekanı olduğunu da unutmadan!

Kır düğününde evlenecek bir gelinsen, boho stiline sahip, düz kesim gelinlikler tercih edebilirsin. Ayrıca tül ve dantelli gelinlikler ile şifon gelinlik modelleri de eminim üzerinde harika duracak.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Düğünün havuz başı ya da teras tarzı bir mekanda gerçekleşecekse, A kesim gelinlik modellerini denemeni öneriyorum. Ayrıca yırtmaçlı gelinlik modelleri de özellikle havuz başı düğün mekanları için oldukça şık bir seçim olabilir.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Kumsal düğünü gibi daha rahat hareket etmenin önemli olduğu düğün mekanlarında, elbise gelinlik modellerine yönelebilirsin. Ayrıca bohem stilinin en çok kumsal düğünlerine yakıştığını da özellikle belirtmek istiyorum. Düz kesim, yırtmaçlı ya da iki parça gelinlik modellerini mutlaka incelemelisin.

Yaz gelini olmak hakkında daha detaylı bilgi istersen “Yaz Gelinleri İçin Stil Rehberi” adlı makalemize göz atarak incelemeni tavsiye ediyorum.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Gelin Çiçeği ile Yazın Tüm Renklerini Elinde Taşı

Yaz mevsiminin en sevilen tarafı elbette mis gibi kokusuyla her tarafı kaplayan rengarenk çiçekleri. Bu nedenle gelin buketi konusunda tavsiyem canlı gelin çiçeği kullanman! Sabahtan akşama kadar elinde taptaze durmasını istediğin bir gelin çiçeği için de mutlaka dayanıklı çiçekleri tercih etmen gerektiğini unutma! Bu konuda en büyük yardımcının sukulentler olacağını da buraya not düşüyorum.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Yaz aylarında gelin buketinde kullanabileceğin diğer çiçeklerden bahsedelim. Örneğin; zinya çiçeği, gazanyalar, ayçiçeği, şakayık, orkide, zambak, nergis, kala zambağı, aster çiçeği, güller, gerbera, kasımpatı ve dalya çiçeklerinden istediğine gelin buketinde yer verebilirsin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Yaz Düğünü İçin Damatlık Seçimi

Yaz düğünü için damatlık seçimi yaparken tavsiyem koyu renklerin tercih edilmemesi! İçinde rahat hareket edebileceğin kesime sahip takımlara yönelmeni öneriyorum. Mesela spor takım elbise modelleri doğru bir seçenek olabilir.

Eğer kır düğünü yapıyorsan damatlık seçimini açık renk spor veya keten damatlık modellerinden yana yapabilirsin. Ayrıca havanın sıcaklık durumuna göre takımı ceketli tercih etmek yerine, yelek ya da sadece gömlek giyebilirsin. Kır düğünlerinde pantolon askısı ve papyon kombinlerinin de oldukça şık göründüğünü belirtmek istiyorum. Renk olarak krem tonları veya mavi tonları tercih edebilirsin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Yazlık takım elbise modelleri en çok kumsal düğünlerin için önem taşıyor. O nedenle kalın kumaşlı damatlıkları tercih etmemeye özen göstermeni öneririm. Unutma, kumsal düğünleri için önemli olan ince ve içinde rahat hareket edebileceğin kesimdeki damatlıkları tercih etmen. Takım elbisenin altına giyeceğin ayakkabı için önerimse, hem şık hem de rahat olan loafer ayakkabılar.

Kombin konusunda biraz tüyoya ihtiyacın varsa, kum rengi takım elbise içine spor beyaz bir gömlek giyebilir, ceketini gelin damat çıkışı sonrası çıkararak gömleğin kollarını kıvırabilirsin. Askılı bir kombin tercih edersen de açık renk takımına renk katacak askıları seçmek dengeli bir görünüm sağlayabilir. Örneğin bej bir takımla uyum sağlayabilecek lacivert papyon ve lacivert pantolon askılarına ne dersin?

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Havuz başı düğün mekanında tercih edeceğin damatlık kır ve kumsal düğününe nazaran biraz daha klasik olabilir. Yine de koyu renkleri tercih etmemen taraftarıyım. Örneğin, açık mavi takım elbise şık bir seçim olabilir.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Düğün Pastası Nasıl Olmalı?

Yaz düğününün en güzel özelliği canlı ve dinamik olması. O zaman, neden bu enerjiyi düğün pastasına da yansıtmayasın? Mesela cıvıl cıvıl renklerde bir pasta sence harika görünmez mi? Ya da çiçeklerle kaplanmış gösterişli bir pastaya ne dersin? Peki, 2018 pasta düğün trendleri arasında yer alan yarı kaplanmış pasta (Semi-Naked Cake) fikri kulağa nasıl geliyor?

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

İşte tüm bu fikirler arasından tarzına ve düğün konseptine en uygun düğün pastasını seçebilirsin. Bu seçimi yaparken de gerçekten özen göstermelisin. Unutma ki, düğünün en önemli anları gelin damat çıkışı, nikah, ilk dans ve pasta kesme törenidir.

Şimdi gelelim düğün mekanına göre nasıl pasta seçilebileceğine! Örneğin, kır düğünü planlıyorsan üzeri hiç kreme ile kaplanmamış naked pasta tercih edebilirsin. Ayrıca çiçekli düğün pastası da kır düğünlerine en çok yakışan pasta çeşitleri arasında yer alıyor. Mevsim meyvelerinin yer aldığı bir yaz pastası da diğer bir seçeneğin.

neşeli mi neşeli yaz düğünleri

Teras ya da havuz başı gibi açık hava düğün mekanlarında ise tavsiyem, daha dinamik ve renkli pastalar tercih etmen. Yukarıda bahsettiğim gökkuşağı düğün pastası tam da böyle bir düğün için ideal olabilir. Bir diğer seçeneğin de çok katlı ve gösterişli süslemeleri olan düğün pastaları!

Yaz düğünleri hakkında bilmen gereken pek çok şeyi seninle paylaştım. Eğer aklına takılan sorular varsa yorumlara yazarak bizimle iletişime geçebilirsin. Tabii eklemek istediğin bilgilerin de bizim için önemli olduğunu unutma!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap